Oolong Çayının Faydaları

11.03.2019
1.822
Oolong Çayının Faydaları

Oolong çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler yer vermek istiyoruz. Oolong çayı kullananlar genelde oolong çayı zayıflatırmı, emziren anne oolong çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, oolong çayı günde kaç kez içilir, oolong çayı aç mı tok mu içilirgibi sorulara yanıt aramaktalar.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı Camellia sinensis bitkisinden yapılan hemen hemen tadan herkes tarafından çok fazla beğenilen eşsiz bir çaydır. Oolong çayları kadim Çin imparatorları tarafından yetiştirilmiş olan, zengin bir lezzete ve sağlık açısindan oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Kafein içeriği sebebi ile bütün ilgiyi kendi üzerine oolong çayı çekmiştir. Kafein beyinin frontal korteksini uyarmaktadır ve bu da yoğun odak noktası yaratarak belleğin işlevini, düşünme yeteneğini geliştirmektedir. Çayın diğer pek çok faydalı özelliği vardır ve bu bunlardan sadece bir tanesidir.

Düzenli olmuş olarak oolong çayı tüketmenin sağlığa oldukça faydalı olmuş olduğu bilinmektedir. H- içerisinde bulunan bileşenler sayesinde hafif meyvemsi tadı ile oolong çayı, siyah çay ve yeşil çay karışımı bir lezzete sahiptir. Oolong çayının bilinen en yaygın türü Çin’den gelmektedir. Diğer bir çaylar gibi, içerisindeA vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi vitamin ve mineraller kadar folik asit ve detoksifiye alkaloidler içermektedir.

Bu vitamin ve mineraller antioksidanlarla birleşerek tehlikeli serbest radikallere karşı savaşmaktadır. Aynı zamanda tüm bu vitamin ve mineraller vücudun günlük olarak alması gereken bileşenlerdir. Vitaminler vücutta depolanmadığı için her gün düzenli olarak alınmalıdır. Bu ihtiyacı bir fincan çay ile sağlayabilirsiniz.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kilo kontrolüne yardımcı olur

Oolong çayı metabolizmayı büyük ölçüde hızlandırmaktadır, bu çayı tükettikten iki saat sonra bile kişiler fazla yağları yakmaya başlayabilmektedir. Ayrıca oolong çayı yağ kiloya sebep olan yağ enzimlerini bloke eden polifonelleri içermektedir. Bu da kilo vermek için oolong çayı içebilirsiniz anlamına gelmektedir. Bu şekilde yapay tatlandırıcı, rafine şeker gibi şeyleri de vücudunuzdan içeriye almak zorunda kalmazsınız. Eğer damak zevkinize göre çayı tatlandırmak istiyorsanız ham bal, akçaağaç şurubu gibi glisemik endeksi düşük olmuş olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde hem daha sağlıklı hem de az kalorisi olan besinleri tüketmiş olursunuz.

 • Kolesterolü düşürür

Oolong çayı kolesterol seviyesini büyük ölçüde düşürmekte ve kalp sağlığı için faydalı olarak bilinmektedir. Oolong çayı yarı oksitlenmiştir ve böylece vücut yağlarını eritmek için lipaz enzimlerini aktivite edebilen mükemmel büyüklükte polifenol molekülü üretebilmektedir.

 • Kemik sağlığına faydalıdır

Oolong çayının içerisinde mevcut olmuş olan antioksidanlar, diş üzerinde koruyucu etkisiyle çürüklere karşı dişleri korumakta, kemik yapısını güçlendirmekte, osteoporozu önlemekte ve insan vücudunun sağlıklı büyümesini oldukça fazla desteklemektedir. Yapılmış olan bir dizi çalışmada, özellikle çayın tüketildiği süre boyunca kemik minerali yoğunluğu (BMD) üzerinde ki etkileri analiz edilmiştir. 10 yıldan uzun süredir siyah çay ya da oolong çayı tüketen kişilerde kemik minerali yoğunluğunun oldukça az olduğu gözlemlenmiştir. Çayın içerisinde ki bileşenlerin tüketilmesinin diğer bir gıdalardan alınan minerallerin tutulmasını sağladığına da inanılmaktadır.

 • Kanser karşıtı bileşenlere sahiptir

Bu mucizevi çayı tüketen kişilerin cilt kanserine yakalanma riskinin çok daha az olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda, oolong çayı sahip olduğu polifenolik bileşenler mide ile ilgili kanser türlerinin büyümelerine yol açmış olan hücrelerden kurtulmaya büyük miktarda yardımcı olmaktadır. Bu polifenol özütü diğer bir kanser türlerinin gelişmesini engellemede adeta bir kemo-önleyici araç gibi davranmaktadır.

 • Sindirimi destekler

Yeşil çay bitkisinden gelen oolong çayı da sindirim üzerinde oldukça fazla olumlu etkiler yaratmaktadır. Araştırmacılara göre, sindirim sistemini alkalinize etmekte oldukça güçlü bir çaydır, bu şekilde ağır bir yemek sonrası reflünün tetiklenmesini önlemekte ve ülsere karşı savaşmaktadır. Ayrıca oolong çayı metabolizmanın hızlanmasını da sağlayarak tüketilen kalorinin daha verimli olmuş olmasını sağlamaktadır.

Yenilen yiyeceklerin çok daha hızlı bir şekilde sindirilmesi için vücutta çok daha fazla enerji harcanması sindirimi çok daha sağlıklı bir hale getirmektedir. Yemeklerinize bir fincan oolong çayı eklemek yavaş sindirimden kaynaklanan mide rahatsızlıklarını gidermek ve fazla yenen yemek sonrası daha iyi hissetmek için oldukça faydalı olacaktır. Bu sebeple yemeklerinizi yaparken de ekleyebilirsiniz.

 • Diyabeti engeller

Oolong çayının içerisinde bulunan polifenol antioksidanların kan şekeri ve insülin seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca insülin duyarlılığını da artırdığı da büyük ölçüde düşünülmektedir. Bu duruma göre, bazı çalışmalar düzenli çay tüketiminin gelişmiş kan şekeri kontrolü ve tip 2 diyabetinin gelişme riskinin azaldığını da raporlamıştır. Yine de, oolong çayının etkilerinin yeşil çay ve siyah çay gibi tam anlamıyla araştırmadığını vurgulamakta fayda vardır.

 • Kalp sağlığını destekler

Sahip olduğu antioksidanlar sebebi ile düzenli çay tüketimi kalp sağlığını iyileştirebilmektedir. Düzenli oolong çayı içenler üzerinde yapılan çalışmalar vücut içerisinde azalan kan basıncı ve kolesterolün yanı sıra kalp hastalığı riskinin de azatlığını rapor etmiş ve kanıtlamıştır.

 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Oolong çayının faydalarından bir diğeri de beyini ve beyin gücünü geliştirmeye olan etkisi olabilir. Genel olarak çay içerisinde beyin gücünü artırmaya yarayan iki tür kimyasal madde vardır. Bunlar kafein ve L-teanine’dir. Bu iki kimyasal gün içerisinde kişilere uyanık kalmak konusun da ve zihne odaklanmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Genellikle koşuşturmalar ile geçtiği için günümüz yorgun olduğumuz zamanlar da oldukça çoktur. Çalışmalar çayın çok yönlü görevlerinin yanı sıra, içildikten bir saat sonra bile oolong çayının insan üzerinde ki etkisi çok daha fazla uyanık kalmaya sağladığını göstermiştir.

 • Bağışıklık sistemini destekler

Oolong çayının faydalarından biri ise, hastalığa sebep olmuş olan toksinleri vücut içerisinden dışarı atmasıdır. Aynı zamanda, alerjileri ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeye de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Yakın zamanda yapılmış olan bir çalışmada oolong çayında bulunan theanine maddesinin enfeksiyonlar ile savaşırken vücudun bağışıklık sistemine de yardımcı olduğu kanıtlanmış ve vurgulanmıştır.

 • Diş sağlığına yardımcı olur

Hepimizin bildiği gibi florür diş çürümelerini önlemeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu sebeple diş sağlığımızı geliştirmemiz için sularımıza ve diş macunlarımıza bir miktar eklenmektedir. Oolong çayının içerisinde ki florür bileşiği bulundurması oldukça avantajlıdır. Küçük çocuklar florüre büyük miktarlarda ihtiyaç duymaktadır bu sebep ile içindeki florür nedeniyle diş minesinin sertleştirilmesi için oolong çayından büyük ölçüde faydalanılmaktadır. Dişleri tam anlamıyla şekillenmiş olan yetişkinler için ise diş sağlığını korumak için oldukça yararlıdır.

 • Obezite riskini azaltır

Oolong çayının içerisinde bulunan polifenol bileşiği vücut yağ metabolizmasını büyük ölçüde kontrol etmektedir. Bazı enzimleri aktif ederek vücutta ki yağ hücrelerinin fonksiyonlarını da artırır. Düzenli ve günlük bir şekilde oolong çayı tüketimi obezite ve hormon hastalıkları riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

 • Vücuda giren zararlı maddelerle savaşır

Çay içerisinde bulunan polifenol bileşimi vücut içerisinde serbest halde dolaşmış olan ve sağlığa zarar verme potansiyeli taşıyan serbest radikallerin vücuttan atılmasından büyük ölçüde sorumludur.

 • Egzamaya iyi gelir

Egzama hastalığı genellikle alerji ya da hassasiyet sebebi ile oluşmaktadır. Antioksidan olan oolong çayı serbest radikal tehlikeler ile mücadele ederek alerjik reaksiyonların büyük ölçüde bastırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, oolong çayı genç görünümlü bir cilt için oldukça etkili ve gereklidir. Bu çayı içmek yaşlanma sürecini büyük ölçüde yavaşlatmaktadır, bu şekilde yaşlanma karşıtı bir araç haline gelmektedir.

 • Cilt esnekliğini geliştirir

Düzenli olarak oolong çayı tüketip içmek cildin esnekliğini geliştirerek yüzde ki kırışıklıkların oluşumunu engellemekte, cilt tonunu eşitlemekte ve çok daha genç bir görünüm kazanmanızı sağlamaktadır. Oolong çayının içerdiği polifenollar güneşin UV ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı da cildi büyük ölçüde korumaktadır.

Oolong Çayının Saça Faydaları

 • Saçları sağlıklı ve parlak yapar

Oolong çayının içerinde ki yüksek oranda bulunan antioksidanlar saçların çok daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak oolong çayı tüketmek ile birlikte yapraklarından saçları durulamak içinde büyük ölçüde faydalanılmaktadır.

 • Saç dökülmesini önlemektedir

Oolong çayı metabolizmayı destekleyen antioksidanlar ile saç sağlığından sorumlu olan erkeklik hormonu (DHT) kontrolünü sağlamaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Oolong Çayı Tarifi

Oolong çayı nasıl demlenir?

 • 1 fincan sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı oolong çayı ekleyip karıştırın.
 • 10-15 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Daha sonra çayı süzün ve biraz soğumasını bekleyin.
 • Yavaşça yudumlayın ve keyfini çıkarın.
 • Yararlarını görmek için düzenli olarak tüketin.

Soğuk Oolong Çayı

 • 1 tepeleme çay kaşığı oolong yaprakları
 • 1 fincan kaynamış su
 • Çeyrek ya da yarım çay kaşığı bal
 • 1 bardak buz
 • Oolong çay yapraklarının üstüne sıcak suyu ekleyin.
 • 5 dakika demlemeye bırakın ve daha sonra yaprakları çıkarın.
 • Balı ekleyip karıştırın.
 • Son olarak buzları da ekleyip keyfini çıkarın.

Oolong Çayının Zararları

Oolong çayını gün içerisin de 5 bardaktan fazla tüketmek bu çay içerisinde bulunan kafeinin yan etkilerinin görülmesine sebep olabilir. Bu yan etkiler kişiden kişiye, hafiften ciddiye göre değişebilmektedir.

Oolong çayı yan etkileri

 • Baş ağrısı
 • Konvülziyon
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk
 • Şaşkınlık
 • İshal
 • Kusma
 • Düzensiz kalp atışı
 • Titreme
 • Mide ekşimesi
 • Baş dönmesi
 • Hamilelikte ve emzirme döneminde oolong çayı tüketimi

Eğer hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız küçük bir miktar oolong çayı içmeniz muhtemelen zararlı olmayacaktır. Bunun ile birlikte, gün içerisin de 2 bardaktan daha fazla içilmemelidir. Bu çay miktarı 200gr kafein içermektedir. Hamilelik döneminde çok fazla kafein tüketimi prematüre doğum ve düşük riskine sebep olabilmektedir. Emzirme döneminde ise çok fazla kafein tüketimi sinirliliğe sebebiyet verebilmektedir aynı zamanda emzirilen bebekte bağırsak hareketliliğine de neden olabilmektedir.

 • Çocuklarda tüketimi

Yiyeceklerde belirli miktarlarda bulunan kafein fazla tüketilmediği sürece çocuklar için sorun herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Gönül rahatlığı ile abartıya kaçmadan çocuklarınıza bu çaydan verebilirsiniz.

 • Çay alerjisi

Çay bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açan tanin ve kafein içermektedir. Eğer bunlara aşırı duyarlıysanız oolong çayı içmekten kaçınmalısınız. İlaçla beraber kullanımı: Bu çayı içmek kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bir güvenlik önlemi olarak ilaç aldıktan sonraki en az 2 saat boyunca oolong çayı içmekten kaçının.

 • Mideyi bozabilir

Kafein ve tanin mide asidi üretimine sebep olduğu için mideyi sıkıntıya sokabilir. Çay mide ekşimesi ve mide ülseri olanlar için de sorun olabilir. Mide yanması sonucu mide asitlerinin yükselmesi yemek borusunun tahrişine neden olmaktadır.

 • Tiamin eksikliği

Çay tiaminin ya da B vitaminin emilmesine sebep olabilir. Tiamin eksikliği olmuş olarak bilinen bir sağlık sorununa yol açabilir. Bu sebeple bir doktora danışmakta fayda vardır.

Tavsiyeler

 • Oolong çayı bir diyet ürünü değildir. Fakat oolong çayının kilo vermenize tamamen yardımcı olduğu henüz bilim adamları tarafından ispatlanmamıştır.
 • Önemli olan çayı günlük ya da haftalık küçük miktarlarda kalite olandan içmektir.
 • Kaliteli bir oolong çayı kontaminasyondan (kirlenme) uzak, yüksek bir yerde yetişmesi gerekir.
 • Bu harika çiçek kokulu bitkisel çay 3 ya da 5 kez demlenebilir.

Sonuç

Oolong çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle oolong çayı nedir, oolong çayının faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında  oolong çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir. Oolong çayı nasıl yapılır tarifi ve oolong çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem