Portakal Suyunun Faydaları

Portakal Suyunun Faydaları
65 / 100 SEO Score

Portakal suyunun faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bünyesinde C ve B vitaminini bolca bulunduran portakal suyu tam bir vitamin deposudur. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan taze sıkılmış portakal suyunun faydaları arasında yer alan beyin aktivitelerini arttırması özelliği ne kadar değerli bir içecek olduğunu göz önüne koyuyor.

Kültürümüzde genellikle sabah kahvaltılarında çay içmek yer alırken yavaş yavaş sabah kahvesi hayatımıza girmeye başladı. Çay ve kahveye alternatif olarak  içilebilecek  portakal suyunun faydaları nelerdir diye hiç merak ettiniz mi? Uzmanlar tarafından sabahları ilk tercih olarak önerilen portakal suyu özellikle betin üzerindeki etkisi ile dikkat alınması gereken ve hayatımızda yer bulması gereken bir içecektir.

Portakal, güçlü bir antioksidandır ve içerisindeki C vitamini, flavonoid ve beta-karoten ile vücudu temizlemeye yarayan, kanser ve benzeri hastalıklardan korur. İçerisindeki C vitamini kemik, diş ve alyuvar oluşumuna yardımcı olur.

Vücudun enfeksyonlara karşı direnç oluşturmasını sağlar ve demr alımında yardımcı olur. Turunç asidi vitamini ve aligo elementler açısından zengin olması depresyon ve strese karşı etkilidir. İdrar sökücü özelliği vardır ve aynı zamanda sindirim sistemini de güçlendirir. Kötü kolestorole karşı etkili olan portakal cilt sağlığına da faydalıdır.

Tüm bu özellikleri içerisinde barındıran portakalda elde edilecek taze içeceğin vücudumuza katkılarını maddeler halinde incelersek:

Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • İçerisindeki yüksek oranda C vitamini ile vücudun C vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılar.
 • Vücut direncini yükseltir.
 • Yaşlanmaya karşı etkilidir ve erken yaşlanmayı önler.
 • Sağlıklı kan akışını sağlayarak kan basıncını dengeler.
 • Kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli içildiğinde kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiştir.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve kabızlığı önler.
 • Beyin aktivitelerini düzenler, omur ilik ve sinir sistemine faydalıdır.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Vücutta iltihabı önler ve vücutta ödem oluşumunu engeller.
 • Yapılan araştırmalar antioksidan kaynağı olduğunu ve özellikle göğüs ve prostat kanseri gelişimini önlediğini göstermiştir.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve beyin aktivitelerinin artmasını sağlar.
 • Kış aylarında soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

Portakal Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakal suyunun cilde faydaları arasında ise cilde parlaklık ve ışıltı kazandırmaktır. Ayrıca güneş yanığı tedavisi içinde kullanılabilecek doğal bir ilaçtır. Cilt kırışıklarının oluşmasını önleyerek, cildin sıkılaşmasını sağlar ve erken yaşlılığa karşı koruma sağlar. Güzel bir cilde sahip olmak için tercih edilebilecek olan portakal suyu hücreleri koruyarak genç görünmesine de yardımcı olur.

Hamilelikte Portakal Suyunun Faydaları  Nelerdir?

Portakal suyu hamilelik döneminde dikkatli tüketilmesi gereken bir vitamin deposudur. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde hem annenin hem de bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Arterit ve eklem rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Yüksek tansiyona karşı koruma sağlar. İçerisindeki fosik asit ile bebeğin sinir sistemini destekler ve ayrıca doğumu kolaylaştırdığına dair görüşler bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Annenin tükettiği besinler ile beslenen bebeğin gelişimi annenin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişmektedir. Portakal suyunun bir çok faydası olmasına karşın uzmanlar, özellikle hamileliğin ilk üç ayından sonra içilen portakal suyunun içerisindeki früktozun direk bebeğe geçebileceği ve buna bağlı olarak ta bebeğin kilolu doğabileceği hatta şeker hastası olabileceğine dikkat çekmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminin ilk üç ayından sonra portakal yerine 1 porsiyon elma yada armut tercih edilmelidir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.