Rooibos Çayının Faydaları

03.04.2019
2.963
Rooibos Çayının Faydaları

Rooibos çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler sunmak istiyoruz. Rooibos çayı kullananlar genelde rooibos çayı zayıflatırmı, emziren anne rooibos çayı içebilirmi, süt yapar mı, adet söktürür mü, ödem söktürür mü, rooibos çayı günde kaç kez içilir, rooibos çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Rooibos Çayı Nedir?

Pek çok kişi en faydalı bitkilerin çiçeklerin ve otların en aşılmaz ormanlarda ve dipsiz bataklıklarda bulunduğuna inanmakta ve öyle olduğu düşünülmektedir. Bu durum kesinlikle rooibos bitkisi için de geçerlidir. Afrikalılar bu faydalı bitki için rooibos kırmızı çalı da demektedir. Aynı zamanda pek çok toplulukta kullanıldığı için pek çok anlam da taşımaktadır. Oldukça sağlıklı olan ve pek çok açıdan yararı olduğu kabul edilen bu bitki Güney Afrika ormanlarında yetişmektedir ve süpürgeyi andıran bir görüntüye, şekle sahiptir. Bitkinin yaprakları şifa çayları oluşturmaktadır. İsmi rooibos ya da kırmızı çalı olarak bilinmekte olan bu çayın faydalarını konuşacağız. Kırmızı rooibos çayının sağlık alanında olan faydaları oldukça fazladır. Rooibos çayının fayları aşağıda verdiğimiz şekilde sıralayabiliriz

 • Baş ağrısı,
 • Uykusuzluk,
 • Astım,
 • Egzama,
 • Kemik zayıflığı,
 • Hipertansiyon,
 • Erken yaşlanma
 • Alerji

gibi pek çok sağlık sorunu durumlarının tedavisinde kullanımı kapsamaktadır. Rooibos çayı içerisinde kafein içeriği barındırmamaktadır bu sebeple çarpıntı yapmaz. Aynı zamanda tanen seviyesi de oldukça düşüktür. Hiçbir olası yan etkilerini yaşamadan gün boyu serinletici bir içecek olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Rooibos çayını içmek şiddetli mide kramplarını, mide ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olmanın yanı sıra astım ve diğer ilgili durumlarda da rahatlama sağlamaktadır. Aynı zamanda insan vücudunun bağışıklık sistemini de büyük ölçüde güçlendirmektedir.

Kırmızı Rooibos Çayı

Kırmızı rooibos çayı oksalik asit barındırmamaktadır bu sebep ile, böbrek taşı olmuş olan kişiler tarafından her gün bir miktar tüketilebilir. Rooibos çayı içerisinde demir, kalsiyum, potasyum, bakır, manganez, çinko, magnezyum ve alfa hidroksi asit gibi pek çok mineral ve vitamin içerikleri açısından zengin bir bitki çayıdır. Ayrıca aspalathin ve nothofagin ve son derece güçlü ve çok yönlü bir fenolik bileşikler gibi antioksidanlar içermektedir. Yani gün içinde bir bardak rooibos çayı tüketmek almanız gereken mineral ve vitaminleri vücudunuza almanıza büyük ölçüde yardımcı olmuş olacaktır.

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Anti-inflamatuar kaynağıdır

Rooibos çayı aspalathin, nothofagin polifenolleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu antioksidanlar vücut içerisinde bulunmuş olan zararlı ve serbest radikaller ile savaşarak vücudu korumaktadır. Rooibos çayının içerisinde barındırdığı polifenoller anti-inflamatuar özelliği kalp ile ilgili hastalıkları önlenmesi için yardımcı olmaktadır. Son olarak, bu polifenoller aynı zaman da antiviral özelliği de sahip olmuş olduğu için bağışıklık sistemini büyük ölçüde destekleyerek soğuk algınlık, grip ve virüslerden de vücudu korumakta böylece hasta olmanızın önüne geçmektedir.

 • Solunum sistemini destekler

Rooibos çayı bir bronkodilatördür. Bu bronkodilatör özelliği akciğerlerde bulunan solunum sistemimizde görevli olan bronşlarda ve bronşiyollerde genişletici bir etki göstermektedir, bu bronşlar genişlediği zaman nefes alıp verirken vücudunuza giren temiz oksijen sayısı artacağından dolayı vücudunuz temiz kanı çok daha hızlı bir şekilde taşıyacak ve sizin kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde bunu yaparken çok daha kolay nefes alabilmenizi ve pek çok hastalığınız için hava akımını artırmayı büyük ölçüde sağlamaktadır. Solunum yolunun direnç kazanması ile rooibos çayı tüketenler ateroskleroz ve kalp krizi de dâhil olmak üzere ortak kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için de destek almaktadır. Rooibos çayı ayrıca astım hastalığı ile mücadele etmek için de oldukça etkilidir.

 • Zihni stresten korur

Serbest radikallerin artması psikolojik açıdan stresin yaşanmasına sebep olmaktadır, bunun sonrasında bu serbest halde bulunan radikaller ile savaşmak bir takım nörodejeneratif hastalıklara da yol açmaktadır. Ancak rooibos çayının sahip olmuş olduğu yüksek miktardaki antioksidanlar vücut ve beyin üzerinde herhangi bir hasar bırakmadan stresin kişilerde oluşturduğu olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı büyük ölçüde sağlamaktadır.

 • Diyabetik komplikasyonların önlenmesi ile yardımcı olur

Rooibos çayının doğrudan şeker düzeylerine yardımcı olmuş olduğu henüz bulunamamıştır fakat diyabetik vasküler komplikasyonların ve göz sorunlarına neden olmuş olan oksidatif stres ile mücadele için oldukça yararlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılmış olan benzeri araştırmalarda diyabet ile mücadele için rooibos çayının tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır. Gün içinde bir bardak içerek önleminizi almış olacaksınız.

 • Bazı kanserlerin önlenmesini sağlar

Bazı çalışmalar rooibos çayı tüketimi ile kanser hastalığına sebep olmuş olan kimyasalların içerisinde ki azalmalar arasında bir takım bağlantıların olmuş olduğunu göstermiştir. Bu yüksek seviyedeki antioksidanlar bazı anti-mutajenik (anti-kanser) özelliklere sahiptir. Buda hücrelerin ve DNA’nın kansere dönüşen hasarlardan korunması anlamına gelmektedir.

 • Kan dolaşımı artırır

Chysoeriol rooibos çayının sahip olmuş olduğu güçlü antioksidanlardan birisidir. Buda kardiyovasküler hastalıkları tetikleyen enzimlerin vücut içerisinde ki aktivitesini engellemeyi sağlayan dolaşımları büyük ölçüde desteklemektedir. Ayrıca rooibos çayı tüketmenin aynı zamanda vücutta ki kan basıncını ve kolesterolü düşürmek için de kullanıldığı ve etkili olduğu da bilinmektedir.

 • Rooibos çayında kafein var mı

Rooibos çay kafeinsizdir bu neden ile kafein tüketiminden kaçınan fakat kahve ya da çay içmek isteyenler için mükemmel bir içecek seçimi ve mükemmel bir antioksidan kaynağı haline gelmektedir. Aynı zamanda yararlı olmuş olduğu kabul edilse dahi tanen seviyesinin düşüklüğü nedeni ile bazı insanlar tarafından oldukça fazla tercih edilmemektir. Tanen eksikliği sebebi ile rooibos çayı diğer çaylar gibi damakta hafif acı bir tat bırakmamaktadır.

 • Mideyi yatıştırır

Rooibos çayında flavonoid içeriğinin yüksek olması nedeniyle antispazmodik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu bir fincan yatıştırıcı rooibos çayı içmek mide krampları, karın ağrısı sakinleştirmek ve sindirim rahatsızlığı rahatlatmak anlamına gelmektedir. Eğer ishal ve diğer bağırsak sorunları gibi gastrointestinal sıkıntı dönemlerindeyseniz belirtileri rahatlatmak için rooibos çayına başvurabilirsiniz.

 • Kalp sağlığını destekler

Rooibos çayı kardiyovasküler durumların geniş anlamda önlenmesi ile bağlantılı olmuş olduğunu düşünülen kersetin adlı güçlü bir antioksidan içermektedir. Bu antioksidan bir anti-inflamatuardır ve kan basıncını azaltmak için büyük ölçüde çalışmaktadır. Ek bilgi olarak, kan damarlarına ve arterler duvarlarına kötü kolesterolün bağlanmasını önlerken rooibos çayı iyi kolesterolü de artırmaktadır. Eğer ateroskleroz, felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarını ve kalp koşulları riskini azaltmak için yardım almak istiyorsanız rooibos çayını düşünebilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bilim adamları rooibos çayının içerisinde bulundurduğu ve içerdiği önemli ölçüdeki antioksidanların kan içerisinde ki antioksidan düzeylerini yükselttiğini ve bu şekilde vücudun iç savunma sistemini desteklediğini ve hastalığa karşı vücudu koruduğunu pek çok kişi savunmaktadır. Aynı zamanda rooibos çayı serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı da vücudu büyük ölçüde korumaktadır.

 • Alerjilerle mücadeleye yardımcı olur

Rooibos çayı sitokrom P450 üretimini artırmayı sağladığı için kişilerde meydana gelen pek çok alerjiler ile mücadeleye yardımcı olmaktadır. Bu enzim alerjik reaksiyonlarla savaşmak için oldukça önemli bir enzimdir. Japon araştırmacılar düzenli olarak rooibos çayı tüketiminin vücuttaki sitokrom P450 enzimi seviyelerinin arttırdığı, bunun sonucu olmuş olarak alerjik reaksiyonları iyileştirmek için oldukça yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

 • Cildi yatıştırır

Bu mucizevi bitkinin yaprakları alfa hidroksi içermektedir bu neden ile cilt üzeirnde oldukça olumlu faydaları mevcuttur. Kesikler, sıyrıklar, döküntüler, akne, egzama ve güneş yanığı gibi sadece rooibos kullanımından sağlanacak faydalardan birkaçıdır. Sadece bu cilt problemleri değil aynı zamanda alfa hidroksinin yaşlanma süreci yavaşlatmaya oldukça etkisi olduğu da bilinmektedir. Şimdi bu mucizevi çayın yapılma sürecine geçerek tarifi hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

Rooibos Çayı Tarifi

Rooibos çayı nasıl yapılır ve nasıl demlenir bir kaç tarifi paylaşmak istiyoruz.

Rooibos çayının malzemeleri:

 • 1 adet rooibos çay poşeti ya da 1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos çayı yaprakları
 • Kaynamış su
 • İsteğe bağlı olarak limon ve süt

NOT: Tatlandırmak için isteğe bağlı olarak bal ( rooibos çayının kendine has tatlı, aromatik, meyveli bir lezzeti vardır bu sebep ile tatlandırmaya ihtiyacınız olmayacaktır)

Rooibos çayının hazırlanışı:

 • Favori fincanınızı alın ve içine çay poşetini ya da çay yapraklarını ekleyin.
 • Kaynar suyu üzerine dökün.
 • 5-10 dakika boyunca çayı demleyin. Ardından çay poşetini içinden çıkarın ya da çayı süzün.
 • İsteğe bağlı olmuş olarak balı ekleyebilirsiniz.

Elmalı, Zencefilli, Limonlu Soğuk Rooibos Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 800 ml su
 • 6 adet rooibos çayı poşeti
 • 4 adet elma
 • 2 cm büyüklükte soyulmuş ve rendelenmiş taze zencefil
 • 2 cm büyüklükte soyulmuş ve dilimlenmiş limon

Çayın hazırlanışı:

 • Suyu kaynatın ve sürahi içine attığınız çay poşetlerinin üzerine dökün. Hemen güzel kırmızı bir
  renk aldığını göreceksiniz.
 • Eğer gerçekten bu sağlıklı çayın tadını çıkarmak istiyorsanız buzdolabında çayın soğumasına
  izin vermelisiniz.
 • Zencefil, limon ve elmaların suyunu çıkarın buzdolabına koyup biraz soğutun. Bu durum
  meyvelerinde biraz soğuması tarifi hazırlamak için süreyi hızlandıracaktır.
 • Servis etmek için bardağın yarısından biraz daha fazlasına rooibos çayını, geri kalanına ise
  meyve suyunu ekleyin.
 • Karıştırın ve bu sağlıklı içeceğin tadını doya doya çıkarın.

Şeftalili Soğuk Rooibos Çayı Tarifi

Malzemeleri:

 • 500 ml soğutulmuş güçlü rooibos çayı
 • 500 ml şeftali suyu
 • 1 limon, ince dilimlenmiş
 • 1 avuç taze nane yaprakları
 • 2 şeftali, ince dilimlenmiş

Hazırlanışı:

 • Büyük bir sürahi içinde tüm malzemeyi birleştirin ve iyice karıştırın.
 • Üzerine buz ekleyerek servis edin.

Zencefilli ve Limonlu Rooibos Çayı Tarifi

Malzemeleri:

 • 1 yemek kaşığı taze zencefil, rendelenmiş
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Yarım limon suyu
 • 250 ml rooibos çayı

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri bir araya getirin ve bal eriyinceye kadar kısık ateşte karıştırarak pişirin.
 • Kaynadıktan sonra altını kapatınız.
 • Servis edin.

Akneler İçin Rooibos Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • ¼ rooibos bitkisi

Hazırlanışı:

 • Rooibos bitkisini metal olmayan tercihen seramik bir kaba koyun.
 • Suyu kaynatın ve kaynattığınız suyu rooibos bitkisinin üzerine dökün, karıştırın.
 • Daha sonra 20-30 dakika demlenmesi için bekleyin.
 • Cildiniz için kullanabileceğiniz dereceye gelene kadar soğutun.

NOT: hazırlamış olduğunuz bu karışımı daha sonra kullanabilmek için buzdolabında 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

 • Günlük olarak küçük miktarlarda kullanarak yüzünüzü yıkamak için kullanın.

Rooibos Çayının Zararları

 • Rooibos çayında bazı östrojenik aktiviteler gözlemlenmiştir.
 • Hormonlara karşı duyarlı kanserleri (meme kanseri) olan hastaların çay tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.
 • Çayın antioksidan özellikleri kemoterapi için kullanılan bazı ilaçların etkisine müdahalesi söz konusu olabilir.
 • Eğer kanser ya da herhangi bir karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarından muzdarip iseniz bu çayı tüketmeden önce bir doktora danışmalısınız.
 • Aksi halde sağlığınızı tehdit eden pek çok sıkıntı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Rooibos Çayının Yan Etkileri

Aşırı tüketimi kafein içermemesine rağmen bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir, aynı zamanda böbrek ve karaciğer için zarar oluşturabilecek bir duruma sebebiyet verebilir. Her besinin fazlası zarar olduğu gibi bu mucizevi çayında fazlası kişilerde belli yan etkilere sebep olabilmektedir.

 • Hamilelikte rooibos çayı tüketimi

Rooibos çayı kafein içermemektedir, tanen seviyesi oldukça azdır. Bu çay antioksidan özelliklere sahiptir ve bu sebep ile hamilelik dönemi boyunca bu çayı tüketmek için iyi bir seçenek olarak sayılabilmektedir. Ancak, her zaman oluşabilecek herhangi bir riski önlemek için öncelikle jinekologunuza danışın. Eğer doktorunuz bu çayı içmenizde bir sıkıntı olmadığını belirtirse tüketebilirsiniz.

 • Emziren annelerde rooibos çayı tüketimi

Bu bitkisel çay süt arzının artırılmasına olmuş olan etkisi ile bilinmesine rağmen, emziren annenin rooibos çayı tüketiminin emzirilen bebeğin sağlığı için engel oluşturmadığından emin olunmalıdır ve bunun için öncelikle bilinçli bir doktora danışılmalıdır.

Sonuç

Rooibos çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle rooibos çayı nedir, rooibos çayının faydaları nelerdir detaylı olarak inceledik. Ayrıca rooibos çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almıştır. Rooibos çayı nasıl yapılır tarifi ve rooibos çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem