Rezene Yağının Faydaları

A+
A-
Rezene Yağının Faydaları

Rezene yağı pek çok faydası olan etkili yağlardan birisidir. Rezene yağını cilde uyguladığınız zaman cilt lekelerinin büyük bir bölümünü yok edebilirsiniz. Rezene yağı sayesinde cildi derinlemesine güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz. Şimdi hep beraber bu   yağın içeriğine ve faydalarına bakalım.

Rezene yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle rezewne yağı nedir, rezene yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Rezene yağının cilde faydalarırezene yağı içilir mi, yazımız içerisinde yer almaktadır

Rezene yağının insan sağlığına olan faydaları ise şunlardır;  

 • Zihinsel olarak sağlığı geliştirmek, detoksifikasyona yardımcı etmek,
 • Rezene yağı kilo vermeye yardımcı olmak,
 • Solunum sorunlarını ciddi düzeyde azaltmak, 
 • Vücuttaki kan seviyesini arttırmaya yardımcı olmak,
 • Sindirim, boşaltım ve solunum gibi sistemlere önemli ölçüde yardımcı olmak
 • Midede oluşabilecek ağrıları engellemeye yardımcı olmak.
 • Mide bulantısı ile kas ağrıları için uzun süreli bir rahatlama sağlamak.  
 • Kanın saf ve daha temiz bir hale gelmesine yardımcı olmak, 
 • Kronik öksürüğü olan bireylere tedavisinde yardımcı olmak.
 • Bakterilerin yok edilmesine yardımcı olma, bağırsak hareketini onarmak ve tedavi etmek, cilt sağlığını önemli ölçüde desteklemek ve mantar iltihaplarına karşı etkili bir yöntemdir.

Rezene Yağı Nedir?

Rezene en fazla kullanılan ve günlük hayatta en çok bilinen bitkisel yağlardan biridir. Rezene yağı özellikle idrar söktürücü, aperitif, antispazmodik ve antiseptik özellikleri sayesinde de çok fazla kullanılmaktadır. Rezene yağının elde edilme şekli ise, ezilmiş rezene tohumu otunun buhar damıtılma yöntemini kullanarak elde edilmesidir. Rezene bitkisinin özellikle tohumu daha fazla lezzet katmak ve topraklı bir lezzet katmak için mutfak da sık sık kullanılır. Rezene aynı zamanda antibakteriyel etkisi ile ağız spreyi olarak da kullanılabilecek pek çok tıbbi özelliğe sahip bir üründür.

Rezene Yağının içerisinde bulunan Kimyasal içerikler nelerdir?

İçerisinde pek çok kimyasal bileşenler içeren, içerisindeki zengin etkenler sebebi ile rezene yağını olabildiğince faydalı ir hale getirir.

Rezene yağının içerisindeki bileşenler şunlardır;

 1. Alfa-pinen
 2. Sabinene
 3. P-anisaldehit
 4. Cineole
 5. Fenkondan
 6. Limonen
 7. Mirsen
 8. Estragol
 9. Trans-anetol

Bileşik trans-anethole seviyeleri, özellikle rezene yağında çok fazladır ve bu durum sayesinde de, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerinin önemli bir kısmını sağlamaktadır. Bu biyokimyasal içeriklerin hepsi biyo yararlanılma etkisine sahiptir, bunun sayesinde vücutta çok hızlı bir şekilde emilmektedir. 

Rezene Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Rezene yağını güzel bir masaj yaparak ya da bir miktar suya damlatarak ağızdan da tüketebilirsiniz.

Rezene Yağını kullananların bazı popüler yolları da şunlardır;

 1. Rezene Yağını direkt olarak şişesinden soluyabilir ya da difüzör makinesine birkaç damla ekleyerek bu şekilde de kullanabilirsiniz.
 2. Rezene Yağını diğer bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanabilir ve sindirim sorunlarınızı tedavi etmek için karın gibi bu sorundan etkilenen bölgeye masaj yaparak yedirebilirsiniz.
 3. Banyoya girmeden önce hazırladığınız Küvete birkaç damla kadar rezene yağı ekleyebilir ya da saçlarınızı bu yağ yardımı ile de yıkayabilirsiniz.

Rezene Yağı İçilir mi?

Rezene yağı fazla olmamak kaydı ile bir bardak suya 2 ya da 3 damla ekleyerek içilebilir. Rezene yağının mide ve sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Rezene Yağının Faydaları Nelerdir?

Rezene yağının içerisinde bulunan güçlü ve zengin bileşenler sağlığımız için inanılmaz faydalar sunar. Çok eski devletlerden bu güne hala kullanılmakta olan rezene yağı özellikle ruh ve sinir hastalıkları için sık sık tercih edilen bir üründür.  

Rezene yağının faydaları tam olarak neler adım adım inceleyelim;

 • Rezene Yağı Ruh Ve Akıl Sağlığının gelişmesinde yardımcı olur

Pek çok bitkisel yağ gibi, rezene yağı da stresi ve kaygıyı azaltmak için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Rezene yağının kullanılması akıl ve ruh sağlığını arttırmada önemli bir rol oynar. Psikolojik olarak huzur ve rahatlama hissini bize etkili bir şekilde hissettirir. Depresyon ve anksiyete problemiyle karşı karşıya kalan kişiler bu bitkisel yağdan kolay bir şekilde faydalanabilirler. Gün içinde çok fazla yorulduysanız ve rezene yağını kullanarak rahatlamak istiyorsanız rezene yağını ağrıyan yerlerinize sürerek masaj yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra, rezene yağının bir diğer faydası ise zihinsel açıklığı ve odaklanmayı daha iyi hale getirerek işinize daha iyi bir şekilde adapte olmanızı sağlar. 

 • Rezene Yağı Detoksifikasyona İyi Gelir

Rezene yağı içerisindeki bileşenler sayesinde vücutta, verimli bir detoksizatör olarak çalışır. Vücutta terlemeyi ve idrara çıkma isteğini arttıran çeşitli diüretik ve uyarıcı özellikler barındırır. Bu olay sayesinde, vücudun ileriki zamanlarda sizin için sorun olabilecek aşırı tuz, ürik asit, toksinler, safra, su ve diğer toksik bileşenlerin yok olmasında yardımcı olur. Detoksifikasyon işlemi sırasında aynı zamanda kan dolaşımını da büyük ölçüde temizler ve böbrekleri, hayati organlarla birlikte temizler. Bu da rezene yağının faydalarından biri tanesidir.

 • Rezene Yağı Kilo verme konusunda yardımcı olur

Fazla kilonuzun olduğunu düşünüyorsanız ve Kilo vermenin basit ve etkili yöntemlerini uygulamak istiyorsanız, rezene yağı size bu konuda etkili bir şekilde yardımcı olacaktır. Rezene yağı, insan metabolizmasının düzenlenmesinde ve gelişmesinde yardımcı olur ve çok daha iyi bir sindirim sistemimiz olmasını sağlar. Bu gibi faydalarından dolayı da daha hızlı kilo vermede katkıda bulunur. Rezene yağını kullanmak istiyorsanız fazla kullanmamaya dikkat edin. 1 bardak suyun içerisine 1 ya da 2 damla rezene yağını ekleyip güzel bir şekilde karıştırarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yemek yemeden önce kullanırsanız sindirmeye yardımcı olur ve aşırı yemeye engel olabilirsiniz.

 • Rezene Yağı Solunum Sorunlarına İyi Gelir mi?

Balgam söktürücü gibi özellikleri sayesinde, rezene yağının burun ve boğaz gibi üst solunum yolu tıkanıklıklarını tedavi etmede son derece yararlı olduğu bilinmektedir. Solunum yollarında aşırı mukus ve balgamın birikmesi, ciddi rahatsızlıklara ve solunum zorluğuna neden olabilir. Doğal rezene yağının solunması, temiz hava akımı sağlayarak bu tür maddelerin temizlenmesine olanak sağlar.

 • Rezene Yağı Sağlıklı Dalak sağlığı konusunda yardımcı olur

Rezene yağı kullanımı sadece mide için etkili bir bitkisel ürün değildir, aynı zamanda dalağa da pek çok fayda sağlamaktadır. Dalak, kırmızı kan hücrelerinin ve lenfositlerin düzenlenmesinde ve gerekli seviyeye gelmesi için üretimde de oldukça önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir dalak, bireylerin daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı benimsemelerine olanak sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırır. 

 • Rezene Yağı kas kasılmalarının azalmasında yardımcı olur

Rezene yağı, kasları gevşetmede ve kastaki kasılmaların azalmasına yardımcı olur. Bu yağ sayesinde, bağırsak içindeki sinir kasılmalarını ve spazmlarını engel olmada önemli bir rol oynar. Bu da kas ağrısını azaltır, bağırsak kaslarının rahatlatıcı seviyede gevşemesine olanak sağlar ve mide kramplarını büyük ölçüde önler. Rezene yağının uzun süre kullanımı, ani ağrı, bulantı ve kas spazmlarından hızlı bir şekilde kurtulmaya da yardımcı olur. Bu sebeple, rezene yağı doktorunuzun verdiği reçeteli ilaca ciddi bir yan etki yapmadan etkili bir alternatif tıbbi ürün olarak kullanabilirsiniz. Rezene yağı, vücudun doğal mekanizmasında hiçbir değişikliğe yol açmayan tamamen doğal bir maddedir.

 • Rezene Yağı vücuttaki Kanı Temizler Ve Arındırmada yardımcı olur

Yukarıda da belirttiğimiz gibi rezene yağı, kanı temizler ve vücuttaki zararlı toksinlerden arındırıcı bileşenleri uyarır. Bu yüzden rezene yağının depuratif bir etkisi olduğu düşünülmektedir, çünkü vücuda zararı olabilecek hormonların, ürik asitin, ürenin, zararlı salgıların ve kanın içerisinde bulunan bir diğer toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını uyarır. Bunlara ek olarak, rezene yağı kanda ki dengeli sodyum seviyelerinde kullanılabilir ve böylece zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına olanak sağlar.

 • Rezene Yağı Kronik Öksürüğü tedavi edici etkisi bulunmaktadır

Kronik öksürük rahatsızlığı olan pek çok birey çeşitleri ilaçları kullanmıştır. Eğer sizlerde böyle bir durumla karşı karşıyaysanız Öksürük ilaçlarını kullanmaktan sıkıldıysanız, sizin için etkili bir doğal yöntemimiz var. Rezene yağının solunum yoluyla ya da topikal olarak uygulanması balgam ve mukus birikmesine karşı rahatlama sağlar. Bu durum sonuç olarak viral enfeksiyonların ve soğuk algınlığının neden olduğu farenks, burun yolu ve bronşların tıkanmasına karşı oldukça etkili olabilir. Aynı zamanda rezene yağı, kronik öksürük ve viral enfeksiyonların tedavisinde de etkili bir şekilde fayda sağlar.

 • Rezene Yağı Bağırsak Hareketlerini Geliştirir

Rezene yağı bağırsak hareketlerini etkili bir şekilde düzenlemektedir. Kabızlık gibi diğer bağırsakla ilgili sorunları tedavi etmede yardımcı olur. Aynı zamanda rezene yağı içerisinde bulunan bileşenler sayesinde, bağırsak hareketini düzenleyen aperatif özellikler içermektedir. Rezene yağının düzenli olarak kullanılması karın ağrısı, hazımsızlık ve huzursuzluk gibi çeşitli sorunlardan hızlı bir şekilde kurtulmamızı sağlar. Rezene yağı aynı zamanda, hipertansiyonu etkili bir şekilde düzenler, ağrı ve gaz problemlerine karşı bize yardımcı olmaktadır.

Rezene Yağının Cilde Faydaları nelerdir?

Rezene yağının pek çok faydası olduğu gibi cilde sürüldüğü zaman da faydaları bulunan bir yağdır. Rezene yağı yüze sürülür mü diye çok fazla soru gelmektedir. Bu sorunun cevabı evet ama rezene yağı harici olarak yüzünüze ve göz altına fazla olmamak kaydı ile sürebilirsiniz.

 • Rezene Yağı Tonik Etkiler Sunar mı?

Rezene yağı, sağlığı ciddi düzeyde artıran çeşitli tonik etkiler sunmaktadır. Sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve solunum sistemi de dâhil olmak üzere vücuttaki pek çok sistemi ve tüm organları etkili bir şekilde güçlendirerek çalışır. Bu durum, vücutta besinlerin emilimini ve değişimini daha kolay ve hızlı hale getirir. Rezene yağı vücudumuzdaki bağışıklık ve mukavemeti oldukça arttırır.

 • Rezene Yağı Cilt Sağlığını etkiler mi?

Pek çok bitkisel ürün ve yağların cilt sağlığı için olumlu etkisi bulunmaktadır. Rezene yağı da bu bitkisel yağlardan bir tanesidir. Rezene yağının deri üzerine topikal (harici) bir şekilde uygulanması (taşıyıcı bir başka yağ ile seyreltildikten sonra) cildin nemlendirilmesine ve tonlanmasına da yardımcı olmaktadır. Rezene yağı bunların yanı sıra, göz çevresindeki göz torbalarının oluşumunu ciddi bir şekilde önler ve ince çizgilerin de görünümünün azalmasına yardımcı olur. Rezene yağı yoğun bir yağ olduğu için saf olarak cilde uygulamamalısınız.  Rezene yağını kullanırken mutlaka cilde iyi gelen herhangi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Rezene Yağı Mantar iltihaplarını önler mi?

Rezene yağı, pek çok mantar ve maya iltihaplarını yok eder. Bu yağ iltihapları tedavi etmeye yardımcı olan pek çok mantar önleyici özelliğe sahiptir. Rezene yağının düzenli ve yeterli kullanımı, cilt, saç ve tırnakları etkileyen çeşitli iltihaplarla mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olur. Rezene yağının içerisinde bulunan etkili mantar önleyici özellikleri sayesinde ayaktaki mantar iltihaplarından kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Mantar iltihaplarına karşı rezene yağını kullanmak istiyorsanız zeytinyağı ya da herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltip mantarlı bölgeye güzel bir şekilde sürebilirsiniz.

 • Rezene Yağı Bakterileri Öldürmede yardımcı olur mu?

Rezene yağı içerisinde bulunan çeşitli antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahip bir bitkisel üründür. Mantar iltihaplarında olduğu gibi bakterilere karşıda aynı şekilde kullanabilirsiniz. İltihaba engel olmak istiyorsanız, kesik ve yaraları tedavi etmek için seyreltilmiş rezene yağı solüsyonunu kullanabilirsiniz. Bu solüsyon cildinizde enfeksiyon ve diğer komplikasyonlara neden olabilecek çeşitli bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde yok etmektedir. Bunların yanı sıra rezene yağı yaraların iyileşme süresini büyük ölçüde hızlandırır.

Rezene Yağının Zararları Nelerdir?

Pek çok faydası bulunan rezene yağının yanlış ve fazla kullanımında da zararları bulunduğunu asla unutmamalısınız. Rezene yağını fazla kullandığınız zaman mide bulantısı ve ishale neden olmaktadır. Cilt üzerinde de fazla ve yanlış kullanımında tahriş ve yanmaya neden olmaktadır.

Rezene Yağı kullanmak Göğüs Büyütür Mü?

Rezene yağı kullanmak yerine rezene çayı kullanarak göğüslerinizi büyütmeniz mümkün. Her gün düzenli olarak 1 bardaktan fazla olmamak kaydı ile rezene çayı içebilirsiniz. Rezene çayını içtikten sonra rezene yağını kullanarak göğüslerinize masaj yaparsanız daha dolgun ve büyük göğüslere sahip olabilirsiniz. 

Rezene çayının faydaları detaylı bilgi için>>

Rezene Yağı Bebek ve Çocuklarda Kullanılır Mı?

Rezene yağını 6 yaşından küçük çocuklara solunum yoluyla ya da cildi üzerinde kullanmamalısınız. 6 yaşından büyük çocuklarda ise rezene yağını doktor önerisi olmadan kullanmamaya dikkat edin.

Rezene Yağı Kullanan Kişilerin Yorumları Nelerdir?

Rezene yağı kullananlar yağın cilde ve saça pek çok faydası olduğunu dile getirmişlerdir. Rezene yağı kullanan kişiler sindirimi kolaylaştırıcı bir etkisi olduğunu, iltihap sökücü etkisinin olduğunu söylemişlerdir.

Tavsiyeler

 • Rezene yağı nerede satılır?

Rezene yağını aktarlardan, eczanelerden, kozmetik mağazalarından ya da güvenilir internet sitelerinden kolay bir şekilde satın alabilirsiniz

 • Rezene yağı cilde uygulanır mı, nasıl uygulanmalıdır?

Rezene yağını fazla olmamak kaydı ile başka bir yağ ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Eğer kullanacağınız rezene yağı yoğun bir halde değilse cilde direkt olarak pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

 • Rezene yağı göz altı morlukları için kullanılır mı?

Göz altı morlukları ya da göz altı torbaları için rezene yağını ince tabaka haline getirip dikkatli bir şekilde sürebilirsiniz.  Bu işlem sırasında rezene yağının göz içerisine kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer cildiniz hassas bir yapıdaysa kullandığınız zaman alerji yaparsa bir daha kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 • Rezene yağı sivilce ya da siyah noktalara iyi gelir mi?

Rezene yağı sivilce tedavisinde ya da siyah nokta tedavisinde kullanılması önerilmemektedir. Çünkü rezene yağı sivilce ya da siyah nokta üzerinde etkili olan bir ürün değildir.

Sonuç

Rezene yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle rezene yağı nedir, rezene yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Rezene yağının cilde faydalarıRezene yağı bebeklere verilir mi yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.