Patatesin Faydaları ve Zararları

04.08.2018
936
Patatesin Faydaları ve Zararları

Patatesin faydaları ve zararları nelerdir? Patates yer altında yumru kısmı yenilebilen bir besin maddesidir. Ayrıca patates bitkisinin yapraklarından da farklı yiyecekler sağlanmaktadır. Patates bütün yıl boyunca bulunabilir ve her ay hasat edilir.

Patates; pirinç, buğday ve mısırdan sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından bir tanesidir. Patates önemli miktarda besin ve bitkisel ürün içermektedir. Genelde sağlık açısından çok faydalı ve güvenle tüketilebilecek besin kaynakları arasında gösterilir.

Patates A,C, K, B6 ve E vitaminleri içermektedir, bunun yanında folatlar açısından da zengindir. Tam bir potasyum deposu olan patates aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, demir, bakır, manganez içermektedir.

Patates içerdiği besin maddeleriyle sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır, özellikle cilt sağlığı için çok yaygın olarak kullanılır. Cilt bakım ürünleri ve maskelerinde bol miktarda patates kullanılır, bunun en büyük sebebi patatesin bol miktarda C vitamini içermesidir. Bunun dışında patates, saç ve sindirim sistemi sağlığına önemli derecede katkıda bulunmaktadır.

Patatesin faydaları şunları içermektedir;

Güneş Yanıklarını Tedavi Eder: Patates güneş yanıkları için harika bir tedavi yöntemidir. Bunun için dilimlediğiniz patatesi yanık olan kısma koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu uygulama hem güneş yanıklarının neden olduğu ağrıyı azaltır hem de güneş ışınlarının verdiği hasarı giderebilir.

Patates Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Patates düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olur. Uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayabilir.

Enerji Verir: Patates harika bir enerji deposudur. Yoğun miktarda vitamin ve mineral içermektedir. C vitamini açısından çok zengin olan patates aynı zamanda B vitamini ve potasyumu bol miktarda içerir. Diğer mineraller açısından da zengin olan patates enerji patlaması sağlayabilir.

Sindirim Sistemi için Faydalıdır: Patates genelde sindirilmesi zor olan sert bir besin kaynağı değildir. Bunun tam aksine sindirim sistemini yormaz. Aynı zamanda mide sağlığı için önemli olan asit seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Kardiyovasküler Hastalıklarda Patates: Patates karbonhidrat, protein, kalsiyum, niasin, vitamin C ve B-kompleksleri açısından zengindir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıkları ve kan basıncı sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında kötü kolesterol seviyesini dengeler.

Patates Bağırsak Sağlığını Korur: Sindirim sistemi sağlığını korumanın yanında patates bağırsak hareketlerini arttırır. Kabızlık ve şişkinlik sorununu giderebilir. Bu özelliği ayrıca zayıflamaya yardımcı olabilir.

Strese Karşı Patates: Patates hücre sağlığı için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda içermektedir. Düzenli olarak patates tüketimi stres sorunlarıyla daha etkili mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Patatesin Cilde Faydaları

Patates en fazla cilt sağlığına faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı çok yaygın olarak kullanılır. Patates göz etrafında oluşan mor halkaların giderilmesine yardımcı olabilir. Göz etrafındaki siyah halkaları gidermek için gözlerinizi kapatın ve üzerine bir selpak koyduktan sonra daha önce dilimlediğiniz patatesleri gözlerinizin üzerine koyun ve 15-20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama gözlerin etrafında oluşan siyah halkaları ortadan kaldıracaktır.

Kuru Ciltler İçin Patates: Eğer kuru cilde sahipseniz patates yardımı ile günde birkaç dakika ayırarak bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Rendelenmiş patatese bir miktar hakiki yağ katarak cildinize maske şeklinde 20 dakika uygulamanız cildinizin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilir. Ayrıca bal karışımı cildinizin temizliğini sağladığı gibi cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Patates Cildi Temizler: Patatesi rendeleyerek yüzünüze 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulanamanız cildinizin ölü hücrelerden ve yağlardan temizlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

Patates Kırışıklıkları ve Siyah Lekeleri Giderir: Cilt sağlığı açısından patatesin diğer bir faydası cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık ve siyah lekeleri gideriyor olmasıdır. Kırışıklıkları giderdiği gibi aynı zamanda cilde doğal bir yumuşaklık katabilir. Siyah lekelerden kurtulmak için ise blenderda patatesi iyice öğütüp 5 dakika boyunca cilde uygulayın ve daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Bu uygulama sayesinde siyah lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunu düzenli olarak 20 gün boyunca yapın.

Patatesin Cilde Diğer Faydaları

Patates cildde meydana gelen döküntü ve kaşıntılara karşı etkilidir. Bunun yanında böcek ısırmalarına karşı da patates kullanılabilir. Tahrip olan kısma 4-5 dakikalığına patates uygulamanız hem ağrıyı azaltır hem de çabuk iyileşmesini sağlar. Bunun yanında patates gözlerin etrafında oluşan torbalanma problemlerinin üstesinden gelebilir. Göz çevresinde meydana gelen şişlikler için eşsiz bir alternatif tedavidir.

Patatesin Saça Faydaları

Patates Saç Sağlığını Korur: Patates, cilt sağlığı yanında saç sağlığı açısından da çok faydalıdır. Saç macunlarında yaygın olarak kullanılır. Patatesi iyice rendeledikten sonra bir tane yumurta ve 6-7 damla limon suyu ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın köküne 20-25 dakika boyunca uygulayın. Bu karışım saçlarınıza doğal bir parlaklık ve şampuan etkisi kazandıracaktır.

Saç Toniği : Patatesin kabuklarını bir miktar suda haşlayarak suyunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu uygulama yardımıyla saçlarınıza doğal bir renk kazandırabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda saçlarınızın renk tonunu koyulaştırmaya yardımcı olur.

Patates Saç Dökülmesini Engelleyebilir: İki kaşık aloe vera bir kaşık bal ve aynı şekilde bir yemek kaşığı patates suyu karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 2 saat bekletin. Daha sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu uygulama sayesinde saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Patates Suyunun Faydaları

Patates suyu çok farklı ve zengin mineraller, maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu özelliğinden dolayı patates suyu birçok hastalıktan korunmayı sağlarken bazı hastalıklar için de anlık sonuç almayı sağlar. Daha önce patates suyu ile saç sağlığına nasıl katkıda bulunacağımızı açıklamıştık. Bunun dışında B6 vitamini içermesi ruh ve sinir sağlığı açısından fayda sağlar, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Başta mide va bağırsaklar olmak üzere sindirim sistemi için çok faydalıdır. Patates suyunun sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Patates suyu kan şekerini dengeler. Karoten ve B6 vitamini içeren patates suyu insülin görevi görerek kan şekeri seviyesini dengeleyebilir.
 • Patates suyunun bol miktarda içerdiği D vitamini, diş, kemik sağlığı yanında tiroid bezleri için de faydalıdır.
 • Patates suyu sindirim sistemi sağlığına da çok fazla katkıda bulunabilir. Lif açısından zengin olan patates diğer lif açısından zengin olan besinler gibi mide ve bağırsak sağlığını korur.
 • Beta karoten ve D vitamini açısından zengin olan patates aynı zamanda kalsiyumu bol miktarda içerir. Bu özelliği yardımıyla mide ülserinin tedavisine yardımcı olabilir.
 • Patates suyu hamilelik döneminde etkili bir besindir.
 • Patates suyunun bol miktarda B6 vitamini içermesi kalp sağlığının korunmasını sağlayabilir. B6 vitamini vücudumuzda homosistein düzeyini azaltmak için gereklidir. Bu kimyasal kontrol edilmediğinde kalp sorunlarına neden olabilir. Patates bu kimyasalın seviyesini dengeler.
 • Patates suyu bol miktarda manganez içerdiği için zihin ve beden sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • C vitamini içeren patates suyu grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Haşlanmış Patatesin Faydaları

Patates genelde yemeklerde kullanılır, bunun yanında haşlanarak sade veya ateşte kızartılarak ya da fırında hazırlanmaktadır. Fakat daha çok yemeklerde pişirilerek veya haşlanarak tüketilmesi tercih edilir. Haşlanmış patatesin sağlık açısından faydaları yazının en başında detaylı olarak sıraladığımız faydaları içermektedir.

Patatesin Zararları

Çürümemiş ve lekesiz olgun patatesler yaygın olarak tüketilir ve sağlık açısından sayısız faydası vardır. Patates tüketimi çoğunlukla her yaştan insan için güvenle tüketilir ve herhangi bir etkisi yoktur. Fakat buna rağmen bazı sağlık uzmanlarının uyarılarını sizlerle paylaşmak isteriz.

 • Hasarlı patates, yeşil patates ve patates filizi yemek tahrip edilemez sorunlara neden olan zehirli kimyasallar içerir. Bu zehirli kimyasallar baş ağrısı, ateş basması, bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı, susuzluk, huzursuzluk ve hatta çok daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Bir hastalığı tedavi amaçlı olarak cilt üzerine patates konulmasının sağlıklı olup olmadığına dair yeterli bilgi yok.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde patates tüketiminin bir sakıncası yok ama bebeklerde ilaç amaçlı tüketilmesini önermiyoruz.
 • Diyabet hastaları için kan şekeri seviyesini etkileyebilir, bu yüzden doktorlarına danışarak tüketmelerini öneririz.

Tavsiyeler

Patatesin çiğ olarak cilt üzerinde uygulanması dışında ağızdan tüketilmesini önermiyoruz. Patates her daim bol miktarda bulunan bir besin kaynağı olduğu için düzenli olarak tüketilmesi gerekir ve hazırlanması da ayrıca çok kolaydır. Patatesi kızartarak tüketmenin yerine haşlayarak tüketilmesini öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem