Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

A+
A-
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Bu yazıda nar çekirdeği yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgilere yer verilmiştir. Nar çekirdeği yağı kullananlar nar çekirdeği yağı nasıl yapılır, nar çekirdeği nasıl kullanılır, nar çekirdeği yağı gözenek, nar çekirdeği yağı ile zayıflama, , nar çekirdeği yağı çatlaklara iyi gelirmi, nar çekirdeği yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi sorguları yapmaktadır.

Nar çekirdeği yağının cilde ve saça faydaları merak konusudur.

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar meyvesinin çekirdeklerinden soğuk basım uygulanarak üretilen nar çekirdeği yağı, yumuşak bir altın rengi ve meyveli bir aromaya sahiptir. İlginçtir ki, bir kilogram nar çekirdeği yağı üretmek için yaklaşık olarak 200 kilo nar çekirdeğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Nar çekirdeği yağı oldukça sağlıklı bir yağdır. Sağlıklı olduğu için hem tıbbi alanlarda hem de kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Cildin yaşlanmasıyla mücadele eden yüksek düzeyde antioksidanlar içermektedir. Nar çekirdeği yağı, sabun, şampuan, masaj yağı gibi cilt ve saç bakım ürünlerinde vazgeçilmez bir bileşen oluşturmaktadır.

Nar çekirdeği yağı K ve C vitaminleri, potasyum, çinko, demir, punik ve ellagik asitler bakımından zengindir. Bu yağın önemli bir özelliği de, çok az doğal yağda bulunan sıkılaştırıcı etkiye sahip olmasıdır.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar çekirdeği yağının insan sağlığına faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Güçlü bir antioksidandır

Nar çekirdeği yağı antiinflamatuar özelliklere sahip olmasıyla bilinen omega 5 yağ asidi olan ve punik asit olarak da adlandırılan çoklu doymamış bir yağı içermektedir. Yağ, cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri engellemektedir. Aynı zamanda güneş hasarına karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan bir çalışmaya göre, nar çekirdeği yağı ile kanserle de mücadele etmek mümkündür.

 • İnflamasyonla mücadele eder

Nar çekirdeği yağı, egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı gibi cilt problemleri yaşayan insanlara yatıştırıcı ve nemlendirici bir rahatlama sağlayabilmektedir. Yağın sahip olduğu doğal antiinflamatuar özellikler cildin kızarıklığına ve kızgınlığına neden olan tahrişi hafifletir. Ayrıca yaraları iyileştirir ve cildin sağlıklı olmasını sağlar. Besin maddesinin doğrudan hücreye iletilmesine yardımcı olur, böylece hücresel rejenerasyon ve gençleşme süreci hızlanır. 

 • Kanserle mücadele eder

Nar zaten bir meyve olarak antioksidanlar, vitamin A, vitamin C, demir açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Nar yağ formunda da, prostat, göğüs ve akciğer kanseri gibi her türlü kansere karşı savaşmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, ciltte hücre hasarını önlemek için de kullanılabilir. Her gün bir bardak su veya meyve ile beraber birkaç damla nar yağı tüketebilirsiniz.

DNA hasarı, hücre döngüsünde bir kesime neden olabilir ve böylece kanser gelişimini teşvik edebilir. Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar hücreleri böyle bir hasara karşı koruma yeteneğine sahiptir, dolayısıyla lösemi ve tümörü engelleyebilmektedir. Sonuç olarak, göğüs, kolon, prostat kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde oldukça faydalıdır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini içerik kaynakları, nar meyvesi içinde yüksek miktarda bulunmaktadır. Vücudun güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için C vitamini çok önemlidir. Her gün tüketilen nar suyu ya da ılık suya eklenen nar çekirdeği yağı, vücudunuza günde % 15 oranında C vitamini temin edilmesine destek olmaktadır. Böylece güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya da yardımcı olabilmektedir.

 • Kemik sağlığını destekler

Nar çekirdeği yağı sabahları meyve suyu veya suyla günlük olarak alınabilir. Bu yöntem kemik hastalıklarının önlenmesinde çok yardımcı olan bir tedavi biçimidir. Yapılan araştırmalarda, zengin vitamin kaynağı olan nar ekstraktlarının, yaşla birlikte azalması muhtemel kemik yoğunluğunu artırmada çok yararlı olduğu bulunmuştur. Bebek bekleyen anneler de öncesinde doktordan tavsiye aldıkları takdirde nar çekirdeği yağı kullanabilirler. 

 • Kardiyovasküler sisteme iyi gelir

Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan fitokimyasallar, vücuttaki kolesterol düzeylerini düzenlemek ve iyi yağları temin etmek için yardımcı olur, böylece kalp krizi, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde faydalı bir hale gelir.

 • Hormonal dengeye yardımcı olur

Nar çekirdeği yağında bulunan fito östrojenleri, hormonal dengesizlikleri tedavi etmek ve önlemek için yararlıdır. Yağın sahip olduğu gerekli C vitamini ve mineral içeriği, vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. 

 • Arterleri temizler

Bazen kötü yeme alışkanlıkları, kalın kan oluşumu gibi birçok nedenden dolayı arterler tıkanabilmektedir. Nar çekirdeği yağlarının atardamarlarının temizlenmesinde ve plak türünün ortadan kaldırılmasında çok yardımcı olduğu bulunmuştur. Su veya meyve suyuna birkaç damla nar çekirdeği yağı ekleyip günlük olarak içmek damarların temizlenmesine yardımcı olabilir.

 • Kan basıncına iyi gelir

Felç geçirme riski, günlük olarak, nar çekirdeği yağı tüketimi yağ veya meyve suyuyla azaltılabilir. En iyi yöntem, yağın pişirilmesidir. Alternatif bir yöntem ise, meyve suyu veya suya birkaç damla yağ ekleyerek günlük olarak tüketmeye çalışmaktır. Yüksek kan basıncını % 5 oranında düşürebildiği söylenmektedir. Düzenli tüketimi yüksek kan basıncı riskini % 60 oranında düşürebilir.

 • Ağız ve diş sağlığına iyi gelir

Dental plak bakteri infestasyonları, diş ağrısı ve kök problemleri gibi birçok soruna neden olabilir. Bunlar nar yağı kullanılarak kolaylıkla çıkarılabilir. Yağın diş ağrısı için çok yararlı olduğu tespit edilmiştir. Bir top pamuğu çok az miktarda yağa batırıp ağrı bölgesine uygulayabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı polifenoller, tanenler ve bazı asit içeriklerinin yardımıyla temiz ve parlayan dişlere kavuşmak için hafifçe dişler üzerinde de kullanılabilir.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt sağlığına iyi gelir: Nar çekirdeği yağı, tüm cilt tipleri için etkilidir ve cildinizdeki kolajenin sağlığını korumanın harika bir yoludur.
 • Günlük olarak, yüz için kullanıldığında dış tabakasını derinlemesine besler, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirirken aynı zamanda cildin genel elastikiyetini geliştirir.
 • Ek bir avantajı ise, hindistancevizi veya argan yağı gibi muadillerinin aksine, nar çekirdeği yağı ultra hafif bir yüz maskesidir ve çabucak emilir.
 • Üstün emiciliği cildin daha derin katmanlarına hızla nüfuz etmesini sağlar ve A, D, K ve E vitaminlerini hücre altı epidermisine verir, bu da kuru veya hasarlı cildi hızla onarmak isteyenler için ideal bir seçimdir.
 • Cildi korur: Nar çekirdeği yağı, ellagik asit (doğal bir antioksidan) ve omega-5 yağ asitleri bakımından zengindir.
 • Her ikisi de yaşlanmanın erken belirtilerine yol açabilen serbest radikalleri savuşturur.
 • Araştırmalar, bu yağın anti aging yüz yağı olarak kullanılabileceğini söylemektedir.
 • Ayrıca, güneş hasarını önlediği ve cilt kanseri riski üzerinde etkileyici bir etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir. Güneş kremine eklendiğinde, cilt hasarında % 20 oranında bir azalma sağlayabilmektedir. 

Nar Çekirdeği Yağı Kırışıklık

 • Krem olarak uygulamak için: Kırışıklıkları yumuşatmak, yaşlanma noktalarını yok etmek ve cildi parlatmak için mükemmel bir krem yapmak istiyorsanız, bir çorba kaşığı nar çekirdeği yağını bir çorba kaşığı aloe vera jel ile karıştırın.
 • Bir çorba kaşığı kakao yağı ve 2 yemek kaşığı jojoba yağı da ekleyin. Malzemeler birleşinceye kadar biraz ısıtın.
 • Cam bir kap içinde, serin bir yerde saklayın.
 • Her gece sorunlu bölgelere kremi uygulayın.

Nar Çekirdeği Yağı Gözenek

Yüzü temizlemek için: Yüzü temizlemek için nar çekirdeği yağı uygulamak sebum üretimini dengelemeye ve gözenekleri temizlemeye yardımcı olabilir.

 • Nar çekirdeği yağı kullanmak için, yağı aloe vera jeli, hindistancevizi yağı ya da jojoba gibi bir başka yağlar ile karıştırmanız ve sorunlu olan bölgelere uygulamanız yeterlidir.
 • Yağları cildinize masaj yapın.
 • Kuru bir havlu veya bez kullanarak, fazla yağ silin ve gerekirse hafif bir temizleyici ile durulayın.

Nar Çekirdeği Yağı Göz Altı Morlukları

Nar çekirdeği yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu yağ yaşlanmaya bağlı etkileri cilt sarkmaları, kırışıklıklar ve göz altı morlukları için kullanılmaktadır. Düzenli olarak göz altlarına ince bir tabaka halinde sürülebilir.

Etkisini artırmak için yukarıda verdiğimiz krem tarifini uygulayabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Nar çekirdeği yağı göz altına sürülür mü ve nar çekirdeği yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı göz altına sadece su ile inceltip kullanmanız gerekmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Yüze Sürülür Mü

Nar çekirdeği yağını yüze sürdükten sonra cilt tarafından emilmesi için masaja yapabilirsiniz. Ayrıca bu yağı pamuğa damlatıp cildinizi silmeniz de mümkün. Aşırıya kaçmadan kullanılması gerekmektedir.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

 • Saç sağlığına iyi gelir: Nar çekirdeği yağı sadece saçlarınızı ipek gibi yapmakla kalmaz, aynı zamanda saç büyümesini desteklemek için de çalışır.
 • Sahip olduğu zengin vitamin ve antioksidan içeriği, kafa derisinde kan dolaşımını harekete geçirir ve saç dökülmesini daha hızlı bir şekilde teşvik eder.
 • Nar çekirdeği yağları, kepek ve kuru kafa derisi rahatsızlığı olan kişiler için de idealdir, çünkü kafa derisini derinden nemlendirebilmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Maskesi Saç

 • Saç maskesi yapmak için: Saçınızı yumuşak ve parlak yapacak bir saç maskesi yapmak için, bal ve sızma zeytinyağını eşit miktarda nar çekirdeği yağıyla karıştırın.
 • Saçınızı kaplayacak kadar olması yeterlidir.
 • Maskeyi yıkanmamış nemli saçlara uygulayın.
 • Kafa derinizin yanı sıra saçınıza da uyguladığınızdan emin olun. Masaj yapın ve ardından saçlarınızı gevşek bir topuz yapın.
 • Üzerine bir duş başlığı takın, gerekirse bobin iğneleri ile sabitleyin ve sıcak suyla durulamadan önce maskeyi yaklaşık 45 dakika bekletin. 

Nar Çekirdeği Yağının Zararları

Nar çekirdeği yağının endişe edilecek herhangi bir belirgin yan etkisi yoktur. Herhangi bir ürün alırken daima etiketi dikkatli bir şekilde okuyun ve yönettiği gibi kullanın. Bir reaksiyonunuz olması durumunda, önce cilt üzerinde küçük bir bölgede ürünleri test etmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, alerjiniz olmadığından emin olana dek ölçülü bir şekilde kullanın.

Nar Çekirdeği Yağı Kullananlar

Nar çekirdeği yağı kullananlar nar çekirdeği yağının cilde ve saça oldukça faydası olduğunu söylemerine karşın bu doğal yağın çok kötü koktuğunu yorumlarda sıklıkla söylemişlerdir. Nar çekirdeği yağı kullananlar yorumlarda özellikle göz altı morluklarına iyi geldiği için kullandıklarını dile getirmişlerdir.

 • Nar çekirdeği yağı alerji yapar mı?

Bu doğal etkiye sahip yağ sadece hassas ve alerjik cilde sahip olanlarda alerjiye neden olur. Aşırıya kaçmadan kullanıldığın her hangi bir zararı yoktur.

 • Nar çekirdeği yağı cilt beyazlatır mı?

Nar çekirdeği yağı cilt beyazlatma ve cilt renk tonunu açmak için kullanıldığında etkili sonuç veren bir yağdır. Ayrıca cilt lekelerini yok etmek için kullanabilirsiniz.

 • Nar çekirdeği yağı nerede satılır?

Bu yağı aktar yada eczanelerden alabileceğiniz gibi kozmetik mağazalardan satın alabilirsiniz.

 • Nar çekirdeği yağını hamileler kullanabilir mi?

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kesinlikle kullanmaları asla tavsiye edilmez.

 • Nar çekirdeği yağı tüylenme yapar mı?

Nar çekirdeği yağı tüylenme yada kıllanma yapar mı sorusuna cevap vermek gerekirse uzun yıllar kullanıldığında tüylenmeye neden olduğu görülmüştür.

Sonuç

Bu yazıda nar çekirdeği yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgilere yer verilmiştir. Nar çekirdeği yağı kullananlar nar çekirdeği yağı nasıl yapılır, nar çekirdeği nasıl kullanılır, nar çekirdeği yağı gözenek, nar çekirdeği yağı ile zayıflama, , nar çekirdeği yağı çatlaklara iyi gelirmi, nar çekirdeği yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi sorguları yapmaktadır.

Nar çekirdeği yağının cilde ve saça faydaları merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.