Nasır Nedir?

A+
A-
Nasır Nedir?

Koşma, yürüme, ayakta durma ya da dengeyi korumak için belirli hareketleri sık tekrarlama gibi durumlarda, vücudun bazı bölgelerine sürekli olarak basınç uygulanmakta ya da bu bölgeler sürtünmeye maruz kalmaktadır. İşte bunun bir sonucu olarak da, hemen hemen herkesin muzdarip olma ihtimalinin bulunduğu nasırlar meydana gelmektedir.

Sürekli olarak basınca ve sürtünmeye maruz kalan cilt, vücut tarafından korumaya alınarak sertleşmekte ve kalınlaşmaktadır. Bunun neticesinde de, kimi zaman ağrısız kimi zaman yürümeyi bile zorlaştıran nasır isimli cilt lezyonları gelişmektedir.

Nasırlar kendi içinde temel olarak iki gruba ayrılmaktadır ve bunlar, korn ya da kallus şeklinde adlandırılmaktadır. İkisi birbirinden farklı belirtilere yol açmaktadır. Bununla birlikte, çoğu zaman benzer tedavi yöntemleriyle ikisi de kontrol altına alınmaktadır.

Nasırlar çoğu zaman zararsız olsa da, özellikle diyabet hastaları ve dolaşım bozuklukları olan insanlar için bir risk unsuru oluşturabilmektedir. Bu kişilerde nasırın ülsere dönüşme riski bulunmaktadır. Bu nedenle, hemen bir doktora başvurulması en doğrusu olacaktır. 

Nasır Belirtileri

Nasır nasıl anlaşılır? Özellikle, ayaklarda gelişen nasır, kişide adeta bir taş üstünde yürüyormuş hissi yaratabilmektedir. En genel belirtileri ise şunlardır:

 • Nasır oluşan cilt alanının sertleşmesi ve kalınlaşması
 • Nasır oluaşan cilt alanının yükselmesi ve pürüzlü bir hale gelmesi
 • Cildin pul pul olması ya da balmumu gibi bir dokuya sahip olması
 • Nasırın oluştuğu alanda hassasiyet ve ağrı

Nasırın iltihaplanma riski bulunmaktadır. Cilt bu durumda, kızarmakta, şişmekte, ağrımakta ve için irin ile dolmaktadır. Nasırda enfeksiyon oluşması durumunda, bir doktora başvurulmalıdır. 

Nasır Nedenleri

Nasır neden olur? Nasır, ciltteki belirli bir bölgenin sürekli olarak, basınca ve sürtünmeye maruz kalması sonucu gelişmektedir. Bu durumda, vücudu cildi olası tehlikelere karşı korumak için ekstra cilt üretmekte ve o bölgeyi kalınlaştırmaktadır.

Basınca ve sürtünmeye yol açabilecek bazı koşullar şunlardır:

 • Ayağı sıkan, ayağa bol olan, ayağa oturmayan ayakkabılar giymek
 • Topuklu ayakkabıları çok sık tercih etmek
 • Çorapsız ayakkabı giymek ya da ayağa oturmayan çoraplar
 • Enstrüman çalmak veya devamlı olarak el aletleri kullanmak 

Nasır Tedavisi

Nasır nasıl geçer? Nasırı tedavi etmek için öncelikli olarak, etkilenen bölgenin daha fazla basınca ve sürtünmeye maruz kalması engellenmelidir.

Sonrasında uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Nasırın törpülenmesi
 • Nasırın cerrahi yöntemlerle alınması
 • İlaç tedavisi
 • Tekrarlamasını önleme yöntemleri 

Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nasır tanısı ve tedavisi için dermatoloji ya da genel cerrahi bölümün başvurulmaktadır. 

Nasıra Ne İyi Gelir?

Nasıra ne iyi gelir bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri nelerdir;

Nasıra ne iyi gelir detaylar>>

Nasır Bitkisel Tedavisi

Nasır için bitkisel yöntemler şunları içerir:

 • Limon

Nasır tedavisinden limondan yardım alınabilmektedir. Limon asidik bir yapıya sahiptir bu nedenle de, nasır nedeniyle oluşan cilt sertleştirmesini yumuşatabilmektedir. Nasıra belirli bir süre boyunca uygulamak, nasırın ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

 • Soğan

Soğan da doğal bir asidiktir. Bu nedenle de, nasır tedavisine oldukça yardımcı olabilmektedir. Soğan aynı zamanda güçlü bir antimikrobiyal ve antiinflamatuar olduğu için de nasırla mücadele edebilmektedir. 

 • Sarımsak

Sarımsak, oldukça etkili ve doğal olan bir antioksidandır. Bu nedenle de, nasırla mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, antibakteriyel ve antifungal da olduğu için herhangi bir enfeksiyonun oluşmasını önlemektedir. 

 • Terebentin yağı

Çam terebentin yağı oldukça güçlü bir antiseptiktir. Bu nedenle, nasırla mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Hızlı bir şekilde cilt tarafından emilen yağ, iyileşme sürecinin hızlandırılmasını da sağlamaktadır. 

 • Hint yağı

Hint yağı gibi hem doğal hem de etkili bir çözüm nasır tedavisine yardımcı olabilmektedir. Nasırın yarattığı kuru ve pürüzlü cildi nemlendirmekte ve yumuşayan ciltteki nasırın iyileşmesini desteklemektedir. 

 • Papaya

Papaya, nasır nedeniyle oluşan sert ve ölü cildi çözebilen bazı enzimleri içermektedir. Aynı zamanda, ağrı ve rahatsızlığın hafifletilmesine yardımcı olmakta, nasırın hızlı bir şekilde kuruyarak dökülmesini sağlamaktadır. 

 • Meyankökü

Meyankökü, pek çok tıbbi özelliğe sahip bir bitkidir. Aynı zamanda, iyileştirici etkileri de bulunan meyankökü, nasıra uygulandığı zaman nasırın hızlıca iyileşmesini sağlayabilmektedir.

 • Papatya

Papatya, nasırı tedavi etmeye yardımcı olabilen bir bitkidir. Oldukça yatıştırıcı özellikleri bulunan papatya, aynı zamanda antiinflamatuardır. Bu nedenle de, nasırla mücadele edebilmektedir. 

 • Zerdeçal

Nasırı iyileştirmenin bir diğer bitkisel yöntemi ise zerdeçaldır. Zerdeçal, antiinflamatuar olduğu için nasır nedeniyle oluşan ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmakta, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. 

 • Ananas

Ananas da nasırı iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Ananasın kabuğu içinden çok daha etkilidir. Bunun nedeni, ananas kabuğunda nasırla mücadele etmeyi sağlayan bazı enzimlerin bulunmasıdır.

Nasır Evde Tedavi Yöntemleri

Nasır için evde tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • Epsom tuzu

Ayakta bulunan nasırları iyileştirmenin en kolay evde tedavi yöntemlerin biri, etkilenen ayağı Epsom tuzu ile karıştırılmış sıcak suya batırmaktır. Epsom tuzu nasır nedeniyle sertleşen cildi yumuşatmaktadır, böylece de, cildi törpülemek ve olası enfeksiyonlardan korumak mümkün olabilmektedir.

 • Deniz tuzu

Deniz tuzu, nasır nedeniyle oluşan cilt sertleşmesini ve cilt kurumasını hafifletebilmektedir. Aynı zamanda, doğal bir peeling görevi de görebilmektedir. Sonuç olarak da, nasırın iyileşmesini sağlamaktadır.

Eşit miktarda deniz tuzu ve zeytinyağını karıştırın. Ayakları 10 dakika boyunca ılık suda yumuşattıktan sonra, bu bölgeyi hazırladığınız karışımla oval hareketlerle ovuşturun. Sonrasında da, suyla iyice durulayın ve nemlendirici uygulayın. 

 • Elma sirkesi

Nasırın tedavisi için elma sirkesi kullanmak oldukça yaygın bir yöntemdir. Asidik bir yapıya sahip olduğu için sert cildi yumuşatmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Bir pamuk topunu elma sirkesine batırın ve nasırın üzerine yerleştirin. Bir gece bıraktıktan sonra, sabah pomza taşıyla etkilenen bölgeyi ovalayın. Alanı nemli tutmak için biraz zeytinyağı veya hindistancevizi yağı uygulayın. Nasır yok oluncaya kadar günde bir kez tekrarlayabilirsiniz. 

 • Karbonat

Karbonat, doğal bir eksfoliye edici olarak çalışmaktadır, bu nedenle de, nasırı iyileşmeye yardımcı olabilmektedir. Karbonat tozu içinde bulunan kristaller nasır nedeniyle sertleşen cildin atılmasını sağlamaktadır.

Ilık suyla dolu bir kaba üç yemek kaşığı karbonat ekleyin. İyice karıştırın ve ayaklarınızı en az 10 dakika kadar bu suda bekletin. Ayaklarınızı yıkayın ve pomza taşıyla yumuşamış olan cildi iyice ovun. 

 • Aspirin

Aspirin, nasırla mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Nasır nedeniyle sertleşen cildin yumuşamasını sağlayabilmektedir. Aynı zamanda, nasır nedeniyle oluşan ağrıyı da hafifletebilmektedir. 

 • E vitamini

E vitamini, cilt sağlığını destekleyen ve cilt lezyonlarını iyileştiren güçlü antioksidanlar içermektedir. Kapsül olarak da bulunan E vitamini, nasıra doğrudan uygulanabilmektedir. Böylece, ölü cilt yok edilmekte ve iyileşme sağlanmaktadır. Aynı zamanda, E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği tohumu, fındık, brokoli ve kabak gibi yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.