Nohutun Faydaları ve Zararları

31.03.2017
760
Nohutun Faydaları ve Zararları

Nohutun faydaları ve zararları nelerdir? Nohut yaklaşık 8.000 yıllık tarihe sahip çok eski besin kaynaklarındandır. Orta Doğu kökenli olduğu düşünülen nohut 50-60 santime kadar büyüyen bir bitkidir ve yılda sadece bir kez ürün verir. Krem rengi ve bazen de siyah taneler halinde olur.

Nohut çok kıraç topraklarda da yetişebilmektedir. Bu yüzden ülkemizin kırsal kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilir. Her ne kadar böyle olsa bile su kıtlığının az olduğu dönemlerde verimi az olabilmektedir.

Nohut daha çok kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılarak tüketilir ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Nohut A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında beta karoten açısından da zengindir. Ayrıca bol miktarda mineraller içerir, kalsiyum, magnzeyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında demir, selenyum ve bakır içerir.

İçerdiği bol miktardaki vitamin ve mineraller yardımıyla nohut sağlık açısından birçok fayda sağlar. Çok yaygın olarak nohut ürünleri cilt maskelerinde ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasından sindirim sistemi sağlığına kadar çok geniş bir yelpazade sağlık açısından fayda sağlayan nohut, içerdiği bol miktardaki lifler yardımıyla genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Lifler ayrıca başta kolon kanseri olmak üzere sindirim sistemini ve bağırsakları tehdit eden kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir.

Nohutun faydaları nelerdir;

Açlık Hissini YatıştırırKilo vermek isteyenlerin başlangıçta en temel sorunlarından bir tanesi şüphesiz bastırılması güç olan açlık hissidir. Nohut yüksek kalitede protein içerdiği için uzun süre tokluk hissi kazandırır. Nohutta bulunan temel besinler ayrıca kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Özellikle içerdiği bol miktardaki lifler bağırsak hareketlerini arttırarak kilo verme sürecine katkıda bulunur.

Kolesterolü Dengeler: Günlük düzenli olarak tüketilen 3-4 fincan nohut kötü kolesterol sorununu ortadan kaldırabilir. Nohut kandaki kolesterol konsantrasyonunu engelleyen dislipidemi içerir. Bu da kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu konuyla alakalı yapılan bilimsel çalışmalar sağlıklı bir şekilde nohut tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha az kalp hastalıkları ve felç risklerine yakalandığını ortaya koymaktadır.

Düşük Sülfitlerin Sorunlarını Giderir: Nohutun bol miktarda mineral ve molibden içerdiğini yazmıştık. Bu özelliği yardımıyla bünyede sülfit seviyesinin düşmesiyle birlikte meydana gelen bulantı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir. Nohutun içerdiği molibden sülfit seviyesini dengeleyerek meydana gelen sağlık açısından olumsuzlukları ortadan kaldırır. Molibden ayrıca karaciğer temizliğini sağlamaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını KorurNohut bol miktarda çözünür lifler içermektedir. Bu özelliği sayesinde kalp hastalığı riskini azaltan kan şekeri seviyesini dengeler. Bunun dışında çözünür lifler aynı zamanda sünger görevi görererek kolesterolü emer ve kolesterolün bünyeye zarar vermesine izin vermez. Ayrıca bu özelliği safra sağlığı için de önemlidir.

Nohut Uyumayı Teşvik EderÖzellikle orta yaşlarda meydana gelen uyku problemi, tedavi edilmediğinde ilerleyen yaşlarda daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Amino asitler, triptofan ve serotonin gibi maddeler açısından oldukça zengin olan nohut uyku problemlerini ortadan kaldırabilir. Özellikle akşamları yatmadan önce triptofan tüketmek sakin ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olabilir ki bu maddede nohutta oldukça fazladır.

Nohut Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklık sistemi ve metabolizma sağlığı için en önemli maddelerden bir tanesi demirdir. Demir vücutta az olduğu zaman birçok hastalık ortaya çıkabilir ki bunların en yaygın olanı anemidir. Nohut bol miktarda demir içermektedir. Bu özelliği sayesinde anemi hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi, vücutta oksijen taşımaya yardımcı olan demirin artmasını sağlar. Böylece direkt metabolizma ve bağışıklık sistemi sağlığına katkıda bulunur.

Nohut Kalp Sağlığını KorurDüzenli nohut tüketimi kolesterol düzeyleri ve trigliseridleri düşürür, kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu sıradan görünümlü ufak taneler tam bir kalp dostudur. Nohutun içerdiği eşsiz antioksidan kombinasyonu kan sağlığını ve damarların sağlığını korur. Bununla birlikte, alfa-linolenik asit (ALA) ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler riskini azaltır. Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı damarların tıkanmasına engel olabilir. Bu yüzden nohut tüketimi sağlık açısından birçok avantaj kazandırır.

Kadın Sağlığı İçin NohutNohutun kadın sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir. Bu konuyla alakalı yapılan birçok laboratuvar çalışması bu gerçeği ortaya koymuştur. Nohut içerdiği fitokimyasallar veya saponinler, meme kanseri ve osteoporozun önlenmesi son derece yararlıdır. Aynı zamanda menapoz sonrası ateş yükselmesi vakalarına karşı etkilidir.

Nohut Enerji VerirBol miktarda demir içeren nohut aynı zamanda vücuda enerji verir. Özellikle anne adayları için emzirme döneminde demir çok önemlidir. Bunun dışında çocukların gelişmesi ve özellikle de ergenlik döneminde demir hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden çocukların  ve ergenlk dönemindeki delikanlıların düzenli olarak nohut tüketmeleri her sağlık uzmanı tarafından önerilmektedir.

Manganez Deposu: Bol miktarda mineraller ve özellikle de manganez sayesinde nohut vücudun enerji kaybını gidermeye yardımcı olur. Manganez aynı zamanda vücudun savunma sistemi için elzem olan minerallerin başında gelir.

Nohut Kemik Sağlığını KorurBol miktarda kalsiyum içeren nohut kemik sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle çocukların sağlıklı kemik yapısının oluşması için kalsiyum hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında düzenli olarak kalsiyum tüketimi yaşlanmadan kaynaklanan kemik sorunlarının oluşmasına engel olabilir.

Nohutun Sağlık Açısından Diğer Faydaları

Nohutun yüksek değerde içerdiği mineral ve vitaminler birçok hastalığa yakalanma riskini azaltırken bazı hastalıkları da tedavi edecek kadar güçlüdür. Nohutun içerdiği folik asit özellikle omur ilik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve hatta bazı sağlık uzmanları bunun omur ilik tedavisinde kullanıldığını söylemektedirler. Düzenli olarak nohut tüketimi folik asit düzeyinin sağlıklı seviyelerde seyretmesine yardımcı olur. Nuhut ayrıca diyabet hastaları için faydalı bir besin kaynağıdır. Nohutun içerdiği zengin protein ve lifler yardımıyla sindirimi kolaylaştırır. Bu özelliği sayesinde çok yavaş veya çok hızlı gıda hazmını engeller. Bunun sağlıklı bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde şeker ve kan şekeri etkisini stabilize etmeye yardımcı olur.

Bol miktarda fosfor içermesi kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar, aynı zamanda hemoglobini artırır ve böbrekten fazla tuzları temizler.

Nohutun diğer bir önemli özelliği ise kanser riskini düşürmesidir. İçerdiği bol miktardaki lifler ve yağ asitleri sayesinde kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca kolon hücrelerinin sağlıklı kalmasına ciddi anlamda yardımcı olur.

Böbrek taşlarının oluşmasını da engelleme kabiliyeti olan nohut aynı zamanda sarılık hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca kalp krizi riskini de azalttığı düşünülmektedir.

Nohutun Cilde Faydaları

Nohutun bol miktarda içerdiği manganez özellikle cilt hücrelerinin sağlığını korumaya yarar ayrıca cilt hücrelerine zarar vererek cildin hızla yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini azaltır ve cildin yaşlanmasına neden olan unsurları minimuma indirir.

Zerdeçal ve nohut karışımını cildinize uyguladığınızda cildi ölü cilt hücrelerinden temizler ve cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca bu uygulama cilt dokusu sağlığını koruyabilir.

Nohutun cilt sağlığı için kullanılan yüz maskelerinde yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir şeydir. Bu yüz maskeleri cildin genel anlamda temizliğini sağlar ve doğal bir parlaklık ve esneklik kazandırır.

Nohutun Saça Faydaları

Nohutun içerdiği bol miktardaki vitaminler ve mineraller saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadırlar. Özellikle bünyede meydana gelen demir eksikliği saç köklerinin zayıflamasına ve saçların dökülmesine neden olur. Nohutun içerdiği önemli miktardaki demir saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç dökülmelerini engelleyebilir. Bunun yanında nohutun bol miktarda içerdiği protein ve manganez de saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Nohutun suyunu kafa derinize uygulayabilirsiniz, bu uygulama kepek sorununu çözebilir. Bu uygulama aynı zamanda kafa derisinin sağlığına katkıda bulunur.

Nohutun saç sağlığı için birçok farklı uygulaması vardır ve bu uygulamalar saç dökülmesini engellemenin dışında ayrıca saçlara doğal bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

Nohut Suyunun Faydaları

Nohutların kaynatılmasıyla elde edilir ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Nohut suyunun diş ağrısından cilt sağlığına, sindirim sisteminden kalp damar sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet ettiği çok eski çağlardan itibaren bilinir. Öyle ki nohut İbni Sina tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

 • Nohut suyu ile yüzünüzü yıkamanız sivilce sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir, aynı zamanda akne tedavisinde kullanılır.
 • Nohut suyu cilt sağlığını genel anlamda korur, cildi ölü cilt hücrelerinden ve yağlardan temizler, cilt gözeneklerini açarak nemlenmesini sağlar, cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur. Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.
 • Bazı sağlık uzmanları nohut suyunun cinsel gücü arttırdığını savunmaktadırlar.
 • Farklı çeşitleri olan humus hastalığına iyi gelir.
 • Nohut suyu akciğeri temizlediği gibi serbest radikallerin neden olduğu zararlardan akciğeri korur.
 • Nohut suyu yaraların hızla iyileşmesini teşvik eder.
 • Romatizma ve özellikle sırt ağrılarına iyi gelmektedir. Nohut suyunun ağrı olan kısma uygulanması yeterlidir.
 • Nohut suyu diş ağrılarını giderir, ağız temizliğini sağlar, içerdiği antioksidan kombinasyonu yardımıyla ağız içini serbest radikallerden ve zararlı bakterilerden temizler.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır, aç karınla içildiğinde bağırsak hareketlerini arttırır ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Bazı sağlık uzmanları aç karınla yenilen özellikle siyah nohut kurtların dökülmesine yardımcı olur ve ayrıca uzun süre açlık hissini gidermeye yardımcı olur.
 • Diyet döneminde olan kişilerin kolay kilo vermesini sağlar.

Nohutun Zararları

Sağlık açısından çok fazla faydası olan nohutun zarar verdiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Sağlıklı olan her yaştaki bünye için nohut düzenli olarak tüketilmesi gereken besin kayaklarının başında gelir.

Aşırı tüketime bağlı olarak şişkinlik, gaz ve hazımsızlığa neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

Nohutun içerdiği bol ve zengin vitamin ve minerallerin birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını ve birçok önemli hastalığı da engellediğini veya yakalanma riskini azalttığını görüyoruz. Her yaştan bireyin düzenli olarak tüketmesi gereken nohut özellikle yaşlı ve çocuklarda sık rastlanılan kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Bu ve yukarıda belirttiğimiz birçok nedenden dolayı düzenli olarak nohut tüketimini sağlığımız açısından elzem kılıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem