Nasıra Ne İyi Gelir?

A+
A-
Nasıra Ne İyi Gelir?

Bu makale nasıra ne iyi gelir, nasır nasıl geçer konusunda faydalı bilgiler içermektedir. Nasıra çözüm bulanlar nasıra ne iyi gelir domates, nasıra ne iyi gelir evde, eldeki nasıra ne iyi gelir, nasıra iyi gelen krem, nasır için domates kullananlar, iltihaplı nasır, nasıra ne iyi gelir bitkisel aramalarında bulunmuşlardır.

Nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Nasır Nedir?

Nasır ne demek? Nasırlar cildiniz sürtünmeye ve basınca karşı kendini korumaya çalıştığında gelişen kalın, sertleşmiş cilt katmanlarıdır. Çoğunlukla ayaklar, ayak parmakları veya eller ve el parmaklarda gelişirler. Nasırlar rahatsız edici bir görüntüye gelebilirler.

Sağlıklıysanız, rahatsızlığa neden olursa, nasır tedavisine ihtiyacınız olacaktır. Çoğu insan için basitçe sürtünme ya da basınç kaynaklarını ortadan kaldırmak nasırları da yok etmektedir.

Diyabetiniz veya ayaklarınızın kan akışının zayıflamasına neden olan başka bir durumunuz varsa, nasırlardan kaynaklanan komplikasyonlar açısından daha büyük risk altındasınızdır. Böyle bir durumunuz varsa nasırlar için uygun bakım konusunda doktorunuzun önerisini isteyin. 

Nasırın Nedenleri

Nasır neden olur? Nasırlar hem sürtünme ve basınçtan kaynaklanmaktadır. Genellikle cildin zarar görmesini veya kabarcıklanmasını önlemek için koruyucu bir reaksiyon nedeniyle oluşur.

Nasırların en yaygın nedeni ayakkabıların sıkmasıdır. Doğru oturmayan veya çok sıkı olan ayakkabıların cildinize sürtünmesi, sürtünmeye neden olması muhtemeldir. Aşırı miktarda yürüme veya iyi oturan ayakkabılarla koşma veya çok uzun süreler ayakta durma nasırlara neden olabilir.

Sık sık yüksek topuklu ayakkabı giyerseniz, yürürken bu eklemin üzerindeki basınç nedeniyle ayağın üstünde nasırlar görülebilir.

Nasırın olası olma nedenleri şunlardır:

 • Ellerin çok çalışması
 • Ayakkabıların rahatsız olması
 • Ayaklarınıza baskı yapan atletik olaylara katılmak

Bazı insanlar nasırlara daha fazla eğilimdir. İçe dönük şekilde ya da aşırı dışa dönük şekilde yürüyen insanlarda nasır oluşma olasılığı daha yüksektir. Ter bezleri, yara izleri veya siğiller nedeniyle ayaklarının üstünde hasar oluşan insanlarda da nasır oluşma riske oldukça yüksektir. 

Nasırın Belirtileri

Nasır nasıl anlaşılır?

 • Farklı sınırlar olmaksızın derinin kalınlaşması
 • Ayakta ve ellerdeki kemik çıkıntıları
 • Beyaz renkten gri-sarı, kahverengi veya kırmızıya değişen renk
 • Ağrısız veya hassas olabilir
 • Zonklama veya acı hissi
 • Sıklıkla acı veren çatlaklar oluşturabilirler. 

Nasırın Tedavisi

Nasır nasıl geçer? Nasırların tekrar eden hareketlerden kaynaklanması durumunda, bunlardan kaçınmak büyük olasılıkla sorunu çözecektir. Düzgün oturan ayakkabı ve çorap giymenin yanı sıra koruyucu pedlere ve diğer kendi kendine bakım önlemlerine sahip olmak da yardımcı olur.

Nasırlar ortadan kaybolmuyor veya ağrısız olmamaya devam ederse, aşağıdaki terapiler yardımcı olabilir:

 • Kremler: Özel kremler, ekstra kalın ciltli alanları yeniden nemlendirmek için tavsiye edilebilir.
 • Düzeltme veya çıkarma: Bir podyatrist (ayak doktoru), nasırın çevresini saran sert cildin bir kısmını ortadan kaldırabilir, böylece ortasından uzaklaştırılabilir.
 • Salisilik asit: Deri düzeltildikten sonra% 40 salisilik asit içeren bir yama uygulayabilir. Hastanın yamayı periyodik olarak değiştirmesi gerekecektir. Bir ponza taşı genellikle yeni bir yama uygulamadan önce ölü cildi ovmak için kullanılır.
 • Köpük takozlar: Bu, basıncı düşürmek için ayak parmaklarındaki nasırlara kullanılabilir. Bazen özel silikon kamalar kullanılabilir.
 • Antibiyotikler: Enfeksiyon riskini azaltmak için bir antibiyotik merhem reçete edilebilir.
 • Ortez: Bunlar, altta yatan bir ayak deformitesine sahip insanlara yardımcı olabilecek ısmarlama yastıklı ayakkabı insertleridir.
 • Kemik sorunu cerrahisi: Kemiğin cerrahi olarak hizalanması gerekebilir (nadir).

Nasıra Ne İyi Gelir Bitkisel

Nasıra ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir;

 • Epsom tuzu

Ayak nasırının tedavisinde en kolay yollardan biri etkilenen bölgeyi Epsom tuzu ile karıştırılmış sıcak suya batırmaktır. Alanı yumuşatmaya yardımcı olur, böylece sert cildi fırçalamayı ve ayaklarınızı enfeksiyondan uzak tutmayı kolaylaştırır.

 • Karbonat

Karbonat, nasır için çok iyi bir çaredir. Doğal bir eksfoliye edici olarak çalışır. Karbonat tozu içindeki kristaller katılaşmış cildi pul pul dökmeye yardımcı olur.  Ilık suyla dolu bir tepsiye üç yemek kaşığı kabartma tozunu ekleyin. İyice karıştırın ve ayaklarınızı en az 10 dakika kadar ıslatın. Ayaklarınızı yıkayın ve ponza taşıyla yumuşatılmış cildi fırçalayın. 

 • Limon

Uykuya geçmeden önce limon kabuğunun bir dilimi yaklaşık bir inç uzunluğunda ve ayak parmağınızın genişliğinde kesin. Nasırın üzerine bu limon kabuğunu yerleştirin, bir bandaj ile emniyete alın ve bir gecelik beyaz pamuk çorabı ile örtün. Nasır yok olana kadar her gece devam edin.

 • Soğan

Bir cam kapta beyaz bir soğan dilimine beyaz sirke dökün. Gün boyunca kabı sıcak bir yerde bırakın, sonra yatmadan önce nasırınızı soğanla örtün. Uyurken yerinde tutmak için bir bandaj veya bandaj bandı kullanın. Nasır sabahları alınacak kadar yumuşak değilse, tedaviyi daha fazla yumuşayana kadar gece boyunca tekrarlayın.

 • Ekmek

Birçok kişiyi şaşırabilir ancak nasırlar için bir başka doğal bakım aracı da ekmektir. Ekmek, sirke ile birleştirildiğinde, deride nasırlardan hızlı bir şekilde kurtulmanıza ve cilt enfeksiyonundan uzak durmanıza yardımcı olabilir. Öncelikle, ayaklarınız birkaç dakika ılık suya batırılmalıdır. Bu çare kullanıldığında ayaklarınızın kuru olduğundan emin olun. Ekmeği ince dilimler halinde kesin ve her dilimi beyaz sirkeye daldırın. Dilimler nasırlardan etkilenen bölgelere yerleştirin ve bunları örtmek için bandaj kullanın.

 • Hint yağı

Bazı doğal uçucu yağlar nasırlar için mükemmel ev ilaçlarıdır. Hint yağı da onlardan sadece biridir. Bu doğal yağ cildi çok nemli bir hale getirebilir ve cildi daha yumuşak ve daha beyaz yapar. Ayaklar birkaç dakika ılık suyla ıslatılmalı ve sonra önce bir ponza taşıyla törpülenmelidir. Ardından, bunları bir bandajla örtmeden önce bu alanların üzerine sürmek için birkaç hintyağı damlası damlatılmalıdır.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi içine 4-5 aspirin tabletini ezin ve karıştırın. Bunu nasır üzerine uygulayın ve bir bandaj yardımı ile tutun. Gevşedikten sonra nasırın ovulması için ponza taşını kullanın. Aspirin salisilik asit içerir. Bu asit, nasırın ortadan kaldırılmasına yardımcı olan deride nem içeriğini arttırır.

 • Mısır nişastası

Nem enfeksiyon yayarak nasırın durumunu kötüleştirir. Nemi emmek ve alanı kuru tutmak için parmaklarınız arasına biraz mısır nişastası serpebilirsiniz.

 • Ananas

Küçük bir parça ananas kesip nasırın üzerine yerleştirin. Bir bandaj yardımıyla örtün ve bir gecede tutun. Nasır kaybolana kadar bunu bir hafta boyunca tekrarlayın.

 • Kuru üzüm

2-3 adet kuru üzümü alın ve yarı yarıya kesin. Etkilenen alana üzümün içini koyun. Bir bandajla tutun ve bütün gece boyunca saklayın. Nasır kayboluncaya kadar bu çareyi uygulayın.

 • Papatya çayı

Papatya çayı ile karıştırılmış sıcak suda ayaklarınızı ıslatmak, nasırlardan kurtulmak için en iyi evde tedavi yöntemlerinden biridir. Papatya çayı, enfekte olmuş cildinizin pH değerini değiştirerek yatıştırıcı bir etki yaratarak onu yumuşatır.

 • Sarımsak

Nasır ile enfekte olmuş cildi su, limon ve sarımsak macunuyla nemlendirmek ayak üzerindeki nasırlarla başa çıkmak için bilinen başka etkili bir çaredir.

 • İncir suyu

Nasır için tanınmış doğal ev ilaçlarından biri, yeşil incir suyudur. Yeşil incir suyu, nasırları yumuşatmaya yardımcı olabilir ve böylece onlardan kurtulmak daha kolay olur. Bir avuç yeşil incir almanız ve bir blender kullanarak suyunu çıkarmanız gerekmektedir. Meyve suyu bir şişede saklanır ve bu meyve suyundan yarım çorba kaşığı her gün en az üç defa nasırlara uygulanır. Nasırların yumuşak bir deri bırakarak gittiklerini göreceksiniz.

 • Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı mükemmel nemlendirici olmasıyla iyi bilinir. Ayrıca, birkaç gün içinde bir ponza taşı kullanarak nasırlardan kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • Muz

Muzlar aynı zamanda ayaklardaki nasırları etkili bir şekilde tedavi eder. Muzda bulunan yatıştırıcı özellikler cildinizi yumuşatmaya yardımcı olabilir, bu nedenle nasırlardan kolayca kurtulmanızı kolaylaştırabilir.

Muz yağının faydaları detaylar>>

 • Zerdeçal

Zerdeçal, antibakteriyel özellikleri nedeniyle nasırdaki tüm bakterilerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Zerdeçalda bulunan antiseptik özellikler cildin hızlı bir biçimde iyileşmesine yardımcı olur. Balla karıştırıldığında cilde de yumuşatmaktadır.

Sonuç

Bu makale nasıra ne iyi gelir, nasıl geçer konusunda faydalı bilgiler içermektedir. Nasıra çözüm bulanlar nasıra ne iyi gelir domates, nasıra ne iyi gelir evde, eldeki nasıra ne iyi gelir, nasıra iyi gelen krem, nasır için domates kullananlar, iltihaplı nasır, nasıra ne iyi gelir bitkisel aramalarında bulunmuşlardır.

Nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.