Saç Dökülmesi Nedenleri

A+
A-
Saç Dökülmesi Nedenleri

Bu yazıda saç neden dökülür olası nedenleri nelerdir faydalı bilgiler yaer almaktadır. Saç dökülmesine çözüm bulanlar saç neden dökülür kadın, saç dökülmesi neden olur erkek, genç yaşta saç neden dökülür, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesi sebepleri, aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi, aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi çoçuklarda saç dökülmesi nedenleri sorgulaması yapmaktadır.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesi problemi ister kellik derecesi kadar fazla olsun isterse yalnızca  gözle görülür derecede saç incelmesi olsun birçok farklı şekillerde kişilerden kişilere göre değişmekte ve meydana gelebilir. Bazen saç dökülmesi problemi , ele alınması gereken önemli bir sağlık sorununun habercisi ya da  yan etkisidir ve bu sağlık sorunu düzgün bir biçimde tedavi edildiği takdir de durum kendiliğinden yavaş yavaş düzelir. Saç dökülmesinin altta yatan sebebine bağlı olmuş olarak geçici ya da kalıcı bir durum da olabilir. 

 • Tiroid Problemleri

Hipotiroidizm ya da aşırı aktif tiroid ya da hipertiroidizm denilen çok düşük aktiviteli tiroid, saç dökülmesine sebep olabilir çünkü bu durumda hormonlar da bir dengesizlik olacaktır. Hormonlar saç uzaması ve büyümesi de dâhil olmak üzere vücudun neredeyse hemen hemen her fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur. Bu tiroid koşullarından herhangi bir tanesinin kontrol altına alınması için doğru tedaviyi almak hormonları da kontrol altına alacak, saç dökülmesini durduracak ve saçların büyümeye başlamasına izin verecektir. 

 • Hamilelik döneminde saç dökülmesi

Hamilelik döneminde hormonsal dengesizlikler saç dökülmesinin önde gelen başlıca sebeplerinden biridir. Hamilelik dönemi sırasında bu hormonlarda belli başlı değişmeler olmaktadır ve sonrasın da hormon seviyelerinin normale dönmesi zaman almaktadır.  Bu sebeple doğum sonrası annelerin saç dökülmesi yaşamaları oldukça olağan bir durumdur. Bu tip saç dökülmeleri genellikle bebeğin doğmuş olduğu günden yaklaşık üç ay sonrasında meydana gelmektedir. Yani endişelenmeye gerek duyulacak herhangi bir durum söz konusu değildir, çünkü bu saç dökülmeleri hormonsaldır ve  geçici bir durumdur. 

 • İlaç

Saç dökülmesi problemi , ortak sağlık sorunları için alınmış olan bazı ilaçların bir yan etkisidir.  Bu ilaçlar ,Kan inceltici ilaçlar, oral kontraseptifler, depresyon ilaçları, beta ve kalsiyum kanal blokerleri  olarak bilinmektedir. Bu ilaçların kullanılması kişilerde ciddi derece de saç dökülmesine ya da kelliğe neden olabilir. Çok fazla A vitamini ve vitamin A bazlı retinoid denilen ilaçlar da saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının, kanser hücrelerini yok etmek için çalıştıklarından saç dökülmesine sebep olmuş olduğu da bilinmektedir. Saç dökülmesine sebep olan herhangi bir ilacı almayı bıraktığınızda saç genellikle tekrar büyümeye başlamaktadır. 

 • Farklı Alopesi Türleri

Alopesi saç dökülmesi için kullanılmış olan tıbbi bir terimdir ve bunun iki ana türü bulunmaktadır. Bunlar alopesi areata ve androjenik (androjenetik) alopesi olarak bilinmektedir. Alopesi saç derisin de ya da tüm vücutta bulunan kılların dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesine, saç dökülmesi yamalarına, bazı kelliklere ya da toplam kelliklere sebep olabilir. Aynı zamanda kalıcı ya da geçici de olabilir. Bu durumun genetik de dâhil olmak üzere çeşitli nedenleri bulunmaktadır. 

 • Fiziksel Travma

Vücudunuz ciddi fiziksel stres altındaysa, bu durum saç büyümesi döngüsünü bozulabilir ve saç dökülmesine yol açabilir, genellikle de saçlarda incelme meydana gelir. Ciddi bir kaza geçirme, ameliyat geçirme, yanıklar yaşama veya çok hasta olma gibi herhangi bir şok da saç köklerini şok edebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. 

 • Duygusal Stres

Duygusal stres vücudun doğal ve normal olan döngüsünü bozabilmektedir. Bu durumda saç yapısının doğal dengesinde de değişmeler olabilmektedir. Önemli duygusal dalgalanmalar geçici saç dökülmesine neden olabilir, ancak stres kontrol altına alındığında, normal tüy artışı genellikle geri gelmektedir. 

