Nar Yağının Faydaları ve Zararları

30.08.2016
1.439
Nar Yağının Faydaları ve Zararları

Nar yağının faydaları ve zararları. Asya’ya ve Ortadoğu’ya özgü bir meyve olan nar, hem sevilen bir yiyecektir hem de geleneksel şifa maddesi olarak uzun ve değerli bir tarihe sahiptir. Geleneksel iyileştirici faydalarından bazıları kalp hastalığına, şeker hastalığına ve kansere karşı koruma, bağışıklık sistemini artırma, sıcak basmaları ve gece terlemelerini azaltmayı içermektedir. Bu faydalardan bazıları bilimsel açıdan da kabul edilmektedir. Bu özellikler çoğunlukla nar meyvesinde de bulunan çekirdekler bakımından zengin yağlara atfedilmektedir. Nar çekirdeğinden elde edilen nar yağı, antioksidanların güçlü bir kaynağıdır ve punik asit olarak bilinen faydalı bir yağ asidine sahiptir. Bu nedenle, sağlıksal açıdan pek çok koruma sağlayabilen bir yağ halini almaktadır. Nar yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Nar Yağının Faydaları Nelerdir?

Kanserle mücadele eder:

DNA hasarı, hücre döngüsünde bir kesime neden olabilir ve böylece kanser gelişimini teşvik edebilir. Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar hücreleri böyle bir hasara karşı koruma yeteneğine sahiptir, dolayısıyla lösemi ve tümörü engelleyebilmektedir. Sonuç olarak, göğüs, kolon, prostat kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde oldukça faydalıdır.

Kardiyovasküler sisteme iyi gelir:

Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan fitokimyasallar, vücuttaki kolesterol düzeylerini düzenlemek ve iyi yağları temin etmek için yardımcı olur, böylece kalp krizi, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde faydalı bir hale gelir.

Hormonal dengeye yardımcı olur:

Nar çekirdeği yağında bulunan fito östrojenleri, hormonal dengesizlikleri tedavi etmek ve önlemek için yararlıdır. Yağın sahip olduğu gerekli C vitamini ve mineral içeriği, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Kanserle mücadele eder:

Nar zaten bir meyve olarak antioksidanlar, vitamin A, vitamin C, demir açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Nar yağ formunda da, prostat, göğüs ve akciğer kanseri gibi her türlü kansere karşı savaşmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, ciltte hücre hasarını önlemek için de kullanılabilir. Her gün bir bardak su veya meyve ile beraber birkaç damla nar yağı tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

C vitamini içerik kaynakları, nar meyvesi içinde yüksek miktarda bulunmaktadır. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için C vitamini çok önemlidir. Her gün tüketilen nar suyu ya da ılık suya eklenen nar çekirdeği yağı, vücudunuza günde % 15 oranında C vitamini temin edilmesine destek olmaktadır. Böylece güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya da yardımcı olabilmektedir.

Kemik sağlığını destekler:

Nar çekirdeği yağı sabahları meyve suyu veya suyla günlük olarak alınabilir. Bu yöntem kemik hastalıklarının önlenmesinde çok yardımcı olan bir tedavi biçimidir. Yapılan araştırmalarda, zengin vitamin kaynağı olan nar ekstraktlarının, yaşla birlikte azalması muhtemel kemik yoğunluğunu artırmada çok yararlı olduğu bulunmuştur. Bebek bekleyen anneler de öncesinde doktordan tavsiye aldıkları takdirde nar çekirdeği yağı kullanabilirler.

Güçlü bir antioksidandır:

Nar çekirdeği yağı antiinflamatuar özelliklere sahip olmasıyla bilinen omega 5 yağ asidi olan ve punik asit olarak da adlandırılan çoklu doymamış bir yağı içermektedir. Yağ, cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri engellemektedir. Aynı zamanda güneş hasarına karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan bir çalışmaya göre, nar çekirdeği yağı ile kanserle de mücadele etmek mümkündür.

İnflamasyonla mücadele eder:

Nar çekirdeği yağı, egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı gibi cilt problemleri yaşayan insanlara yatıştırıcı ve nemlendirici bir rahatlama sağlayabilmektedir. Yağın sahip olduğu doğal antiinflamatuar özellikler cildin kızarıklığına ve kızgınlığına neden olan tahrişi hafifletir. Ayrıca yaraları iyileştirir ve cildin sağlıklı olmasını sağlar. Besin maddesinin doğrudan hücreye iletilmesine yardımcı olur, böylece hücresel rejenerasyon ve gençleşme süreci hızlanır.

Arterleri temizler:

Bazen kötü yeme alışkanlıkları, kalın kan oluşumu gibi birçok nedenden dolayı arterler tıkanabilmektedir. Nar çekirdeği yağlarının atardamarlarının temizlenmesinde ve plak türünün ortadan kaldırılmasında çok yardımcı olduğu bulunmuştur. Su veya meyve suyuna birkaç damla nar çekirdeği yağı ekleyip günlük olarak içmek damarların temizlenmesine yardımcı olabilir.

Kan basıncına iyi gelir:

Felç geçirme riski, günlük olarak, nar çekirdeği yağı tüketimi yağ veya meyve suyuyla azaltılabilir. En iyi yöntem, yağın pişirilmesidir. Alternatif bir yöntem ise, meyve suyu veya suya birkaç damla yağ ekleyerek günlük olarak tüketmeye çalışmaktır. Yüksek kan basıncını % 5 oranında düşürebildiği söylenmektedir. Düzenli tüketimi yüksek kan basıncı riskini % 60 oranında düşürebilir.

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir:

Dental plak bakterileri, diş ağrısı ve kök problemleri gibi birçok soruna neden olabilir. Bunlar nar yağı kullanılarak kolaylıkla çıkarılabilir. Yağın diş ağrısı için çok yararlı olduğu tespit edilmiştir. Bir top pamuğu çok az miktarda yağa batırıp ağrı bölgesine uygulayabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı polifenoller, tanenler ve bazı asit içeriklerinin yardımıyla temiz ve parlayan dişlere kavuşmak için hafifçe dişler üzerinde de kullanılabilir.

Saç sağlığına iyi gelir:

Nar çekirdeği yağı sadece saçlarınızı ipek gibi yapmakla kalmaz, aynı zamanda saç büyümesini desteklemek için de çalışır. Sahip olduğu zengin vitamin ve antioksidan içeriği, kafa derisinde kan dolaşımını harekete geçirir ve saç dökülmesini daha hızlı bir şekilde teşvik eder. Nar çekirdeği yağları, kepek ve kuru kafa derisi rahatsızlığı olan kişiler için de idealdir, çünkü kafa derisini derinden nemlendirebilmektedir.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Nar çekirdeği yağı, tüm cilt tipleri için etkilidir ve cildinizdeki kolajenin sağlığını korumanın harika bir yoludur. Günlük olarak, yüz için kullanıldığında dış tabakasını derinlemesine besler, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirirken aynı zamanda cildin genel elastikiyetini geliştirir. Ek bir avantajı ise, hindistancevizi veya argan yağı gibi muadillerinin aksine, nar çekirdeği yağı ultra hafif bir yüz maskesidir ve çabucak emilir. Üstün emiciliği cildin daha derin katmanlarına hızla nüfuz etmesini sağlar ve A, D, K ve E vitaminlerini hücre altı epidermisine verir, bu da kuru veya hasarlı cildi hızla onarmak isteyenler için ideal bir seçimdir.

Cildi korur:

Nar çekirdeği yağı, ellagik asit (doğal bir antioksidan) ve omega-5 yağ asitleri bakımından zengindir. Her ikisi de yaşlanmanın erken belirtilerine yol açabilen serbest radikalleri savuşturur. Araştırmalar, bu yağın anti aging yüz yağı olarak kullanılabileceğini söylemektedir. Ayrıca, güneş hasarını önlediği ve cilt kanseri riski üzerinde etkileyici bir etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir. Güneş kremine eklendiğinde, cilt hasarında % 20 oranında bir azalma sağlayabilmektedir.

Nar Çekirdeği Yağının Zararları

Nar çekirdeği yağının endişe edilecek herhangi bir belirgin yan etkisi yoktur. Herhangi bir ürün alırken daima etiketi dikkatli bir şekilde okuyun ve yönettiği gibi kullanın. Bir reaksiyonunuz olması durumunda, önce cilt üzerinde küçük bir bölgede ürünleri test etmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, alerjiniz olmadığından emin olana dek ölçülü bir şekilde kullanın.

Tavsiyeler

  • Basit ve etkili bir yüz serumu olarak tek başına kullanılabilir. Parmak uçlarınıza birkaç damla koyun ve nemlendirmeden önce yüzünüze hafifçe masaj yapın.
  • Egzama ve sedef hastalığı veya kuru, pul pul cilt gibi cilt problemlerini tedavi etmek etkilenen bölgeye günde birkaç kez topikal olarak yağı uygulayın.
  • Saç serumu olarak kullanabilirsiniz. Hafif nemli saçlara birkaç damla uygulayın, kurumaya bırakın ve güzel parlak saçların tadını çıkarın.
  • Hafif ve kolayca emilen bir yağ olduğundan, cilde doğrudan uygulandığında cilt tarafından hemen emilecektir.
  • Yatmadan önce her gece bir pamuklu top yardımıyla gözlerinizin altındaki alana yağı hafifçe uygulayıp pürüzsüzleştirin (gözlerinize bulamamaya özen gösterin).
  • Sabun, krem, losyon ve birçok aromaterapi reçetelerinde kullanılabilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.