Pancarın Faydaları ve Zararları

01.11.2017
861
Pancarın Faydaları ve Zararları

Pancarın faydaları ve zararları nelerdir? Pancarın faydalarını ele alacağımız bu yazımızda farklı bir metod uygulayacağız. Genelde besinlerin faydalı olduğu şeyleri yazıyorduk ama pancarın tıbbi olarak faydalarından bahsedeceğiz. Pancar çok eski çağlardan itibaren hastalıkların tedavisinde alternatif tıp tarafından kullanılmış ve yüzyıllar boyunca da birçok hastalık tedavi edilmiştir.

Peki bu parlak pembe sebze nasıl olur da bunca hastalığa deva olabilir? Şüphesiz bunun en büyük nedeni içerdiği zengin vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır.

Pancar herşeyden önce zengin miktarda protein, karbonhidrat, diyet lifleri ve yağlar içerir. Bunun yanında folat, nisain, pridoksin, riboflavin, tiamin, A, C, E ve K vitaminlerini içermektedir.

Sodyum açısından zengin olan pancar, inanılmaz bir potasyum deposudur. Kalsiyum, bakır, demir, manganez yanında beta karoten içermektedir. Şimdi pancarın sağlık açısından faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Şimdiye kadar pancarla ilgili olarak yapılan araştırmalar, pancarın kalp hastalıklarına, hipertansiyona ve hatta kan şekeri seviyesinin düzelmesine faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Ham pancarın harika bir besin kaynağı olduğu ve kandaki oksijen seviyesini arttırdığı düşünülmektedir.

Pancarın sağlık açısından faydaları bu kadarla değil, pancar güçlü antioksidan, anti-enflamatuar ve mantar öldürücü özellikler içerdiği için gut, safra kesesi tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların dışında mide asidi seviyesini dengeler ve kolesterolü düşüren bileşenlerin başında olan homosistein içermektedir.

Şimdi detaylı olarak pancarın faydaları nelerdir bakalım ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini inceleyelim.

Pancar Artrit Hastalığına İyi Gelir: Pancar çok yüksek miktarda kalsiyum emilimini engelleyebilir, eklem ve dokuların etrafındaki birikimden kaynaklanan artriti önleyebilir. Yüksek miktarda alkalin içeren pancar suyu buradaki birikintilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Pancar Anemiye İyi Gelir: Anemi kanda hemoglobin düzeyinin düşük olmasıyla ilgilidir. Pancar fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, yağlar ve B1, B2, B6 ve P vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bunun yanında niasin açısından da zengindir. Dolayısı ile bütün bu vitamin ve mineraller anemi hastalığının giderilmesine yardımcı olur.

Demans Hastalığını Tedavi Edebilir: Demans hastalığı yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan bir çeşit unutkanlık hastalığıdır. Hastalık ilerledikçe kişi normal rutin şeyleri bile yapmayı unutur. Pancarın bu hastalığı tedavi ettiği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili olarak Wake Forest Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma ham pancar suyu tüketiminin beyinde oksijen oranını arttırdığını ortaya koymuştur. Wake Forest Üniversitesi Daniel Kim-Shapiro ve Translational Bilim Merkezi pancar suyunun beyindeki oksijen sürkilasyonunu ciddi anlamda arttırdığını ortaya koymuştur.

Pancar Diyabete İyi Gelir: Pancarın içerdiği alfa lipoik asit glikoz düzeyini düşürmeye yardımcı olan ve insülin duyarlılığını arttıran bir çeşit antioksidandır. Pancarın bu özelliği strese dayalı diyabet dalgalanmalarının engellenmesine yardımcı olur. Bununla alakalı yapılan çalışmalar, bu antioksidanın diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerde periferik ve otonom nöropati gibi koşulların oluşmaması için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Pancarın Enflamasyona Faydaları: Pancar kolin içermektedir. Çok önemli bir besin olan kolin, kas hareketi, bellek, zihinsel işlevler ve uykusuzluk problemleriyle mücadelede yardımcı olur. Bunun yanında hücre zarı yapısını korumak, sinir impulslarının iletişimini  kolaylaştırmak, yağ emiliminine yardımcı olmak ve enflamasyonu azaltmak için yardımcı olduğu bilinmektedir.

Pancar Kan Basıncını Düşürür: Pancar hipertansiyonu azaltabilir hatta önleyebilir. Pancar nitrik oksitlere dönüşebilen nitratlar içermektedir. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesini sağlayan ve hayati önem taşıyan bir bileşendir. Bu özelliği sayesinde kan akışını arttırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Pancar Dayanıklılığı Arttırır: Sporcuların tükettiği besinlerin başında gelen pancar dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olur.  Egzersiz yaparken çiğ pancar suyu kaslardaki oksijen sürkilasyonunun artmasını sağlar. Bunun yanında solunum yolu hastalıkları ile mücadele eden insanlarda da bu konuda yardımcı olur. Solunum yolu kaslarının dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur.

Pancar Kansere Karşıdır: Kanser hastalıklarının en önemli nedeni serbest radikallerdir fakat bunlar dışında başka nedenlerden de kaynaklanan kanser vakaları vardır. Pancar anti kanser özellikleri ile tanınır ve birçok kanser çeşidine yakalanmamak için bünyenin direncini arttırır. Pancarın içerdiği anti kanserojen bitkisel besinler kanserle mücadelede yardımcı olabilir hatta kansere yakalanmayı önleyebilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, pancar özünün çoklu organ tümörlerine engel olduğunu ortaya koymuştur. Meme, prostat ve pankreas kanserini tedavi etmek için pancar menşeli ilaçlar üzerinde çalışılmaktadır.

Pancar Kalp Hastalığına İyi Gelir: Pancar kalp hastalıklarını önlemekle tanınır. Pancarın içerdiği nitrik oksitin rahatlatıcı ve kan damarlarını genişletici özelliği vardır. Bu bileşenler kan ve damar sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda pancar kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Damar Sertliğine Karşı Pancar: Pancarın içerdiği nitrik oksit yukarıda belirttiğimiz gibi kan damarlarının genişlemesine ve kan akışının hızlanmasına ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Bu durum arteryoskleroz gibi arteri hastalıklar için etkili bir önlem olur. Pancar, böylece damar sertliğine neden olan unsurların ortadan kalkması için etkili bir rol üstlenmiş olur.

Pancarın Diğer Faydaları

Pancar varis hastalığı ve bazı göz hastalıklarının önlenmesine de ciddi anlamda yardımcı olabilmektedir. Bunun yanında yapılan birçok araştırma kabızlık sorunun giderilmesi ve ateş düşürücü özelliğinin olduğu yönünde umut verici bilimsel araştırmalar sonucu vardır. Pancarın ayrıca cilt ve saç sağlığına birçok faydasının olduğu bilinmektedir. Pancarın sağlığımıza katkıları modern tıbbın hala araştırma konusudur ve bu araştırmalara devam etmektedir.

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı pancarın sağlık açısından faydaları pancarla benzerlik göstermektedir. Bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu dikkat çekici özellik, özellikle kırmızı renkli sebze meyvelerin kan, damar, kalp ve kanser hastalıklarına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Sebze ve meyvelere kırmızı rengi betalain olarak adlandırılan bir bileşen verir. Belki de bu bileşen söz konusu faydaların sağlanmasına neden oluyordur, bunu tıp hala araştırmakta.

Kırmızı pancarın faydaları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kırmızı pancar çok az besinin içerdiği proteinleri, hücreleri ve enzimleri koruyan maddeler ve bileşenler içermektedir. Kırımızı pancarın içerdiği bu maddeler kalp ve damarlar yanında organların sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan birçok deneyde özellikle kalın bağırsak, sinir sistemi, mide, akciğer, meme, prostat ve pankreas kanserlerini engelleyici özelliklerinin olduğu ispatlanmıştır.
 • Kırmızı pancarın kan ve karaciğer zehirlenmelerine karşı iyi geldiği ve ayrıca kanı ve karaciğeri temizlediği bilinmektedir.
 • Kırmızı pancarın damarları genişletici özelliğinin olması kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kan dolaşımını kolaylaştırarak birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olan tansiyon seviyesini dengeler.
 • Bünyenin dayanıklılığını arttırır, bu yüzden sporcular egzersiz yapmadan önce kırmızı pancar suyu tüketirler.
 • Kırmızı pancar bol miktarda C vitamini içermektedir. C vitamini genel anlamda vücudun savunma sistemine katkıda bulunur ve bağışıklığı arttırır.
 • Kırmızı pancarın içerdiği yoğun lifler sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Mide, bağırsaklar başta olmak üzere sindirim sistemi organlarının sağlığını korur.
 • Merkezi sinir sistemi sağlığını koruyan kırmızı pancar, bunun yanında kas sağlığı için hayati önem taşıyan potasyum içermektedir.
 • Kırmızı pancarın kemik sağlığına katkısı da çok fazladır. Bunun yanında kas yapısının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Zeaksanthin içeren kırmızı pancar bu özelliği yardımıyla sarı nokta göz hastalığı olarak adlandırılan bir çeşit göz hastalığına iyi gelir.
 • Kansızlık sorunlarını giderebilir.

Şeker Pancarının Faydaları

Şeker pancarının sağlık açısından faydaları diğer pancar türleriyle benzerlik göstermektedir. Çünkü içerdiği vitamin ve mineraller birbirine yakındır. Şeker pancarının şeker hastalığına iyi geldiği söylenir fakat aşırı tüketimi tam tersi bir etkiye neden olduğu için konunun en başında bir uyarı yapma gereği hissettik.

Şeker pancarının diğer pancar türlerinde farklı olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Şeker pancarının iştah açıcı özelliği vardır. İştahsızlık sonucu meydana gelen zayıflamalara karşı etkilidir.
 • Etkili bir idrar söktürücü olduğu düşünülen şeker pancarı aynı zamanda kabızlık sorunlarını anlık olarak ortadan kaldırabilir.
 • Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltan şeker pancarı bağırsak hareketini arttırır.
 • Kilo vermede ve obezite sorunlarının ortadan kaldırılmasında şeker pancarı tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.
 • Şeker pancarının düşünülenin aksine şeker hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir fakat aşırı tüketimden kaçınmak gerek.
 • Karaciğer sağlığının korunmasına katkıda bulunur ve aynı şekilde karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Temizleyici özelliğinden dolayı karaciğerin yükünü hafifletir.
 • Mide ağrılarına iyi gelir, midedeki yanma ve ekşime hissine karşı şeker pancarı tüketimi önerilir.
 • Şeker pancarının diğer bir önemli özelliği ise böbrek sağlığına faydalı olmasıdır. Böbreği güçlendirir ve hastalıklara karşı direncini arttırır.
 • İçerdiği etkili antioksidanlar yardımıyla genel vücut sağlığı açısından tüketimi hayati önem taşır.

Pancar Pekmezinin Faydaları

Daha önce pekmezin faydaları hakkında yayınladığımız yazıda pekmez türlerinin sağlık açısından faydalarını çok detaylı olarak ele almıştık.

Pancar pekmezinin diğer pekmez türlerinden farklı olarak faydaları şunlardır:

 • Genel sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle bütün gribal enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırdığı gibi soğuk algınlıklarına da çok iyi gelir.
 • Pancar kökenli olduğu için çok etkili bir enerji deposudur. Düzenli olarak pancar pekmezi tüketimi vücudu zinde tutar.
 • Sindirim sistemine genel anlamda katkı sağlar fakat özellikle mide yanmalarına ve ekşimelerine karşı anlık çözüm sunar.
 • Çok etkili bir demir kaynağı olduğu için demir eksikliğinin neden olduğu hastalıkların oluşmasına izin vermez.
 • Bünyenin ihtiyaç duyduğu günlük demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ihtiyacının neredeyse hepsini karşılayabilir. Bu yüzden başta kemik hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini azaltırken organların ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlamış olur.
 • Bazı sağlık uzmanları ilik sağlığını koruyan nadir besinleri içerdiğini savunmaktadırlar. Bu yüzden düzenli tüketimi ilik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kış aylarında üşüme sorunu olan kişilere yardımcı olur, vücudu sıcak tutma özelliği vardır.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde olan kadınlar için faydalı besinler içermektedir.
 • Tansiyonun sağlıklı seviyede seyretmesine yardımcı olan pancar pekmezi, dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını da korumuş olur.

Pancar Suyunun Faydaları

Kırmızı renkli besinlerin süper besinler olduğunu belirten birçok sağlık uzmanı pancar suyunu da bu besinler arasında değerlendirmektedir. Pancar suyu alternatif tıpta hastalıkların tedavisi için 4000 yıldan daha fazla süredir kullanılmaktadır. Babiller zamanında pancar suyu yaraların iyileştirilmesinde kullanılmıştır.

Çok yaygın olarak kış aylarında soğuk algınlıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılan pancar suyu farklı sebzelerle de kaynatılarak tüketilir. Böylece maksimum fayda amaçlanır.

Pancar suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yapılan birçok bilimsel araştırma pancar suyunun birçok kanser çeşidini etkilediğini ve kanserli tümörlerin ortaya çıkmasına neden olan unsurları ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur. Buna göre lösemi, akciğer, meme, deri ve prostat kanseri başta olmak üzere kansere yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır.
 • Çok yüksek antioksidan özelliğinden dolayı DNA sağlığına etki edebilen nadir besinlerdendir.
 • Pancar kökünü kaynatıp suyunu içmek artrit, mide ve böbrek sağlığına iyi gelir. Hatta bu böbrek taşlarının oluşmasına ve düşürülmesine yardımcı olur.
 • Pancar suyu sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır. Bunun yanında midedeki asit oranının sağlıklı seviyelerde kalmasına yardımcı olur.
 • Pancar suyunun içerdiği folik asit, bebeğin kusurlu doğmasını engelleyebilir bunun yanında doğum sonrası sorunların minimize edilmesini sağlar.
 • Pancar suyu lutein ve zeaksantin gibi karotenoin açısından çok zengindir. Bu göz sağlığı için çok faydalıdır. Gözlerin retina kısmı başta olmak üzere birçok hastalıktan korur.
 • Pancar suyu içmek vücudun genel sağlığının korunmasına yardımcı olur, dayanıklılığı ve oksijen sürkilasyonunu arttırır.
 • 1 fincan pancar suyu tüketimi kan basıncı seviyesini azaltabilir.
 • Pancar suyunun beyin sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Yaşlılığa bağlı bazı zihinsel hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.
 • Demirle alakalı hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyebilen pancar suyu bu özelliği yardımıyla genel vücut sağlığını korur.
 • Pancar suyu hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmelerine ciddi anlamda fayda sağlar. Yağ depolama riskine karşı karaciğeri korur.
 • Pancar suyu vücuda canlılık ve dinginlik kazandırır. Bunun yanında bünyeyi ve organları farklı enfeksiyon risklerinden korur.
 • Pancar suyunun ateş düşürücü özelliği olduğu bilinmektedir.
 • İçerdiği yüksek diyet lifleri sindirim sistemi sağlığından kalp ve damar sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet eder.
 • Bütün bunların dışında, pancar suyunun diş ve bel ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur.

Pancar Turşusunun Faydaları

Pancar turşusu pancardan yapıldığı için sağlık açısından faydaları neredeyse aynıdır. Bazı tariflerde pancar turşusu farklı sebzelerle de hazırlanmaktadır, bu sadece pancar turşusunun faydalarının artmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında pancar turşusunun düzenli olarak tüketilmesi diğer faydaları yanında kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı vücudun direcini arttırır.

Pancarın Zararları

Diğer gıdalar gibi normal seviyelerde tüketildiğinde pancarın sağlık açısından bir zararı veya yan etkisi olmadığını söylemek mümkün. Bunun yanında ağız yolu ile tıbbi amaçlı olarak tüketildiğinde de sağlık açısından bir yan etkisi olmadığını söylemek mümkün. Fakat tüketimde aşırıya gitmemek gerekiyor. Kişinin sağlık durumunu da göz önünde bulundurarak şu yan etkilere neden olabileceğini söylemek mümkün:

 • Düşük kalsiyum seviyelerine neden olarak böbrek sorunlarına neden olabilir. Fakat bu durum pancarın kendisiyle alakalı değil kişinin bünyesiyle alakalıdır. Bu yüzden en doğrusu az miktarlarda tüketmek ve bir yan etkisi olduğunda doktorunuza başvurmak veya tüketimi durdurmaktır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde pancar tüketiminin sağlıklı olup olmadığı konusunda farklı ve çelişkili görüşler vardır. Bunun için en doğrusu az miktarlarda ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi ve pancara karşı bünyenin önceden bilinen bir reaksiyonu var ise doktor kontrolünde tüketilmesidir.
 • Eğer böbrek hastası iseniz mutlaka doktorunuza danışarak tüketiniz, bazı sağlık uzmanları pancarın böbrek hastalarına iyi gelmediğini savunmaktadırlar.

Tavsiyeler

Çok detaylı olarak ele aldığımız pancarın faydalarıyla alakalı bu yazımızda sonuç olarak sağlıklı kişilerde düzenli pancar tüketiminin bir yan etkisi olmadığını tam tersi birçok faydası olduğunu gördük. Bazı hastalıklarla mücadele eden kişilerin makul miktarda ve doktorlarına danışarak tüketmelerini tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem