Ozon Yağının Faydaları ve Zararları

30.07.2016
1.366
Ozon Yağının Faydaları ve Zararları

Ozon yağının faydaları ve zararları. Ozon Yağı, ünlü mucit Nikola Tesla tarafından 1904 yılında keşfedildikten kısa süre sonra Amerika’nın bütün eczanelerinde satılmaya başladı. Aynı yıllarda tüberküloz tedavisinde kullanılan ozon yağı, geliştirilerek diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlandı.

Ozon yağı, günümüzde alternatif tıp tarafından cilt hastalıklarının tedavisi başta olmak üzere farklı hastalıkları iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde kullanımı diğer ülkelere göre daha geç başlayan ozon yağını, aktarlardan satın almak mümkün ve günümüzde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Böylece ozon yağı kullanımı daha güvenilir şekilde yürümektedir. Ozon yağının faydaları ve zararları nelerdir?


Ozon Yağının Faydaları

Ozon yağının kullanımı, yaygın olarak cilt üzerinde masaj şeklinde uygulanarak gerçekleştirilir. Bazı sağlık uzmanları, ozon yağının inceltilip içilerek tüketilebileceğini savunmalarına rağmen tartışmalı bir konu olduğu için ozon yağının içilerek kullanılmasının uzman kontrolünde yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ozon yağının sağlığa faydalarına kısaca göz atalım.

Ozon Yağı Cilt Bakımı:

Ozon yağını günde bir kere, akşamları yatmadan önce cildinize uygulayın. Cildin kan dolaşımını hızlandırarak oksijen almasını sağlar. Böylece cilt, sağlıklı bir şekilde nemlendirilir.

Ozon Yağı İle Saç Bakımı:

Ozon yağını direkt saçlara uygulamak mümkündür. Saçlara masaj yapılarak uygulanıp 1 saat bekletilmesi yeterlidir. Ozon yağı, saçlara uygulandığında, kepek problemlerinin giderilmesini sağladığı gibi saçlara parlaklık ve natural yumuşaklık kazandırır.

Ozon Yağı Bünyeyi Temizler:

Toksinleri, zararlı patojenleri, virüs, mantar ve diğer kimyasalları nötralize eder. Ozon yağı, vücudun temizlenmesini sağlayarak yaşlanmayı ve yıpranmayı yavaşlatır.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir:

Uyanıklık ve zihin fonksiyonlarının sağlıklı devam etmesi için beyin sağlığına katkıda bulunur.

Sindirim Sistemini Destekler:

Ozon yağı, daha iyi sindirim ve detoksifikasyon için metabolizmayı arttırarak sindirim sistemine katkıda bulunur.

Karaciğer ve Safra Kesesini Temizler:

Günde bir çay kaşığı ozon yağı tüketimi, karaciğerin ve safra kesesinin temizlenmesine yardımcı olur.

Kan İçin Ozon Yağı:

Kandaki oksijen sirkülasyonu arttırır, böylece ozon yağı vücudun oksijen almasını engelleyen faktörleri ortadan kaldırır.

Ağrılara Karşı Etkilidir:

Ozon yağı; baş ağrısı, kas ve romatizma ağrılarına karşı faydalıdır. Ağrı olan kısma masaj halinde uygulanması kısa sürede sonuç almanızı sağlar.

Böcek Isırıklarına Karşı:

Ozon yağı, arı, sinek ve diğer böceklerin ısırıkları sonucu oluşan ağrı ve tahrişleri giderebilir.

Ozon Yağının Diğer Faydaları

 • Ozon yağı, selülit problemleri yanında hamilelik döneminde ve sonrasında meydana gelen cilt çatlaklarını engeller.
 • Güneş yanıklarına karşı ozon yağı etkili bir tedavi olabilir.
 • Ozon yağı cilt sağlığı için faydalıdır. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır, cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar, yaşlanma sonucu ciltte meydana gelen kırışıklık sorunlarını azaltır. Cilt hücrelerinin sağlıklı şekilde oksijen almasına yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandıran ozon yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun savunma sistemini arttırarak özellikle enfeksiyon, iltihap, egzama, mantar gibi deri hastalıklarından korur.
 • Dışarıdan deriye uygulandığında, ozon yağı vücudun ısısını arttırarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
 • Ozon yağı soğuktan meydana gelen cilt ve dudak çatlaklarını giderebilir.
 • Etkili dinlendirici ürünler arasında sayılan ozon yağı, kas ağrılarını gidererek dinlenmeye yardımcı olur. Bunun yanında, iki çay kaşığı ozon yağını sıcak suya karıştırarak ayaklara uygulamak ayak temizliği yanında ayakların dinlenmesine yardımcı olur.
 • Ozon yağı, zihin sağlığı için faydalıdır. Baş ağrısını gidererek ruh sağlığını destekleyen ozon yağı, ayrıca üst solunum yolları tıkanmalarına son vererek zihinsel rahatlama sağlar.

Ozon Yağının Zararları

Ozon yağı çok geniş yelpazede sağlığa fayda sağlar. Şimdiye kadar zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Fakat ozon yağı ağızdan alındığında doz miktarına dikkat edilmesi gerekir.

 • Ozon yağı, çocuklarda sık rastlanan pişikler için kullanılmaktadır. Çocukların ciltleri yetişkinlerinkinden daha hassas olduğundan dolayı inceltilerek tüketilmesi önerilir.
 • Ağızdan tüketilen ozon yağı, aşırı dozlarda alındığında sindirim sistemini tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tavsiyeler

Yazının başında belirttiğimiz gibi, ozon yağının hastalıkların tedavisinde kullanımı giderek yaygınlaşmakta. Hâl böyle olunca, istismar edilmesi söz konusudur. Bu yüzden ozon yağı satın alırken güvendiğiniz aktar veya eczacılardan satın almanızı öneririz. Böylece satın alınan ozon yağının hakiki olduğuna emin olabilirsiniz.

Kaynaklar

 • Ozon yağı ne işe yarar?
 • Ozon yağı nasıl kullanılır?
 • Ozon yağı yanıklara iyi gelir mi?
 • Ozon yağı sivilce için nasıl kullanılır?
 • Ozon yağının tırnaklara faydası
 • Ozon yağı bebeklerde kullanılır mi
 • Ozonlanmış zeytinyağı göz altı morlukları
 • Ozon yağı yüzümü yaktı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.