Omega 3 Faydaları

A+
A-
Omega 3 Faydaları

Bu makalede omega 3 faydaları ve zararları hakkında yayarlı bilgiler bulunmaktadır. Omega 3 kullananlar omega 3 faydaları ve zararları, omega 3 hapı faydaları, omega 3 kapsül faydaları, omega 3 nasıl kullanılır, omega 3 cilde faydaları, omega 3 zararları, omega 3 kilo aldırır mı gibi sorgularda bulunmaktadır.

Bu yazımızda omega 3 faydaları ve zararları neler bu konuya değineceğiz. Omega 3 ne işe yarar nasıl kullanılır içeriğimizde bulabilirsiniz.

Omega 3 Nedir?

Omega 3 bir çeşit yağ çeşididir ama insan vücut tarafından üretilemeyen bir yağ çeşididir. Vücudumuza besinler ile alınmadığı takdirde eczanelerde kapsül olarak satılmaktadır.

Omega 3 yağ çeşitleri üçe ayrılır.

 • Alfa-Linolenik asit
 • Eikosapentaeonik asit EPA
 • Dokosahekseonik Asit DHA’dır.

Alfa- linolenik asit dereotu, semiz otu ve tere gibi bitkilerde bulunurken EPA VE DHA Denizin derinliklerinde bulunan alglerin bazılarında ve balık yumurtalarında bulunur.

Omega 3 Ne İşe Yarar?

Dünyamızda her 38 saniyede bir kişi hayatını kaybetmekte bu hayatını kaybedenler arasında çoğu ise kalp krizi geçirmektedir kalp krizinin temel sebebi omega 3 eksikliğidir. Omega 3 vücudumuz tarafından üretilemediği için kesinlikle dışarıdan alınması gereken bir besindir. Besin olarak balık ortaya çıkmaktadır. Fakat her balık ile de omega 3’ ü alamayabiliriz. Bunun nedeni ise vücudun metabolizma sistemi ve alkol ile sigara kullanmaktır.

Omega 3 İndex Testi

Omega 3 İndeks kanımızdaki omega 3 miktarını ölçen yeni bir kan testidir. Çıkan sonuçlarda 3.3 gibi bir değerlerle karşılaşılırsa kalp krizi riski %90 artmaktadır. Bu indeks 6.6 gibi bi değer çıkar ise kalp krizi riski %90 düşmektedir. Omega 3 Testini doktorunuzdan veya eczanelerden öğrenebilirsiniz. Omega 3 testi şuana kadar Avrupa tarafından ruhsatlanmış tek test olma özelliğine sahiptir. Vücudumuzda Omega 3 ne kadar fazla olur ise kalp krizi riski o kadar düşük olur.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Doymamış bir yağ çeşidi olan omega 3 ün faydaları şunlardır;

 • Vücudumuzda pek çok işlevde kullanılırken öne çıkan kalp ve damar sağlığında etkilidir.
 • Omega 3 ‘ün hipertansiyon, lupus ve romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi hastalıkların önlendiğini son yıllarda profesörlerin yapmış olduğu bir araştırmada kesinleşmiştir.
 • Omega 3 uzun süre vücuda alınmadığında birkaç belirti ortaya çıkabilir saç ve cilt kuruluğu, alerjiler, dikkat eksiliği gibi hastalıklar ortaya çıkabilir ve hatta hiç vücuda alınmadığı takdirde sonucu ölüme kadar gidebilir. Bu sebeple omega 3 vücudumuz için oldukça önemlidir.

Omega 3 Zararları Nelerdir?

Omega 3’ü kapsül halinde tüketmemiz durumunda dikkat etmemiz gerekir. Çünkü piyasada birçok marka olup hangisinin gerçek omega 3 olduğunu bilemeyebiliriz. Aksı takdirde zehirli kontamine balıklardan da elde edilmiş olabilir.

 • Fazla kullanılması durumunda çeşitli mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.
 • Kan şekeri hastalığı bulunan insanların kullanımına dikkat etmelidirler.
 • Aynı zamanda kilo alımına, kanı sulandırmaya, çeşitli ilaçlarla kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Bu yüzden kullanımından önce doktora başvurulmalıdır.

Tavsiyeler

 • Omega 3 hapı faydaları

Omega 3 hapının faydaları yukarıda belirtilen faydalar gibidir. Fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.

 • Omega 3 faydaları Canan Karatay

Omega 3 insan vücudu tarafından üretilmez. Bu nedenle Canan Karatay destek olarak omega 3 alımını öneriyor. Ülkemizdeki balıklarda omega 3 miktarı az olduğundan yeterli gelmiyor. Saf halde omega 3 olması gerekiyor.

 • Omega 3 nekadar alınmalı

Omega 3 günde yaklaşık 2-3 gram alınmalı ve DHA oranı ayarlanmış olmalıdır. Ayrıca birlikte güçlü bir antioksidan alınmalı.

 • Omega 3 ne zaman alınır

Omega 3 genellikle 40 yaşından sonra günde 2-3 gram tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Omega 3 nasıl kullanılır

Genelde omega 3 aç mı tok mu sorusu sorulmaktadır. Omega 3 balık yağı yemeklerden hemen sonra tok karnına tüketmelisiniz.

 • Omega 3 hangi besinlerde var

Omega 3 içeren besinler sırasıyla balık, semiz otu, ceviz ve keten tohumunda bulunur.

 • Keten tohumunda omega 3 var mı

Keten tohumu omega 3 içerir.

 • Omega 3 kilo aldırır mı, iştah açarmı

Omega 3 kilo aldırmaz akşine iştah kapatarak kilo alımını engeller.

Sonuç

Bu makalede omega 3 faydaları ve zararları hakkında yayarlı bilgiler bulunmaktadır. Omega 3 kullananlar omega 3 faydaları ve zararları, omega 3 hapı faydaları, omega 3 kapsül faydaları, omega 3 nasıl kullanılır, omega 3 cilde faydaları, omega 3 zararları, omega 3 kilo aldırır mı gibi sorgularda bulunmaktadır.

Aykut Gemalmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.