Nasır Tedavisi

A+
A-
Nasır Tedavisi

Nasır nasıl geçer? Nasırı tedavi etmenin ilk yolu, nasırın oluşmasına yol açan basıncı ve sürtünmeyi engellemektir. Sonrasında, kalınlaşan ve sertleşen ciltten kurtulmak için törpüleme, ameliyat ya da ilaç tedavisi gibi yöntemler nasırın tedavi edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Nasır Nasıl Geçer?

Nasırın tedavi yöntemleri daha ayrıntılı olarak, şu şekilde sıralanmaktadır:

Nasırın Törpülenmesi

Daha hafif formda olan nasır problemleri pomza taşı ve zımpara tahtaları ile törpülenerek temizlenebilmektedir. Ancak, bunu yapmak için nasırın şiş, kızarık ve ağrılı olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde, bu yöntem nasırı daha da tahriş edebilmektedir.

Nasırı törpüleme işlemini hemen hemen herkes evde kendi yapabilmektedir. Bu işleme başlamadan önce 20 dakika boyunca nasırlı bölgeyi ılık su içinde bekletmek, o bölgenin yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Nasırı törpüledikten sonra cildin yumuşak kalmasını sağlamak için nemlendirici bir krem uygulayabilirsiniz.

Nasırın Çıkarılması (Nasır Ameliyatı)

Nasırın kişiye çok ağrı yaratması ve yürümesini zorlaştırması durumunda, alanında uzman bir hekim tarafından çıkarılması mümkün olabilmektedir. Neşter yardımıyla kalınlaşan ve sertleşen nasırın cildi kesilerek çıkarılmaktadır. Böylece, nasır nedeniyle oluşan ağrı azalmaktadır.

Bazı vakalarda, tekrarlayan nasır problemleri nedeniyle düzenli aralıklarla nasırın kesilerek alınması söz konusu olabilmektedir. Nasırın her zaman geri gelme riski bulunduğu için, ameliyattan sonra ayağa iyice oturan rahat ayakkabıların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Nası İlaçları

Nasırı tedavi etmek için kullanılabilen ilaçlar da bulunmaktadır. Bu amaçla eczanelerde satılan kremler, pedler, damlalar veya bantları bulunmaktadır. Nasırı tedavi etmeye yardımcı olan bu ürünler genellikle, salisilik asit olarak adlandırılan bir kimyasalı içermektedir. Salisilik asit, keratolitik bir maddedir ve bu nedenle, kalın ölü cilt tabakasını çözebilmektedir. Cildi tahriş etmesini ve zarar vermesini önlemek için kullanma talimatlarına iyice dikkat edilmelidir.

Uyarı: Nasırı bulunan kişinin diyabet ya da dolaşım bozukluğu varsa, bu tür ürünler kullanılmamalıdır. Salisiklik asit oldukça kuvvetli bir maddedir ve uygulandıktan sonra nasırın iyileşmesi zaman alabilmektedir. Bu süreçte ülsere dönüşme riski olabilmektedir. 

Nasır Enfeksiyonun Tedavisi

Nasırda enfeksiyonun meydana gelme riski bulunmaktadır. Bu durumda, nasır oldukça ağrılıdır ve oluşan bölgede irin ya da berrak bir sıvı birikebilmektedir. Oluşan iltihabın ayağa yayılması gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelmektedir. Bu nedenle, hemen bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Doktor tarafından nasırda bulunan irinin boşaltılmasından sonra, genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nasır tanısı ve tedavisi için dermatoloji ya da genel cerrahi bölümün başvurulmaktadır.

Nasırın Önlenmesi

Nasırın oluşmasını engellemek ya da tedavi edildikten sonra tekrarlamasını önlemek için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumda, asıl amaç cildi yumuşak tutmaktır.

Nasırın oluşmasını önlemeye yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler şunlardır:

  • Bahçe işleriyle uğraşırken, bisiklet kullanırken ya da ağırlık kalkırırken elleri korumak için eldiven takılmalıdır.
  • Ayakkabıların ve çorapların ayağa iyice oturduğundan ve ayağın rahat ettiğinden emin olunmalıdır.
  • Ayakların devamlı olarak ayakkabının içine sürtünmesi söz konusu ise, o bölgelere korucu pedler ya da iç tabanlar yerleştirin.
  • Ellerin ve ayakların sudan mahrum kalmamasını sağlayın. Su cildin yumuşak kalmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, nemlendirici kremlerden de yardım alabilirsiniz.

Nasıra ne iyi gelir>>

Nasır Nedir?

Nasır, cilt üzerinde aşırı basınç uygulanan ya da aşırı sürtünmenin uygulandığı alanlarda gelişen kalınlaşmış cilt lezyonlarıdır. Çoğu zaman, ayaklarda meydana gelen nasırlar, yürürken kişiye ağrı vermekte ve genel bir rahatsızlık oluşturmaktadır. 

Nasır Belirtileri

Nasır nasıl anlaşılır? Nasır başlangıcında, kişi çoğu zaman bunu fark edememektedir. Zamanla, kalınlaşan cilt ağrılara yol açarak dikkat çekmektedir. Belirtileri ise şunlardır:

  • Cildin kalınlaşıp pürüzlü bir hale gelmesi
  • Sertleşen cildin yükselmesi
  • Etkilenen ciltte hassasiyet ve ağrı
  • Çatlak ve kuru bir cilt 

Nasır neden olur? Cilt üzerinde meydana gelen nasır, cilt üzerine uygulanan aşırı basınç ya da sürtünme sonucu oluşmaktadır. Vücut, tahriş olacağını düşünerek daha fazla o alanda cilt üretmektedir ve baskıya karşı deyim yerindeyse bir koruma kalkanı yaratmaktadır. Cilde uygulanan baskının devam etmesi durumunda da, cilt o kadar kalınlaşmaktadır ki, sonunda ağrı meydana gelmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.