Nar Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları

30.06.2017
1.313
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları

Nar çekirdeği yağının faydaları ve zararları. Nar meyvesinin çekirdeklerinden soğuk basım uygulanarak üretilen nar çekirdeği yağı, yumuşak bir altın rengi ve meyveli bir aromaya sahiptir. İlginçtir ki, bir kilogram nar çekirdeği yağı üretmek için yaklaşık olarak 200 kilo nar çekirdeğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Nar çekirdeği yağı oldukça sağlıklı bir yağdır. Sağlıklı olduğu için hem tıbbi alanlarda hem de kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Cildin yaşlanmasıyla mücadele eden yüksek düzeyde antioksidanlar içermektedir. Nar çekirdeği yağı, sabun, şampuan, masaj yağı gibi cilt ve saç bakım ürünlerinde vazgeçilmez bir bileşen oluşturmaktadır.

Nar çekirdeği yağı K ve C vitaminleri, potasyum, çinko, demir, punik ve ellagik asitler bakımından zengindir. Bu yağın önemli bir özelliği de, çok az doğal yağda bulunan sıkılaştırıcı etkiye sahip olmasıdır. Nar çekirdeği yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidandır:

Nar çekirdeği yağı antiinflamatuar özelliklere sahip olmasıyla bilinen omega 5 yağ asidi olan ve punik asit olarak da adlandırılan çoklu doymamış bir yağı içermektedir. Yağ, cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri engellemektedir. Aynı zamanda güneş hasarına karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan bir çalışmaya göre, nar çekirdeği yağı ile kanserle de mücadele etmek mümkündür.

İnflamasyonla mücadele eder:

Nar çekirdeği yağı, egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı gibi cilt problemleri yaşayan insanlara yatıştırıcı ve nemlendirici bir rahatlama sağlayabilmektedir. Yağın sahip olduğu doğal antiinflamatuar özellikler cildin kızarıklığına ve kızgınlığına neden olan tahrişi hafifletir. Ayrıca yaraları iyileştirir ve cildin sağlıklı olmasını sağlar. Besin maddesinin doğrudan hücreye iletilmesine yardımcı olur, böylece hücresel rejenerasyon ve gençleşme süreci hızlanır.

Kanserle mücadele eder:

Nar zaten bir meyve olarak antioksidanlar, vitamin A, vitamin C, demir açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Nar yağ formunda da, prostat, göğüs ve akciğer kanseri gibi her türlü kansere karşı savaşmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, ciltte hücre hasarını önlemek için de kullanılabilir. Her gün bir bardak su veya meyve ile beraber birkaç damla nar yağı tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

C vitamini içerik kaynakları, nar meyvesi içinde yüksek miktarda bulunmaktadır. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için C vitamini çok önemlidir. Her gün tüketilen nar suyu ya da ılık suya eklenen nar çekirdeği yağı, vücudunuza günde % 15 oranında C vitamini temin edilmesine destek olmaktadır. Böylece güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya da yardımcı olabilmektedir.

Kemik sağlığını destekler:

Nar çekirdeği yağı sabahları meyve suyu veya suyla günlük olarak alınabilir. Bu yöntem kemik hastalıklarının önlenmesinde çok yardımcı olan bir tedavi biçimidir. Yapılan araştırmalarda, zengin vitamin kaynağı olan nar ekstraktlarının, yaşla birlikte azalması muhtemel kemik yoğunluğunu artırmada çok yararlı olduğu bulunmuştur. Bebek bekleyen anneler de öncesinde doktordan tavsiye aldıkları takdirde nar çekirdeği yağı kullanabilirler.

Kanserle mücadele eder:

DNA hasarı, hücre döngüsünde bir kesime neden olabilir ve böylece kanser gelişimini teşvik edebilir. Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar hücreleri böyle bir hasara karşı koruma yeteneğine sahiptir, dolayısıyla lösemi ve tümörü engelleyebilmektedir. Sonuç olarak, göğüs, kolon, prostat kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde oldukça faydalıdır.

Kardiyovasküler sisteme iyi gelir:

Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan fitokimyasallar, vücuttaki kolesterol düzeylerini düzenlemek ve iyi yağları temin etmek için yardımcı olur, böylece kalp krizi, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde faydalı bir hale gelir.

Hormonal dengeye yardımcı olur:

Nar çekirdeği yağında bulunan fito östrojenleri, hormonal dengesizlikleri tedavi etmek ve önlemek için yararlıdır. Yağın sahip olduğu gerekli C vitamini ve mineral içeriği, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Arterleri temizler:

Bazen kötü yeme alışkanlıkları, kalın kan oluşumu gibi birçok nedenden dolayı arterler tıkanabilmektedir. Nar çekirdeği yağlarının atardamarlarının temizlenmesinde ve plak türünün ortadan kaldırılmasında çok yardımcı olduğu bulunmuştur. Su veya meyve suyuna birkaç damla nar çekirdeği yağı ekleyip günlük olarak içmek damarların temizlenmesine yardımcı olabilir.

Kan basıncına iyi gelir:

Felç geçirme riski, günlük olarak, nar çekirdeği yağı tüketimi yağ veya meyve suyuyla azaltılabilir. En iyi yöntem, yağın pişirilmesidir. Alternatif bir yöntem ise, meyve suyu veya suya birkaç damla yağ ekleyerek günlük olarak tüketmeye çalışmaktır. Yüksek kan basıncını % 5 oranında düşürebildiği söylenmektedir. Düzenli tüketimi yüksek kan basıncı riskini % 60 oranında düşürebilir.

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir:

Dental plak bakteri infestasyonları, diş ağrısı ve kök problemleri gibi birçok soruna neden olabilir. Bunlar nar yağı kullanılarak kolaylıkla çıkarılabilir. Yağın diş ağrısı için çok yararlı olduğu tespit edilmiştir. Bir top pamuğu çok az miktarda yağa batırıp ağrı bölgesine uygulayabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı polifenoller, tanenler ve bazı asit içeriklerinin yardımıyla temiz ve parlayan dişlere kavuşmak için hafifçe dişler üzerinde de kullanılabilir.

Saç sağlığına iyi gelir:

Nar çekirdeği yağı sadece saçlarınızı ipek gibi yapmakla kalmaz, aynı zamanda saç büyümesini desteklemek için de çalışır. Sahip olduğu zengin vitamin ve antioksidan içeriği, kafa derisinde kan dolaşımını harekete geçirir ve saç dökülmesini daha hızlı bir şekilde teşvik eder. Nar çekirdeği yağları, kepek ve kuru kafa derisi rahatsızlığı olan kişiler için de idealdir, çünkü kafa derisini derinden nemlendirebilmektedir.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Nar çekirdeği yağı, tüm cilt tipleri için etkilidir ve cildinizdeki kolajenin sağlığını korumanın harika bir yoludur. Günlük olarak, yüz için kullanıldığında dış tabakasını derinlemesine besler, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirirken aynı zamanda cildin genel elastikiyetini geliştirir. Ek bir avantajı ise, hindistancevizi veya argan yağı gibi muadillerinin aksine, nar çekirdeği yağı ultra hafif bir yüz maskesidir ve çabucak emilir. Üstün emiciliği cildin daha derin katmanlarına hızla nüfuz etmesini sağlar ve A, D, K ve E vitaminlerini hücre altı epidermisine verir, bu da kuru veya hasarlı cildi hızla onarmak isteyenler için ideal bir seçimdir.

Cildi korur:

Nar çekirdeği yağı, ellagik asit (doğal bir antioksidan) ve omega-5 yağ asitleri bakımından zengindir. Her ikisi de yaşlanmanın erken belirtilerine yol açabilen serbest radikalleri savuşturur. Araştırmalar, bu yağın anti aging yüz yağı olarak kullanılabileceğini söylemektedir. Ayrıca, güneş hasarını önlediği ve cilt kanseri riski üzerinde etkileyici bir etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir. Güneş kremine eklendiğinde, cilt hasarında % 20 oranında bir azalma sağlayabilmektedir.

Nar Çekirdeği Yağının Zararları

Nar çekirdeği yağının endişe edilecek herhangi bir belirgin yan etkisi yoktur. Herhangi bir ürün alırken daima etiketi dikkatli bir şekilde okuyun ve yönettiği gibi kullanın. Bir reaksiyonunuz olması durumunda, önce cilt üzerinde küçük bir bölgede ürünleri test etmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, alerjiniz olmadığından emin olana dek ölçülü bir şekilde kullanın.

Tavsiyeler

  • Yüzü temizlemek için: Yüzü temizlemek için nar çekirdeği yağı uygulamak sebum üretimini dengelemeye ve akneleri temizlemeye yardımcı olabilir. Nar çekirdeği yağı kullanmak için, yağı aloe vera jeli, hindistancevizi ya da jojoba gibi bir başka yağlar ile karıştırmanız ve sorunlu olan bölgelere uygulamanız yeterlidir. Yağları cildinize masaj yapın. Kuru bir havlu veya bez kullanarak, fazla yağ silin ve gerekirse hafif bir temizleyici ile durulayın.
  • Krem olarak uygulamak için: Kırışıklıkları yumuşatmak, yaşlanma noktalarını yok etmek ve cildi parlatmak için mükemmel bir krem yapmak istiyorsanız, bir çorba kaşığı nar çekirdeği yağını bir çorba kaşığı aloe vera jel ile karıştırın. Bir çorba kaşığı kakao yağı ve 2 yemek kaşığı jojoba yağı da ekleyin. Malzemeler birleşinceye kadar biraz ısıtın. Cam bir kap içinde, serin bir yerde saklayın. Her gece sorunlu bölgelere kremi uygulayın.
  • Saç maskesi yapmak için: Saçınızı yumuşak ve parlak yapacak bir saç maskesi yapmak için, bal ve sızma zeytinyağını eşit miktarda nar çekirdeği yağıyla karıştırın. Saçınızı kaplayacak kadar olması yeterlidir. Maskeyi yıkanmamış nemli saçlara uygulayın. Kafa derinizin yanı sıra saçınıza da uyguladığınızdan emin olun. Masaj yapın ve ardından saçlarınızı gevşek bir topuz yapın. Üzerine bir duş başlığı takın, gerekirse bobin iğneleri ile sabitleyin ve sıcak suyla durulamadan önce maskeyi yaklaşık 45 dakika bekletin.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem