Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları
69 / 100 SEO Score

Rezene çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Rezene çayı kullananlar genelde rezene çayı zayıflatırmı, rezene çayının faydaları lohusa, emziren anne rezene çayı içebilirmi, süt yapar mı, adet söktürür mü, ödem söktürür mü, rezene çayı günde kaç kez içilir, rezene çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Rezene Çayı Nedir?

Rezene bitkisi hemen hemen her toplulukta kullanılan bir bitkidir. Çin, Hindistan, Arabistan ve Batı ülkelerinde binlerce yıldır ilaç yapımında kullanılmakta olmuş olan güvenli ve çok önemli bir bitki olmasının yanı sıra annelerimizin de vazgeçilmez çayları arasında yer almaktadır. Değerli bir baharat olarak mutfaklarda kullanılmasının yanı sıra sindirime yardımcı özelliği ve diğer birçok faydasının sayesinde sıkça tüketilmektedir.

Rezene çayı ezilmiş ya da öğütülmüş olarak olgunlaşmış rezene tohumlarıyla hazırlanmaktadır. Bu tohumlar anetol, fenkondan ve estragole gibi önemli uçucu yağlar açısından oldukça zengin olmaktadır. Bu yağların antispazmodik, anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel açılardan sorumlu olmuş olduğuna inanılmaktadır. Rezene çayı karın şişliği, irritabl barsak sendromu ve midedeki gaz problemi gibi sindirim problemlerine oldukça yardımcı olmaktadır. Rezenin bilinen tek faydaları bunlar değildir. Sizler için rezene çayının faydalarından bahsedelim.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Gastrointestinal sorunlar

Rezene çayının en yaygın kullanım alanlarından birisi de mide ekşimesini tedavi etmektir. Bir fincan rezene çayı içmek ya da tohumunu çiğnemek midede ağrı, yanma ya da hazımsızlık gibi rahatsızların belirtileri hissedildiği anda tüketilebilmektedir.

 • Kadın sağlığı

Rezenin sahip olmuş olduğu uçucu yağlar östrojen özelliği taşır. Bu yüzden hormonsal sorunları tedavi etmek amacı için özellikle Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Rezene çayı faydaları lohusa

Rezene çayı aynı zamanda emziren kadınlarda süt üretim artışını sağlamak için libido arttırıcı özelliği sebebiyle de kullanılmaktır. Kimi zaman ise amenore hastalığının tedavisi için tüketilmektedir. Rezene çayının sağlığa olmuş olan büyük faydalarından biri ise östrojen üretimi için vücudu teşvik etmiş olmasıdır bu sebeple PMS, adet ağrıları, adet sancıları, adet şişkinlikleri ve krampları, menopoz semptomları gibi durumlarda oldukça yardımcı bir bitkidir. Rezene yağının ana bileşeni olmuş olan anetol sayesinde rezene çayı yıllar boyunca kadın üreme sistemini koruyucu tonik olarak kadın doğumcular ve bitki bilimciler tarafından kullanılmıştır. Adet dönemlerinde ağrınızı ve sancılarınızı hafifletmek için tüketebilirsiniz. Aynı zamanda üreme sistemi sağlığınızı da korumak için oldukça faydalı bir bitki çayı olacaktır.

 • Sindirim sağlığını geliştirir

Rezene genellikle antispazmodik olmuş olarak lanse edilir ve bu sebep ile sindirim sistemini dinlendirmek, kramp ve gaz sorununu azaltmak ve irritabl barsak sendromunu tedavi edebilmek amacı için tüketilmekte ve bu rahatsızlığı yaşayan kişilere sık sık tavsiye edilmektedir. Rezenenin uçucu yağı sahip olmuş olduğu östrojeni teşvik edici özelliği sebebiyle kas spazmlarını önler ve daha kolay bir sindirime yardımcı olur. Hatta hıçkırığı bile rahatlatabilmektedir. Aromatik ve gaz giderici özelliği ile irritabl barsak sendromu nedeniyle oluşmuş olan şişkinlik, ishal ve mide kramplarını önlemede rezene mükemmel bir müttefiktir. Bu nedenle en fazla tüketilen çaylar arasında yer almaktadır.

 • İç parazitleri öldürür

Rezene çayı hem midedeki asit seviyesini azalmakta hem de bağırsağı bakteri ve solucanlardan temizlemektedir.

 • Koliğe yardımcı olur

Rezene çayı çocuklar ve bebekler için de oldukça güvenli ve yararlı bir çaydır. Bu mucizevi çay bebekte kolik rahatsızlığı varsa bağırsakları rahatlatır ve zamanla tedavi eder.

 • Kanı temizler

Rezene çayı sağlıklı idrar akışını arttırmakta, karaciğeri alkolün zararlarından korumakta ve sarılık gibi çok ciddi hastalıkları tedavi etmektedir. Kanı temizleme özelliği sayesinde böbrek işlevlerini geliştirir ve böbrek taşlarını önler. Ayrıca kanın vücutta daha fazla oksijen taşımasına yardımcı olarak daha enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.

 • Kilo kaybı

Rezene çayı vücudun su tutmasını önleyici özelliği sebebi ile kilo vermeye çalışan kişilerin bu çalışma esnasında oldukça faydalı bir seçenektir, aynı zamanda çok daha hızlı yağ yakmak için metabolizmayı hızlandırır ve selüliti azaltırken iştahı da artırır.

 • Eklem ağrısını hafifletir

Bu sağlıklı çay ile vücudu temizlemek doku ve eklem sağlığını artırırken romatizma ağrılarını da büyük ölçüde hafifletir; gut hastalığına da oldukça iyi gelir.

 • Bağışıklık sistemini destekler

Sağlıklı hissedebilmek için bakteri ve virüsler ile savaşabilen güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyulur. Rezene çayı soğuk ve hava değişikliği nedeniyle oluşmuş olan hastalıkların belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Bu harika çay ateş düşürmeye, boğaz ağrısını rahatlatmaya, astım ve bronşit gibi üst solunum yolları hastalıklarına oldukça yararlıdır. Öksürüğü tedavi eder aynı zamanda tıkanıklığı ve balgamı da temizler.

 • Göz sağlığı

Bazen kötü geçen bir gece uykusu sonucu kişi şişmiş gözler ve boğaz ile uyanabilmektedir. Bir fincan rezene çayı hazırlanır ve içine batırılmış olan pamuklar gözlerin üstüne yerleştirilip 10 dakika boyunca beklenir. Bu yöntem sadece gözleri rahatlatmakla kalmayıp konjonktivite gibi göz enfeksiyonlarını da büyük ölçüde önlemektedir.

 • Hormonsal denge

Sağlıklı bir karaciğer sayesinde hormonsal dengeyi de sağlar, bu avantajlı durum da gün boyunca kişiyi etkileyen bir dizi belirtileri rahatlatmanın bir anahtarıdır.

 • Güçlü bir kalp

Rezene çayı sağlıklı bir kalp için oldukça önemli olmuş olan vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Antioksidan ve vitaminler vücudu temizler, zararlı kolesterol düzeyini ve hipertansiyon hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu vitamin ve mineral eksikliği yüzünden meydana gelebilecek rahatsızlıklardan da vücudu korur.

 • Solunum problemleri

Rezene çayı genellikle basit soğuk algınlıklardan, gripte ve nezleden astıma kadar solunum sorunlarını tedavi etmek amacı için kullanan kişiler tarafından tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda antimikrobiyal özelliği sayesinde solunum yolu enfeksiyonlarını da önleyeme yardımcı olur. Rezene aynı zamanda anjin ve yüksek kan basıncı hastalıkları tedavi etmek amacı için de kullanılabilmektedir.

 • Diş eti sağlığı

Rezene çayı iltihaplı diş etlerini rahatlatmakta ve kişilerde meydana gelebilecek kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmaktadır.

 • Anne sağlığı

Bebek sahibi olmayı bekleyen hamile kadınlar için rezene çayı sabah bulantılarına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca ağrıyan meme uçlarına da iyi gelmiş olduğu gibi bir takım enfeksiyonların da vücuda girmesini ve kişinin bu enfeksiyonları kapmasını da önler. Aynı zamanda acıya karşı da etkilidir. Çay karışımına batırılmış olan bez gün içerisinde 3 kere acı duyulan bölgeye uygulanabilir. Bu konuyla ilgi biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmasıyla beraber, emziren anneler anne sütünü artırmak için doktorlarının da olayıyla bu çayı tüketebilirler. Fakat bu tüketim bir günde 2 bardak ve 4 bardak arasında olmalı bu miktarı geçmemelidir.

Rezene Çayı Tarifi

Rezene çayının hazırlanışı:

Rezene çayı nasıl hazırlanır:

 • Yapmak istediğiniz her fincan rezene çayı için 1 çay kaşığı rezene tohumu kullanmalısınız.
 • Rezene tohumlarını suyla beraber kaynatmak genelde besin değerlerinin ölmesine yol
 • açmaktadır.
 • Bu nedenle kaynamış suyun içine rezene tohumlarını atarak en az 10 dakika bekleterek
 • demleyin.
 • Rezene çayının rengi açık sarı renk olmalıdır.

Not

Sindirim sorunlarının tedavisine yardımcı olması için gün içerisinde 3 kez yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Alternatif olarak, 1lt suya 20gram rezene kökü kullanabilirsiniz. Bu durumda kök kendi kendine parçalanıp dökülmeden önce kaynatmalısınız.

Bilmeniz gereken önemli ipuçları

Rezene çayının etkisini artırmak amacı için, öğütülmüş bir şekilde satılan rezene tohumunu tercih etmelisiniz. Ayrıca anason gibi benzer faydalara sahip olmuş olan farklı otlarla da karıştırabilirsiniz bu şekilde pek çok açıdan sağlık deposu olan bir çay ve farklı tatlara sahip aromatik çaylar tüketebilirsiniz. Rezene çayının en iyi şekilde karışması için kapaklı bir fincanda demleyebilir ya da ters çevirdiğiniz fincan tabağını kullanabilirsiniz. Kapağı çektiğiniz de zaten sıcak suya dikkat etmelisiniz.

Ağız Kokusu İçin Rezene Çayı

Kişilerde meydana gelen kötü nefes ya da kötü ağız kokusu genellikle sindirim bozuklukları sebebi ile meydana gelmektedir. Rezene tohumu hem sindirim sorunlarını tedavi eder hem de sağladığı aromatik koku sayesinde kötü ağız kokusunu gidermek için doğal ve mükemmel bir seçenek haline gelir.

 • 1 ya da 1 buçuk çay kaşığı rezene tohumu gün içinde tek tek çiğnenerek tüketilebilir.
 • Sıcak rezene çayını kötü nefesi engellemek için gargara olarak kullanılabilir

Soğuk Algınlık, Grip ve Sinüs Tıkanıklığı İçin Rezene Çayı

Not:

Bazı araştırmalar rezene tohumunun sinüs tıkanıklığı, kronik öksürük ve gribin belirtilerine oldukça iyi geldiğini ve tedavi sürecin, hızlandırdığını ortaya koymuştur.

 • Burun tıkanıklığı için rezene çayı:

Hazırlanışı:

 • Bir tencerede 1 litre suyu kaynatın.
 • 4-5 çay kaşığı rezene tohumunu için ekleyin.

Başınıza bir havlu ve ya bez alarak tencerenin üstüne eğilip buharından yararlanarak nefesi açmak için bekleyin.

 • Boğaz ağrısı için rezene çayı:

Gargara olarak gün içerisinde 2 ya da 3 kere ve yatmadan önce sıcak rezene çayını kullanın.

 • Öksürük ve grip belirtileri için rezene çayı:

Hazırlanışı:

 • 1 fincan kaynamış su içinde 1 çay kaşığı rezene tohumunu 5 dakika bekleterek demleyin.
 • Tatlandırmak için bal ekleyebilir ve gün içinde 3 kez tüketebilirsiniz.

Rezene Çayının Cilde Faydaları

 • Rezene tüketildiğinde, cilt üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olur. İltihap ve cilt tahrişlerini hafifletir.
 • Günlük tüketildiğinde rezene çayı genel olarak cilt dokusunu geliştirmeye yardımcı olur.
 • Akneleri tedavi ve cildin daha genç görünmesini sağlar. Her zaman kaliteli bir rezene tohumu çayı satın alma imkânınız olmuş olduğu gibi kendi evinizde ezilmiş rezene tohumu ve kaynamış su hazırladığınız da rezene çayı daha iyi bir seçenektir.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle yaşlılık belirtileriyle mücadele etmede oldukça etkidir.
 • Günlük tüketilen rezene çayı; demir, çinko, selenyum ve kalsiyum gibi mineraller sağlar vücuda. Bu mineraller sayesinde cilt daha sağlıklı bir hal alırken oksijen dengesini de korunmasını sağlar.
 • Rezene tohumu ayrıca sahip olduğu vitaminler ile yine cildin genç görünmesini sağlayarak cilde hizmet eder.

Rezene Çayının Zararları

 • Yan etkiler: Rezene zehirlenmelere, ciltte reaksiyonlara ve çapraz reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Rezene yağı halüsinasyonlara ve nöbetlere neden olabilir.
 • Bazı gelişme çağında olmuş olan kızlarda rezene tüketiminin meme gelişimini engellediği rapor edilmiştir.
 • Baldıran otu rezene çayı ile birlikte tüketildiğinde yanlış sonuçlara sebep olabilir.

Tavsiyeler

 • Rezene çayının faydaları lohusa

Hamilelikte rezene çayı:Rezene yaprakları, tohumu ve kökü yıllardır içeceklere kattığı hoş kokusu ile naturopatik tıpta ve nesilden nesile aktarılan bilgilerle yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, kadın doğumcular ve bitki bilimciler tarafından dişi üreme sistemine etki ettiği sebebi ile hemen hemen herkese önerilmektedir. Modern Naturopati’de gebelik ve emzirme dönemini komplikasyonları için popüler bir tedavi biçimidir.

Normalde önerilen tüketim miktarlarının dışına çıkılmadıkça rezene çayı tüketmek tehlikeli değildir fakat yine de hamilelikte kullanımının tamamen güvenli olduğu henüz ispatlanmamıştır. Bu sebeple fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Hamilelik döneminde kullanmadan önce de herhangi bir doktora danışmanızda fayda vardır.

 • Rezene çayının faydaları İbrahim Saraçoğlu

Rezene çayı İbrahim Saraç oğlu tarafından incelenmiş ve faydaları konusunda çeşitli paylaşımlar yapmıştır. Özellikle hamilelik, lohusa döneminde ve bebeklerde kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunmuştur.

 • Rezene çayının faydaları bebeklerde

Bebeklerde rezene çayı kullanılabilir. Dozunu iyi ayarladığınızda rezene bebeklerde çok faydalıdır.

 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Gaz ve şişkinliği giderir
 • Soğuk algınlığından korur

Ayrıca rezene çayı kolik bebeklerdeki sancılara da çözüm olur. Böylece bebeğinin gaz sıkıntısını ve ağlama krizlerini çözebilirsin.

 • Bebeklere rezene çayı ne kadar verilmeli

Rezene çayı bebeklere ne kadar verilmeli derseniz işte oranlar.

 • 6-12 ay arasında 1-2 gr,
 • 1-4 yaş 1.5–3 gr,
 • 4 yaş ve sonrasında 3-5 gr olarak kullanabilirsin

Bebeklere rezene çayını yukarıdaki ölçülerde verebilirsiniz.

 • Rezene çayının faydaları zayıflatırmı

Rezene çayı zayıflatır mı? Rezene çayı düzenli kullanarak kısa süre içerisinde kilo verebilir, ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

 • Rezene çayı ne kadar içilmeli

Rezene çayı günde 3 bardak tüketilebilir. Fazla kullanımlardan kaçınınız.

Sonuç

Rezene çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle rezene çayı nedir, rezene çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında rezene çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. rezene çayı nasıl yapılır tarifi ve rezene çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.