Rokanın Faydaları ve Zararları

15.08.2014
696
Rokanın Faydaları ve Zararları

Rokanın faydaları ve zararları nelerdir? Turunçgiller familyasına mensup olan roka yeşil yaprakları daha çok salatalarda kullanılmakla birlikte garnitür olarak da tüketilmektedir. Akdeniz Bölgesi ülkelerinde popüler olan roka son on yıldır ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde de tüketilmeye başlanmıştır.

Yeşil yapraklı, acımsı bir tada sahip roka C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. C Vitamininin yanı sıra çeşitli mineraller, glukozinolat, kalsiyum, folat ile A, K ve P vitaminleri de yine rokanın etken maddeleridir. 100 gram roka bir kişinin neredeyse günlük K vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaya yeterlidir.

Rokanın Faydaları

Antioksidan özelliği bulunan roka zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve ayrıca kanın temizlenmesini sağlar. Son yıllarda yapılan araştırmalar akciğer ve bağırsak kanseri tedavilerini destekleyici rol üstlendiğini göstermiştir. İştahı açarak kilo alımını kolaylaştırır. Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisine destek olurken karaciğer ağrılarının dindirilmesine de yardımcıdır. İçeriğindeki bol C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, cildi güzelleştirir, hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve vücudun hastalıklar ile daha iyi mücadele edebilmesini destekler.

Rokanın bilinen en çok tüketim şekli yapraklarının salatalarda kullanımıdır. Tek başına da tüketilebilen roka bitkisi kaynatılarak çay olarak da tüketilebilir.

Rokanın faydaları şunları içerir;

Rokanın Kansere FaydalarıRokanın en önemli faydaları arasında kansere karşı bünyeyi güçlendirmesi gösteriliyor. Taze roka akciğer kanseri ve bağırsak kanserinin tedavi süreçleri ile kanserin önceden engellenmesinde, bağışıklık sisteminin korunmasında oldukça etkilidir. Doğada kendiliğinden çıkan bir bitki olmakla beraber üretim amacı ile de yetiştirilmektedir. Daha çok çiğ olarak tüketilmesi önerilen rokanın sapları ve tohumları da tüketilebilmektedir.

Rokanın Muhteşem Antioksidan ÖzellikleriRoka çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı birçok hastalığı engeller ve savunma sistemini güçlendirir ve hücre içindeki enzim reaksiyonlarını sağlıklı bir dengede tutmaya yardımcı olur. Antioksidanlar başta kanser hastalığı olmak üzere kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, soğuk algınlıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini korur. Antioksidanlar bir hastalığa neden olan serbest radikallerin en büyük düşmanlarıdır. Bu yüzden rokanın sağlığa bulunduğu katkılarını ne kadar anlatsak eksik kalır.

Roka Kemikleri GüçlendirirBol miktarda K vitamini içeren roka, bünyenin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu miktarı sağladığı gibi, kemik sağlığına da katkıda bulunur. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan besinleri sağlar ve yaşlanmadan dolayı meydana gelebilecek hastalıklardan korur, çocukların sağlıklı ve sağlam iskelet yapılarının oluşması için ciddi anlamda katkı sağlar.

Roka Göz ve Görme Sağlığını KorurRoka göz ve görme sağlığı için çok gerekli olan karotenoidler açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır. Karotenoid düşük seviyede görme problemleri yaşayan kişilerin bu sorununa çözüm olabilir. Bunun yanında katarakt hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi klasik semptomları yavaşlatıcı özelliği vardır.

Roka Kilo Vermeye Yardımcı OlurDiyet yapanlar için çok etkili bir besin kaynağıdır. Çok düşük kalori içermektedir. Bünyenin gereksinim duyduğu pek çok besini karşılayarak doyurucu özelliği yanında aç kalmadan dolayı oluşabilecek vitamin ve mineral eksikliğine izin vermez. Mineral kaybına uğramadan dengeli ve sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.

Bunun yanında roka sindirim sistemi için de faydalı bir besindir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakların hareketini arttırır, böylece besinlerin daha kolay hazmedilmesini ve gereksiz olanların daha hızlı dışarı atılmasını sağlar.

Diyabet Hastalığına İyi GelirRokanın içerdiği çeşitli ve birçok antioksidan diyabet hastaları için de önemli bir şifa kaynağıdır. İçerisinde bulunan bazı maddeler insülin duyarlılığını arttırır ve kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar.

Roka Kalp ve Damar Sağlığını KorurAntioksidanlar açısından çok zengin olması kalp sağlığına dolaylı olarak katkı sağlamaktadır. Kanın temizlenmesini ve damar tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasını sağlayan roka, kalbin damarlarda meydana gelen tıkanıklardan dolayı aşırı şekilde çalışıp yorulmasına engel olur.

Serbest radikallerin damarların içerisinde duvar kısımlarında tabakalar oluşturmasını engeller, damarların elastik ve yumuşak bir yapıda kalmasını sağlar. Böylece damarlarda kan dolaşımını kolaylaştırır.

Sindirim Sistemini KorurBir miktar su içermesi ve antioksidan olması mide ve bağırsak sistemi için önemlidir. Tembel bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlık sorunlarını giderir. Genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Bağırsakları zararlı bakterilerden temizlemeye yardımcı olur. Hazmı kolay olduğu için mideyi yormaz. Mide sağlığı için gerekli olan asit seviyesini sağlıklı derecede tutar.

Cilt ve Saç Sağlığını KorurRoka cilt ve saç sağlığını koruyan besin maddeleri de içermektedir. Özellikle kalsiyum ve demir eksikliğinden kaynaklanan sorunların giderilmesine yardımcı olur. Tırnaklarda kırılma sorunlarını giderir. Kan hücreleri için faydalıdır.

Rokanın Zararları

Roka tüketimi sağlık açısından güvenilirdir. Fakat fazla tüketilmesi durumunda bazı mineral ve besinlerin oranını ciddi anlamda değiştirebileceği için tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Fazla tüketildiğinde şu sorunlarla karşılaşmak mümkün:

  • Kan pıhtılaşması ve kan basıncı sorunları olan hastaların mutlaka doktor gözetimi altında tüketmeleri önerilir.
  • Rokanın doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Yanlış muhafaza rokanın içerdiği nitrit seviyesini olumsuz yönde etkiler ve bu durum sağlık için potansiyel tehdide dönüşebilir.
  • Yukarıda söz konusu durum özellikle kalp sağlığı ile sorun yaşayan hastalar için geçerli. En doğrusu kalp sağlığı ile sorun yaşayanların doktor kontrolünde tüketmeleri.

Tavsiyeler

Rokanın mevsiminde ve taze tüketilmesi sağlık açısından önemli. Özellikle salatalarda kullanılmakta. Rokanın kış aylarında tüketilmesi diğer hastalıklara faydaları yanında, kış aylarında meydana gelen salgın ve üşütme kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltır

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem