Portakalın Faydaları ve Zararları

16.02.2016
745
Portakalın Faydaları ve Zararları

Portakalın faydaları ve zararları nelerdir? Turunçgiller familyasından C vitamini açısından zengin olan üyesidir. Boyu 2-10 m arasında değişen bir ağaç türüdür. Sert ve dayanıklı yapraklarının düze kenarları vardır. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Sadece C vitamini bakımından değil aynı zamanda da B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içeriyor. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da oldukça zengin olan portakal kış aylarının en çok tüketilen ve en bilinen meyveleri arasıda gelmektedir. Kabuk kısmının altında sarı ya da kırmızı renkte bol sulu ve dilimli olan özü bulunmaktadır. Kabuklarından portakal esansı, çiçeklerinden ise portakal çiçeği esansı elde edilmektedir. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel ve konservesi de yapılan portakal ayrıca ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.

Zengin C vitamini içeriği sayesinde kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların daha çabuk atlatılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan B vitamini ve fosfor sinir sistemini güçlendirir, bedensel yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Karaciğeri güçlendirirken, kanı temizler ve vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyon ile kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. İçeriğindeki folik asit nedeni ile hamileler ve çocuklar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanan çay spazmlara karşı koruyucudur. Portakal suyu yağlı ve karma ciltlere oldukça faydalıdır. Ancak portakalın suyu sıkıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Aksi takdir de içeriğinde yer alan maddeler besin değerini kaybetmektedir. Portakalın kabuğunda bulunan esans sivilcelerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Portakalın faydaları şunlardır;

Portakalın Bağışıklık Sistemine Faydaları: Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal oldukça zengin C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki toksin maddelerin atılımını sağlar. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Hastalık süresince bol portakal tüketimi hastalık süresini kısaltır. Bedenin daha zinde kalmasına yardımcı olur.

Portakal Böbrek Taşlarını DökerPortakal düzenli olarak tüketildiğinde zamanla gelişmekte olan böbrek taşlarını dökebilir.

Kolesterolü düşürürPortakallar hesperitin ve pektin  içermektedir. Bu maddeler mevcut kötü kolesterolü düşürür. Bu durum ayrıca yağların emilimini yavaşlatmak için vücuda yardımcı olur.

Portakal Diyabeti Önler:  Portakallar, düşük kalori içerdiği için günlük tüketilebilir. Kandaki şeker seviyesini olumlu yönde etkileme noktasında çok etkilidir.

Portakal Artriti Giderebilir Günde tüketilen bir bardak portakal suyu genellikle artritten kaynaklanan inflamasyonları giderebilir. Anti inflamatuar özelliği romatoid Artrit risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Portakal  Kan Basıncını DüşürürPortakallar hesperidin ve magnezyum içermektedir ve bu maddelerin en büyük özelliği kan basıncını düşürmeleridir.

Portakal Sindirim Sistemi Sağlığını KorurPortakallar, sindirim sisteminin alınan besinleri kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlayan maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu etkili besinleri sindirmeye yardımcı olurlar.

Portakal  Cildi Nemlendirir: Portakalda bulunan doğal yağlar cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir.

Portakal Kanser Riskini Azaltır: Genellikle portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan D-linonene adlı bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca C vitamini serbest radikallerin oluşturduğu zararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vakalarının ortaya çıkmasına engel olur.

Portakal Beyin Sağlığına Katkıda BulunurPortakalların içerdiği folik asit beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir.

Portakal Cilt Sağlığını KorurSerbest radikallere karşı mücadele ederek genel anlamda cilt sağlığını korur. Bunun dışında içerdiği flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan portakalın kabukları ve tozu cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Akne tedavisinde çok etkilidir. Kir, sivilce ve siyah lekeleri giderebilir. Toksinleri ortadan kaldırarak cilt gözeneklerinin açılmasını, hava almasını ve nemlenmesini sağlar. Cilt hücrelerinin yenilemesini ve cildi ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar.

Bunların dışında cildin beyazlamasını, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan portakal, aynı zamanda zararlı güneş ışıklarının verdiği hasarları giderir.

Portakal topikal olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirir. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülme, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırabilir.

Portakal suyu ve portakal kabuklarının cilde uygulanması genel anlamda cildin yumuşamasını, mikroplardan temizlenmesini sağlar. Cilt yağlarının seviyelerini korur.

Portakal Suyu Saç Sağlığını Korur: Portakal suyuna bir miktar bal karıştırarak şampuanda kullanmak suretiyle 5-10 dakika saçlarınıza uygulayın Bu işlem saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırırken aynı zamanda saçları besleyecektir.

Portakal saçların köklerini besler, dökülmelerine engel olabilir  ve aynı zamanda kafa derisine uygulandığında kafa derisi sağlığına da katkıda bulunur.

Portakalın Diğer Faydaları

Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığını korur. Yüksek lifler içerdiği için ülseri önler. Görme yeteneğini geliştirir. Damar sertliğine izin vermez ve kalp sağlığını korur.

Portakal Suyunun Faydaları

Portakal suyu portakalın preslenmesiyle elde edilir. Genel hatlarıyla portakalın sağladığı faydalara benzer faydaları vardır.

 • Portakal suyu kan basıncını korur ve dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Ülsere karşı etkilidir.
 • Portakal suyu böbrek taşlarının oluşmasını önleyebilir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır, yağ yakmayı teşvik eder.
 • Kalp krizi riskini azaltır, genel anlamda kalp sağlığını korur.
 • Yoğun miktarda C vitamini içeren portakal suyu ayrıca içerdiği zengin miktardaki mineral ve bileşenler yardımıyla kansızlığı giderir.
 • Portakal suyu cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Çocukların gelişme sürecinde önemli rol oynar, kemik sağlığı için çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir.

Hazır portakal sularının özellikleri fabrika ortamlarında kaybolabilmektedir. Bu yüzden portakal suyunun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için evde doğal yollarla hazırlayarak tüketilmesini öneririz.

Portakal Kabuğu Faydaları

Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Genelde portakal tüketildikten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

 • Portakal kabuğu flavonoidler C vitamini içermektedir. Bu özelliği bünye sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda  kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.
 • Portakal kabukları kolesterol seviyesini dengeleyen hesperedin içerir.
 • Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmayı ve dolayıyla kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sistemi sağlığını korur ve başta bağırsaklar olmak üzere sindirim sisteminin temizlenmesinde önemli rol oynar.
 • Özellikle ciltte enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele eder. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
 • Portakal kabukları kötü nefes kokusuna neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Nasıl Tüketilir: Portakal kabuğunu tüketmeniz için organik portakalları öneriyoruz. Önce kabukları iyice yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleyin. Daha sonra portakal kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz portakal kabuklarını da çay yaparak tüketebilirsiniz.

Portakal yağının faydaları yazımızı okuyunuz…

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları

Portakal kabuğu çayı çok nadir kullanılmaktadır ama portakalın kabuğundan da sağlık açısından faydalanmak için tüketilmesini öneriyoruz. Portakal kabuğu çayının hazırlanışını yukarıda anlattığımız tarifteki gibi, portakal kabuklarını hazırlayın. Daha sonra bir fincan kaynamış suya koyarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve için.

 • Portakal kabuğu çayı virüslere ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır. Genellikle akciğerlerde balgamı ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
 • Portakal kabuğu çayı içmek iyi bir sindirim için faydalı olabilir.Gaz, şişkinlik ve bulantı gibi sorunları giderebilir. Ayrıca kabızlık tedavisi için kullanılır.
 • İyi bir ağız hijyeni sağlar. Hassas ciltlerin tedavisinde yardımcı olur ve aynı zamanda kötü nefesi ortadan giderir. Bir başka yararı, kan dolaşımı ve lenf sistemi içindir. Ayrıca portakal kabuğu çayı stres, sinirlilik ve uykusuzlukla savaşmayı sağlar.
 • Anne sütünün artmasını sağlayabilir.

Portakalın Zararları

Portakal genelde her yaş için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Bazı sağlık uzmanları çok fazla tüketildiğinde kan şekeri sorunları olan hastalar için yan etkileri olabileceğini savunmaktalar.

 • Aşırı tüketildiğinde kan şekerini yükseltebilir.
 • 6 yaş altı çocukların aşırı tüketmelerinde alerjiye neden olabilir.
 • Hassas bünyeye sahip kişilerde cilt alerjilerine neden olabilir.

Tavsiyeler

Portakalın mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi önemlidir. Organik portakalların içinin, dışının, kabuğunun sağlık açısından faydalı olduğunu kanıtlanmıştır. Portakal kabukları özellikle cilt sağlığını koruma açısından faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem