Palmiye Yağının Faydaları ve Zararları

30.07.2016
1.417
Palmiye Yağının Faydaları ve Zararları

Palmiye yağının faydaları ve zararları. Palmiye yağı, palmiye ağacının meyvesinden elde edilir. Palmiye yağı A vitamini eksikliğini, kanseri, beyin hastalığını, yaşlanmayı, sıtmayı, yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü ve siyanür zehirlenmesini tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Diğer yandan, palmiye yağı kilo vermek ve vücudun metabolizmasını arttırmak için de tercih edilebilmektedir. Yiyecek olarak, kızartmalarda palmiye yağından faydalanılmaktadır. Endüstriyel olarak ise, palmiye yağı, kozmetik, sabun, diş macunu, mumlar, yağlayıcılar ve mürekkep üretimi için kullanılmaktadır. Palmiye yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Palmiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir:

Palmiye yağının, HDL ve LDL kolestrol içeriği yüksektir, ancak biri iyi (HDL), diğeri kötü (LDL) olmasına rağmen vücutta daha sağlıklı bir denge oluşturabilir. Yüksek LDL kolestrol seviyeleri, inmeler ve kalp krizlerine neden olabilen ateroskleroz riskini artırabilmektedir. Sağlıklı bir kolesterol dengesi (her ikisinden de vücudun ihtiyacı olduğu kadar) sağlayarak, daha sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için destekçi olur.

Görme kapasitesini geliştirir:

Beta-karoten görme kapasitesini geliştirmek için son derece önemlidir. Vücudun güçlü savunma mekanizmaları olan antioksidanlar palmiye yağında fazlaca bulunmaktadır. Bunlar, hücresel metabolizmanın yararlı yan ürünleri olup vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olurlar. Serbest radikaller, görme sorunlarına neden olabilecek zararlar da dâhil olmak üzere birçok hücre parçalanması ve mutasyonundan sorumludur. Diğer yağ türlerinin yerine palmiye yağı kullanmak maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu da önleyebilir.

Güçlü bir antioksidandır:

Yeterli miktarda E vitamini, nadiren bulunan tokotriyoller ve antioksidanlarla yüklü palmiye yağı, yaşlanmayı önleyici yararlar sağlamaktadır. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını engeller. Zararlı UV ışınlarına ve diğer toksinlere karşı koruma sağlar. Bu nedenle günlük beslenme programınıza palmiye çekirdeği yağı eklemek akıllıca olacaktır. Cildinizi sağlıklı ve genç tutacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Palmiye yağı bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yardımcı olabilir. Böylece kemik, göz, ağız, akciğer, cilt ve karaciğer sağlığını geliştirmeye destek olur. Yağ açısından zengin bir yağ olan palmiye yağı, A, D ve E vitaminleri gibi yağda çözünebilen besin maddelerinin emilimini arttırır ve enerji sağlar.

Beyin sağlığına iyi gelir:

Palmiye yağının sahip olduğu güçlü antioksidan özelliği demans, Alzheimer, Parkinson ve diğer zihinsel koşullar gibi hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Beyin ve sinir dokularına zarar veren ve dolaşımı teşvik eden serbest radikalleri durdurarak nörolojik dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olduğu da bulunmuştur.

Kanserle mücadele eder:

Araştırmalar palmiye yağının antioksidan özelliklerinin çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bulgulara göre, palmiye yağı içerisinde bulunan tokoferoller, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve cilt, mide, pankreas, akciğer, karaciğer, göğüs, prostat, kolon ve diğer kanserlerin gelişimini inhibe etmeye yardımcı olurlar. Ayrıca, A vitaminde bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek kanseri önleyebilen güçlü savunma bileşikleridir.

Enerji düzeylerini yükseltir:

Palmiye yağı, kırmızı karanlık bir renge sahip olan beta karoteni içermektedir. Beta karoten, enerji seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olur ve vücuttaki hormonların dengesini arttırır.

Vitamin desteği sağlar:

Vitamin eksikliği, doğmamış çocuğun yanı sıra hamile kadınlar için zararlı olabilir. Palmiye yağı D, A ve E vitaminlerine sahiptir ve bu da sağlığa yararlıdır. Gebe kadınlar vitamin eksikliklerini önlemek için diyetine palmiye yağı ekleyebilir.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Diyetinizdeki palmiye yağı, sağlıklı, esnek bir cildin korunmasına yardımcı olabilir. Bu yağda bulunan tokotriyenoller ve karotenler cildin epidermisinde birikir ve zararlı ultraviyole ışınlarından vücudun en büyük organını (yani deriyi) korur. Bu nedenle, aynı zamanda palmiye yağının cildin kanser riski altında olmasının azalmasıyla bağlantılı olduğu da söylenmektedir.

Cildi nemlendirir:

Günümüzde, çoğu sabun, şampuan, krem ve diğer kozmetik ürünleri palmiye yağı ve türevlerini içermektedir. Bunun nedeni palmiye yağının cilt ile ilgili problemler için iyi bir çözüm olmasıdır. Yağ, özellikle de kuru ve hassas cilt hastaları için, güneş yanığının iyileşmesine, gerginlik izlerine ve derinlemesine nemlendirilmesine yardımcı olabilecek doğal elementlerle zenginleştirilmiştir. Temizleme sabunlarındaki palmiye yağı, pürüzsüz, ipeksi bir his bırakarak kirin çıkarılmasına ve doğal yağ dengelerinin geri kazanılmasına yardımcı olan özel bir ajan içerir.

Saç sağlığına iyi gelir:

Palmiye yağı, saçınızın özelliklerini korumaya ve bakımına yardımcı olan karotenoidler içerir. Karoten, A vitamininin temelini oluşturur; saç ve kafa derisi tarafından emilir. Donuk ve cansız saçlara ekstra parlaklık katmaya yardımcı olur. Yağ, tokoferoller ve tokotriyoller de içerir. Bunlar hem saç büyümesi için, hem de güçlü ve sağlıklı saçlar için lipid çözünür antioksidanların önemli bir grubu olan E vitamini ailesinin bir parçasıdırlar. Palmiye yağıyla desteklenen bu besinlerle beraber bol su içmek ve dengeli bir yaşam tarzı da saç sağlığı için önem kazanmaktadır.

Palmiye Yağının Zararları

Palmiye yağı gıdalardaki miktarlarda tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilmektedir. Çocuklar veya yetişkinler tarafından ilaç olarak alındığında ise 6 aya kadar kısmen güvenli kalabilmektedir.

Doymuş yağ içeriği, sağlıklı bir diyetin parçası olmak için çok yüksektir. Çok doymuş yağ, kalp problemlerine neden olabilir. Kolesterolü yükseltebilir.

Palmiye yağı pıhtılaşma kabiliyetini düşürebilir. Hâlihazırda kan inceltici kullanan veya aşırı kanamayla ilgili problemi olanlar için palmiye yağı güvenli değildir. (9)

Bununla birlikte, bir küçük uyarı olarak, büyük miktarda yağ tükettiğinizde cildinizde sarılık ortaya çıkabilir. Bu durum palmiye yağında bulunan yüksek orandaki karoten seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Diğer yandan, bu hafif değişiklik, zararlı UV ışınlarına karşı korunmanızın arttığı anlamına gelir.

Tavsiyeler

  • Dengeli bir şekilde palmiye yağı kullanmak, avantajlarını en üst düzeye çıkarmanın ve dezavantajlarını en aza indirmenin en iyi yoludur.
  • Palmiye yağı ne kadar çok okside olursa o kadar sağlıksız bir hale gelir.
  • Oksitlenme süreci, olası sağlık yararlarına katkıda bulunan karotenoidleri devre dışı bırakır.
  • Palmiye yağını kullanmak kısmen hidrojene yağlar kullanmaktan daha iyidir. Bunlar trans-yağlar içeren yağlardır.
  • Dengeli bir diyetin parçası olarak palmiye yağı kullanmak, sağlığa olan faydalarından yararlanmak için en güvenli yoldur.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.