Rezene Yağının Faydaları ve Zararları

22.05.2020
1.276
Rezene Yağının Faydaları ve Zararları

Rezene yağının faydaları ve zararları nelerdir? Rezene yağı faydaları olan etkili bir yağdır. Rezene yağı cilt için uygulandığında lekelere karşı etki gösterir cildinizi temizler. Rezene yağı sağlığa olan faydaları ise kilo verme, solunum sorunlar, zihin sağlığı ve sindirim sistemine faydaları bulunmaktadır.

Rezene Yağı Faydaları Nedir?

Rezene yağı, bitkisel ve doğal bir ürün olmasından dolayı bitkisel ürünlerin faydalarını bilen herkes rezene yağını kullanıyor. Birbirinden farklı faydaları olan rezene yağının insanların vücuduna herhangi bir zararı olmamasından dolayı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Rezene yağının faydaları ise şu şekildedir;

 • Yaraların İyileştirilmesine Yardımcı Olur

Rezene yağının en önemli faydalarından bir tanesi yaraları iyileştirmektir. İçerisinde bulunan antioksidanlar enfeksiyonlara etki ederek bu enfeksiyonların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Antibakteriyel bir yağ olmasından dolayı herkesin evinde mutlaka bulunması gerekir. Vücudunuzda en ufak bir kesik yarasının üzerine rezene yağı sürerek yaraların iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında bu yaraların vücudunuzda eser kalmadığına da şahit olabilirsiniz.

 • Sindirim Sistemini Düzenler, Spazmları Azaltır

Sindirim sistemi çoğu insanın problemlerinden bir tanesidir. Karın ve bağırsaklarda meydana gelen problemler hayat akışınızı da derinden etkiler. Aynı zamanda uzun süreli olarak mide spazmları tedavi edilmediği zaman hayatınızı ciddi anlamda kısıtlarlar. Bu durumda sizleri psikolojik olarak etkiler. Rezene yağının sağladığı faydalardan bir diğeri ise rahatlatıcı etkisidir. Bu rahatlatıcı etki sayesinde kaslarınız gevşer ve rahatlar. Uzmanların araştırmalarına göre rezene yağı bağırsak spazmlarını arttırması bir yana, bebeklerde ki küçük bağırsaklarda yer alan hücre geçişlerinin de arttırılmasına yardımcı olur.

 • Gaz ve Kabızlığı Tedavi Ediyor

Gaz ve kabızlık karşılaşılan ve insanın hayat kalitesini düşüren bir problemdir. Tedavi edilmediği zaman çeşitli ağrı ve kramplara neden olduğundan dolayı mutlaka tedavi edilmesinde fayda vardır. Gaz ve kabızlığa iyi gelen yöntemlerden bir tanesi rezene yağıdır. Rezene yağının bağırsakları temizleyici etkisi olmasından dolayı gaz ve kabızlık ile savaşarak rahatlamanıza yardımcı olur. Üretilen gazların durdurulmasını, kabızlığın giderilmesini ve yeni gaz üretiminin oluşmamasını sağlıyor. Kronik bir gaz ve kabızlık probleminiz var ise çayınızın içerisine bir iki damla damlatarak bu problemlerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

 • Sindirim Problemleri İle Savaşır

Sindirim problemlerini ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi görmek istemeyen insanların uyguladığı bitkisel çözümlerden bir tanesi rezene yağıdır. Rezene yağı birçok derde deva olduğu gibi sindirim problemlerine karşıda savaş açarak sindirim problemlerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Rezene yağı dışında diğer bitkilerde sindirim problemlerine karşı savaş açıp tedavi etse de rezene yağı kadar etkili değildir. Rezene yağının içerisinde bulunan antioksidanlar hem çok güçlü hem de kısa süre içerisinde buharlaşır ve buhar halinde ilgili yerlere ulaşır. Kabızlık, gaz, şişkinlik ve mide problemleri dışında ishale karşıda oldukça etkili bir yağdır.

 • Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kilo problemleri olan ve çözüm arayan insanların mutlaka denemesi gereken rezene yağı kilo kaybına da yardımcı oluyor. Genel olarak rezene tohumları açken tüketilerek her sabah içiliyor. Rezene yağı ya da tohumu açlık hissini bastırdığı ve insanlara tokluk hissini vermesinden dolayı zayıflamanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda metabolizma hızı artıyor ve daha hızlı bir şekilde zayıflamanızı sağlıyor. Vücudunuzda depolanmış yağlar rezene yağının etkisi ile kullanılarak kandaki yağ moleküllerinin azaltılmasını sağlar. Sizlerde kısa süre içerisinde kilo problemlerinden kurtulmak isterseniz rezene yağını deneyebilirsiniz.

Rezene Yağının Cilde Faydaları

Rezene yağı tam anlamıyla mucizevi bir yağdır. Sağlık problemlerinde etkili olması bir yana cilt problemlerinin de giderilmesine yardımcı olur. Rezene yağının cilt için faydaları şu şekildedir;

 • Her kadın cildinin tertemiz ve pürüzsüz olmasını ister. Aynı zamanda çeşitli güneş lekelerinden dolayı cilt üzerinde renk eşitsizlikleri meydana gelebiliyor. Bu eşitsizlikleri rezene yağı ile eşitleyebilirsiniz.
 • Rezene yağı, cildi besler ve cilt kaslarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Cildin nemlendirilmesine yardımcı olur.
 • ırışıkların azalmasına yardımcı olur ve göz torbalarının azaltılmasını sağlar.
 • Aynı zamanda cilt üzerinde bulunan çeşitli sivilce lekeleri, kesiklerin iyileştirilmesine ve bu lekelerin giderilmesini sağlar.

Sizlerde rezene yağının faydalarından yararlanmak ve çeşitli kusurlarınızı ortadan kaldırmak isterseniz rezene yağını kullanabilirsiniz. Rezene yağı kullanımını düzenli olarak yaparsanız faydalarını da kısa süre içerisinde görebilirsiniz. Rezene yağını dilerseniz aktardan dilerseniz de kendiniz yaparak kullanabilirsiniz.

Rezene Yağı Nasıl Kullanılır?

Rezene yağının sağladığı faydalardan dolayı birçok insan bu yağı kullanmak istiyor. Ancak yağın etkili olabilmesi için mutlaka ne şekilde kullanılacağını biliyor olmanız gerekir. Rezene yağı nasıl kullanılır sorusu herkesin aklını kurcalıyor. Doğru kullanım sonrasında tüm problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Rezene yağının sağladığı faydalar birbirinden farklı olmasından dolayı kullanım şekilleri de farklıdır.

Örnek olarak gösterilecek olur ise zayıflamak için rezene yağını kullanan insanlar tohum şeklinde rezeneyi alarak ya da rezene yağını sıcak suyun içerisine damlatarak aç bir şekilde her gün bunu tüketmesi gerekir. Kısa süre sonrasında tükettiğiniz besinlere de dikkat ederek dilediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Sindirim sisteminde ki problemler, kabızlık, ishal ve gaz gibi problemleriniz var ise de çayınızın içerisine birkaç damla damlatarak tüketebilirsiniz.

Rezene Yağı Nasıl Yapılır?

Rezene yağı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız rezene yağı yapımı kullanımı kadar kolay değildir. Rezene yağı, birçok farklı işlemlerden geçer. Bu yağ, soğuk sıkım olması gereken bir yağdır. Sizlerde rezene yağının faydalarından yararlanmak isterseniz dilerseniz evinizde yapabilirsiniz.

 • Öncelik olarak yarım litre suyu kaynatın.
 • Kaynayan suyu bir kavanozun içerisine alın.
 • Daha sonra satın aldığınız 250 gram rezene yapraklarını sıcak suyun içerisine atarak kapağını kapatın.
 • Karışım ılıyana kadar şişenin içerisinde bekletin.
 • Ilıdığına emin olduktan sonra buzdolabı içerisinde muhafaza edebilirsiniz.
 • Aynı zamanda bu yağın püf noktalarından bir tanesi yağı her gün çalkalamanız gerekir.
 • Bir ay geçtikten sonra yağınızı süzüp kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Rezene Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Rezene yağı bebeklerde kullanılır mı sorusu kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardandır. Rezene yağı, birçok faydası olmasından dolayı hem de bitkisel bir ürün olmasından dolayı bebeklerde de kullanılabilir. Doğumun iki üç haftasından sonra bebeklerde meydana gelen kolik rahatsızlıkları anne ve babaları etkileyen bir durumdur.

Bebeklerin rahatlaması ve ağlama nöbetlerinin durması için kısa süreli bir çözüm olan rezene yağını kullanabilirsiniz. Rezene yağının rahatlatıcı etkisi sayesinde bebekler rahatlar. Gaz azaltıcı etkisi de olmasından dolayı bebeklerinizde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Bu nokta ise yetişkinlerde kullanılan doz kadar bebeklerde kullanılmaması gerekir.

Bebeklerde Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Bebeklere karşıda iyi gelen rezene yağını çay olarak da demleyebilirsiniz. Rezene yağı demlemesi ise şu şekildedir;

 • 6 ila 12 ay arasında olan bebeklere 1-2 gram,
 • 1 ila 4 yaş arasında olan bebeklere 1.5, 3 gram,
 • 4 yaş ve sonra ki bebekler içinde 3-5 gram olarak kullanılması tavsiye edilir.
 • Sıcak suyun içerisine bir iki damla da rezene yağı dökerek bebeklerinize içirebilirsiniz.

Not: Tek dikkat edilmesi gereken nokta rezene yağının dozunda ayarlanması gerekir.

Rezene Yağı Zararları

Rezene yağının ve diğer bitkisel ürünlerin faydaları olsa da çeşitli zararları da vardır. Rezene yağının da çok sık kullanıldığında ve çok yoğun olarak tüketildiği zaman belirli zararları vardır. Aynı zamanda kronik hastalıkları olanlar ve düzenli olarak ilaç tüketen insanların bir uzmana danışmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Aşırı tüketim çarpıntı ve düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Dozunu ayarladığınız sürece dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Rezene yağı zararları dikkate alınarak kullanılmalıdır.

Rezene Yağı Soru ve Cevap

Rezene Yağı Kullananlar

Rezene yağı kullananlar cilt ve saç için kullandıklarını ve etkilerinin iyi olduğu konusunda olumlu görüşler bildirmektedir. Sindirimi kolaylaştırdığı, hazımsızlığa iyi geldiği ve iltihap sökücü özellikleri konusunda pozitif görüşler bulunmaktadır.

Rezene Yağı Göğüs Büyütür Mü?

Rezene yağı ile göğüs büyütmek mümkün olabilmektedir. Her gün bir bardak rezene çayı için ve rezene yağı ile göğüslerinize masaj yapın.

Rezene Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi?

Sivilceler konusunda etkili olduğu söylenemez. Sivilce için kullanmanızı önermiyoruz.

Rezene Yağı Göz Altı Morlukları İçin Kullanılır Mı?

Göz altı morlukları ve göz altı torbalarına iyi gelmektedir. İnce bir tabaka halinde göz altlarına sürünüz. Alerjik etki hissederseniz kullanmayı bırakın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem