Ruşeym Yağının Faydaları

A+
A-
Ruşeym Yağının Faydaları

Bu yazı ruşeym yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Ruşeym yağı ve kapsülü kullananlar ruşeym yağı faydaları ve zararları, ruşeym yağı kapsül faydaları, ruşeym zararları, ruşeym yağı zayıflatır mı gibi sorgulamalar yapmaktadır.

Ruşeym yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Ruşeym Yağı Nedir?

Ruşeym yağı soğuk ekspresyon ile ruşeym çekirdeklerinin mikroplarından çıkarılmaktadır. Ruşeyme ruşeym çekirdeğinin embriyosu da denebilmektedir. Ruşeym çekirdeğinin bir kısmı rafine un haline getirildiğinde çıkarılır; kalın bir kıvama ve güçlü bir aromaya sahiptir. Lif, protein ve kalsiyum, demir, potasyum, B vitaminleri, magnezyum, çinko, omega-6 yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri gibi diğer besleyicilerle doludur.

Ruşeym yağı nemlendirme özelliğinden dolayı kremlerde kullanılır; cilt bakım ürünlerinde ve diğer kozmetik ürünlerinde de ruşeym yağından yararlanılır. Ayrıca, sıvı formdaki yağı alınıp yemeklere doğrudan eklenebilmektedir. Yağı salata, tahıl, makarna, yulaf ezmesi veya yoğurda hafifçe katabilirsiniz. Amerika’ya özgüdür fakat artık Çin, Avrupa ve Afrika gibi çeşitli yerlerde sağlık yararları nedeniyle dünya çapında yetiştirilmektedir. 

Ruşeym Yağının Faydaları Nelerdir?

Ruşeym yağının sağlığa faydaları nelerdir maddeler halinde;

  • Güçlü bir antioksidandır

Ruşeym yağı harici olarak kullanılabilir ve oral şekilde tüketilebilen bir yağdır. Antioksidan özellikleri son derece zengindir. Bu nedenle, yaşlanmayı önleyici bir madde olarak işlev görür. Cildin yaşlanmasına neden olan faktörlerle önemli ölçüde savaşır ve ince çizgilerin cildinizde görünmesini engeller. Takviye olarak alındığında, ruşeym yağı dâhili olarak çalışır. Vücudumuza uygun besinler sağlayarak bağışıklık sistemimizi ve genel sağlığımızı geliştirir. Ruşeym yağının içindeki omega 3 yağ asidi içeriği de sinir sistemimizi güçlendirir ve beyin sağlığını destekler.

  • Kardiyovasküler sisteme iyi gelir

Ruşeym yağı, kalp damar hastalıklarında veya kalp ve damarlara bağlı olarak oluşan rahatsızlıkların tedavisinde geniş yararları nedeniyle de takdir edilmektedir. Oktakozanol olarak bilinen ve kardiyovasküler aktiviteleri arttıran belirli kimyasal maddeler içermektedir. Kötü kolesterol düzeylerini düşürmenin yanı sıra vücudumuzda iyi kolesterol düzeylerini yükseltmek için de yardımcı olmaktadır. 

  • Kasları güçlendirir

Ruşeym yağının sahip olduğu yüksek orandaki oktakozanol bileşiminin faydaları bilinmektedir. Tıpkı kardiyovasküler sisteme sunduğu faydalar gibi, bu unsurun vücudumuzdaki kas kuvveti ve dayanıklılığı arttırdığı da söylenmektedir. Bu yüzden; ruşeym yağı, eski zamanlardan beri özellikle atletler ve sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

  • Ruşeym yağı diyabete iyi gelir mi?

Ruşeym yağı içerisinde yüksek miktarlarda magnezyum minerali bulunmaktadır. Bu nedenle, düzenli olarak kullandığınızda vücuttaki kan şekeri seviyelerini sağlıklı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu özellikle şeker hastalığına yakalananlar için etkilidir. Şeker seviyelerini kontrol edilebilmektedir. Şeker seviyesini belirli bir aralıkta tutarak diyabetin kontrol altına alınmasına belirli bir ölçüde yardımcı olur.

  • Bağışıklık sistemini artırır

Ruşeym yağı düzenli olarak tüketildiğinde, olası hastalıklardan arınmış, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirsiniz. Ruşeym yağı pek çok hastalığı oluşmadan önleyebilir ve stresini azaltabilir. Ayrıca sizi enerjik hale getirmek için de etkili bir yağdır. Sonuç olarak, sağlıklı yaşam sürmenin bir yolunu arıyorsanız normal diyetinize ruşeym yağı ekleyebilirsiniz. Bu kesinlikle uzun vadede size yardımcı olacaktır.

  • Sinir sistemine iyi gelir

Ruşeym yağı omega 3 yağ asitleri için iyi bir kaynaktır, bu da sinir sisteminizi düzenlemek ve sistematik bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok faydalıdır. Ayrıca,  ruşeym yağı ruh halinizi yükseltmek ve depresyonu önlemek için de mükemmeldir. Bu yağı tüketmek diğer yandan enerji desteği sağlamaktadır. Ayrıca, sahip olduğu vitamin B kompleksi nedeniyle stresini büyük ölçüde azaltır. 

  • Ruşeym Yağı Kolesterole iyi gelir mi?

Ruşeym yağı ve kolesterol düzeyleri üzerine yapılmış çok sayıda çalışma, yağın düzenli olarak tüketilmesinin kalp için faydalı olabileceğini göstermiştir. Oktakozanol ve polikozanolün (oktakozanol içinde bulunan) artan düzeylerinin, karaciğerin kolesterol üretimini sınırladığı gösterilmiştir. Araştırmalar polikarbazolün kötü LDL kolesterol düzeylerini düşürmek için kullanılan statin ilaçlarına benzediğini ve iyi HDL kolesterol düzeylerini de yükselttiğini göstermektedir. 

  • Kanserle mücadele eder

Günlük diyette eklenen ruşeym yağı, glikoz metabolizmasını bozmaya yardımcı olmakta ve kinazların ekspresyonunu engellemektedir. Yani, kanserli aktiviteyi uyarmaktadır. Aynı zamanda makrofajlar tarafından TNF sekresyonunu arttırır ve kanser hücresi ölümüne de yardımcı olur. 

  • Doğurganlığı artırır

Yapılan birçok araştırma, güçlü antioksidan etkisi sayesinde E vitamininin her iki cinsiyette de doğurganlığın iyileşmesine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Erkeklerde spermlerin hareket ve sağlığını korumaya katkıda bulunduğu gibi oksidatif stresi azaltarak gebe kalmaya çalışan diyabetik kadınlarda insülin duyarlılığını ve glikoz intoleransını arttırmaktadır. Üstelik ruşeym yağı, testosteron düzeylerini arttırmada önemli bir rol oynayan çinko açısından da yüksektir, bu durum sperm sayısını artırmaktadır.

Ruşeym Yağı Zayıflatır Mı?

Kilo vermeye yardımcı olur: Ruşeym yağında bulunan tiamin, folat ve niasin gibi B vitaminler, bu yağın, proteinlerin ve karbonhidratların metabolize edilmesinde hayati bir rol oynamakta, böylece vücudun yiyeceklerdeki enerjiyi kullanmasına yardımcı olmaktadır.

Niasin ve tiamin, bir amino asit olan L-karnitin üretiminde aracı rol oynar ve yağ yakmaya yardımcı olur. Bu nedenle ekstra kalorileri vermeyi planlıyorsanız, diyet programının bir parçası olarak ruşeym yağını dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Ruşeym Yağının Cilde Faydaları

Cilt sağlığına iyi gelir: Topikal olarak uygulandığında, ruşeym yağı mükemmel bir doğal nemlendirici olarak kullanılabilir. Benzersiz kompozisyonu deriye kolayca nüfuz etmesine yardımcı olur. A vitamini, vitamin B kompleksi ve yağ asitleri gibi güçlü vitaminleri cildi besleyerek çatlakları iyileştirmektedir.

Aynı zamanda deri enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan lekeleri azaltır. Buna ek olarak, serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olabilir, korunmasız güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan cilt hasarını azaltabilir, kolajen üretimini teşvik eder, böylece yaşlanmanın belirtilerini en aza indirir.

Ruşeym Yağının Saça Faydaları

Saç sağlığına iyi gelir: Saç bakımı söz konusu olduğunda, ruşeym yağı saçlarınızı hayal edebileceğinizden daha fazla fayda sağlamaktadır. Eğer kuru ve kıvırcık saçlarınız varsa mükemmel bir doğal kremi gibi davranır.

İkinci olarak ise, saçlarınızı şekillendirme ve saç bakımından kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olan derin kondüsyonlama sağlar. Buna ek olarak, diğer yağlara kıyasla son derece hafif ve yağsız olma eğilimi gösterdiği için saçların pürüzsüzce taranmasına yardımcı olur. 

Ruşeym Yağının Zararları

Bu yağın ciddi yan etkileri olduğu bilinmemekle birlikte, önemli miktarda glütene sahip olduğu söylenir, bu nedenle glüten toleransına sahip olanlara tavsiye edilen bir yağ değildir. Üstelik aşırı tüketimi durumunda bulantı, kusma ve ishal gibi yan etkilere de neden olabilir.

Ruşeym buğday tohumu yağının aynı zamanda komedojenik derecelendirmesinin 5 olduğu söylenmektedir. Bu durum birçok kişinin cilt üzerinde, topikal olarak ruşeym yağını uygulamaması gerektiği anlamına gelmektedir. Gözenekleri tıkanma ihtimali aynı zamanda siyah uçlara da neden olmaktadır.

Oktakozanol, Parkinson ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Polikozanol kanı hafifçe inceltebilir ve bu nedenle potansiyel kanama bozuklukları olan kişiler tarafından ve aspirin ya da varfarin gibi kan inceltici ilaçları alanlar tarafından dikkatle kullanılmalıdır. 

Tavsiyeler

Ruşeym buğday tohumu yağı topikal olarak kullanılabilir. Topikal olarak kullandığınızda, onu diğer yağlarla harmanlayıp kullanmanız önerilir. Bu yağ kuvvetli bir aromaya sahip olduğundan, karışımın yalnızca % 10 ila % 15’inin ruşeym buğday tohumu yağı içerdiğinden emin olun.

Jojoba yağı ve havuç yağı gibi temel yağlarla ve sandal ağacı yağı, sardunya, sedir ağacı, lavanta, rezene, paçuli ve benzeri uçucu yağlar ile cildinizi sağlıklı tutmak için mükemmel şekilde harmanlayabilirsiniz.

Topikal olarak kullanmanın yanı sıra, çeşitli yemekleri hazırlamak, sebzeler ve salatalar üzerine serpmek için de kullanabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazı ruşeym yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Ruşeym yağı ve kapsülü kullananlar ruşeym yağı faydaları ve zararları, ruşeym yağı kapsül faydaları, ruşeym zararları, ruşeym yağı zayıflatır mı gibi sorgulamalar yapmaktadır.

Ruşeym yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.