Ölmez Otu Çiçeği Yağının Faydaları ve Zararları

30.04.2016
942
Ölmez Otu Çiçeği Yağının Faydaları ve Zararları

Ölmez otu çiçeği yağının faydaları ve zararları. Ölmez otu çiçeği diğer adıyla altın otu olarak bilinmektedir ve genellikle Akdeniz bölgesinde, kuru, kumlu ve taşlı topraklarda bulunan bir çalıdır. Ölmez otu sarı renkteki çiçekleriyle göze çarpmaktadır. Bu bitkinin çiçekleri iyileştirici özellikleriyle tanınmaktadır ve yağ, bu çiçeklerden üretilmektedir.

Ölmez otundan çıkarılan esans yağı birçok özelliğe sahiptir. Antiinflamatuar, antimikrobik ve anti alerjik özellikleri ile ünlüdür. Fiziksel ve duygusal yaraları iyileştirdiği söylenmektedir. Ayrıca aromaterapide çok önemli bir yağ olarak kabul edilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir. Bu durumda, çatlak izlerine, ameliyat izlerine, sivilce izlerine ve diğer tüm yara izlerine uygulanabilir.

Sağlığa olan faydalarıyla da bilinen ölmez otu yağı, ağrıyı azaltabilir ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Şişmiş veya zayıflamış damarların onarımında da oldukça etkilidir. Ölmez otu çiçeğinin faydaları ve zararları nelerdir?

Ölmez Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Spazmla mücadele eder:

Vücutta oluşan istenmeyen spazm, vücutta dengesiz veya aşırı kasılma oluşturur. Solunum yolu, akciğerler, kaslar, sinirler veya bağırsaklarda ortaya çıkabilir. Bu spazmlar öksürük, nefes darlığı, kramplar, konvülsiyonlar ve şiddetli karın ağrıları ile sonuçlanabilir. Ölmez otu bu tür koşullara yardımcı olmak için idealdir. Antispazmodiktir ve bir spazmın başlaması durumunda hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Düzenli olarak teneffüs edilmesi durumunda koruyucu bir ajan olarak da kullanılabilir.

Kan pıhtılaşmasını önler:

Ölmez otu yağının çok önemli ve hayat kurtarıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bu yağın kanı durduran ve damarları büzen bir yeteneği olduğu için kanamayı azaltabildiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bir pıhtılaşma karşıtı bir özellik de sunan ölmez otu yağı, yüksek kolesterol içeriğinden dolayı kan kalınlaşması nedeniyle kalp krizi riskine girenler için bir nimet olabilir. Bu tür krizleri, sıvılaştırma veya kan inceltme yoluyla rahatlatabilir.

Mantarla mücadele eder:

Ölmez otu yağının en kullanışlı faydalarından biri, yaranın veya tahrişinizin kötüleşmesine, potansiyel olarak bir mantarın oluşumuna ya da bakterilerin yayılmasına izin vermeme özelliklerine sahip olmasıdır. Bu yağı birkaç damla jojoba veya hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırın ve etkilenen veya yaralanan bölgeye uygulayın. Cildin çok hızlı yatıştırıldığını fark edeceksiniz.

Sindirim sistemine yardımcı olur:

Yemek sonrasında aşırı şişkinlik hissediyorsanız, muhtemelen diyetinizin yeniden değerlendirmesi gerekir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını istiyorsanız bazı yağların faydalarından yararlanabilirsiniz. Ölmez otu yağı, şişkinlikten veya herhangi bir karın rahatsızlıktan muzdarip olduğunuzda, alt karnınıza sürülmesi için harika bir yağ olabilmektedir. Karın bölgenizi bir miktar ölmez otu yağı ile ovuşturduğunuzda şişkinlik ve rahatsızlık çekme gibi bir durum oluşmayacaktır.

Kalp sağlığını destekler:

Geleneksel olarak Avrupalılar tarafından yıllardır kullanılan ölmez otu yağı, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur. Bu yağ, sağlıklı düz kas işleyişini teşvik ederek, kan damarlarındaki iltihabı azaltır. Ölmez otu yağı, yüksek kolestrol nedeniyle kanın kalınlaşmasına uğramış olanlar için, pıhtılaşmayı önleyici bir madde olarak da görev görmektedir. Kan inceltici bir yeteneği olduğu için ölmez otu yağı, kalp krizi riskini azaltabilmektedir.

Karaciğer sağlığını destekler:

Ölmez otu yağı, karaciğerinizi ve dalağınızı temizlemek ve düzgün çalışmasını sağlamak için destek olabilmektedir. Bu uçucu yağ kanı temizlemeye yardımcı olur ve karaciğer için antiinflamatuar bir madde olarak çalışır, onu enfeksiyonlardan korur ve normal çalışmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Genel sağlığınızı sağlamak için bağışıklığın büyük bir bölümünün bulunduğu bağırsakların korunması önemlidir. Neyse ki, ölmez otu yağının antiinflamatuar ve bağırsak iyileştirici özellikleri, rahatsızlık ve hastalığa karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Klinik çalışmalar ölmez otu yağının zararlı bakteri, virüs ve mantarların büyümesini engellediğini göstermiştir.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Eğer soğuk algınlığı, grip ya da solunum sisteminize zarar veren bir çeşit sinüs enfeksiyonu çekiyorsanız, ölmez otu yağı gerçekten etkili olabilen birçok etken yağlardan biridir. Hava akışını iyileştirmenize yardımcı olabilir ve daha kolay nefes alabilmenizi sağlar. Ölmez otu yağı mukus ile ilişkili öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olur. Bu esansiyel yağ, solunum sistemini ısıtır, tıkanıklığı hafifletir ve balgamının sert kısımlarını gevşetir.

İdrar söktürücüdür:

Ölmez otu yağı gıdayı parçalamak ve hazımsızlığı önlemek için gerekli gastrik suların salgılanmasını uyarmaya yardımcı olur. Türk halk tıbbında binlerce yıldır ölmez otu yağı, diüretik olarak kullanılmaktadır. Bu yağ vücudun vücuttaki aşırı suyu vücuttan atmaktadır. Böylece şişkinliği de azaltarak mide ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur.

Kanserle mücadele eder:

Klinik araştırmalar, ölmez otunun oksidatif stres ve kanser gelişimini inhibe eden özel flavonoid antioksidan bileşikler içerdiğini göstermektedir. Ek olarak, çalışmalar, ekstraktın radyasyona bağlı DNA hasarına, hücre mutasyonuna, ölümüne ve kanserli tümörün büyümesine karşı etkili olduğunu tespit etmiştir. Özellikle asetofenonlar ve floglobulin bileşiklerine bağlı fotoprotektif etkinlikleri hem hayvan hem de insanlarda gösterilmiştir.

Ağrıları hafifletir:

Yapılan araştırmalar, ölmez otu çiçeği yağının şişme, iltihaplanma ve dolaşımını iyileştirerek kas ağrısını azalttığını göstermektedir. Bu, sinirlerin, eklemlerin ve kas dokusunun iyileşmesini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca, artrit, fibromiyalji ve egzersize bağlı yaralanmaları sonucu oluşan ağrı semptomları için etkili ve doğal bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Ölmez otu yağını lavanta yağı ile birlikte kullanabilirsiniz. Böyle hem ağrı hem de duygusal stresin azaltılması için mükemmel bir hale gelir.

Cilt hastalıklarına iyi gelir:

Ölmez otu yağı, sedef hastalığı ve egzamada rahatlama sağlar. Hindistancevizi yağı gibi uygun, tahriş edici olmayan bir baz yağına birkaç damla ölmez otu yağı ekleyip kullanabilirsiniz. Bu karışımı sedef hastalığına veya egzama lezyonlarına günde 2-3 defa uygulayın. Lezyonların iyileşmesini sağlar ve iltihaplanmayı azaltır. Masaj olarak uygulandığında kuru, çatlamış ciltle başa çıkmak için yardımcı olur.

Akne ve sivilcelere iyi gelir:

Bu yağ akne ve sivilce izlerinin tedavisinde en iyilerden biridir. Ölmez otu yağı birçok tıbbi çalışmada bu sinir bozucu lekelerle savaşmanın uygun bir yolu olarak gösterilmiştir. Bu yağ için harika olan şey, cildin aşırı kurumasına neden olmadan ya da tahriş edilmeden etki edebilmesidir. Zararlı kimyasalları barındırmaması nedeniyle bitkiye olan alerjiniz olmadığı sürece akne ve sivilceleri tedavi edebilmektedir.

Güneşin zararlarından korur:

Cildinizin sağlığı son derece önemlidir. Piyasadaki güneş koruyucular çoğu kişinin sıklıkla tercih ettiği ürünlerdir. Ancak, bazı durumlarda bu yağlar güneş ışınlarından korusa da cilde zarar verebilmektedir. Ölmez otu yağı ise cilt üzerine uygulandığında birkaç saat boyunca güneş geçirmeyen bir bariyer oluşturabilmektedir. Doğal bir güneş kremi arıyorsanız, ölmez otu yağı iyi bir seçenek olabilir.

Ölmez Otu Yağının Zararları

Ölmez otu yağı az yan etkilere sahip olan nazik uçucu bir yağdır. Birçok yetişkin cilt üzerinde ölmez otu yağını seyreltmeden kullanabilir. Eğitimli bir terapistin veya bir doktorun denetimi altında olmadıkça ölmez otu yağı yutulmamalıdır. Ayrıca, yakın zamanda ameliyat olacak olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Antikoagülan etkileri ameliyat sırasında aşırı kanamalara neden olabilir ve ameliyat sonrası uygulama yapılan bölgelerin iyileşmesini önleyebilir.

Tavsiyeler

Ölmez otu yağının yararlarının tadını çıkarmanın birçok yolu bulunmaktadır.

  • Kokuyu evinize yaymak için bir difüzör kullanın. Bu yöntem, havadaki alerjenleri öldürürken sakinleştirici bir ortam yaratmaya yardımcı olur.
  • Yumuşatıcı etkilerin tadını çıkarmak, enfeksiyonu önlemek ve çeşitli hastalıkları hafifletmek için cilde doğrudan uygulayın.
  • Ölmez otu yağının terapötik etkilerini görmek için banyonuza birkaç damla ekleyin.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem