Okaliptus Yağının Faydaları ve Zararları

22.05.2020
1.106
Okaliptus Yağının Faydaları ve Zararları

Okaliptus yağının faydaları ve zararları nelerdirYazımızda okaliptus yağının faydaları konusunda yararlı bilgiler aktarmak istiyoruz. Cilt ve saç bakımında olumlu etkileri bulunan okaliptus yağı neye iyi gelir, ne işe yarar işte detaylar.

Okaliptus Yağı Nedir?

Okaliptus ağacının diğer ismi sakız ağacıdır. Sakız ağacı Anadolu’da da çok eskiden beri yetişen hoş kokulu bir ağaçtır. Okaliptüs ağacı da denilen bu ağacın yapraklarından elde edilen okaliptüs yağı sağlığa faydalı olan organik yağlardan birisidir. Bu yağ İlkçağ’dan beri yaraları iyileştirmek ve de ağrıları azaltmak için kullanılıyor. Ama faydaları bununla da kalmıyor. Hoş kokusu ile okaliptüs yağı solunum yolu hastalıklarına da iyi geliyor. Astım, bronşit, nezle ve grip gibi rahatsızlıklar için de okaliptüs yağı öneriliyor. Kısacası okaliptüs yağının faydaları saymakla bitmiyor.

Uçucu yağlar ağaç ve bitki yaprakları ya da meyvelerden elde edilen yoğun ve hoş kokulu yağlardır. Okaliptüs uçucu yağı da okaliptüs ağasından damıtılarak yani distilasyon yöntemi ile elde ediliyor. Okaliptus uçucu yağı nedir derseniz bu ağacın yapraklarının yağıdır diye yanıt verebiliriz. Uçucu ve yoğun bir yağ olduğu için kullanımı konusunda dikkatli olunmalı ve çok abartılı bir şekilde kullanılmamalıdır. Gerektiği kadar ve talimatlara uygun şekilde kullanıldığında yararlarını görebilirsiniz.

Okaliptus Yağı Neye İyi Gelir?

Okaliptus yağı İbrahim Saraçoğlu bugünlerde çok sık ismini duyduğunuz bir şey. Ülkemizde bu yağın tanıtımına katkıda bulunan isim İbrahim Saraçoğlu. Saraçoğlu da yağın en çok solunum sorunlarına olan katkısını vurguluyor. Saraçoğlu’na göre okaliptus yağı adeta bir antibiyotik olarak kabul edilebilir.

 • Astım
 • KOAH gibi hastalıklar
 • Sinüzit
 • Soğuk algınlığı
 • Nezle
 • Grip ve öksürük

gibi rahatsızlıklar okaliptus etkisiyle çözülebiliyor.

 • Mevsim alerjisinden muzdarip olanlar bu yağla kendisini çok daha iyi hissediyor.

Okaliptus Yağının Faydaları

 • Okaliptüs Yağı Zihin Açar

Solunum rahatsızlıkları dışında okaliptus yağı ağrı ve iltihabı azaltma, yaraları iyileştirme gibi işlevlere de sahip. Bu yağın kokusunun zihin açtığı da belirtiliyor. Kas ve eklem ağrıları okaliptüs yağıyla azaltılabilir. Burun tıkanıklığı konusunda da okaliptüs yağı iyi bir yardımcıdır. Organik olduğundan emin olduğunuz bir markadan satın alıp evinizde her zaman okaliptüs yağı bulundurursanız faydalarını her zaman görebilirsiniz.

 • Okaliptus Yağı Dezenfektan Olarak Kullanılır

Her derde deva olan okaliptus yağı dezenfektan olarak da kullanılabiliyor. İçeriğindeki maddeler sayesinde bakterilerin ve zararlı maddelerin yok olmasını sağlayan bu yağı suyla seyrelterek yanınızda taşıyabilirsiniz. Dilediğiniz zaman elinize sıkabileceğiniz bu suyla dezenfektanla rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz. Daha etkili olması için kekik yağı ve de karanfil tomurcuğu yağı gibi yağlarla birlikte de kullanabilirsiniz. Özel bir formül isterseniz şöyle bir öneri getirebiliriz: on damla okaliptüs yağı, on damla karanfil tomurcuğu yağı, iki buçuk yemek kaşığı aloevera jeli, yirmi üç damla limon yağı, on damla kekik yağı ve biraz su ile birleştirilir ve organik bir dezenfektan elde edersiniz.

 • Okaliptus Yapı Kas Ağrısını Giderir

Okaliptus yağı kas ağrısı üzerindeki etkileri de kabul edilen bir gerçektir. Geleneksel olarak çok eskiden beri kullanılan bu yağ her türlü kas ve eklem ağrısına iyi gelir. Yaraların da çok daha kısa bir süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Bu yağı deriniz üzerinde kullanırken biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Bu yüzden suyla seyreltilmiş şekilde az miktarda uygulayarak masaj yapmalısınız. Günde bir ya da iki kere bu masajı düzenli bir şekilde yaparsanız faydasını görebilirsiniz.

 • Okaliptus Yağı Organik Bir Üründür

Organik okaliptus yağı satın almak için satın aldığınız yer konusunda özenli davranmanız gerekiyor. Eğer güvenilir ve sertifikalı bir yerden satın alırsanız çok daha fazla faydasını görürsünüz. Güvenilir ve yetkili bir satıcı organik olarak distilasyon aşamasından geçmiş olan bitki yağlarını satar. Bu yüzden satın alırken dikkatli bir seçim yapmalısınız. Uygun fiyatlı ama organik olmayan yani gerçek olmayan bir yağ satın almayın. Zira sağlığınızı ciddi şekilde riske atarsınız.

 • Okaliptus Yağının Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Pek çok hastalık bağışıklık sistemimiz zayıf düştüğünde kapımızı çalar. Bu yüzden her zaman güçlü bir bağışıklığa sahip olmak için düzenli beslenmeli ve egzersiz yapmalıyız. Bununla birlikte uçucu ve organik yağlar da bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Okaliptüs yağı da bunlardan birisidir. Kas sisteminizi rahatlattığı için kendinizi daha iyi hissetmenize ve baş ağrısı dâhil her türlü ağrının azalmasına katkıda bulunur.

 • Yara ve Yanıklara İyi Gelir

İltihap, yara ve enfeksiyon gibi rahatsızlıkların çabuk iyileşmesini sağlar. Kafanızın daha dinç olmasını sağlar ve rahat düşünmenizi kolaylaştırır. Stres azaltıcı etkisi olduğu da kabul ediliyor. Zaten rahat nefes almak ve ağrıların azalması sizin kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Okaliptus yağı dikkatli kullanıldığında tam bir şifa deposudur. Evinizde her zaman bulunması faydalı olacaktır. Miktarına dikkat etmeli ve abartmadan kullanmalısınız. Suyla seyreltmeniz de mutlaka tavsiye ediliyor. Bir kaç damlayı geçmemek suretiyle alımına dikkat ederek sağladığı faydalardan siz de yararlanabilirsiniz.

Okaliptus Yağının Cilde Faydaları

 • Kızarıklık ve siyah noktalarda etkilidir.
 • Ciltte oluşan iltihapları yok eder.
 • Ciltte oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur
 • Yanık ve böcek ısırıklarına iyi gelir

Okaliptus Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

 1. Badem yağı – zeytin yağı – 1 yemek kaşığı şeker – 1 çay kaşığı tuz – 3 damla okaliptüs yağı ile saç maskesi olarak saç diplerine kullanılmaktadır.
 2. Aloevera ve okaliptüs yağı karışımı ile yüz maskesi olarak kullanılabilmektedir.
 3. Okaliptus yağı çok güçlü bir yağ olduğu için tek başına kullanılması önerilmez. Zeytinyağı ve iki damla okaliptüs yağı ile vücut losyonu olarak kullandığınızda hücrelerinizdeki gözeneklerin açıldığını hissedersiniz.

Okaliptus Yağı Siyah Noktalar İçin Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağı siyah nokta için nasıl kullanılır sorusu da önemlidir. Okaliptus yağının cilde faydaları da saymakla bitmiyor. Sadece siyah noktalar değil aynı zamanda sivilceler ve her türlü lekelerin azaltılmasında da kullanılıyor. Bu yağı kullanırken dikkatli olursanız cildinize zarar vermez. Ama yüzünüzdeki leke, sivilce ve siyah noktala için kullanırken mutlaka seyreltme işlemi yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

 • Seyreltilmiş ya da çok az miktardaki yağı pamuk ya da bez yardımıyla yüzünüze uygular ve bir süre beklerseniz cildinize faydalarını görebilirsiniz.
 • Bir süre beklettikten sonra yüzünüzü yıkayıp nemlendirebilirsiniz.

Okaliptus Yağının Saça Faydaları

Okaliptus yağı sadece cilt için değil saç için de kullanılabilecek harika doğal yağlardan biridir. Saça faydaları ise;

 • Saç diplerini güçlendirir, böylece saç dökülmeleri azalır.
 • Saçlarda oluşabilecek kepek gibi durumların önüne geçer.
 • Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Saç uçlarında meydana gelebilecek kırıkları giderir.
 • Boya ve diğer kozmetik ürünlerinden yıpranan saçların tekrar düzelmesini sağlar.
 • Saçların hacim kazanmasını sağlar.
 • İpeksi bir görünüm sunar.
 • Saçlarda meydana gelen bit gibi zararlı etmenlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Cansız ve güneşten yıpranan saçlar üzerinde oldukça etkilidir.

Okaliptus Yağının Zararları

Okaliptus yağı kullanırken miktarının abartılmaması çok önemlidir. Ayrıca seyreltilerek kullanılması da gerekiyor. Okaliptus yağı zehirlenmesi doğru miktarda kullanılmadığında görülebilir. Eğer yağı kullandıktan sonra baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi etkilerini hissetmeye başladıysanız mutlaka bir sağlık kurumuna görünmeniz gerekiyor. Yağı ne zaman kullanırsanız kullanın elleriniz hemen iyi bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bu yağın kesinlikle gözlerinizle temas etmemesi.

Okaliptus Yağı Burna Damlatılır mı?

Okaliptus yağı burna damlatılır mı da önemli bir sorudur. Aslında damlatılabilir ve faydası çok fazladır. Solunum yollarını açmak isteyenler bu yağın faydasını görür. Sabah ve akşam sadece bir damla olacak şekilde damlatırsanız kısa bir sürede solunum yolları üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Ama tek bir damla bile fazla kullanırsanız zarar görürsünüz. Çok yoğun bir tıkanmanız varsa sabah ve akşam sadece birer damla, hafif bir tıkanıklık ise günde sadece bir kere kullanmanız gerekiyor.

Okaliptus Yağı Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağı bebeklerde burun tıkanıklığı için nasıl kullanılır sorusunun ilk yanıtı dikkatli bir şekilde kullanılır olmalıdır. Çünkü bebekler çok hassastır ve bu yüzden iki yaş altına hiç kullanılmaması tavsiye ediliyor. Daha sonraki yaşlar içinse mümkünse doktor tavsiyesi ile kullanılabileceği söyleniyor.

 • Bu yağı bebeklerde kullanmak için mutlaka seyreltmeniz gerekiyor.
 • Seyrelttikten sonra eğer bebeğiniz çok öksürüyor ve burnu tıkanıyorsa seyreltmiş olan yağı suyla birlikte göğsüne masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Ya da bebeğinizin yıkanma suyuna bir kaç damlatın.
 • Ayrıca eğer evinizde hava nemlendiricisi varsa ona da bir kaç damla okaliptus yağı ekleyebilirsiniz.

Okaliptus Yağı Kullananlar

Okaliptus yapı kullananlar özellikle nezle ve burun tıkanıklıkları konusunda etkili olduğunu söylemektedir. Solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir.

Kaynaklar

 • Okaliptus yağı nasıl kullanılır?
 • Okaliptus yağı cilde nasıl uygulanır?
 • Okaliptus yağı ne işe yarar?
 • Okaliptus hangi hastalıklara iyi gelir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem