Nasır Nedenleri

A+
A-
Nasır Nedenleri

Nasır neden olur? Cilt üzerinde meydana gelen nasır, cilt üzerine uygulanan aşırı basınç ya da sürtünme sonucu oluşmaktadır. Vücut, tahriş olacağını düşünerek daha fazla o alanda cilt üretmektedir ve baskıya karşı deyim yerindeyse bir koruma kalkanı yaratmaktadır. Cilde uygulanan baskının devam etmesi durumunda da, cilt o kadar kalınlaşmaktadır ki, sonunda ağrı meydana gelmektedir.

Nasırlar kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır ve bunlar kallus ve korn olarak adlandırılmaktadır.

Korn ve kallus şu şekilde birbirinden ayrılmaktadır:

Kallus Nedir?

Kallus, cilt üzerine uygulanan aşırı basınç ve tahriş sonucu cildin sertleşmesi ve kalınlaşması sonucu oluşmaktadır. Kalluslar genellikle ayaklarda meydana gelmektedir. Bununla birlikte, eller, dirsekler ve dizler de kallustan etkilenebilen cilt bölgeleridir.

Kallusun rengi sarımsıdır ve soluktur. Kallusun üzerine dokunulduğunda his oluşabilmektedir ama çevrede bulunan cilde oranla daha kalın olduğu için kallusta dokunuş çok daha az hissedilmektedir.

Kallusun kenarları çok fazla yükselmemektedir ve genellikle çok daha geniş bir alanı kaplamaktadır. Çoğu zamanda, yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle hep aynı alana basınç uygulanması sonucu gelişmektedir.

Sık görüldüğü bir diğer neden ise, vücut ağırlığıdır. Kişinin vücut ağırlığı ayak kemiklerinin olduğu bölgelere baskı uygulmaktadır. Bu nedenle de, özellikle ayak parmaklarında bulunan kemiklerin hemen altında kalluslar meydana gelmektedir. 

Korn Nedir?

Korn, ölü ciltte oluşan bir nasır çeşitidir. Korn, genellikle cilt üzerindeki tüysüz ve pürüzsüz alanlarda gelişmektedir. Çoğu zaman, ayak parmaklarının üstünde ya da yanlarında meydana gelmektedir. Kornun merkezi net bir şekilde belli olmaktadır ve şekli dairedir. Korn merkezi yumuşak ya da sert olabilmektedir.

Kallusa oranla korn çok daha küçüktür. Cildin sert, kalın ve kemikli bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Kallusun oluştuğu alanlarda da gelişebilmektedir.

Daha yumuşak olan kornlar, beyaz renktedir ve dokusu tıpkı bir lastik hissini uyandırmaktadır. Sıklıkla da, ayak parmaklarının arasında ve cildin diğer nemli ya da terli bölgelerinde oluşmaktadır. 

Kallus ve Korn Tehlikeli midir?

Hem kallus hem de nasır, sağlığı tehdit edebilen zararlı cilt lezyonları değildir. Ancak, bununla birlikte, şeker hastalığı (diyabet) bulunan kişilerde ya da ayaklarda dolaşım bozuklukları olan kişilerde, enfeksiyonlara ya da ülserlere neden olabilmektedir. 

Nasırın Oluşma Riskini Artıran Faktörler

Aşağıda sıralanmış olan faktörler nasırın ortaya çıkma riskini artırabilmektedir:

 • Cildin üzerine basınç uygulanmasına yol açan durumlar ya da sürtünmeye neden olan koşullar
 • Çok sıkıcı ayakkabılar giymek ya da yüksek topuklu ayakkabıları daha sık tercih etmek
 • Sürtünmeye neden olan gevşek ayakkabılar giymek
 • Ayakkabının cilde sürtünen yanlış yerleştirilmiş olan dikiş yeri
 • Ayağa oturmayan çoraplar
 • Ayakkabıları çorapsız giymek
 • Çıplak ayakla yürüme alışkanlığı (cilt koruma oluşturmak için kalınlaşmaktadır)
 • Hep aynı şekilde koşma ya da yürüme (sürekli olarak tekrarlanan eylemler)

Artan yaş da nasır gelişimi riskini yükseltebilmektedir. Yaşlı insanlarda cilt daha az yağlı olma eğilimindedir. Bu da, cildin kurumasına ve nasırlar için elverişli olmasına neden olmaktadır.

Nasırlar özellikle ellerde ve ayaklarda ortaya çıktığı için eldivesizlik bisiklet kullananlarda ya da el aletlerinin çok sık kullanıldığı işlerde çalışan kişilerde daha sık görülmektedir. Sık sık diz çökmek ya da dinlenmek için dirsekleri çok sık kullanmak da nasırın ortaya çıkmasına katkıda bulunabilmektedir.

Ayaklarda meydana gelen bazı sağlık sorunları da nasırın gelişimine katkıda bulunabilmektedir.

Nasır riski bulunan bazı ayak deformiteleri şunlardır:

 • Başparmak çıkıntısı (bunyon): Bunlar, ayak parmaklarının ucundaki eklemin üzerinde oluşmaktadır ve kemikli bir yumru şeklindedir.
 • Çekiç parmak: Bu durumda, ayak parmağı adeta bir pençe gibi kıvrılıp deforme olmaktadır.
 • Topuk dikeni: Topuk dikeni gibi ayakta sürekli sürtünmeye yol açan durumlar da nasıra neden olabilmektedir. 

Nasır Nedir?

Nasır, cilt üzerinde aşırı basınç uygulanan ya da aşırı sürtünmenin uygulandığı alanlarda gelişen kalınlaşmış cilt lezyonlarıdır. Çoğu zaman, ayaklarda meydana gelen nasırlar, yürürken kişiye ağrı vermekte ve genel bir rahatsızlık oluşturmaktadır. 

Nasır Belirtileri

Nasır nasıl anlaşılır? Nasır başlangıcında, kişi çoğu zaman bunu fark edememektedir. Zamanla, kalınlaşan cilt ağrılara yol açarak dikkat çekmektedir.

Belirtileri ise şunlardır:

 • Cildin kalınlaşıp pürüzlü bir hale gelmesi
 • Sertleşen cildin yükselmesi
 • Etkilenen ciltte hassasiyet ve ağrı
 • Çatlak ve kuru bir cilt 

Nasır Tedavisi

Nasır nasıl geçer? Nasırın gelişmesi durumunda genellikle uygulanan tedavi, doktor tarafından nasırın çıkarılmasını ve iyice temizlenmesini içermektedir. Bu ağrısız bir yöntemdir ve nasırdan kolayca kurtulmayı sağlamaktadır. Aynı bölgeye tekrar basınç uygulanması durumunda, alınsa da nasırın tekrarlama riski her zaman vardır. 

Nasıra ne iyi gelir detaylar>>

Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nasır tanısı ve tedavisi için dermatoloji ya da genel cerrahi bölümün başvurulmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.