Portakal Yağının Faydaları

A+
A-
Portakal Yağının Faydaları

Bu makale portakal yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Portakal yağı kullananlar portakal yağı maskesi, portakal ve biberiye yağının faydaları, portakal yağı kullanım alanları, portakal yağı nasıl tüketilir, portakal yağı cilde sürülürmü, portakal yağı tüylenme yaparmı, portakal yağı diş sorguları yapmaktadır.

Portakal yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Portakal Yağı Nedir?

Citrus sinensis yaygın olarak portakal olarak bilinmektedir ve günlük yaşamda sıklıkla kullanılan bir meyvedir. Lezzetiyle ve aromasıyla oldukça popüler bir meyve olan portakaldan elde edilen portakal esans yağı, birçok hastalığın iyileştirilmesinde ve depresyonla mücadelede oldukça etkili olmasıyla bilinmektedir. Portakal esans yağı, meyvenin kabuğundan ekstrakte edilir ve uygulanabilir bir form elde etmek için soğuk sıkıştırma işlemi ile işlenir.

Tıbbi, evsel veya endüstri gibi çeşitli alanlarda kullanımları bulunmaktadır. Sabunlarda, kremlerde, vücut losyonlarında ve dudak balsamlarında sıklıkla portakal yağının özelliklerinden faydalanılmaktadır. Bu doğal yağ şaşırtıcı bir şekilde kekler, dondurmalar ve köriler gibi yiyecek öğelerini tatlandırmak için de kullanılmaktadır. Portakal yağı bir dizi hastalıkla mücadelede yardımcı olan tıbbi özelliklere sahiptir.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağının sağlığa faydaları maddeler halinde;

 • Spazmlarla mücadele eder

Spazmlar sürekli öksürük, konvülsiyonlar, kas krampları ve aşırı ishal gibi birçok rahatsız edici veya ciddi problemlerle sonuçlanabilir. Bu etkilerden kaçınmak için spazmların kesinlikle erken tedavi edilmesi veya tamamen önlenmesi gerekir. Bu kas ve sinir spazmlarını rahatlatmak için portakal yağının antispazmodik özelliklerinden yardım alınabilir. Portakal yağı spazmları rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

 • İnflamasyonla mücadele eder

Portakal esans yağı hem içten hem de dıştan oluşan iltihaplanmada hızlı ve etkili bir rahatlama sağlamaktadır. Baharat, ateş, enfeksiyonlar, antibiyotiklerin yan etkileri, gaz, zehirli maddelerin yutulması veya narkotik gibi nedeni ne olursa olsun, portakal esansiyel yağ, tahrişi ve bir dizi ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Gaz gidericidir

Portakal esans yağı, bağırsaklardan gelen gazları gidermeye yardımcı olan gaz giderici özelliklere sahiptir. Gaz ciddi bir rahatsızlık değildir, fakat hazımsızlık, yüksek tansiyon, mide ağrıları ve daha kötüsü kalp komplikasyonları tetikleyebileceği için bunu görmezden gelemezsiniz. Portakalın uçucu yağı, abdominal ve anal kaslarınızı rahatlatarak sizi bu rahatsızlıktan kurtarabilir. Bu durum gazın giderilmesini sağlayacaktır.

 • Antiseptiktir

Bir kesik veya yaralanma oluşan yerde bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yaranın septik hale gelme ihtimali her zaman vardır. Bu yaraya eğer bir demir nesnesi neden olduysa muhtemelen enfeksiyon daha olasıdır çünkü tetanos mikroplarıyla enfekte olma ihtimali ile karşı karşıya kalır. Portakal esans yağı ise, mikrobiyal büyümeyi engelleyen ve yaraları dezenfekte eden özellikler sunmaktadır. Hem septik, hem mantar enfeksiyonları ve tetanoslardan kaçınmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Depresyonla mücadele eder

Portakal esans yağının kokusu mutlu anları hatırlatır ve hoş düşünceleri akla getirir. Bu nedenle aromaterapide bu yağ çok sık kullanılır. Mutlu, rahat bir his yaratır ve depresyondan veya kronik endişeden muzdarip insanlar için mükemmel bir ruh hali asistanı olarak çalışır. Yapılan araştırmalar, portakal doğal esansiyel yağının, endişe verici bir duruma bağlı olarak nabız ve tükürük kortizolünün azaltılmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

 • Portakal yağı idrar söktürür mü?

İlk olarak, portakal esans yağları fazla gazı atmak için kullanılmıştır ancak toksinleri vücuttan atmak için de kullanılan yöntem aynıdır. Portakal yağı etkili bir şekilde toksinlerin vücuttan boşaltabilir. İdrar içinde ürik asit, safra, aşırı tuzlar, kirleticiler ve aşırı su gibi toksinleri ortadan kaldıran idrara çıkışı teşvik eder. İdrarın sökülmesi, iştahı arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Yağları kaybetmeye katkıda bulunur ve kalbi de iyi hale getirir

 • Kanserle mücadele eder

D-limonen, portakal esansiyel yağı içerisinde bulunan ve süper besin olarak sınıflandırılan bir maddedir. Portakal yağında bulunan bu madde hücresel mutasyonları önleme ve kanser tümörü büyümesiyle mücadele etmede oldukça etkili bir yeteneğe sahiptir. Bu nedenle, kanserle mücadele için portakal yağı kullanılmaktadır.

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Portakal yağı, çeşitli mide problemlerini iyileştirmek için şaşırtıcı iyileştirici özelliklere sahiptir; hazımsızlık ve şişkinlikle mücadele etmektedir. Lavanta veya gül gibi eşit yağlı esans yağlarını portakal yağına ilave edin ve mide bölgesini dikkatli bir şekilde ovun. Bu, hızlı ve rahatlatıcı bir rahatlama sağlamak için oldukça faydalı bir yöntemdir.

 • Böcekleri uzak tutar

Portakallar genellikle böcekleri, keneleri, sinekleri ve sivrisinekleri kovalayan bir madde içerir. Portakal yağına bir top pamuğu batırın ve böcekleri uzak tutmak için bunu dolaplarınıza sürtün. Sivrisinek ısırmalarını önlemek için de cildinize portakal yağı bile sürebilirsiniz. Eğer böcek ısırığı çekiyorsanız portakal yağı kullanmak kaşıntı hissini ortadan kaldırabilir ve alanı soğutabilir.

 • Afrodizyaktır

Portakal esans yağı hafif afrodizyak özelliklere sahiptir. Sistematik ve düzenli kullanımı, sükunum, erektil problemler, iktidarsızlık, cinsel ilgi eksikliği ve libido azalması gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Vücudun işlevleri için faydalıdır

Portakal yağı enzim ve hormon üreten hem ekzokrin hem de endokrin bezlerin salınımını arttırır. Bu nedenle portakal yağı, vücudun sindirimi, kadınlarda menstruasyonu ve emziren annelerde süt üretimi de dâhil olmak üzere çeşitli fizyolojik süreçler üzerinde geniş kapsamlı bir etkiye sahip hale gelmektedir.

 • Eklem ağrılarına iyi gelir

Artrit veya ağrı ve eklem şişmesi son derece zayıflatıcı olabilir. Kemik deformiteleri, kıkırdak kaybı ve otoimmün hastalıklar artrite neden olabilir. Neden ne olursa olsun, kronik iltihap artritin başlıca semptomudur. Portakal yağı ise güçlü antiinflamatuar etkisi sayesinde artrit durumunda bir rahatlama sağlayabilir. 

Portakal Yağı Diş

Ağız sağlığına iyi gelir: Portakal yağının serinletici kokusu, sadece kötü koku ile mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda diş eti enfeksiyonlarını ve diş eti iltihabı gibi enflamatuar durumları kontrol altına alabilir. Portakal yağı, ağızda bakteri yükünü azaltır ve dişetini iltihaplanmasını engellemeye yardımcı olur.

Portakal Yağının Cilde Faydaları

 • Sağlıklı bir toniktir: Tonik ile vücut arasındaki ilişki benzetmek gerekirse, bir taşıtın bakımı ve onarımı gibidir. Tüm vücutta işlev gören her sistemin tonik tonları, metabolik sistemi uygun bir biçimde tutar, güçlü bir rol oynar ve bağışıklığı artırır. İşte bu durumda portakal yağı vücuda oldukça faydalı özellikler sunabilmektedir. 

Portakal Yağı Cilde Sürülür Mü?

Birçok güzellik cilt bakım ürününün ortak bir bileşeni olan portakal yağı, kuru ciltte olduğu gibi çatlamış ciltte de iyileşme sağlayacak çok sayıda şifa özelliğine sahiptir. Acı portakal esans yağından elde edilen neroli, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hassas cildi güçlendirir. Portakal yağı kullanıldığında akneden bile kurtulmak mümkündür. Mükemmel parlayan cilt için cildi hafifçe portakal yağı ile iki kez ovun.

Portakal Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Portakal yağının tüylenme yaptığına dair herhangi bir veri ve bilgiye rastlanmamıştır. Böyle bir sorun yaşadıysanız doktorunuza baş vurunuz.

Portakal Yağı İçilir Mi?

Portakal yağı nasıl içilir sorusu sıklıkla dile getirilir. 1-2 damla Portakal yağını bir bardak suya damlatarak tüketiniz.

Portakal Yağı Selülite İyi Gelir Mi?

Düzenli olarak kullanımlarda selülit sorunu yaşayanlarda gözle görülür etkileri vardır.

Portakal Yağının Saça Faydaları

 • Zarar görmüş ve yıpranmış saçları onarır.
 • Tahriş olmuş saç derisini iyileştirir.
 • Portakal yağı C vitamini deposudur, saç derisine iyi gelir ve gürleşip,saç köklerini güçlendirip uzamasını sağlar.

Portakal Yağı Maskesi

Portakal yağı maskesi gerekli malzemeler:

 • 1 adet muz
 • 1-2 damla portakal yağı

Portakal yağı maskesinin yapılışı ve uygulanışı:

 • Bir kase içinde muzu bir çatal yardımı ile ezip, içerisine portakal yağını katıp iyice karıştırıp parmak uçlarımızla saçlarımıza masaj yaparak sürülür.
 • 15 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayalım.
 • Bu maske yıpranmış, kırılmış, zarar görmüş saçlar içindir.

Portakal Yağının Zararları

Portakal yağı oldukça güvenlidir ancak çoğu zaman seyreltilmiş portakal yağı kullanmak en iyisidir. Konsantre formu alın ve susam yağı gibi taşıyıcı yağlarla seyreltin. Dahili olarak alınan konsantre form, sindirim sistemi rahatsızlıklarına, mide bulantısına, ishale ve diğer sorunlara neden olabilir.

 • Portakal yağı hamilelikte kullanımı

Portakal yağı, hamile kadınlar, emziren anneler veya küçük çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Ciltte üzerinde portakal yağı kullanılıyorsa, parlak güneşten uzak durmak en iyisidir çünkü fototoksisiteye neden olabilir, ancak bu çok nadirdir.

Tavsiyeler

 • Güne enerjik başlamak için portakal yağını teneffüs edebilirsiniz.
 • İnatçı fayans lekelerinden kurtulmak için 1-2 damla portakal yağıyla ovma işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Rahatlatıcı bir banyo için banyo suyuna 12 damla portakal yağı ve 1/4 fincan deniz tuzu karıştırabilirsiniz.
 • Odayı tazelemek ve havalandırmak için hava kanallarına bir damla portakal yağı uygulayabilirsiniz.
 • Kokuyu tazelemek ve böcekleri kovmak için kapalı çöp kutusuna birkaç damla portakal yağı sürün.
 • 2-3 damla badem yağını portakal yağıyla karıştırın ve selülitle savaşmak için cilde masaj yapın.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüklere yardımcı olması için sıcak su dolu bir kaba 2-3 damla portakal yağı ekleyin ve buharı teneffüs edin.
 • Bir bardak suya 2-3 damla portakal yağı ekleyin ve diş eti iltihabı ya da ağız ülseri tedavisi için bu suyu gargara olarak kullanın.

Sonuç

Bu makale portakal yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Portakal yağı kullananlar portakal yağı maskesi, portakal ve biberiye yağının faydaları, portakal yağı kullanım alanları, portakal yağı nasıl tüketilir, portakal yağı cilde sürülürmü, portakal yağı tüylenme yaparmı, portakal yağı diş sorguları yapmaktadır.

Portakal yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.