Muzun Faydaları ve Zararları

31.07.2016
881
Muzun Faydaları ve Zararları

Muzun faydaları ve zararları nelerdir, muzun ne faydaları var? Eğer muzun sadece maymunlara has bir meyve olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda muzun faydalarını keşfedeceğinize ve muz hakkındaki fikirlerinizin değişeceğine eminim.

Muz, doğanın bize sunduğu mükemmel aperitif  yiyeceklerinden birisidir. Muzun bu değeri diğer besinlerde olduğu gibi içerdiği zengin mineraller, vitaminler ve sağlığımıza katkı sağlayan diğer elementlerdendir.

Genelde muzun içi tüketildikten sonra kabuğu atılır. Fakat muzun kabuğu da birçok açıdan ve özellikle cilt hastalıklarına faydalıdır. Bunun yanı sıra dişleri ve diş etlerini kuvvetlendirir, göz kapaklarında ve ciltte çıkan kara lekelere karşı etkilidir.

Muzda Ne Vitaminler Var?

Muz zengin miktarda kalori, protein, sodyum, potasyum, magnezyum,  A, E, K  ve C vitaminlerini içermektedir.

Muzun Faydaları

Muz tüketmemiz için birçok sebep sayabiliriz. Bunların başlıcaları: Böbreklere iyi gelir, bağırsaklara faydalıdır, kanserle mücadelede metabolizmaya yardımcı olur, sindirime yardımcı olur,  ülserlere faydalıdır, cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur… Bunun yanında içerdiği zengin vitamin ve  elementlerle birçok hastalığa karşı bünyeyi güçlendirmektedir.

Günde ortalama bir muz tüketimi, ilerde yakalanma ihtimali olan birçok ciddi hastalıktan bizi korur.

Kan Basıncını Dengeler: Yapılan birçok araştırma muzun kan basıncını dengelediğini ortaya koymuştur. Kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynayan muz bu şekilde dolaylı olarak kalp sağlığına da yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyen potasyum muzda yeterince vardır, içerdiği zengin potasyum sayesinde ayrıca felç ve inmelere karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalar muzun felç ve inmeleri %40 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Böbrekler İçin Faydalıdır:  Potasyum açısından zengin olan muz böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olabilir. Kalsiyum tüketimini azaltarak ayrıca kırılgan kemik yapısının oluşmasına izin vermez.

Muz Enerji Verir: Mutlaka tenis maçlarını izlerken molalarda muz yiyen sporcular görmüşsünüzdür. Muz profesyonel sporcuların düzenli olarak tükettiği besinler arasındadır. İçerdiği kaloriden dolayı kan şekerini olumsuz yönde bazı iddialar var fakat birçok uzman kan şekerini olumsuz yönde etkileyecek kadar kalori içermediğini savunmaktadır. Günde tüketeceğiniz bir muz ile vücudunuzu daha güçlü enerji dolu hale getirebilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur: Muz çoğumuzun yeterince almadığı diyet lifi kaynağıdır. Fiber yemek yemek sindirim sistemi yoluyla düzgün hareket ve eliminasyonu artırmaya yardımcı olur.  Muz aynı şekilde kabızlık sorunları için de sağlıklı bir seçimdir. Muz frukto-oligosakkaritler açısından da zengindir, bu elementler sindirime yardımcı olan bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bunun yanında mide ekşimelerine faydalıdır.

Ülsere İyi Gelir: Düzenli muz tüketimi ülsere karşı bünyeyi korur, özellikle hidroklorid aside karşı midede kalın bir koruyucu tabaka oluşmasına yardımcı olur. Fakat bazı uzmanların, midede bazı bakteriler yönünden zararlı olduğu için muzun ülseri tetiklediği yönünde iddiaları vardır. Bu yüzden mide ile alakalı sorun yaşayanlar ve bu yüzden ilaç kullanmak zorunda olanlar tüketmeden önce doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyoruz.

Kan İçin Faydalı Vitaminler İçerir: Muzun içerdiği zengin miktardaki B6 vitamini kan için çok faydalıdır. Bu vitamin kanda doğal ve sağlıklı bir şekilde hemoglobin oluşmasını sağlar.  Bunu yanı sıra, muzun içerdiği B6 vitamini kan şekeri düzeyinin korunmasını ve amino asitlerin kırılmasını sağlayarak, çok daha güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olur.

Kanserle Mücadele Eder: Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre tam olgunlaşmamış muzun kanser hücrelerine karşı etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında kanda bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasında etkili rol oynamaktadır. Bütün araştırmalar düzenli olarak muz tüketiminin kansere ve benzeri hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Strese Karşı Etkilidir:  İçerdiği birçok değerli madde yardımıyla stresi azaltacak serotonin seviyesini düzenler. Böylece vücudu strese karşı daha dayanıklı hale getirir ve ruh halinizin düzenli olmasını sağlar. Bunun yanında muz iyi bir uyku düzenleyicidir.

Kemik Sağlığını Korur: Daha önce muzun bağırsaklarda probiyotik bakterilerin sayısını arttırdığını söylemiştik. Bu durum sindirim esnasında daha fazla kalsiyum kullanarak kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Tansiyonu dengeler: Bünye için en önemli maddelerden bir tanesi de potasyumdur ve bu madde muzda yeterine vardır. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Göz Sağlığına Faydaları: Genel anlamda A.C ve E vitaminleri içeren bütün besin maddeleri göz sağlığı için faydalıdır. Muz bu vitaminleri bol miktarda içererek gözleri yakalanması muhtemel hastalıklardan korur.

Muzun Cilde Faydaları

Cilt Sağlığını Korur: Bu şaşırtıcı meyve cilt rahatsızlıklarını giderme noktasında da faydalıdır. Muz derilerde meydana gelen sedef ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Taze soyulmuş bir muz hastalıktan etkilenen alana sürülür ve bırakılır. Bu tedavi yolunu güneş görmeyen bir yerde veya yatarken yapmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Sedef hastaları için de aynı yöntem kullanılabilir ama sedef hastalığında bazı kızarıklara neden olabilir. Bu endişenizi gidermek için önce etkilenen bütün kısma uygulamak yerine daha ufak kısımlara bir hafta boyunca uygulayın ve aldığınız sonuçlara göre tedaviye devam edin.

Muzun Çocuklara Faydası

Çocukların gelişimine katkı sağlar: Birçok faydasının dışında içerdiği besinler yardımıyla çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bal ile karıştırılıp tüketildiğinde çocuklarda ateşi ve öksürüğü azaltır.

 Muz Kabuğunun Faydaları

Eğer muzu yedikten sonra kabuğunu atıyorsanız bunun büyük bir hata olduğunu muz kabuğunun faydalarını olduktan sonra göreceksiniz. Muz kabuğu en az içi kadar sağlığa faydalıdır. Muz kabuğunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Muz kabuğu Hindistan’da yemeklerde de kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği vücudu temizler.
  • Sivilcelere karşı iyi gelir. Muz kabuğunu her gün 5 dakika sivilceli kısımda ovun ve bunu bir hafta devam ettirin. Bir hafta sonra etkiyi göreceksiniz. Aynı zamanda akne hastalığına da faydalıdır.
  • Muz kabuğu cildinizi nemli tutmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt edinmeniz için mutlaka muz kabuğundan faydalanmalısınız, yüzünüze 5 dakika boyunca muz kabuğunu masaj yapar gibi uygulayın ve sonra yıkayın, bu aynı zamanda kırışıklıkları da giderir.
  • Ağrı kesici özelliği vardır, ağrı olan kısma doğrudan muz kabuğunu uygulayın. Ağrı bitene kadar 30 dakika bekletin. Muz kabuğuna doğal bitkisel yağ karıştırdığınızda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
  • Muz kabuğu sedef hastalığına iyi gelir. Muz kabuğunun cildi nemlendirici özelliği vardır ve aynı zamanda cilt kaşıntılarına da iyi gelir. Sedefi hızla iyileştir.
  • Arı, böcek, sivrisinek ısırıklarına karşı iyi gelir. Bunun için ısırık olan bölgeye masaj yapmak yeterlidir.
  • Göz sağlığını korur. Göz kapaklarınıza uyguladığınızda zararlı güneş ışınlarından korur ve ayrıca katarakt hastalığına yakalanma riskiniz azaltır.

Muzun Zararları

Muzun direkt olarak zarar veren bir özelliği yoktur. Yalnız aşırı tüketilmesi durumunda bazı sorunlar çıkarabilir. Bununla birlikte yine aşırı tüketime bağlı olarak  farklı hastalıkların tedavi süreçlerine olumsuz etki yapabilir.

  • Kabızlık sorunu alanlar aşırı tüketmemelidir. Muzun aşırı tüketilmesi, kabızlık sorununu daha fazla arttırabilir.
  • Bir seferde çok fazla muz tüketmek gaz ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Tavsiyeler: Muz bütün yıl boyunca tüketilebilecek eşsiz besin kaynaklarından bir tanesidir. İçerdiği besinler, vitamin ve elementler sayesinde birçok hastalıktan koruyucu özelliği var. Özellikle cilt hastalıklarına yönelik etkileyici bir şifa kaynağıdır. Bütün bunların yanında çocukların gelişimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Muzun ve muz kabuğunun taze tüketilmesi de bu meyveden daha çok fayda almak için önemlidir. Günde ortalama bir adet muzun tüketilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine birçok faydası vardır.

Gebelik esnasında tüketimin kabızlık gibi sorunlara yol açtığı söylenmektedir. Fakat tam tersini savunan uzmanlarda vardır. İçerdiği Lifler, C ve B6 vitaminleri ve potasyumun  gebelik esnasında yaşanan gerilim, sindirim ve bulantı sorunlarına iyi geldiği söylenmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik esnasında çok önemli olan hücre ve kas gelişimine fayda sağladığını belirten birçok uzman hamilelik esnasında aşırı tüketilmediği sürece zararının olmadığını aksine faydasının olduğunu savunmaktadırlar.

Gebelik esnasında tüketmek istiyorsanız yapmanız gereken en doğru şey, doktorunuzla bu konuyu görüşmek…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem