Pu Erh Çayının Faydaları

15.03.2019
1.832
Pu Erh Çayının Faydaları

Pu erh çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Pu erh çayı kullananlar genelde pu erh çayı zayıflatırmı, emziren anne pu erh çayı içebilirmi, süt yapar mı, adet söktürür mü, ödem söktürür mü, pu erh çayı günde kaç kez içilir, pu erh çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Pu Erh Çayı Nedir?

Pu erh çayı pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça faydalıdır pek çok faydası olan bu çay pu erh yapraklarından ve camellia sinensis bitkisinin saplarından yapılmaktadır. Pu erh çayı, yeşil, oolong, siyah çay yapmak için kullanılan bitkinin aynısı olan bitkidir. Aynı kaynak tesisi kullanılmış olmasına rağmen, farklı çaylar, farklı süreçler kullanılarak yapılmaktadır.

Bu sebeple özellikleri de farklılık gösterebilmektedir. Yeşil çay fermente değildir, fakat siyah çay tam fermente edilir, oolong çayı ise kısmen fermente edilir, pu erh çayı ise post-fermente olarak kabul edilir. Bu da pu erh çayının işlenmesinin hem oldukça yüksek nem altında fermantasyon edildiğini hem de çok daha uzun süreli depolandığı anlamına gelmektedir.

Uzun bir süre beklemiş olduğundan dolayı pu erh çayının çok daha iyi bir tadı olması beklenir. Fakat, aynı zamanda pek çok küf ve bakterilerinin bazı durumlarda daha uzun yaşlanma sürecinde çaya saldırması ile küf kokusu ya da içtiğiniz çayda bayat tat alabilirsiniz. Pu erh çay ilk başta Çin’in güneybatı kesiminde, Yunan bölgesinde üretilmeye başlamıştır. Aynı zamanda Tayvan’da da popülerlik kazanmıştır. Pu erh çay ilaç olarak nesilden nesile aktarılarak kullanılmaktadır.

Mate çayı detaylı bilgi için>>

Pu Erh Çayının Faydaları Nelerdir?

Pu erh çayı, B2 vitaminleri C vitamini ve E, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, alüminyum, lisin, arginin, histidin ve sistin, linoleik ve linolenik asit ve eser miktarda çinko, sodyum, nikel, demir, berilyum, sülfür ve florürler içermektedir. Bu sebeple gün içerisinde bir fincan içtiğiniz pu erh çayı sizin ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

 • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Pu erh çayının sağlığa olan faydaları ile ilgili son çalışmalarda şaşırtıcı bir şekilde keşif yapılmıştır, Pu erh çayının mikrobiyal yaşlanma etkisi az da olsa bir miktarda lovastatin ve doğal statin üretilmesine sebep olabilmektedir. Sentetik bir formda, lovastin yaygın olarak yüksek kolesterol rahatsızlığını tedavi etmek amacı için de kullanılmaktadır. Yapılmış bir takım ek çalışmalarda ise, pu erh çayının uygun miktarlarda uzun süreli kullanımında LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerini düşürmekte ve HDL seviyelerini (iyi kolesterol) artırmakta olduğu ortaya çıkmıştır. Bu şekilde yüksek kolesterol gibi tıbbi bir durum var ise, herhangi bir doktora danışın ve tedavi yönergeleri takip etmeye özen gösterin.

 • Vücudu temizlemeye yardımcı olur

Geleneksel Çin şifalı bitkiler tıbbında, pu-erh çayının pek çok sağlık alanında tedavi amaçlı olarak kullanıldığını belirtmiştik, bu mükemmel çay,dalak ve mide temizliğine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır aynı zamanda kan temizleyici ve sindirim için de oldukça yararlı olduğu düşünülmektedir. Bazı sağlıklı gıdalar bile, asitleri ve diğer serbest radikalleri içermektedir. Zaman içerisinde vücut da pek çok zararlı madde birikebilmektedir. Pu erh çayının faydalarından bir diğeri de bu zararlı toksinleri vücut içerisinden ve kandan temizlememiş olmasıdır. Pu erh fermantasyon işleminde üretilen mikro organizmalar ve eşsiz basit şekerlerin çok daha sağlıklı bir durum oluşturmak için kan içerisinde ki toksinlere saldırdığı gözlemlenmiştir.

 • Düzgün ve uygun kan dolaşımını destekler

Pu erh çay kolesterol düşürücü etkilerini aynı zamanda düzgün kan dolaşımına da sebep olabilmektedir. Kanın vücut içerisinde uygun sirküle edilmesi oldukça önemlidir. Kan vücuttaki tüm ve en uygun işleyiş için vücut üzerinde oksijeni bütün hücrelere taşır. Vücudun farklı organları ve parçaları ihtiyaç duydukları oksijeni doğru miktarda alırsa, çok daha verimli çalışacaktır. Bu yüksek enerji düzeyleri ve genel sağlık için olumlu etkiye sebep olacaktır. Bu durum aynı zamanda, organ arızalarını ve düzensizlikleri de engelleyecektir. Eğer tükkettiğiniz besinlerin arasına pu erh çayını da eklerseniz, tamamen sağlıklı bir yaşam için ve dinç hissetmeniz için bu çayın çok önemli faydası olacaktır.

 • Sindirime destek olur

Pu erh çayını ağır ya da çok yağlı yemek yedikten sonra içmek için mükemmel bir çaydır. Pu erh çayının içermiş olduğu antioksidanlar metabolizmayı büyük ölçüde hızlandırarak ve aşırı asitliği eriterek, sindirime yardımcı olmaktadır. Yani yemeklerden hemen sonra mideniz de yanma ya da biraz acı eğiliminiz varsa, sindirmek ve hafif hissetmenize yardımcı olmak için bir fincan pu erh çayı sizin için ideal olacaktır.

 • Güçlü bir kalp için yardımcı olur

Pu erh çayının inanılmaz faydaların birisi de serbest radikallerle savaşmış olmasıdır. Bu şekilde kalp damar hastalıkları riskini de büyük ölçüde azaltmakta ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olmaktadır. Kalbimiz yaşamanız ve hayatınızı devam ettirebilmeniz için çok değerlidir ve pu erh çayı içmek onu korumak için harika bir yoldur. Eğer kan basıncı ve kan şekeri düzeylerini düşürmek istiyorsanız, bu güçlü pot-fermente çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

 • Kanserle savaşmaya destek olur

Pu erh çayını antioksidan açısından zengin kılmış olan, camellia sinensis bitkisinin yapraklarındaki kaynaklardır. Bu da pu erh çayının kansere karşı olmuş olan ve vücudun mücadele etmesine yardımcı olduğuna inanılan özel bir antioksidan bileşimi olan kateşin açısından zengin olduğu anlamına gelmektedir. Yeşil pu-erh çeşidi olmuş olarak bilinen pu-erh çayının az işlenmiş hali çeşitli kateşinler açısından en yüksek olanıdır. Pu erh çayının içerisinde ki kateşinlerinin vücuda destek olmak amacı için kanser hücrelerinin engellenmesinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

 • Kilo kontrolüne yardımcı olur

Pu erh çayının içerdiği kateşinler, kafein ve theanin bileşikler kilo kaybını düzenlemeye de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu maddeler, pu erh çayı obezite karşıtı özellikleri açısından kilo sorunu olmuş olan vücudun düzenlenmesinde diğer çay türlerine göre çok daha büyük oranda yardımcı olduğu, yapılmış olan bir araştırmada ortaya konmuştur.

 • Yağ asidi sentezini engellemeye yardımcı olur

Pu erh çayı, vücut içerisinde ki obezite ve kansere sebep yağlı asit sintaz (FAS) durumunu engelleme yeteneğine sahiptir. Araştırmalar, bu enzimin yüksek miktarlarda obezite olasılığının aynı zamanda kanser ile ilgili bozuklukların düzeltilmesinden sorumlu olduğunu göstermiştir. Pu erh çayı özellikle hem düşük glisemik indeks diyete ilave bir anti-kanser madde olmuş olarak, hem de bir ağırlık kontrol maddesi olarak hizmet verdiği söylenmektedir.

 • Diş sağlığını destekler

Pu-erh çayı diş çürümelerine sebep olduğu bilinmekte olan bakterileri öldürür. Bu sebep ile, sadece ağız içerisinde olmuş olan bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda tüm gün boyunca ağız ve diş sağlığınızı sağlıklı tutabilirsiniz. Pu erh çayının içerisinde barındığı kateşinler bakteri oluşumunu büyük ölçüde durdurmakta ve böylece diş sağlığını büyük ölçüde korumaktadır.

 • Zihinsel aktiviteyi artırmayı sağlar

Pu-erh çayının kişiyi geçici olarak zihinsel açıdan çok daha aktif hale getirmesi mümkündür. Beyin içerisinde ki nöronların ateşlemesini engelleyen bir nörotransmitter kafein seviyeleri nedeniyle devre dışı bırakılabilir. Bu durum beyin fonksiyonlarının geliştirilmesini mümkün kılmaya sebep olur. En azından, kafeinin geçici olarak zihinsel uyanıklığı artırdığı kabul edilmektedir. Sonuç olarak, uyuşuklukla savaşması sebebi ile pu erh çayı tavsiye edilmektedir.

Yarbe mate çayı detaylı bilgi için>>

Pu Erh Çayı Tarifi

Pu erh çayı nasıl demlenir: Pu erh çayı nasıl yapılır işte tarifi.

 • Bu çayı hazırlamak için su ile çay yapraklarını demlemek yeterli olacaktır.
 • Kaynamış suyu yaprakların üzerine dökün ve karıştırın.
 • Sadece 10 saniye sonra yapraklar suyu çekmiş olacaktır. O kadar kapağı açın.
 • İlk suyu atın ve yeni sıcak suyu ekleyin.
 • En az 2 ile 5 dakika arasında demlenmesine izin verin.

Not

Çayı ne kadar kullanabileceğiniz tamamen çay yapraklarının kalitesine bağlıdır. Yüksek kalite çay yaprağı alırsanız, çay yapımı için yaprakları birkaç kez daha kullanabilirsiniz. Eğer ağır bir kahve tiryakisi iseniz, daha uzun ıslatma pu erh çayına kahveye benzer zengin bir dünyevi lezzet verir.

Sütlü pu erh çayı tarifi

Malzemeler:

 • 3 su bardağı (750 ml) süt
 • 75 g kurutulmuş portakal kabuğu veya 1 çubuk tarçın
 • 1/4 su bardağı (60 ml) anason
 • 2 çorba kaşığı (30 mL) karanfil
 • 2 poşet pu erh çayı ya da 1 çay kaşığı (5 ml) p erh çay yaprakları
 • Tatlandırmak için esmer şeker

Hazırlanışı:

 • Orta boy tencerede, orta ateşte kaynatın süt ve diğer üç malzemeyi kaynatın.
 • Çayı ekleyin ve ateşi biraz kısın.
 • 5 dakika pişirin.
 • Ateşi kapatın ve bir çay süzgeci kullanarak çayı bardağa dökün.
 • Tatlandırmak için kahverengi şeker ile servis edin.

Serinletici soğuk pu erh çayı tarifi

Malzemeler:

 • 2 litre temiz su
 • 30g esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı pu erh çayı
 • Servis için buz küpleri

Hazırlanışı:

 • Bir tencerede su kaynatın ve sonra kahverengi şekeri ekleyin.
 • Eriyene kadar karıştırın.
 • Eğer tercih ederseniz, pu erh çayını sıcak su içerisine bırakıp yıkayın ve pota yapraklarını alın.
 • Daha sonra suya ekleyin ve 1 dakika pişirin. Kapağını kapatın 4-6 dakika demleyin.
 • Çay içerisinde ki yaprakları ayıkladıktan sonra buzdolabına koyup soğutun.
 • Buz küpleriyle beraber servis edebilirsiniz.

Pu Erh Çayının Zararları

Tüm bitki çaylarında olduğu gibi fazla kullanımlarda pu-erh çaının zararları ve yan etkileri görülmektedir. Pu erh çayının zararları aşağıdaki gibidir.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde pu erh çayı tüketimi

Hamile ya da emziriyorsanız, küçük miktarlarda pu erh çay muhtemelen zararlı değildir. Fakat, bir gün içerisinde pu erh çayını 2 bardaktan fazla tüketmeyin. Çok fazla kafein bebeğe düşük, prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı sebebi ile zarar verebilir. Eğer emzirme dönemindeyseniz, pu erh çayı denetimi önemlidir. Kafein anne sütüne geçer, bu sebep ile emziren anneler tarafından kafein alınımı izlenmelidir. Büyük miktarlarda kafein emzirme döneminde güvenli sayılmamaktadır. Kafein anne sütü ile beslenen bebeklerde uyku bozuklukları, sinirlilik, ve artan bağırsak aktivitesini neden olabilir.

 • Çocuklar

Pu erh çay yaygın olarak yiyecek ve içeceklerde küçük miktarlarla tüketildiğinde çocuklarda güvenli olabilmektedir.

Anksiyete bozuklukları: Pu erh çayının kafein içeriği bu durumu kötü hale getirebilir.

 • Kanama bozuklukları

Pu erh çayının kafein içeriği nedeniyle kötü kanama bozukluklarına sebep olmuş olabilmesi endişe vardır. Eğer bir kanama bozukluğu varsa pu erh çayını dikkatli kullanın.

 • Kalp rahatsızlıkları

Pu erh çayının içerdiği kafein bazı kişilerde düzensiz kalp atışına sebep olabilir. Eğer bir kalp rahatsızlığı var ise pu erh çayını dikkatli kullanın.

 • Diyabet

Bazı araştırmalar kafeinin vücudun şekeri kullanma şeklini etkileyebileceği ve diyabeti kötü hale getirebileceğini düşündürmektedir. Ama henüz pu erh çayı gibi kafein içeren otlar ve içeceklerin etkisi üzerine çalışılmamıştır. Şeker hastası iseniz, pu erh çayını dikkatli bir şekilde kullanın.

 • İshal

Pu erh çay kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan pu erh çayı kafein sebebi ile ishali daha da kötüleştirebilir.

 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS)

Pu erh çay kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan pu erh çay kafein nedeniyle ishali kötüleştirebilir ve IBS belirtilerini kötüleştirebilir.

 • Glokom adı verilen bir göz bozukluğu

Pu erh çayındaki kafein göz içi basıncını artırır. Artış 30 dakika içerisinde gerçekleşir ve pu erh çayını içtikten sonra en az doksan (90) dakika sürer.

 • Yüksek tansiyon

Pu erh çay kafein içermesi sebebi ile yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını artırabilir. Fakat, bu etki düzenli kafein kullanılmış olan kişilerde çok daha az olabilir.

Sonuç

Pu erh çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle pu erh çayı nedir, pu erh çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında pu erh çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. Pu erh çayı nasıl yapılır tarifi ve pu erh çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem