Nar Ekşisinin Faydaları

215
A+
A-
Nar Ekşisinin Faydaları

Nar ve nar ekşisinin faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Nar tanelerinin temizlenip suyunun çıkarılması ve kaynatılması ile elde edilen nar ekşisi, hazır olarak bütün marketlerde satılıyor. Satın alınmasının yanında evde de çok basit bir şekilde hazırlanabilen nar ekşisinin faydaları ve zararları konusunu sizler için araştırdık. Nar ekşisinin faydaları Saraçoğlu ve Canan Karatay tarafından da sıklıkla dile getirilmiştir.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Yemeklerin ya da salataların tadına tat katmak için kullanılan nar ekşisi, nar tanelerinin kaynatılması ile elde edilir. Hazır olarak pek çok markanın nar ekşisini marketlerde bulabilirsiniz. Hazır gıdalar ve soslar yerine kendi mutfak tatlarını kendisi hazırlamayı sevenler için bu yazımızda evde nar ekşisi nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Tamamen doğal yöntemler ile kolay bir şekilde evde nar ekşisi yapmak mümkündür. Yemek konusunda bilgisine güvendiğimiz pek çok usta aşçının da önerdiği nar ekşisi yapımı için uygun büyüklükte bir tencere, süzgeç ve narenciye sıkacağı gibi her evin mutfağında bulunan araç gereçlere ihtiyaç vardır.

Not:

Daha önce hiç denememiş olanların bile zorlanmadan kolaylıkla hazırlayabileceğini evde nar ekşisi yapımı için nar miktarını ise kendiniz belirleyebilirsiniz. Elde etmek istediğiniz her 1 kilo nar ekşisi için 10 kilo kadar nar meyvesi kullanmanız gerekir.

İhtiyacınız olan nar miktarını belirledikten sonra bu kadar narı içine alacak büyüklükte bir tencere seçimi yapmalısınız. Tencerenin ardından süzgeç ve telli kevgirin seçiminde de yine kullanıma uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Nar ekşisi yapımı için malzemeleri ve araç gereçleri hazırladıysanız, yapım aşamasına geçebiliriz.

Nar Ekşisi Yapımı

Nar ekşisi yapımı, aşamalarına geçmeden önce kıyafetlerinizde leke kalmaması için mutlaka mutfak önlüğü takmanızı öneririz. Mutfak önlüğünü taktıktan sonra ilk olarak narların suyunu çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Nar ekşisi nasıl yapılır işte tarifi:

 • Nareciye sıkacağına koymak için bütün narları ortadan ikiye bir bıçak yardımı ile kesin.
 • Katı meyve sıkacağı ile narların hepsinin suyunu sıkın.
 • Elde edilen nar suyunu mümkün olduğunca ince bir süzgeç ile süzün.
 • Bu süzme aşamasında ne kadar ince süzgeç kullanırsanız o kadar pürüzsüz bir nar ekşiniz olacaktır.
 • Süzgeç ile süzdüğünüz nar suyunu uygun bir tencere içine alın.
 • Yüksek ateşte kaynatmaya başlayın.
 • Kaynama süresi elde etmek istediğiniz nar ekşi için kullandığınız nar miktarına bağlıdır.
 • Doğal nar ekşisi yapımı sırasında kaynama aşamasında tencere içindeki suyun üzerine köpükler ortaya çıkacaktır.
 • Bu köpükler nar ekşisinin tadını etkileyeceği için mutlaka alınması gerekir.
 • Köpüklerin alınması için bir kevgir kullanabilirsiniz.
 • Kaynayan karışımdan sürekli köpükleri alarak nar suyunun onda biri kadar nar ekşisi kalana kadar kaynatmaya devam edin.
 • koyuluk ve kıvama geldiğinde tencereyi ocaktan alın.
 • Biraz ılıdıktan sonra ev yapımı nar ekşisini şişelere doldurabilirsiniz.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Doğal nar ekşisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nar ekşisinin şekere faydaları son derece yüksektir. Şeker hastalığı için doktor kontrolünde doğal nar ekşisi tüketilebilir.
 • Kellik ve saç dökülmesi tedavisinde nar ekşisi kullanılabilir. Nasıl kullanılacağı konusunda bir uzmandan destek alınabilir.
 • Diş eti ve diş dostudur. Ağız içi kanamalarının kesilmesinde etkilidir.
 • Yüksek tansiyona iyi gelir, ancak yine de kontrollü tüketilmesinde fayda vardır.
 • Kronik yorgunluk durumu için tüketilebilir. Kişinin daha enerjik olmasını sağlar.
 • Nar ekşisi kalp dostudur. Kalbin düzenli çalışması için egzersizler ile birlikte önerilir.
 • Vücuttaki enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda vücuda yeni enfeksiyon girmesini de önler.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Nar ekşisinin faydaları zayıflama konusunda bu şekilde ortaya çıkar.
 • İshal tedavisinde nar ekşisi kullanılabilir. İshalin tedavisinde kullanılan en doğal maddelerden birisidir.
 • Kan şekeri ve kolesterolü dengeler, ikisinin de yükselmesi durumunda önlem alır.
 • Vücutta bulunan bağırsak parazitlerinin tedavisinde kullanılabilir. Çoğalmalarını önler ve yok edilmelerinde tüketilebilir.
 • Cilt için nar ekşisi son derece faydalıdır. Cilt enfeksiyonlarını engeller. Sivilce sorunlarının çözümünde kullanılabilir. Kısa sürede daha pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlar.
 • Basur için en etkili maddelerden birisidir. Basur tedavisi için sirke ile birlikte bir kür uygulanabilir.
 • Kalp çarpıntısı için doğal nar ekşisini kaşık kaşık içebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce yine de bir doktor kontrolünden geçmenizi öneririz.
 • Bayılma sorunu yaşayanlar nar ekşili nar şerbeti tüketerek bu sorunlarını çözebilirler.

Narın faydaları geniş bilgi için>>

Yoğurt Nar Ekşisi faydaları

Nar ekşisinin faydalarını yukarıda detaylı olarak sıraladım. Yoğurt ve nark ekşisi kullanılarak yapılan karışımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Nar Ekşili Yoğurt

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi

Yukarıdaki malzemeleri karıştırınca karamel gibi oluyor rengi ve tadı şahane deneyin pişman olmazsınız.

Nar Ekşisinin Zararları

Her doğal madde de olduğu gibi nar ekşisinde de gerektiğinden fazla tüketildiğinde yan etkiler ortaya çıkabilir. Özellikle faydalı olduğu konularda fazla tüketildiğinde aynı şekilde zarara neden olabilir. Bunun için evde de yapılmış olsa, hazır da alınmış olsa nar ekşisi tüketiminde belirli sınırları aşmamak gerekir.

Nar Ekşisi Zayıflatır Mı?

Nar ekşisi konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi de nar ekşisinin faydaları zayıflatır  sorusudur. Nar ekşisinin tek başına ve doğrudan zayıflamaya etkisi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak zayıflamak için yapılan diyetlerde tüketilen besinlerin içine gönül rahatlığı ile nar ekşisi koyabilirsiniz. Nar ekşisinin nefis tadı salatalarınızın ya da hafif yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Nar ekşisi kalori bakımından düşük bir salata sosudur. Diyetlerde yapılan salatalarda bu sosu kullanıp yeşillerin daha hoş bir tadının olmasını sağlayabilirsiniz. Genel sağlık için de faydaları çok sayıda olan nar ve nar ekşisinin kilo vermek için diyetlerde kullanımı lezzet açısından artı sağlayacaktır.

Hazır olarak satılan nar ekşileri ile evde tamamen doğal olarak kaynatılıp hazırlanan nar ekşilerinin faydaları aynıdır. Nar ekşisinin hastalıklara faydalarından yararlanmadan önce sağlık sorunu ile ilgili doktora başvurup bilgi alınması gerekir. Aksi halde nar ekşisinin yan etkilerine maruz kalınabilir.

Zayıflamak isteyenler için nar kabuğu çayı tarifi>>>

Nar Ekşisi Kaç Kalori

Nar ekşisi vücut içinde 0,900 gram kadar kalori teşkil eder. Nar ekşisini sonuçta ev de yapabiliyoruz. Nar ekşisi kilo yapmaz. Kısırların üzerinde çok hoş lezzet katan nar ekşisini yeşillik ve mısırla süslenmiş salatalı soslarda kullanabiliriz. Genelde çörek otu ile birlikte salataların üzerlerine dökülür. Nar meyvesini hamile kadınların hamilelik süresinde kullandıkları gözlemlenmektedir. Ayrıca doğumdan sonra süt yaptığı etkisi de bilinir.

Nar Ekşisi Fiyatı

Nar ekşisi kalp ve damar sağlığının korunmasında destek sağlar. Marketlerde satılan nar ekşisi, şişesi ile birlikte 15 ve 25 TL civarında satılır. Nar ekşilerinin miligram ölçülerine göre fiyatları değişir. Nar ekşilerini köy yapımı istiyorsak aktardan da alabiliriz. Aktarlardakiler daha küçük şişeler halinde satılır. Nar ekşileri nar tanelerinin dövülerek yapılmasından dolayı oluşuyor. Katkı maddesi olan nar ekşileri genelde uygun fiyatla satılır. Fakat bilindik markalardan korkusuzca sipariş verebiliriz.

Yazımızda nar ekşisinin faydaları hakkında hazırladığımız yazımızda; nar ekşisi nasıl yapılır, nar ekşisi zayıflatır mı ve nar ekşisinin besin değeri ve nar ekşili yoğurt tarifi hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.