Papatya Çayının Faydaları

17.08.2019
1.755
Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle papatya çayı nedir,  papatya çayı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Papatya çayının cilde faydaları, papatya çayının saçlara faydaları, papatya çayı nasıl yapılır tarifi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Papatya Çayı Nedir?

Son zamanlarda yapılan bir takım araştırmalar göre beyaz çay, siyah çay ve yeşil çay gibi içeceklerden sonra en çok tercih edilen ve tüketilen çay türü papatya çayıdır.  İlkbahar aylarının gelmesiyle beraber, çayırlarda, yol kenarlarında kısaca her yerde beyaz çiçekler şeklinde açan papatya bileşikgiller familyasına aittir. Boyu 25 cm’ e kadar ulaşabilmektedir. Bu bitki bir yıllık otsu bitkidir. İnce parçalı beyaz yaprakları vardır ve sapsızdır.

Papatya Çayının Özellikleri

Papatya bitkisi hafif ve hoş kokulu olup içerisinde acı madde, glikozitler ile tanen de bulunmaktadır. Yaz ayarında tek tek özenle toplanarak kuru, havadar ve gölge bir yerde kurutulup öyle kullanılır. 

 • Papatya çayı, hazımsızlığın giderilmesine etki gösterir, bağırsak hareketlerine etki ederek gaz ve idrarı söktürücü özellik gösterir.
 • Mikrop öldürücü içeriği ile ağız yaralarının, boğaz ve bademcik iltihaplarının da tedavi edilmesinde etkili olur.
 • Diş eti problemlerinin giderilmesinde de sık sık kullanılmaktadır.
 • Aynı zaman da her ay yaşanan adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olur.
 • Papatya çayı adet dönemlerinde ki sancılarının azaltılması ve krampların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Her gün tüketildiği takdirde siniri ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık verir ve oluşan ağrıları dindirici özelliği de bulunmaktadır. Vücut ısınızın artmasını sağlayarak terletir. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi pek çok hastalığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar.  

 • Papatya Çayı Soğuk Algınlığına Çok İyi Gelir

Papatya çayı kış aylarında sık sık tüketildiğinde olası hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Papatya bitkisi toplanarak kurutulur, ardından kaynatılarak demlenir. Kişilerin vücuduna dinginlik kazandırmak ve rahatlık vermek için kişinin soğuk algınlığı, grip gibi pek çok hastalık ile mücadele etmek için bağışıklık sistemini büyük ölçüde destekler. Aynı zamanda kişilerin papatya çayını düzenli olarak tüketmeleri bu hastalıklara yakalanma riskini de büyük ölçüde azaltmaktadır. Yine düzenli olarak tüketilen papatya çayı bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde virüslerle mücadele etmesini sağlamaktadır.

 • Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar

Papatya çayının bilinen diğer bir özelliği de yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olmasıdır. İçerisinde bulundurduğu antioksidan özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları kırma özelliği gösterir.

 • Papatya Çayı Kas Gevşeticidir

Papatya çayı pek çok faydasının yanı sıra bir de kas gevşetici özellik gösterir. Aynı zaman da rahim kaslarının da rahatlamasını sağlar ve adet döneminde oluşan ağrı ve krampları giderir. Kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olan glisin maddesinin değerini arttırır. Bu noktada sadece papatya çayının miktarına ve dozuna dikkat etmek gerekir, eğer fazla tüketirseniz mide bulantısına, mide ağrılarına ve ishal problemine neden olabilir. Fizik gücü gerektiren işlerde yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini sağlayarak zinde kalmanıza yardımcı olur.

 • Papatya Çayı Ülser Ağrılarını Giderir

Papatya çayı pek çok ağrıyı ve sızıyı giderir ancak en çok ülser ağrılarını gidermesiyle bilinir. Eğer daha önceden mide taşı düşürdüyseniz, bir doktora danışarak doktor kontrolünde tüketerek yeniden oluşmasına papatya çayı ile engel olabilirsiniz.

 • Papatya Çayı Doğal Antibiyotiktir

Papatya çayı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde oldukça etkili antibakteriyel özellikler gösterir, bu göstermiş olduğu özelliği sayesinde ise bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Pek çok nezle, grip, soğuk algınlığı ve öksürük gibi hastalıkları giderici özelliği vardır, papatya çayının etkili yardımıyla bu tür kıs aylarında artış gösteren bağışıklık sistemiyle bağlantılı olan hastalıklardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 • Papatya Çayı Kan Şekeri Seviyesini Korur

Papatya çayı düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmanıza destek olup yardımcı olabilir. Bu nedenle diyabet hastalarına da etki gösterip yardımcı olur. Ancak göstereceğiniz herhangi bir alerjik reaksiyona karşı doktor kontrolünde tüketilmesinde fayda vardır.

 • Papatya Çayı Migrene İyi Gelir

Düzenli olarak tüketildiğinde papatya çayı migren hastalığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yapılan bir takım araştırmalar başlangıç aşamasında olan migren problemini iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

 • Papatya Çayı Stres le Mücadeleye Yardımcı Olur

Papatya çayı düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde sinir sistemi üzerinde olumlu yönde etkiler gösterir. Aynı zamanda stresle mücadele etmenize de yardımcı olur. Stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden uzaklaştırarak zihninizi dinlendirir ve zihinsel yorgunluğu giderir.

Papatya Çayının Cilde Faydaları

Oldukça güçlü ve etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildinizin temizlenmesini sağlar ve nemlendirir.  Papatya çayı cilt bakımında oldukça etkili olmakla beraber kozmetik ürünlerin içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Bu güçlü özelliklerinden dolayı her gün bir fincan sıcak papatya çayı tüketmeniz cilt sağlığınızı korumak için önemlidir. 

Bunun yanı sıra cildin renk tonunun açılmasını ve beyazlamasını da sağlar ve cilde ayrıca sağlıklı bir görünüm katar. Göz altında meydana gelen şişme ve kararmaların giderilmesine yardımcı olur. Sivilce ve aknelerin üzerinde mücadele etmekte inanılmaz bir şekilde etki gösterebilir. Güneş yanıklarından dolayı zarar gören derinin iyileşmesini sağlar. Cildin ölü hücrelerden temizlenmesine etki eder, her cilt türü için de faydalıdır.

Papatya Çayının Saça Faydaları

Papatya çayı yalnızca ruh ve vücut sağlığı için değil aynı zamanda saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Papatya çayı saç diplerinin güçlenmesini sağlayarak dökülmesini önler, sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Aynı zamanda papatya çayı kına ile kullanıldığında koyu saç rengini sağlar ve saç diplerinin güçlenmesinde etki gösterir. Papatya çayı bütün bu sorunların yanı sıra kepek sorununa da etki ederek çare olabilir. Aynı zamanda kafa derisi için faydalıdır. Kafa derisinin sağlığını korumakta yardımcı olur, yara sebebi oluşan kaşıntıları da giderebilir.

Papatya Çayı Zayıflatırmı?

Bir çok uzman papatya çayının zayıflamaya yardımcı olduğunda hem fikirdir. Papatya çayının idrar söktürücü ve ödem söktürücü özelliği kilo vermenizde büyük etkendir.

Aç karnına tükettiğinizde iştah kapatıcı özelliği sayesinde daha az yemek yemenizi sağlar. Papatya çayı zayıflama özelliğini sindirim sistemini düzenleyici etkisinden almaktadır.Düzgün çalışan sindirim sistemi sayesinde emilim ve kilo verme daha kolay olmaktadır.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papatya çayının hazırlanması oldukça kolay ve pratiktir. Şimdi bu adımları sırayla izleyelim.

Papatya Çayı Tarifi:

 • Önce elma dilimlerini tahta kaşıkla ezin ve daha sonra yıkanmış papatyaları elmalarla beraber karıştırın. 
 • Bu karışımı kaynatılmış suyun içerisinde güzelce demleyin ve süzün.
 • Ilık bir halde tüketmeye özen gösterin, tadını daha tatlı yapmak için içerisine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz.

Papatya Yağının Faydaları

 • Papatya yağının da en az papatya çayı kadar sağlığa faydası vardır. Ancak yağ, çaya göre daha yoğun bileşen ve maddeler içermesinden dolayı daha etkili sonuçlar verebilmektedir, bunun yanı sıra yağ kullanırken dozunu ayarlamak oldukça önemlidir. Bu yağın aşırı kullanımı bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.
 • Papatya yağının özellikle alerjik problemlerin artacağı bahar aylarının başlamasıyla önemi daha da fazla artar. Mevsim değişikliklerinden dolayı oluşan ayak çatlamalarında, ayak altlarına uygulanabilir ya da direkt esans gibi koklanarak solunum yolları ile alakalı alerjik problemlerin giderilmesinde etki gösterebilir.
 • Böcek ya da arı sokmaları gibi bir takım hayvan ısırıklarına iyi gelir. Doğrudan böceğin ya da arının soktuğu bölgeye hafif masaj eşliğinde uygulayın.
 • Papatya yağı, vücutta ki oluşan morlukları ve çürükleri iyileştirebilir.
 • Bu yağın sakinleştirici özelliği vardır, direkt koklanabilir ya da ayakların hassas kısımlarına masaj olarak uygulanabilir.
 • Küçük yaşlardaki çocuklarda ve bebeklerde ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır ama mutlaka bir miktar suyla seyreltilmesi gerekir. Aksi durumda bebeklerin cildi hassas olduğu için cilde zarar verebilir.
 • Şiddetli ağrı ve yaraları geçirebilir. Ağrı olan bölgelere uygulanabilir.
 • Gerginliğe ve depresyona karşı çok etkilidir, direkt nefes yoluyla koklanabilir ya da yastık kılıfına sürülebilir. Duş alırken banyoda kullanılabilir.
 • Karaciğer sorunlarını büyük ölçüde giderebilir. Deri üzerinden karaciğere masaj yapılarak uygulanabilir ya da yine ayakların hassas kısmına uygulanır.
 • Yine papatya yağı ayakların hassas bölgelerine uygulanarak mide ağrılarının giderilmesi sağlanabilir.
 • Papatya yağı, zihinsel ve günlük enerji sağlaması için ayakların hassas kısımlarına uygulanabilir.
 • Eğer düzenli olarak uyku sorunu yaşıyorsanız bir damla papatya yağını papatya çayının içerisine ekleyerek içebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun ya da giydiğiniz elbiseye bir miktar ekleyerek sinirlilik halinizi giderebilirsiniz.
 • Kadınların her ay yaşadığı adet kanamadın da ağrılarını ve diğer sorunları giderebilir.
 • Papatya yağı sinir sistemi üzerinde çok etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışması için etkili olabilir.
 • Papatya yağının faydaları dışında papatya yağı cilt ve saç sağlığı için de etkili ve faydalıdır. Kuru ciltler için etki gösterir ve çok iyi bir nemlendiricidir. Saç sağlığını korur ve dökülmesine engel olabilir.

Papatya Suyunun Faydaları

Papatya suyunu elde edebilmeniz için bir miktar papatya su içerisinde kaynatmanız yeterli olacaktır.  Bu su aynı zaman da papatya çayı ile aynı kategoride de değerlendirilebilir ve çay olarak da içilebilir. Sağlık açısından pek çok faydası olan papatya çayı ile aynı değere sahiptir. Ancak tabi ki papatya çayı ile farklı olan bir takım uygulamaları da vardır. Papatya çayı bir çeşit sağlıklı içecek olarak tüketilir fakat papatya suyu içecek dışında cilt ve saç sorunlarını ortadan kaldırmak için cilde ya da saçlara çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır.

Papatya Çayının Zararları

Yukarı da hep beraber papatya çayının pek çok açıdan faydalarını detaylı olarak inceledik. Oldukça geniş bir yelpazede sağlık açısından şifa ürettiğini gördük. Ama her besin de olduğu için bir takım sıkıntılar bu çayda da görülebilmektedir. Genellikle aşırı tüketimden kaynaklanan bu sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Fazla tüketmenin dışında papatya çayını küçük çocuklarda, bebeklerde, hamile kadınlarda ve emzirme döneminde olan annelerin tüketimine çok fazla dikkat etmeleri ve aşırıya kaçmaktan uzak durmaları gerekmektedir, gerekirse doktorlarına danışmadan tüketmemelidirler.

 • Papatya yağı, eğer kullanılacaksa bebek ve çocuklara asla oral yolla ağızdan verilmemelidir, cilt ya da deri yüzeyine uygulandığında mutlaka seyreltilip, inceltilmelidir.
 • Eğer yaşadığınız herhangi bir mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker hastalığınız varsa papatya çayı tüketiminden önce muhakkak bir doktora danışarak sormanız gerekmektedir.
 • Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde ciddi yan etkileri vardır, bu yüzden epilepsi hastalarının kullanması önerilmez. 

Tavsiyeler

 • Papatya çayının pek çok faydası vardır ancak doğru kullanıldığı zaman bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu nedenle bahsettiğimiz tavsiyeleri ciddiye almanız, papatya çayının sizin için en üst seviyede etki sağlamasına yardımcı olur.
 • Bu çay gerekli dozajlarda kullanıldığı zaman özellikle sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır.
 • Günümüzün en büyük hastalıklarından bir tanesi olan stres ve depresyona karşı da oldukça etkili bir çaydır. Düzenli olarak tüketirseniz eğer, papatya çayı sayesinde hem stresten uzak kalmayı başarmış olursunuz, hem de stres kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmiş azaltmış olursunuz.

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde papatya çayının yararları ve papatya çayının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Papatya çayı nasıl yapılır tarifi ve papatya çayı neye iyi gelir sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. Papatya çayı kullananların  papatya çayı zayıflatır mı,  emziren anne paptya çayı içebilir mi, uyku yapar mı, ödem söktürür mü, papatya çayı günde kaç kez içilir, papatya çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt vermek istedik.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem