Saç Dökülmesi Belirtileri

A+
A-
Saç Dökülmesi Belirtileri

Bu yazıda saç dökülmesi belirtileri hakkında faydalı bilgiler yer almaktadır. Saç dökülmesine çözüm arayanlar geçici saç dökülmesi nasıl anlaşılır, 17 yaşında saç dökülmesi, saçın kökten döküldüğü nasıl anlaşılır, saç dökülmesi sebepleri, aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi, yeni çıkan saçlar nasıl anlaşılır, saç dökülmesi belirtileri kadın, erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında durur sorgulamaları yapmaktadır.

Saç dökülmesi sorunu için kullanılan genel tıbbi bir terim olarak alopesi denilmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır? 

Saç dökülmesi probleminin kişiden kişiye ve duruma göre bu saç dökülmesi tipinin belirtileri farklılık gösterebilmektedir.

Saç dökülmesi probleminin başlangıcı ve ilerleyişine sebep olmuş olan daha yaygın saç dökülmesi tiplerinden bazıları şu şekildedir :

 • Erkek ve kadın tipi kellik
 • Alopesi areata
 • Yırtıcı alopesi
 • Anagen effluvium
 • Telogen effluvium 

Erkek ve Kadın Tipi Saç Dökülmesi Belirtileri

 • Erkek tipi saç dökülmesi görülen en yaygın saç dökülmesidir.
 • 50 yaşına kadar tüm erkeklerin yaklaşık yarısını etkiler.
 • Genellikle 20’li ya da 30’lu yaşların başında başlar.
 • Saç dökülmesi alınla saçların birleştiği bölgede, başın arka ve yanlarında meydana gelir.
 • Nadir de olsa, bazen tüm saçların kaybedildiği kellik de oluşabilir.
 • Erkek tipi kellik kalıtsaldır, yani aile bireylerinden genetik olarak kişiye geçer.
 • Erkekleri etkilemenin yanı sıra, bazen kadınları da etkileyebilmektedir.

Bunların yanı sıra , belki de daha az kadın hormonuna sahip oldukları için menopoz döneminde olan kadınlarda daha belirgin olma eğilimindedir. 

Saç Dökülmesi Belirtileri

Alopesi areata yani saç dökülmesi rahatsızlığı, saçların küçük küçük ya da rastgele yamalar halinde düşmesine, dökülmesine sebep olmuş  olan otoimmün bir rahatsızlıktır. Saç dökülmesi problemi genellikle kafa tası derisini yakından etkiler, fakat bu durum vücudun diğer tüylü bölgelerinde de duruma ve kişiye göre görülebilir. 

Alopesi areata hastalığı, pet şişe kapağı ya da büyük bir madeni para büyüklüğünde saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Bu durum genellikle kafa tası derisinde çok fazla görülmektedir. Saç dökülmesi problemi kafa tasının yanı sıra vücudun herhangi bir bölgesinde de olabilirler.

Bu sağlık problemi hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilecek olan bir rahatsızlıktır. Ancak bu durum çoğunlukla gençleri ve genç yetişkinleri etkilemektedir. Çoğu durum da, alopesi areata yani saç dökülmesi problemi yaşandıktan sonrasında saçlar birkaç ay içerisin de uzar ve büyür. Başlangıçta saçlar güzel ve beyaz bir şekilde büyüyebilir, fakat zamanla normal rengini yeniden kazanacaktır.

 • Bazı kişiler de  alopesi totalis ( kafa derisindeki bütün saçların dökülmesi ) ya da alopesi universalis (kafa derisi ve vücut üzerindeki tüm kılların dökülmesi) gibi daha ciddi saç dökülmesi formları gelişebilir.
 • Aşırı aktif tiroid (hipertiroidi), diyabet veya Down sendromu gibi diğer otoimmün rahatsızlıkları olan kişilerde daha sık görülmektedir.
 • Alopesi areata, her yaştan insanı etkileyebilir, ancak 15-29 yaşları arasında daha sık görülür. 

Şiddetli Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi yavaş ya da çok  hızlı bir şekilde olabilir. Kafa tası derisinin herhangi bir yeri değişen miktarlarda etkilenebilir. 

Diğer belirtileri ise şunlardır:

 1. Saç dökülmesinin meydana geldiği yerde leke
 2. Saç dökülmesine bağlı olarak yaşanan kaşıntı
 3. Saç dökülmesine bağlı olarak yanma hissi
 4. Saç dökülmesine bağlı olarak ağrı
 5. Saçın eksik olduğu yerlerde yumuşak saç derisi
 6. Saçların eksik olduğu kırmızı renkli saçlı derisi
 7. Kafa derisinde değişen pigmentasyon
 8. Saçların eksik olduğu yerlerde belirginleşen kafa derisi
 9. Saçların eksik olduğu yerlerde kabarmış kafa derisi 
 • Anagen Effluvium Belirtileri

Saç dökülmesi probleminin yaşanan  en yaygın nedenlerinden biri kanser tedavisi ( kemoterapi ) olarak görümektir. Bazı durumlar da, immünoterapi ve radyoterapi dahil olmak üzere diğer kanser tedavileri de saç dökülmesine sebep olabilir.

Anagen effluvium saç dökülmesinin yaygınlaşmasıyla kafa tası derinizi, yüzünüzü ve vücudunuzu çok fazla etkileyebilir. Saç dökülmesi problemi genellikle tedaviden birkaç hafta sonra fark edilmektedir. Bununla birlikte, tüm kemoterapi ilaçları saç dökülmesine sebep olmayabilir ve bazen bazı kişiler de saç dökülmesi o kadar çok azdır ki pek fark edilmemektedir.

Çoğu hasta vakaların da , anagen effluvium durumunda ki saç dökülmesi geçici bir durumdur. Kemoterapi durduktan sonra saçlarınız birkaç ay sonra uzamaya ve büyümeye başlamalıdır. 

 • Telogen Effluvium Belirtileri

Telogen effluvium, belirli bölgelerde dökülmeler yerine genel olarak saçların seyrekleşmesi durumudur. Bütün saçların dökülmesi pek olası bir durum değildir. Ayrıca vücuttaki diğer kılları da etkilememektedir. Çoğu durumda telogen effluvium , saç dökülmesi durdurulur ve 6 ay içinde yeniden saçlar büyümeye başlar. 

Saç Dökülmesi Nedir?

Herkes her gün saç dökmektedir. Günde 100 tel kaybetmek normal olarak karşılanmaktadır. Ancak ailenizde saç dökülmesi varsa, daha fazla saç kaybetme riskiniz artmaktadır. Bu tür saç dökülmesi özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kafa tepesindeki saçların seyrelmesi daha olasıdır. Hemen hemen herkes 50 yaşından sonra saç dökülme problemi yaşamaktadır.

Saç dökülmesi oldukça yaygın yaşanan bir problemdir, ancak özellikle ruhsal olarak kişiyi oldukça negatif bir yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemenin ve tedavi etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. 

Saç Dökülmesi Nedenleri

Çoğu kişi de normalde gün içerisin de 50 ile 100 adet saç teli dökmektedir. Fakat bu durum genellikle saç dökülmesine sebep olmuş olmaz, çünkü dökülme yaşanırken belli bir miktar saç düşerken bir yandan yeni saçlar da büyümektedir. 

Saç dökülmesi saç yapısının döngüsü bozulduğunda ya da kıl folikülü tahrip olduğunda ortaya çıkan bir durumdur.

Saç dökülmesinin kesin bir sebebi tam olarak net bir şekilde anlaşılamamış olabilir, fakat genellikle aşağıda yazmış olduğumuz faktörlerden bir ya da birden  daha fazlası bu durumla ilgilidir :

 • Aile geçmişi (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar 

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesi problemlerinin nedenine bağlı olmuş olarak pek çok  tedavisi bulunmaktadır. Eğer bir ilaç saç dökülmesine sebep olmuş oluyorsa, doktorunuza bu durumu bildirip daha farklı bir ilaç reçete edebilmesini sağalabilirsiniz.  Herhangi bir enfeksiyonu tanımak ve bu enfeksiyonu tedavi etmek de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilmektedir. Kişiler de oluşan hormon dengesizliğinin kontrol altına alınmış olması, daha fazla saç dökülmesinin önüne geçip bu durumu  önleyebilir.

Diğer  bir yandan, ilaçlarla uygulanan tedavi de genel kelliğin gelişimini yavaşlatmaya ya da bu durumu önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu ilaçlar genellikle kafa tası derisine topikal bir şekilde uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi hem erkek hem de kadınlar tarafından kullanabilir. Hap formunda bulunan ilaçlar da mevcuttur ancak bunların işe yarayıp yaramadığını anlamak için 6 ay kadar bir zamana ihtiyaç duyulabilir. 

 • Saç Dökülmesi Ameliyatı

Saç nakli sırasında cerrahi işlem kullanılabilmektedir. Bu işlemde kafa derisinin arkasından alınan sağlıklı saçlar saç dökülmesinin yoğun olduğu kafa derisine yerleştirilmektedir. 

Saç dökülmesine ne iyi gelir detaylar>>

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi problemi teşhisi ve tedavisi için sağlık ocaklarına ve aile hekimlerine, iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlara giderek yardım alabilirsiniz. Saç nakli ameliyatları için ise dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurup yardım alabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda saç dökülmesi belirtileri hakkında faydalı bilgiler yer almaktadır. Saç dökülmesine çözüm arayanlar geçici saç dökülmesi nasıl anlaşılır, 17 yaşında saç dökülmesi, saçın kökten döküldüğü nasıl anlaşılır, saç dökülmesi sebepleri, aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi, yeni çıkan saçlar nasıl anlaşılır, saç dökülmesi belirtileri kadın, erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında durur sorgulamaları yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.