 • Besin Yetersizliği

Sağlıklı bir beslenme programınız varsa, protein gibi gerekli vitamin ve besinler vücudunuza temin edilmektedir. Gerekli besinler alındığında tüm organların ve iç sistemlerin gerektiği gibi çalışması sağlanır. Beslenme yetersizliği olduktan ya da ciddi şekilde kısıtlayıcı bir diyet uygulandıktan sonra saç dökülmesi ve kellik meydana gelebilmektedir. 

 • Aşırı Saç Bakımı 

Şık bir saç modeli yaratmak saç dökülmesi ve saç incelmesi ile sonuçlanabilecek hasarlara ve kırılmalara neden olabilmektedir. Şampuanları, fön makinelerini, saç maşalarını çok sık kullanmak saçları kurutmakta ve kırılmalarına sebebiyet vermektedir. Kafa derisinin aşırı derecede ısıya maruz kalması ya da tahriş olması saç dökülmesine yol açabilmektedir. 

 • Enfeksiyonlar

Bir takım enfeksiyonlar ve hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Yüksek ateş, mantar cilt enfeksiyonu ve frengi gibi bakteriyel enfeksiyonlara neden olan bir enfeksiyon saç dökülmesinden veya saç incelmesinden de sorumlu olabilir. Altta yatan enfeksiyonu tedavi etmek saç büyümesini iyileştirebilir ve gelecekte saç dökülmesini önleyebilir. 

 • Otoimmün Hastalıklar

Alopesi areata genellikle bir otoimmün hastalık ile ilişkilidir, bu nedenle saç dökülmesinin bazı biçimlerinin bu tıbbi durumlardan birinin neden olabileceği veya en azından bir şekilde bununla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diyabet ve lupus, saç dökülmesine neden olabilen iki otoimmün hastalıktır. Bu saç dökülmesi her zaman geri döndürülemez bazen kalıcı da olabilir. 

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi gayet doğal ve sıradan bir durumdur. Hemen hemen herkes her gün saç dökmektedir. Gün içerisin de 100 tel kaybetmek oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Ancak aileniz de saç dökülmesi varsa, daha fazla saç kaybetme riskiniz artmaktadır. Çünkü bu durum genetik faktörlerden  de kaynaklanmaktadır. Bu tür saç dökülmesi özellikle erkeklerde çok daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kafa tası tepesinde ki saçların seyrelmesi daha olası bir durumdur. Hemen hemen herkes 50 yaşından sonra saç dökülme problemi yaşamaktadır.

Saç dökülmesi  problemi oldukça fazla yaygın yaşanan bir problemdir, ancak bu durum özellikle ruhsal olarak kişiyi oldukça negatif bir yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesi problemini önlemenin ve tedavi etmenin bilinen pek çok yöntemi bulunmaktadır. 

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Saç dökülmesi başlangıcı ve ilerleyişi şu belirtileri içerebilmektedir :

 • Saç derisindeki aşırı saç dökülmesi (günde 150’den fazla saç teli)
 • Baş dışında, vücudun diğer bölgelerindeki saç dökülmesi
 • Özellikle saç derisindekiler olmak üzere kılların incelmesi
 • Açılan saç çizgisi
 • Dökülen saçların oluşturduğu yamalar
 • Alınla saçların birleştiği noktada ve baş tepesindeki saçların dökülmesi
 • Yastıkta saç kümeleri görme
 • Kafadaki tüm saçların tamamen dökülmesi
 • Tüm vücudun tüm kılların tamamen kaybedilmesi
 • Saçı yıkarken saçların dökülmesi 

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesi probleminin nedenine bağlı olmuş olarak pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Eğer kullanılan bir ilaç saç dökülmesine sebep olmuş oluyorsa, doktorunuz ile görüşüp  farklı bir ilaç reçete etmesini söylemelisiniz. Bir enfeksiyonu tanımak ve bu enfeksiyonu tedavi etmek de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Hormon dengesizliğinin kontrol altına alınması, daha fazla saç dökülmesini önleyebilir.

Diğer yandan, ilaçlarla uygulanan tedavi de genel kelliğin gelişimini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle kafa derisine topikal olarak uygulanmaktadır. Hem erkek hem de kadınlar kullanabilir. Hap formunda bulunan ilaçlar da mevcuttur ancak bunların işe yarayıp yaramadığını anlamak için 6 ay kadar bir zamana ihtiyaç duyulabilir. 

 • Saç Dökülmesi Ameliyatı

Saç nakli sırasında cerrahi işlem kullanılabilmektedir. Bu işlemde kafa tası derisinin arkasından alınan sağlıklı saçlar saç dökülmesinin yoğun olduğu kafa derisine yerleştirilmektedir. 

Saç dökülmesine ne iyi gelir detaylar>>

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi teşhisi ve tedavisi için aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlar yardımcı olabilmektedir. Saç nakli ameliyatları için dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda saç neden dökülür olası nedenleri nelerdir faydalı bilgiler yaer almaktadır. Saç dökülmesine çözüm bulanlar saç neden dökülür kadın, saç dökülmesi neden olur erkek, genç yaşta saç neden dökülür, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesi sebepleri, aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi, aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi çoçuklarda saç dökülmesi nedenleri sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.