Palm Yağının Faydaları ve Zararları

30.04.2017
1.267
Palm Yağının Faydaları ve Zararları

Palm yağının faydaları ve zararları. Palm yağı olarak da bilinen kırmızı palmiye yağı, Elaeis gineensis isimli palmiye bitkisinin meyvesinden türetilen güçlü, tuzlu ve topraklı bir bitki yağıdır. Genellikle pişirme amacıyla kullanılır. Doğal olarak sahip olduğu yüksek beta karoten içeriği nedeniyle rengi kırmızımsıdır. Doymuş bitkisel yağlar açısından zengindir ve oda sıcaklığında yarı katı haldedir. Doymuş bitkisel yağlar nedeniyle, LDL kolesterolü artırmaya ve kardiyovasküler hastalık riskini önlemeye yardımcı olur. Yağ asitleri ile birlikte kolesterolden oluşur. Yüksek oranda doymuş yağ içeriğine sahiptir. Çok yönlü olduğu için deterjanlar, gıda ürünleri ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır. Palm yağının faydaları ve zararları neledir?

Palm Yağının Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidandır:

Yeterli miktarda E vitamini, nadiren bulunan tokotriyoller ve antioksidanlarla yüklü palm yağı, yaşlanmayı önleyici yararlar sağlamaktadır. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını engeller. Zararlı UV ışınlarına ve diğer toksinlere karşı koruma sağlar. Bu nedenle günlük beslenme programınıza palm çekirdeği yağı eklemek akıllıca olacaktır. Cildinizi sağlıklı ve genç tutacaktır.

Görme kapasitesini geliştirir:

Beta-karoten görme kapasitesini geliştirmek için son derece önemlidir. Vücudun güçlü savunma mekanizmaları olan antioksidanlar palm yağında fazlaca bulunmaktadır. Bunlar, hücresel metabolizmanın yararlı yan ürünleri olup vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olurlar. Serbest radikaller, görme sorunlarına neden olabilecek zararlar da dâhil olmak üzere birçok hücre parçalanması ve mutasyonundan sorumludur. Diğer yağ türlerinin yerine palm yağı kullanmak maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu da önleyebilir.

Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir:

Palm yağının, HDL ve LDL kolestrol içeriği yüksektir, ancak biri iyi (HDL), diğeri kötü (LDL) olmasına rağmen vücutta daha sağlıklı bir denge oluşturabilir. Yüksek LDL kolestrol seviyeleri, inmeler ve kalp krizlerine neden olabilen ateroskleroz riskini artırabilmektedir. Sağlıklı bir kolesterol dengesi (her ikisinden de vücudun ihtiyacı olduğu kadar) sağlayarak, daha sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için destekçi olur.

Kanserle mücadele eder:

Araştırmalar palm yağının antioksidan özelliklerinin çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bulgulara göre, palm yağı içerisinde bulunan tokoferoller, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve cilt, mide, pankreas, akciğer, karaciğer, göğüs, prostat, kolon ve diğer kanserlerin gelişimini inhibe etmeye yardımcı olurlar. Ayrıca, A vitaminde bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek kanseri önleyebilen güçlü savunma bileşikleridir.

Beyin sağlığına iyi gelir:

Palm yağının sahip olduğu güçlü antioksidan özelliği demans, Alzheimer, Parkinson ve diğer zihinsel koşullar gibi hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Beyin ve sinir dokularına zarar veren ve dolaşımı teşvik eden serbest radikalleri durdurarak nörolojik dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olduğu da bulunmuştur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Palm yağı bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yardımcı olabilir. Böylece kemik, göz, ağız, akciğer, cilt ve karaciğer sağlığını geliştirmeye destek olur. Yağ açısından zengin bir yağ olan palm yağı, A, D ve E vitaminleri gibi yağda çözünebilen besin maddelerinin emilimini arttırır ve enerji sağlar.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Diyetinizdeki palm yağı, sağlıklı, esnek bir cildin korunmasına yardımcı olabilir. Bu yağda bulunan tokotriyenoller ve karotenler cildin epidermisinde birikir ve zararlı ultraviyole ışınlarından vücudun en büyük organını (yani deriyi) korur. Bu nedenle, aynı zamanda palm yağının cildin kanser riski altında olmasının azalmasıyla bağlantılı olduğu da söylenmektedir.

Cildi nemlendirir:

Günümüzde, çoğu sabun, şampuan, krem ve diğer kozmetik ürünleri palm yağı ve türevlerini içermektedir. Bunun nedeni palmiye yağının cilt ile ilgili problemler için iyi bir çözüm olmasıdır. Yağ, özellikle de kuru ve hassas cilt hastaları için, güneş yanığının iyileşmesine, gerginlik izlerine ve derinlemesine nemlendirilmesine yardımcı olabilecek doğal elementlerle zenginleştirilmiştir. Temizleme sabunlarındaki palm yağı, pürüzsüz, ipeksi bir his bırakarak kirin çıkarılmasına ve doğal yağ dengelerinin geri kazanılmasına yardımcı olan özel bir ajan içerir.

Saç sağlığına iyi gelir:

Palm yağı, saçınızın özelliklerini korumaya ve bakımına yardımcı olan karotenoidler içerir. Karoten, A vitamininin temelini oluşturur; saç ve kafa derisi tarafından emilir. Donuk ve cansız saçlara ekstra parlaklık katmaya yardımcı olur. Yağ, tokoferoller ve tokotriyoller de içerir. Bunlar hem saç büyümesi için, hem de güçlü ve sağlıklı saçlar için lipid çözünür antioksidanların önemli bir grubu olan E vitamini ailesinin bir parçasıdırlar. Palm yağıyla desteklenen bu besinlerle beraber bol su içmek ve dengeli bir yaşam tarzı da saç sağlığı için önem kazanmaktadır.

Enerji düzeylerini yükseltir:

Palmiye yağı, kırmızı karanlık bir renge sahip olan beta karoteni içermektedir. Beta karoten, enerji seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olur ve vücuttaki hormonların dengesini arttırır.

Vitamin desteği sağlar:

Vitamin eksikliği, doğmamış çocuğun yanı sıra hamile kadınlar için zararlı olabilir. Palm yağı D, A ve E vitaminlerine sahiptir ve bu da sağlığa yararlıdır. Gebe kadınlar vitamin eksikliklerini önlemek için diyetine palm yağı ekleyebilir.

Palm Yağının Zararları

Palm yağı tüketimi güvenlidir. İlaçlar nedeniyle yaşanabilecek benzer yan etkileri yoktur. Palm yağı bileşimleri nedeniyle, gıda ile daha etkili bir şekilde metabolize olur, bu durumda abdominal rahatsızlık veya bağırsak problemleri yaşama riski daha az iner.

Bununla birlikte, bir küçük uyarı olarak, büyük miktarda yağ tükettiğinizde cildinizde sarılık ortaya çıkabilir. Bu durum palm yağında bulunan yüksek orandaki karoten seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Diğer yandan, bu hafif değişiklik, zararlı UV ışınlarına karşı korunmanızın arttığı anlamına gelir.

Kırmızı palm yağının topikal uygulanması cildinizin sarımtırak turuncuya dönüşmesine neden olabilir. Bu yıkanarak çıkarılabilir olmasına rağmen, kıyafetler üzerindeki palm yağı lekeleri yıkamayı zorlaştırmaktadır. Palm çekirdeği yağı palm yağına göre cilt tarafından daha hızlı absorbe edilmektedir.

Doymuş yağ içeriği, sağlıklı bir diyetin parçası olmak için çok yüksektir. Çok doymuş yağ, kalp problemlerine neden olabilir. Kolesterolü yükseltebilir.

Palm yağı pıhtılaşma kabiliyetini düşürebilir. Hâlihazırda kan inceltici kullanan veya aşırı kanamayla ilgili problemi olanlar için palm yağı güvenli değildir.

Tavsiyeler

  • Dengeli bir şekilde palm yağı kullanmak, avantajlarını en üst düzeye çıkarmanın ve dezavantajlarını en aza indirmenin en iyi yoludur.
  • Palm yağı ne kadar çok okside olursa o kadar sağlıksız bir hale gelir.
  • Oksitlenme süreci, olası sağlık yararlarına katkıda bulunan karotenoidleri devre dışı bırakır.
  • Palm yağını kullanmak kısmen hidrojene yağlar kullanmaktan daha iyidir. Bunlar trans-yağlar içeren yağlardır.
  • Dengeli bir diyetin parçası olarak palm yağı kullanmak, sağlığa olan faydalarından yararlanmak için en güvenli yoldur.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem