Nane Limon Çayının Faydaları

Nane Limon Çayının Faydaları
84 / 100 SEO Score

Nane limon çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle nane limon çayı nedir, nane limon çayının faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca nane limon çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır. Nane limon çayı nasıl yapılır tarifi ve nane limon çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlamaya çalıştık

Nane Limon Nedir?

Limon ve nanenin vücut için faydaları ayrı ayrıyken bile oldukça fazladır. Bu iki mucizevi bitki birleştiği zaman ise son derece güçlü etkiler gösteren sağlıklı bir çay ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu çayın hem doğal hem kafeinsiz hem de mentollü olması yönüyle son derece güçlü aromaya sahip bir çay olarak bilinir. Nane limon çayının saydığımız bu etkili yönü sayesinde vücudumuzdan toksinleri atarken, vücudu gençleştirmek ve ruhu dinlendirip rahatlatmak için mükemmel bir bitki çayı olarak kabul edilmektedir. 

Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez çayı nane limon bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Boğaz ağrısından tutun, gribe kadar faydaları bulunmaktadır. Nene ve limon çayının faydaları nelerdir inceleyelim.

Nane Çayının Faydaları

 • Sindirimi destekler

Nane yağı içerisinde ki bileşenlerden dolayı pek çok sağlık alanında karşımıza çıkmaktadır. Aynı zaman da nane çayı da son derece etkili bir bitki çayıdır. Pek çok sindirim sistemi hastalığında, mide ve bağırsak sorunlarında tedavi sürecini hızlandırmak için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Hatta yapılan araştırmalar da arkeolojik kanıtlar aslında nane bitkisinin 10.000 yıl öncesinden beri besin takviyesi olarak kullanıldığını kanıtlamıştır. 

Nane çayı pek çok özeliğinin yanı sıra gaz giderici olarak bilinmektedir, bu da vücutta birikme sebebiyle oluşan şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlıklarına neden olan gazın giderilmesine yardımcı olduğunun işaretidir. 

 • Ateşi düşürür

Nane bitkisinin içerisinde bulundurduğu bileşeler ve mentol etkisi kişide soğutma görevi görerek yüksek ateş probleminde etkili olur ve ateşi düşürmeye yardımcı olur. Nane bitkisinin içerisinde ki mentol faktörü vücudun terlemesini sağlayarak soğumasını sağlamaktadır. Nane çayının vücutta sindirilmesiyle beraber toksinler terleme yoluyla vücuttan dışarı atılır ve bu şekilde vücuttaki yüksek ateş de düşmektedir. Nane çayını düzenli bir şekilde içmek aynı zamanda yüksek ateşin yarattığı semptomlara da iyi gelmektedir.

 • Stresi rahatlatır

Belli dönemlerde herkesin yaşadığı bir problem olan strese de olumlu yönde etki eder. Zihin ve beden stres tarafından sarılmışsa ve gerginseniz bir fincan sıcak nane sakinleştirici nane çayı içmek size biraz rahatlamaya sağlayacaktır. Nane çayının içerisinde ki mentol vücutta bir kas gevşetici olarak çalışarak gergin kasların rahatlatmasını sağlar. Eğer kendinizi bitkin düşmüş hissediyorsanız, dinlenmek için uyumadan önce bir fincan sıcak nane çayı içmeniz size rahat ve dinlendirici bir uyku için yardımcı olacaktır. 

 • Kötü nefesi azaltır

Mentol etkisi ve hoş aromalı kokusu sayesinde kötü nefes ve kötü ağız kokusu probleminden mustarip olan kişilere yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketilen nane çayı, kişilerde kalıcı kötü nefes problemlerinden kurtulmak için büyük ölçüde etki ederek yardımcı olacağı söylenmektedir, ancak bahsedilen bu iddiaların bilimsel anlamda tamamen onaylanması gerekmektedir. 

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

Kış aylarında artış gösteren burun tıkanıklığı, yüksek ateş, burun akıntısı, nezle, soğuk algınlık ve grip hastalığın en tipik belirtileridir. Sizlerde bu belirtilerden rahatsız oluyorsanız ve hasta olmak istemiyorsanız nane çayını yaparak kış boyunca düzenli olarak tüketebilirsiniz. Nane çayının içerisinde bulunan bileşenler ve mentol doğal bir dekonjestan olarak kabul edilir. Bu da öksürük ve nefes almak da zorluğa sebep olan balgam problemini sökmeye yardımcı olmaktadır. 

 • Adet ağrılarını tedavi eder

Nane çayı düzenli olarak tüketildiğinde genel olarak daralan kasların gevşemesine yardımcıdır. Bu çay hem sporculara hem sınav dönemlerin de kaygı tutan pek çok kişiye yardımcı olmaktadır. Tüm bu faydalarının yanı sıra rahim duvarı kaslarını ve bazı belirli kaslarından dolayı oluşan rahatsızlıkları da tedavi etmektedir. Nane mentolünün sahip olduğu antispazmodik özellikler mide rahatsızlıklarının yanı sıra menstrüel (adet) krampların tedavisine de yardımcı olarak bu dönemi ağrısız geçirmenize yardımcı olmaktadır. 

 • Karaciğeri ve safra kesesini destekler

Sağlıklı bir karaciğere ve safra kesesine sahibi olmak için düzenli bir şekilde nane çayını içmekte fayda vardır. Hemen hemen her derde deva olabilen bu bitki, ağrılı safra kesesi problemine sebep olan ani atakları rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zaman da düzenli olarak tüketilen nane çayı küçük safra kesesi taşlarını da eriterek genel tedavi planına etkisini gösterebilmektedir.

 • Kilo vermeye yardımcıdır

Eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak, kilo vermek istiyorsanız ve bunun için çok para harcamak istemediğiniz bir çay arıyorsanız sizin için en doğru bitki çayı nane çayı olacaktır. Düzenli bir şekilde tüketilen nane çayının zayıflatıcı etkisi vardır. ferahlatıcı lezzeti ve mentolü sayesinde iştah bastırıcı olarak görev yapması ve daha az yemek yemenin sağlanması için yardımcı olacaktır. Ayrıca nane çayını yeşil çay ile karıştırıp harmanlayarak tüketmek ve gün içerisinde yaptığınız egzersiz programlarıyla beraber çayın etkili olması için desteklemek, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak maksimum sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

 • Kusma ve mide bulantısına iyi gelir

Sindirim sistemi problemleri ya da herhangi bir soğuk algınlığı gibi bünyeyi etkileyecek hastalıklara yakalanmak mide bulantısı ve kusma gibi sorun yaratacak tatsız durumlara yol açabilmektedir. Nane çayı bu yönden etkili ve gevşeticidir. Bu sebeple tekne, uçak ya da herhangi bir hastalık sebebiyle hissedilen mide bulantısı ve kusma ihtimalini azalmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Ayrıca hastalık sebebiyle oluşan şiddetli mide ağrısını da azaltmaktadır, nane bitkisinin içerisinde bulundurduğu anti inflamatuarlar nitelikler midenizin normale dönmesini sağlamaktadır. 

 • Hafızayı kuvvetlendirir

Eğer günlük hayatta bir şeyleri hatırlamak için çaba harcıyor ve zorluk çekiyorsanız nane çayını tüketmeyi deneyebilirsiniz. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, sağlıklı erişkinlerde uzun bir süre nane çayı tüketmesi, hafızayı güçlendirerek çalışan belleği güçlendirmektedir.

 • Uykuya yardımcıdır

Nane çayı içerisinde kafein içermemektedir ve uyuma problemi yaşayan insanların düzenli olarak tüketmesi genellikle tavsiye edilmektedir. Eğer ağır yağlı bir yemek sonrası mideniz rahatsızlaşıyorsa ve sakinleşmesi gerekiyorsa bu doğal bitkisel ve şifalı çaydan sıcak bir fincan tüketmek oldukça etkili gelmektedir. Genellikle iyi bir gece uykusu yaşayabilmeniz için önerilmesinin de nedeni budur.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerisinde bulundurduğu anti bakteriyel özellikler nedeniyle, belirli aralıklarla nane çayı içmek bağışıklık sistemini büyük ölçüde desteklemekte ve güçlendirmektedir.

 • Baş ağrısını hafifletir

Nane çayı düzenli olarak tüketildiği takdirde genellikle sınav ve iş mülakatı dönemlerinde daha fazla yaşanan stres ve kötü beslenmenin neden olduğu stresli baş ağrılarını durdurmak da oldukça etkilidir.  Bu baş ağrılarının genellikle oluşma nedeni beyindeki kan damarlarının sıkışmasıdır. 

Herhangi bir hastalıktan dolayı kullanılan etkili ağrı kesiciler beyindeki kan damarlarını gevşeterek ağrıyı kesmektedir. Nane çayı da aynen bu şekilde çalışarak beyindeki kan damarlarının gevşemesini sağlayıp baş ağrısı olan kişilerde rahatlama sağlamaktadır. 

 • Diş ağrısını giderir

Çok yönlü bir bitki olan nanenin pek çok yararı vardır. Bilinen, etkili bir başka yararı da ağzınızda oluşan iltihaplanmaları ve diş ağrılarını da dindirme yeteneğidir. Eğer sıcak nane çayınızı yudumlarken diş ağrısı, hafif bir yara ya da iltihaplı diş etleriniz varsa bu çayı içerken ağzınızın içinde döndürerek yudumlamak bu sıkıntıları dindirecek ve yaranın hafiflemesini sağlayacaktır. Ağrıyan diş ve diş etlerine sıcak çayı doğrudan uygulayabileceğiniz gibi nemli bir nane çay poşetini kullanmakta bu durumlar için etkili olacaktır. 

Nane çayının faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

Limon Çayının Faydaları

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

 İçerisine zencefil bitkisi katılmış bir fincan sıcak limon çayı, kış aylarında sık sık başımıza gelen soğuk algınlığı, nezle ve grip belirtilerini azaltmada etkili olarak yardım edecektir. Kış aylarında gün içerisin de 3 ile 4 kez limon çayı tüketimi sadece boğaz ağrısı rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda bağışıklık sisteminizin de güçlenmesini sağlar ve içinizi ısıtır. 

 • Vücut temizliği ve ruh sağlığı için faydalıdır

Limon C vitamini bakımından zengin olduğu için yapılan bir fincan limon çayının sağlığa olan yararlarının da etkisi oldukça fazladır. Genellikle vücudu temizleyen güçlü etkisinin etrafında birleşmektedir. Stresli günler yaşıyorsanız bu  durum, ruh sağlığınıza atfedilen hastalıkların başlıca sorumlusu olan kandaki toksinlenmeden meydana gelmektedir. düzenli olarak tüketilen limon çayı kanın temizlenmesi için bilinen ve aktif ve sağlıklı yoldur. 

Limonun cilde faydaları detaylı bilgi için>>

 • Sindirim sistemini destekler

Sindirim sistemi sorunlarının pek çok sebebi vardır. Ancak bu problemin başlıca sebepleri arasında düzensiz bir şekilde yemek yemek, abur cubur ve stres vardır. Bir miktar bal, limon ve sıcak su karışımı ile hazırlanmış olan bir fincan limon çayı  tüm bu sorunları önlemek için etkili bir yoldur. Aynı zaman da safra üretimini teşvik eden limon, karaciğer sağlığı için de etkili ve iyidir. 

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Eğer şişmansanız ve kilo sorununuz varsa, diyet yapmaya ya da bu durumdan kurtulmak için bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz, her gün düzenli olarak bir fincan limon çayı ile güne başlamak bu konuda size büyük destekçi olacaktır. Daha hızlı kalori yakımı için, su, bir miktar bal ve limon birleşiminden hazırlanan çayı tüketerek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu vücudunuzdaki aşırı yağı kaldırarak vücudun daha verimli çalışmasına etki göstererek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limon içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde yüksek C vitamini kaynağı olduğu için soğuk algınlığı problemi ile savaşmak için mükemmeldir. Aynı zaman da içerdiği yüksek potasyum, beyin ve sinir fonksiyonlarını uyarmaktadır. 

Potasyum aynı zamanda vücuttaki kan basıncını kontrol etmeye de yardımcı olur. Limon bitkisinin içersinde bulunan askorbik asit (C vitamini), anti-enflamatuar etkiler gösterir, astım problemi ve bir diğer solunum yolu semptomları için ek destek olarak kullanılır. Aynı zamanda vücuttaki demir emilimini de artırır. Demir (Fe) bağışıklık fonksiyonunda önemli bir yere sahiptir. Limon da içerisinde saponinler içermesi nedeniyle antimikrobiyal özellikler gösterir. Bu şekilde soğuk ve grip problemini tutmaya yardımcı olabilir. Limon aynı zamanda vücut tarafından üretilen balgam miktarını da azaltmaktadır.

 • pH düzeylerini dengelemeye yardımcı olur

 Limon bitkisi vücut için en alkalize yiyeceklerden bir tanesidir. Limon bitkisinin içerisinde bulundurduğu asidik özellikler ancak vücudumuzun içinde onlar (vücutta asitlik yaratmaz sitrik asit kez metabolize) alkalin olarak kullanılmaktadır. Limon içerisinde hem sitrik asit hem de askorbik asit barındırır. Bunlar vücuttaki metabolizmayı uyandırır ve minerallerin kanda alkalileze olmasına yardımcı olur. Vücutta ki pH asidik olduğunda hastalık durumları ortaya çıkmaktadır. Her gün düzenli olarak limon çayı içmek, ağrı ve inflamasyon birincil nedenlerinden biri olan eklemlerde ürik asit de dâhil olmak üzere, vücutta genel asitliği kaldırmak için yardımcı olur. 

 • Cildi temizlemeyi sağlar

Limon yalnızca hastalıkları tedavi etmekte değil aynı zaman da güzellik alanında cilt görünümünü iyileştirmek içinde kullanılır. C vitamininin cilt için muhteşem etkili özellikler vardır. C vitamini ya da askorbik asit, kolajen üretimi için anahtar, cilt mukavemeti ve sertliği içinse elde yeni hücre ve kan damarlarının büyümesine yardımcı olan bir proteindir. C vitamini aynı zaman da bağ ve skar dokusunun oluşturmasına da büyük ölçüde yardımcı olur. Cildin kendini onarmasını sağlar. Limon bitkisinin içerisinde bulunan C vitamini vücudu ve cildi gençleştirir ve cildinize canlı bir parlaklık verir.

 • Taze bir nefese yardımcı olur

Limon yalnızca fiziksel hastalıklarınız için değil aynı zaman da ağız ve diş sağlığına etki göstererek yardım etmektedir. Temiz ve sağlıklı bir nefese bir tazelik ve güzellik katarak bakterilerden ağzınızın uzaklaşmasını sağlamaktadır. Limonun içerisinde bulundurduğu asit dişlerde mine aşındırmasına sebep olabilir, bu nedenle dişleri temizledikten sonra limon çayı içmeniz oldukça etkili olacaktır. 

 • Yüksek kan şekerine etki eder

Vücudumuz insülini düzgün kullanmadığında ya da insülin yetersiz miktarda üretildiği zaman yüksek kan şekeri oluşmasına sebep olur. Hesperidin, limondaki bir bileşiktir. Ocak 2010  “Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi” sayısında yayınlanan bir araştırma çalışmasına göre, kan şekeri düzeylerini etkileyen enzimlerin işlevini değiştirebilmektedir. Bu vücudumuzu diyabetin başlangıç aşamalarından korur ama zaten yüksek kan şekeri varsa diyabet komplikasyonları önlemek içinde yardımcı olur. Bu duruma ek olarak, hesperidin kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.

 • Diyabetin kontrolüne yardımcı olur

Yapılan bir takım çalışmalar ve araştırmalar doğrultusunda, özellikle her gün düzenli olarak zencefilli limon çayı içmenin diyabet etkileri nedeniyle meydana gelen, böbrek hasarlarını azaltabileceği ispatlanmıştır. Zencefil bitkisinin içersinde bulunan çinko yüksek düzeyde üretim ve insülin salgılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu insülin salgılanması da kan şekeri seviyesini kontrol ederek diyabet hastalığının kontrolünü sağlar. Bu şekilde kan basıncı, kalp problemleri ve benzeri diyabet probleminin bir diğer zararlı etkilerine limon çayının içerisinde ki mevcut antioksidanlar ile karşılık verilebilmektedir. 

Limon çayının faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

Nane Limon Çayının Faydaları

Genellikle, yatmadan önce içilen bir fincan sıcak bitki çayı, kişilerde oluşan stresi azaltmak ve vücudu rahatlatmak için oldukça etkili olduğu kadar sindirim sistemini de desteklemektedir. Nane limon gibi kış aylarında sık sık tükettiğimiz bitki çayları ise soğuk algınlığı, öksürük, nezle ve griplere karşı savaşmak için yararlı bileşenler olan potasyum, kalsiyum ve B vitaminini yüksek miktarda vücuda temin edebilmektedir. 

Nane limon çayı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde antioksidan besinlerle doludur. Bu sebeple hem mentollü olma özelliğiyle hem de yüksek besin değerleriyle sindirim sistemi için gerekli olan enzimlerin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Nane limon çayı aynı zamanda, mide krampları için sakinleştirici olarak etki etmektedir. Ayrıca mide şişkinliğini hafifletmeye de destek olmaktadır. 

İşte bu tazeleyici ve besin değeri yüksek doğal çayın bazı faydaları şu şekilde sıralanmıştır:

 • Nane limon çayı bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça etkilidir ve bunu yaptığı esnada vücudu temizlemeye de yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü olarak çalışır ve idrara vücudu teşvik eder.
 • Gaz probleminin giderilmesine yardımcı olarak rahatsız mideyi yatıştırır.
 • Susuzluğun giderilmesine yardımcı olarak sinirleri rahatlatır.
 • Sindirim sistemi fonksiyonlarını geliştirmeye destek olur.
 • Bedeni ve zihni ferahlatarak yardımcı olur.
 • Nane limon çayı şiddetli baş ağrısı, bulantı, ishal ve kusma gibi tatsız durumları yatıştırmaya da büyük ölçüde yardımcı olur.
 • Nane limon çayı aynı zamanda stresin azaltılmasına destek olarak sağlıklı bir uyku için zihni rahatlatır.
 • Akne ve sivilceye eğilimli olan ciltler üzerinde temizleyici bir görev görerek harikalar yaratır. Aynı zamanda toner ve dudak kremi gibi kullanılan nane limon iltihaplanma karşıtı olduğu için tam bir anti bakteriyel olarak çalışmaktadır.
 • Nane limon çayı kirli kanı temizlemek için oldukça etkilidir.
 • Bu şifalı çayı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sürekli olarak hissedilen bitkinlik, stres gibi semptomların nedeni olan vücuttaki susuzluk durumuna yardımcı olarak sıvı kaybının yaşanmasını da önlemektedir. 

Nane Limon Çayı Tarifi

Nane limon çayı nasıl yapılır ilgili tarifleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Nane Limon Çayının Hazırlanışı

Malzemeler:

 •  1/2 litre su
 • 1 adet limon
 • 1 küçük demet taze nanenin sadece yaprakları

Hazırlanışı: 

 • Bir tencerede suyu kaynatın. 
 • Bu arada, limona acılığını veren beyaz ilik kısımlarını da temizleyerek limonun kabuklarını soyun. 
 • Soyduğunuz limon kabuklarını rendeleyin ve kaynar suya nane yapraklarıyla beraber ekleyin. 
 • Bir kez karıştırın ve 1 dakika boyunca kaynamaya bırakın.
 •  Sonrasında çayınızı süzün ve dilerseniz tatlandırmak için şeker ilave edip sıcak servis yapın. 

Boğazı Rahatlatmak İçin Nane Limon Çayı Tarifi

NOT: Oldukça etkili ve çok yönlü olan bu içecek dilerseniz yaz aylarında, sıcaktan bunaldıktan sonra serinlemek için buzla da servis edilebilmektedir. Sıcak içildiğinde ise özellikle kış aylarında boğazınız için oldukça rahatlatıcı etkiler göstermektedir. . 

Boğaz ağrısına nane limon çayı iyi gelir mi diyenler için tarifimiz.

Malzemeler:

 • 1 adet büyük limonun suyu
 • 4 adet kabaca doğranmış nane
 • 3 büyük ince doğranmış taze melisa
 • 2 çay kaşığı bal
 • 2 bardak kaynar su

Hazırlanışı: 

 • Suyu kaynatın.
 •  Bu arada, nane ve melisayı doğrayıp limonun suyunu sıkabilirsiniz. 
 • Cam bir kâsenin içine tüm malzemeyi suyla beraber yerleştirin ve üstüne limon suyunu dökün. 
 • Balı ekleyip karıştırdıktan sonra servis edin.

Zencefilli Nane Limon Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • Sıcak su
 • 1 parça zencefil kökü
 • 1 adet limon
 • 1-2 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
 • 2 adet taze nane yaprağı

Hazırlanışı: 

 • Elektrikli çay makinesinde ya da ocakta suyu kaynatın.
 •  Su sıcakken limonun suyunu sıkın.
 •  Zencefil kökünü ve nane yapraklarını dilimleyin. 
 • Daha sonra sıcak suyu zencefil, nane, limon suyu ve balın üzerine dökün. 
 • 5 dakika bekledikten sonra çayınız servise hazır olacaktır.

Nane Limon Zararları

Nane limon faydaları çok olmasına karşın bazı yan etkileri ve zararları bulunmuyor değil.

 • Reflü hastalığı olanların tüketmemesi gerekir. Reflüyü tetiklemektedir.
 • Mentol aşırı alındığında zehirleme olasılığı vardır.
 • Nane limon çayı çok fazla içildiğinde tahrişe neden olur.
 • Nane limon çayı günde 1 yada 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Fazla tüketildiğinde ( mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve iştah kaybı ) gibi sorunlara neden olabilir.
 • Çocukların tüketmemesi önerilir.
 • İlaç kullanıyorsanız doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Nane Limon Çayı Tüketilir Mi?

Nane çayı düşük ihtimal de olsa düşüğe neden olabilir. Bu nedenle Hamile ve hamilelik şüphesi olanların içmesi kesinlikle önerilmez.

Emziren Anneler Nane Limon Çayı İçebilir Mi?

Nane limon çayı anne sütüne geçmektedir. Emziren anneler nane limon çayı içmesi önerilmez.

Tavsiyeler

 • Nane limon çayı mideye iyi gelir mi?

Nane limon çayı içmek mide gazına ve mide sancısına iyi gelmektedir. Günde 1 bardak tüketilmesinin olumlu etkileri vardır.

 • Nane limon çayı tansiyonu yükseltir mi?

Gün içerisindeki fazla nane limon tüketimi tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir. Fazla tüketimden kaçınınız.

 • Nane limon faranjite iyi gelir mi?

Faranjit rahatsızlığı olanların mutlaka tüketmesi gereken bir çaydır. Hatta nane ve limon bile tek başlarına faranjit için bire birdir. Faranjit için nane limon çayı iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Nane limon gaz yapar mı?

Nane limon gaz yapıcı özelliği yoktur. Aksine gaz giderici etkisi bulunmaktadır..

 • Nane limon günde kaç defa içilir?

Yan etki ve zararları ile karşılaşmamak için günde 1-2 bardak nane limon çayı içmek en uygun olanıdır.

 • Nane limon idrar söktürür mü?

İdrar söktürücü ve ödem atıcı etkiye sahip bu çaydan faydalanmak için her gün tüketmek gerekir.

 • Nane limon mide bulantısına iyi gelir mi?

Mide bulantısı ve kusmaya karşı günde 1 bardak içmek faydakıdır.

 • Nane limon şekeri yükseltir mi?

Şeker hastalarının nane limon çayını doktor tavsiyesinde kullanmaları önerilir. Nane limon çayı 1 bardak şekersiz olarak içildiğinde şekeri yükseltmez yada düşürmez.

 • Nane limon çayı uyku getirir mi?

Rahatlatıcı ve kas gevşetici özelliği bulunan nane limon çayı genelde akşamları daha rahat yatmanızı sağlayacaktır.

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde nane limonun faydaları ve nane limonun zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Nane limon çayı kullananlar nane limon çayı zayıflatırmı, emziren anne nane limon çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, nane limon çayı günde kaç kez içilir, nane limon çayı aç mı tok mu içilir gibi sorularına yanıt vermeye çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.