Propolis Faydaları

A+
A-
Propolis Faydaları

Propolis, Yunanca pro (müdafaa) ve polis (şehir) kelimelerinin birleşimidir. Arılar Propolis ile kovanlarının çatlak ve hasar tamirini yaparak, çevreden izole ediyor ve kovan giriş deliklerini daraltıyor. Ayrıca işçi arılar Propolisi, kovanın içine giren mikroorganizmaları ve böcekleri mumyalanarak etkisiz hale getirilmesinde kullanıyor. Propolis nedir? Propolis faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? bu konulara değineceğiz.

Propolis Nedir

Propolis arıların kovanlarını dış etkilerden korumak için kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlarının yaprak ve gövdesinden topladığı reçinemsi kısımdır. Ayrıca arılar propolisi kovanlarındaki hasar görmüş yerleri onarmak için de kullanır. Kovanın içine giren yabancı maddeleri hapsederek mumyalıyor. Sarı, gri, kahverengi ve kırmızı renkte olabilir. Sıcak havalarda yapışkan bir hale gelir ve arılar zaman zaman propolisi toplayıp tekrar kullanmak için kovana taşırlar. Propolis, %50 reçine, %30 bitkisel mumlar, %10 uçucu yağlar, %5 polen, %5 organik bileşikler, mineraller ve vitaminler (B1,B2,B6, C ve E vitaminleri) içermektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin kullanımı aslında çok öncelere MÖ 350’lere dayanmaktadır. Yunanlılar yaraları iyileştirmek için Mısırlılar ise mumyalamada kullanmışlardır. Günümüzde de kullanımı vardır. Suyun içine bir miktar katılarak ağız için gargara olarak kullanılabilir. Propolisin toz halinde de kullanımı mevcuttur. Bu tozu yoğurtla ya da balla karıştırarak kullanabilirsiniz. Propolis suyunun içine bal katarakta şurubundan yararlanabilirsiniz. Deri üzerindeki yaraları önce bala sonra propolise dokundurup yaraya uygulayabiliriz. Propolisi tercihen birçok yiyeceğimiz içine katarak kullanabiliriz.

Propolis Sağliğa Faydaları Nelerdir?

 • İyi bir antibiyotiktir

En bilindik özellik olarak propolis, doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Bazı özellikleri; kansere karşı korumu, antioksidan kaynağı olması, yara iyileştirme ve dokuları onarma, sindirim sistemine fayda sağlaması, deri enfeksiyonların yararı, anti-inflamatory ve anastezik etki, bağışıklık sistemine yardım etmesi kalp damar rahatsızlıkları için fayda sağlaması özellikleri arasındadır.

 • İltihaba iyi gelir

Bademcik iltihabı, faranjit ve menenjit’in tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Diş sağlığına etkilidir

Ağız yoluyla kullanımında diş eti ve ağız sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır.

 • Kansere karşı etkilidir

Helikobaktes pilori maddesi midede ülser, gastrit ve kanserin kaynağı olmaktadır ve bunlarla savaşmakta propolis etkili bir silahtır.

 • Propolis diğer faydaları

Propolis bronşit ve benzeri rahatsızlıkla, influenza ve herpese, deri mantarları, diş ve diş eti rahatsızlıklarında, ülsere, apselere, yanıklara, kulak rahatsızlıklarına, giardi ve kolitde, vajinal ve servikal rahatsızlıklarda etkili olduğunu göstermiştir.

Propolis Zararları Nelerdir?

İçeriğinde bolca bulunan antioksidandan kaynaklı olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir.

 • Bal türü ürünlere karşı alerjisi olan insanların kullanmaması önerilir.
 • Hassas bünyelerde kızarıklık, şişlik, kaşıntı, döküntü gibi reaksiyonlar gözükebilir.
 • Belirli ilaçlarla kullanımından kaçınılmalıdır doktora başvurulmalıdır.
 • Hamilelikte ve alkol kullanırken kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Astım hastaları propolis kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 • Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir.

Tavsiyeler

 • Propolis faydaları ve zararları

Propolis faydaları ve zararları kıyaslandığında faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Dikkatli ve bilinçli kullanımlarda çok etkili bir bitkidir.

 • Propolis çocuklara verilir mi

Propolis faydalı bir bitki olmasına karşın 2 yaşından küçük çocuklara vermemelidir.

 • Propolis faydaları İbrahim Saraçoğlu

Propolis hakkında Saraçoğlu incelemeler yapmış ve çeşitli tavsiyelerde bulunmuştur.

 • Propolisin cilde faydaları

Özellikle yara ve yanıkların iyileşmesinde çok etkilidir. Cildimizde oluşan mantar benzeri enfeksiyonların iyileşmesinde yardımcıdır.

 • Medava propolis faydaları

Medava propolis bir ilaç firması tarafdan üretilen üründür. Medave propolis fiyatı 49.90 Tl fiyatla satılmaktadır. Medava propolis faydaları yukarıda belirtiğimiz özelliklerin aynısıdır.

 • Ogansia propolis faydaları

Organsia propolis 400 mg 90 tablet olarak satılır ve fiyatı 128 Tl civarındar.

 • Propolis kullananlar

Propolis kullananlar iyi bir takviye olduğunu ve faydalarının çok etkili olduğunu belirtmektedirler.

Sevde Geçmez
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi