Nane Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2017
1.061
Nane Yağının Faydaları ve Zararları

Nane yağının faydaları ve zararları. Nane yağı, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişen, kıvırcık nane ve su nanesi türü kombinasyonuyla elde edilmektedir. Nane yağı yiyecek ve içeceklerde aroma olarak, sabun ve kozmetikte ise kokusu nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane yağı ayrıca çeşitli sağlık durumları için tercih edilir ve hem ağız yoluyla hem de topikal uygulanabilmektedir. Nane yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemine iyi gelir:

Nane yağı sindirim için çok yardımcıdır. İnsanlar sıklıkla bir bardak suya birkaç damla nane yağı eklemektedir. Faydalı sindirim özellikleri için yemeklerden sonra bu suyu içebilirsiniz. Aşırı gazı çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, iştahı az olanlar için iyi bir toniktir bu nedenle mide bulantısı ve mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, frenk kimyonu yağıyla kombine edildiğinde mide ekşimesi tedavisinde kullanılabileceğini de ortaya koymuştur.

Diş sağlığına iyi gelir:

Nane yağı antiseptik özelliklerinden dolayı diş bakımında çok yararlıdır. Ayrıca kötü kokuyu ortadan kaldırır. Dişlerin ve diş etlerinin tehlikeli mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle, birçok diş macununun yapımında kullanılmaktadır. Diş ağrısının tedavisinde de yararlı olduğu gösterilmiştir. Zaman zaman, nane yağı buharının teneffüs edilmesi, antiinflamatuar olduğu için ağrı gidermeye etki edebilmektedir. Özellikle oral ameliyatlardan sonra, postoperatif oksijene eklenebilmektedir.

Soğuk algınlığı belirtilerine iyi gelir:

Nane yağının sahip olduğu mentol, burun tıkanıklığı, sinüzit, astım, bronşit, soğuk algınlığı, öksürük gibi birçok solunum probleminden etkili bir rahatlama sağlar. Genellikle tıkanıklığa yardımcı olmak için doğal göğüs üzerini ovmada bu yağa başvurulmaktadır. Sinüs ve akciğer tıkanıklığını gidermek için 2-3 damla (taşıyıcı yağla birlikte) göğüs üzerine masaj yapın veya bir nemlendiriciyle beraber kullanın.

Baş ağrısını hafifletir:

Nane yağı devamlı yanınızda bulundurmak için idealdir, özellikle de baş ağrısı çekiyorsanız. Bu yağın kullanımının, mide bulantısı, kusma, gürültüye duyarlılık ve ışık hassasiyeti gibi tandem semptomlarını etkili bir şekilde azalttığı bilinmektedir. Az miktarda badem veya diğer taşıyıcı yağ ile bir damla nane yağını karıştırıp alın ve sinüs bölgesini (gözlerle temasından kaçının) ovun. Baş ağrısı ve basıncın yatıştırılmasına yardımcı olmak için boynun arkasına da sürtün. Topikal olarak uygulandığında, nane yağı, harikalar yaratmaya meyilli yatıştırıcı bir soğutma hissi bırakır.

Ateşi düşürmeye yardımcı olur:

Nane yağının soğutma etkileri özellikle çocuklarda ateş düşürmek için yapılan doğal bir tedavidir. Nane yağını hindistancevizi yağı ile karıştırın. Sonrasında çocuğun boynunu ve ayaklarının altını yağla ovalayın. Aspirin veya diğer ilaçların yerine ateşin stabilize edilmesine yardımcı olacaktır.

Bakterilerle mücadele eder:

Nane yağı bir kişinin çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığını artırabilir. Nane yağının güçlü antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkileri olduğu bilinmektedir, bu nedenle pek çok alternatif tedavide kullanılır. Nane yağı E. coli, Salmonella ve stafilokok enfeksiyonu gibi bazı tehlikeli bakteri türlerine karşı dayanıklı olan kâfur, mentol ve karvakrolden yapılmaktadır.

Kas ağrılarına iyi gelir:

Nane uçucu yağı doğal bir gevşetici olduğu gibi doğal bir ağrı kesicidir. Uyuşturucu etkiye sahip olduğu bilinir. Bu nedenle, ağrılı kaslara uygulandığında harikalar yaratır. Ayrıca yorgun ve kramp problemi yaşayan kaslar üzerinde de çalışabilmektedir. Kasları yatıştırmak için ağrılı veya iltihaplanmış bölgeye topikal olarak birkaç damla nane nane yağı sürmeniz yeterlidir.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Nane yağı, doğal bir iştah bastırıcıdır. Sadece iştahı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bir yemekten sonra kişide doygunluk hissi yaratmaktadır. Böylece, yeme isteği ve sonrasında yaşanan rahatsız edici ağırlığın yaşanmamasına yardımcı olmaktadır. Yemeğe oturmadan önce göğsünüzün üzerine birkaç damla nane yağıyla masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Enerji verir:

Uyanmanıza yardımcı olmak için nane yağını kullanmanın birkaç yolu vardır. Odadaki havanın kokusu ile dolması için bu yağı dağıtabilirsiniz. Ayrıca, burnunuzun altına, boynunuza ve omuzların arkasına uygulayabilirsiniz. Ayrıca, az yağlı nane yağınızı, kalıcılığını korumak için egzersiz yapmadan önce uygulayabilir veya teneffüs edebilirsiniz. (6)

Saç ve cilt sağlığına iyi gelir:

Nane yağı cilt ve saç bakımında kullanılır. Nane, birkaç esans yağıyla harmanlanır ve buhar banyolarında, masajlarda ve çamur paketlerinde sıkça bulunur. Nane yağları antiseptiktir, bu nedenle saç derisinde masaj yaparken bit ve kepekten kurtulmak yararlı olacaktır. Nane yağı aynı zamanda cildi sağlıklı ve temiz kılmaktadır. Cilt üzerinde kullanıldığında ise sivilceleri uzak tutmaktadır.

Tırnak sağlığını destekler:

Nane yağının antifungal özellikleri iyi bilinmektedir. Topikal olarak uygulandığında, nane yağı, tırnaklarda oluşan mantar hastalığının olasılığını ve belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan pek çok araştırma da nane yağının mantar enfeksiyonlarında etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Nane yağı kişinin hastalıklara karşı direncini arttırmasına yardımcı olabilmektedir. Genellikle zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlar veya hastalığa sıklıkla sorun yaşayan kişiler tarafından uygulanır. Ayrıca güçlü antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahiptir ve bu yüzden birçok alternatif tedavide kullanılmaktadır.

Stresi azaltır:

Nane yağı uzun ve yorucu bir günün ardından stres ve ağrıyı hafifletebilir. Vücudunuza birkaç damla nane yapını uygulayın ve sonrasında banyo yapın. Bu harika yağın ferahlatıcı özellikleri size enerji verecektir. Aynı zamanda, soğutma özellikleri vücut ağrısını ortadan kaldıracaktır.

Kan dolaşımını hızlandırır:

Nane yağı sinirle temas ettiğinde kan dolaşımını arttıran uyarıcı bir etkiye sahiptir. Hemen nabız atış oranını artırır ve vücudun tüm organlarını oksitlendirir. Bu, metabolizmayı arttırmaya ve Alzheimer, demans gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda diyabetik hastalarda glikoz seviyesi dengesizliklerinde komplikasyonlardan kaçınmak için çok yararlıdır.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir:

Nane uçucu yağ, üriner sistem hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Geleneksel olarak kullanılsa da bilimsel olarak da kanıtlar üzerine çalışılmaya devam edilmektedir. Nane yağında bulunan antibakteriyel özelliklerinin bolluğu nedeniyle üriner sistem problemlerine de iyi geldiği düşünülmektedir. Belirtilerin etkilerinin azaltılması ya da nüksetmemesi için nane yağı kullanılabilir.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Nane yağının içinde bulunan mentol, solunum yollarını temizler. İlaveten güçlü bir balgam söktürücüdür ve bu şekilde burun tıkanıklığı, astım, bronşit, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi çeşitli solunum sorunları için bir hafifletme sağlar. Ardından, çeşitli soğuk ovuşturucuların ve analjeziklerin bir parçası olarak kullanılır.

Nane Yağının Zararları

Nane yağı, göze uygulanmayan bir yağ olsa bile gözlerin sulanmasına neden olabileceğini unutmayın. Nane yağı emzirme miktarını düşürebileceğinden hamileyken veya emziriyorken dikkatle kullanın. Cildin hassasiyetini daima yaygın kullanımdan önce test edin ve mümkün olduğunca ayaklarınız üzerinde uygulayarak başlayın. Herhangi bir yağın aşırı miktarda kullanılması ciltte hassaslaşmaya neden olabilir. Gözlerin, kulakların veya burnun dışında tutun. Tüm yağlar eşit şekilde üretilmez, bu nedenle markaları dikkatli bir şekilde test edin ve kesinlikle yağ üreticisi tarafından önerilmeyen bir şekilde kullanmayın.

Tavsiyeler

  • Sağlıklı, ferahlatıcı bir ağız durulaması için suya limon ile bir damla nane yağı ekleyin.
  • Mideyi rahatlatmak için nane yağıyla masaj uygulayın.
  • Ev yapımı çikolatanıza birkaç damla nane yağı ekleyebilirsiniz.
  • Öğleden sonraları sağlıksız bir yiyecek tüketmek yerine, avuç içlerine nane yağı uygulayabilir ve derinden nefes alıp alıp vererek enerjiyi artırabilirsiniz.
  • Zihinsel netliği arttırmak için bulunduğunuz mekâna bir ya da iki damla kullanın.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem