Muşmulanın Faydaları ve Zararları

11.09.2018
966
Muşmulanın Faydaları ve Zararları

Muşmulanın faydaları ve zararları nelerdir? Muşmula halk dilinde ‘‘döngel’’ diye adlandırılmaktadır. Eski çağlardan itibaren özellikle kırsal kesimlerde yaşayan halklar tarafından yaygın olarak tüketilen muşmula, aynı özelliğini günümüzde de devam ettirmektedir.

Muşmula Nedir?

Muşmula ağacı klasik ağaçlara benzemez iki-üç metreye kadar uzayabilmektedir. Muşmula ağacı genelde kıraç, kırsal bölgeleri sever. Sert iklimlerde yetişebilen muşmula ağacı gibi muşmula meyvesi de serttir. Muşmula meyvesi ortalama ceviz büyüklüğünde yetişir, meyvenin dış kısmı biraz kıllıdır.

Muşmula, ülkemizde yaygın olarak Karadeniz Bölgesi’nde bilinir. Muşmula cinsleri bölgeye göre değişebilir. Bazı bölgelerde kırmızıya çalan renkte olurken bazı kesimlerde açık yeşil renkleri olur. Fakat muşmulanın tadı genelde aynıdır. Kıllımsı muşmula kabuğunun içerisinde beyaz renkte elmanın içini andıran tabaka bulunur, merkezinde ise muşmula çekirdeği vardır.

Karadeniz Bölgesi’nde yaz aylarının sonuna doğru çıkan muşmula meyvesi, yaygın şekilde tüketilir. Muşmula meyvesinden, muşmula turşusu, muşmula çayı yapılır. Aynı zamanda muşmula kurutularak kış aylarında da tüketimine devam edilir. Muşmulanın her şeyinden faydalanan Karadeniz insanı, muşmula marmelatı yaparak tatlılarda kullanır.

Muşmulanın faydaları inanılmaz fazla olmasına rağmen, muşmulanın sağlığa faydaları hakkında ciddi anlamda bilimsel araştırma yapılmamış olması şaşırtıcı. Şimdi muşmulanın bilinen faydalarını inceleyelim.


Muşmulanın Faydaları

Muşmulanın sağlığa faydaları ile ilgili fazla bilimsel araştırma olmadığından dolayı muşmula meyvesinin içeriği hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Bilinen, muşmulanın C vitaminini bol miktarda içermesi ile birlikte az kalori içermesidir.

Muşmulanın sağlık açısından birçok faydası olduğuna inana Karadeniz halkı muşmula pekmezi, muşmula sirkesi, muşmula reçeli gibi ürünler hazırlayarak yıl boyunca tüketirler. Bunun yanında muşmula yaprağı çayı, muşmula çekirdeği tüketimini bazı hastalıklara faydalı olduğuna inanırlar.

Muşmulanın meyvesinin faydaları nelerdir şöyle sıralayabiliriz:

Sindirim Sistemine FaydalarıMuşmulanın faydası arasında ilk gösterilecek özelliği sindirim sistemine faydalarıdır. Muşmula bağırsak hareketlerini arttırırarak sindirim sistemine katkıda bulunur. Bol miktarda C vitamini içeren muşmula sindirim sistemi organlarının sağlığını korur.

Böbreklere İyi Gelir: Muşmula yaprağı kaynatılarak içildiğinde böbrek taşlarının oluşmasını engelleyebilir. Böbrek sorunları yaşayan kişilerde farklı sonuçlar verebildiğinden böbrek hastalarının bu durumu doktorlarına danışmalarını öneririz. Bazı sağlık uzmanları muşmulanın maydonoz kökleriyle iyice öğütülerek tüketilmesinin böbrek taşlarını düşürebileceğini savunmaktadır.

İltihabı Giderir: Bağırsaklarda meydana gelen iltihaba karşı muşmula faydalıdır, düzenli olarak muşmula çayı tüketmek bağırsakları değişik enfeksiyon hastalıklarından korumaya yardımcı olabilir.

Kan DolaşımıMuşmula kan dolaşımını hızlandırarak metabolizmanın artmasını sağlayabilir. Böylece vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Sinir Sistemine Faydalıdır: Düzenli olarak muşmula tüketimi, merkezi sinir sistemine iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı beynin daha düzenli oksijen almasına yardımcı olur. Böylece zihin üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Zayıflamaya FaydalarıMuşmula zayıflamaya iyi gelir. Bağırsak hareketlerini arttırarak zayıflamaya engel olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı muşmula hoşafı tüketimi kilo vermek isteyenler tarafından yaygın olarak tüketilir. Muşmula hoşafı, boşaltım sisteminin hareketlerini arttırırken su içerdiğinden dolayı bünyenin su kaybını önler.

Enerji Deposu: Muşmula hastalıklara faydaları yanında Anadolu’da yaygın bir şekilde yemeklerde enerji sağlaması için kullanılır. Muşmula tatlısı, muşmula turşusu ve aynı şekilde kuru muşmula yıl boyunca tüketilir. Bunun nedeni muşmulanın enerji verici özelliğinin olmasıdır. Sabahları güne muşmula ürünleri ile başlamak stresi azaltır, direnci arttırır.

Muşmula ÇekirdeğiMuşmula çekirdeği sindirim sistemine faydalıdır. Bunun yanında etkili idrar söktürücü olan muşmula çekirdeği idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Muşmulanın diğer faydaları

Muşmula C vitamini içermektedir, solunum yolları enfeksiyonlarını gidermesinin yanında;

  • Öksürüğe iyi gelir. Muşmula çayı ya da muşmula yaprağının suyu kaynatılarak içildiğinde öksürüğü kesebilir.
  • Muşmula çayı, bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelebilir. Astım ataklarının şiddetini azaltır.
  • Muşmula A vitamini içerdiğinden dolayı göz sağlığını korur.
  • Muşmula yaprakları ve muşmula kaynatılarak hamur halinde romatizma, kas ağrıları olan kısımlara uygulandığında ağrıyı keser.
  • Antioksidan özelliği olan muşmula ve muşmula yaprağı suyu kaynatılarak ağızda çalkalanır. Bu işlem ağız içinde yer edinen mikropların kırılmasını sağlar.
  • Muşmula şeker hastalığına iyi gelir. Bazı sağlık uzmanları muşmulayı şeker hastalarına önermektedirler. Muşmulanın şeker hastalarına zararlı olmamasının sebebi olarak, şeker hastalarının etkileneceği miktarda şeker içermemesi gösterilmektedir.
  • Muşmulanın kolon kanserini engellediği düşünülmektedir.
  • Muşmula ekstresinin yüksek tansiyona iyi geldiği düşünülmektedir.

Muşmulanın Zararları

Şimdiye kadar muşmulanın faydaları ele aldık. Muşmulanın faydalarından maksimum derecede yararlanmak için tüketimde aşırıya gidilmemesi gerekir.

Kişinin sağlık koşullarına da bağlı olarak muşmulanın olası zararlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Aşırı miktarda muşmula tüketmek sindirim sistemini olumsuz etkiler. Şişkinlik, kusma, hazımsızlık gibi zararları olabilir.
  • Etkili idrar sökürücü olan muşmuşa çekirdeğini aşırı tüketmek su kaybına neden olur.

Önemli Uyarı: Hamilelik döneminde muşmula tüketimi hakkında farklı görüşler vardır. Bazı kaynaklar muşmula tüketiminin gebelik döneminde düşük yapmayı engellediğini savunurken, bazı kaynaklar ise muşmulanın düşüğe neden olduğunu yazmaktadır. Bu yüzden en doğrusu doktorunuza danışmak veya güvenli tarafta kalmak için gebelik döneminde muşmuladan uzak durmak.


Tavsiyeler

Genel hatlarıyla bakıldığında muşmula tüketimin sağlık açısından birçok faydası olduğunu söylemek mümkün. Aşırı tüketilmediği sürece muşmulanın faydaları sürekli nesilden nesile devam edecektir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem