Midyenin Faydaları

Midyenin Faydaları

Makalede midyenin faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Midye kullananlar midyenin faydaları cinsel, midyenin kadınlara zararları, midye ne kadar yenmeli, midyenin içinde ne var, midye nedir, midye yağı sorgulamaları yapmaktadır.

Midye yağının saça faydaları merak konusudur.

Midye Nedir?

Midye tatlı ve tuzlu su habitatlarında bulunan yumuşakçalardandır. Diğer yumuşakçalar arasında istiridye gibi uzun ve yenilebilir bir türdür. Sıklıkla dalga ile yıkanmış kayaların üzerine bağlı olarak bulunmaktadır. Pazar satışlarında satılacak standart boyutlara gelinceye kadar bir yıl boyunca büyütülmektedir. Hasattan sonra, yabancı maddelerin çıkarılması için tuzlu su depolarında durulanmaktadır. Midye satın aldığınızda, onları pişirmeden önce canlı olduğundan emin olmalısınız. Kabuklarına dokunulduğunda hafifçe kendini kapatmaktadır.

Midye kabuklu deniz ürünleri arasındaki etkileyici besin profiline sahip olanlardan biridir. Son derece arzu edilen EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) zincirli yağ asitlerini yüksek seviyede ihtiva etmektedir. Bu yağlar, beyin fonksiyonunu geliştirmek ve arterit gibi iltihaplı koşulları hafifletmek gibi bir dizi faydaya sahiptir. Midye ayrıca vitamin açısından da zengindir. Ayrıca bağışıklık sistemi için gerekli olan çinko gibi önemli mineralleri temin edebilmektedir. Midyede bulunan demir ve folik asit seviyeleri fazlasıyla değerlidir. 

Midyenin Faydaları Nelerdir?

Midyenin faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Kemik sağlığını korur

İltihap ortadan kalktığı zaman kemikler herhangi bir zarar görmemekte ve kemik bozulması çok düşük bir risk oluşturmaktadır. Midye bu konuda önleyici bir aktiviteye sahiptir. Sahip olduğu önemli organik bileşeneler, mineraller ve vitaminler sayesinde midye, kemikleri ve dişleri güçlü tutmaktadır.

 • Kan dolaşımına destek olur

Sağlıklı ve sürekli kan akımının tutulması her sistemin sağlığı açısından çok önemlidir. Kan damarlarının zayıflamasını önlemek, enerji düzeylerini geliştirmek ve iyileşme hızını artırmak için midye oldukça faydalıdır. Kalp krizi ve aterosklerozun ilerlemesini engellemek için de verimli olan aktif maddeler ve mineraller açısından zengin olan midye, kardiyovasküler sistemin gücünü artırmaya yardımcı olmaktadır.

 • Sinir sistemine iyi gelir

Midyenin kas, doku ve kemik hassasiyetini artırarak, sinir hücresinin işlevini geliştirmekte olduğu görülmüştür. Bu durumda, sinirlerin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Enerji düzeyleri, ruh, beceri ve metabolizma açısından sağlanan gelişmeler aynı zamanda sinir fonksiyonlarına da olumlu yansımaktadır.

 • Eklem ağrılarını hafifletir

Midyede bulunan doğal omega 3 iltihaplı eklemler, kaslar ve dokularda yatıştırıcı bir özellik göstermektedir. Bu durum romatoid artrit, osteoartrit, fibromiyalji, lupus ve şiddetli eklem ağrısı olan kişiler için faydalı olabilmektedir. Ayrıca, normal solunum yeteneğinin geri kazanılması için akciğer dokusuna yardımcı olmaktadır. Böylece astım, kronik bronşit veya solunum sorunları olanlar için de etkili olabilmektedir.

Kalp sağlığını destekler

Doymuş yağı oranı düşük ve omega 3 oranı yüksek olan midye sağlıklı kalp sağlığını korumak için faydalıdır. Amerikan Kalp Derneği, midyenin omega 3 yağ asitleri içermesi nedeniyle kalp sağlığı için iyi olduğunu belirtmiştir. Doymamış yağ asitleri kalp krizi ve ani ölüm riskini azaltmaktadır. Kan dolaşımını teşvik ederek, anormal kalp atışlarının yanı sıra trigliserid ve yağ düzeylerinin gelişme riskini düşürmektedir.

 • Kansızlığa iyi gelir

Midye, demir açısından mükemmel bir kaynak olduğu için özellikle tavsiye edilmektedir. Demir içeriği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu durumda, oksijeni taşıyan hemoglobin ve miyoglobin oluşumunda yer almaktadır. Anemi düşük enerji ve nefes darlığına neden olabilmektedir. Midye tüketimi ise demir takviyesi yaparak bu durumları engellemektedir.

 • Diş sağlığını destekler

Midye düzenli tüketildiği takdirde, diş ve dişeti sağlığının iyileştirilmesi için son derece faydalı olabilmektedir. Birçok diş doktoru tarafından tüketilmesi tavsiye edilen midye, diş etlerindeki kanama gibi diş eti problemlerinin onarılmasına yardımcı olabilmektedir. Midye, diş dokuları ve ağız kemikleri çevrelemek için gerekli olan desteği vermektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Midye düzenli tüketildiğinde kişinin bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirebilmektedir. Hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlara karşı vücuda destek vermektedir. Midye, antikor oluşumunu hızlandırmakta ve bağışıklığı geliştirmektedir. Böylece de, yaralanmaların hızla iyileşmesini sağlamaktadır.

 • Hamileliğe iyi gelir

Midye, sağlık uzmanları tarafından hamile kadınlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikten önce de, doğurganlığı artırdığı düşünülmektedir. Kadınlarda servikal mukus tıkaç viskozitesini artırarak yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunun dışında da, erkeklerde seminal sıvı viskozitesini arttırmaktadır.

 • Kolesterolü düşürür

Midye gibi deniz ürünleri vücudumuzdaki kötü kolesterolü ortadan kaldırabilecek omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu sağlıklı kalbin korunması için özellikle yararlıdır. Midye, bir kalp krizine neden olabilecek atardamar duvarlarında biriken yağı önlemede destekçi olmaktadır.

 • Tiroid sağlığını destekler

Midye, selenyum bolluğu ile tiroid hormonun salgılanmasını kontrol etmek için faydalıdır. Selenyum, tiroid bezlerinde kontrolör bir enzim olarak adlandırılan seleno-proteinleri üretmek için gereklidir. Böylece vücudumuzda tiroid problemlerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

 • Göz sağlığını destekler

Deniz ürünleri göz sağlığı için yararlıdır. Midye içerdiği A vitamini ile gözleri beslemekte ve gençleştirmektedir. Böylece, vizyonumuz net ve keskin olabilir. Gözlük takan insanların görme yetisini iyileştirmek için daha fazla midye tüketmesi gerekir. Gece körlüğünü de engelleyebilen midye, sağlıklı gözler için birebirdir.

 • Midye zayıflatırmı?

Düzenli midye tüketimi kilo vermeye çalışan için yararlıdır. Vücutta istenmeyen kalorinin yakılması için etkili olabilen iyot açısından yüksektir. Bu iyot aynı zamanda, fazla yağ ve kalorinin ortadan kaldırılmasının yardımcıları olan tiroid hormonlarını düzenleyerek metabolizmayı artırmak için yardımcı olmaktadır. 

Midyenin Cilde Faydaları

Birçok deniz ürünü gibi midye de cilt hücrelerini yenilemekte ve canlandırmaktadır. Enflamasyon cilt yaşlanmasının nedenlerinden biridir. Midye ise anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca omega 3 yağ asitleri de içeren midye, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Sedef hastalığı ve egzamanın nedenlerinden biri olan çinko eksikliğini de ortadan kaldırmaktadır. Cilt yaşlanma sürecini yavaşlatmakta ve cilt esnekliğini artırmaktadır.

Midye Yağının Faydaları

Midye yağı saç için kullanılan yağlardan biridir. Midye yağı saç diplerindeki cansız saç tellerini besleyerek daha canlı bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için idealdir.

Mide Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 • Bir miktar midye yağı saç derisine masaj yaparak uygulanır.
 • Uygulamada basit aparatlar kullanılmaktadır.
 • Her gün düzenli olarak uygulanmalıdır.
 • Midye yağını temiz saça uygulayın.

Midyenin Zararları

Midye etkileyici faydalara sahip olmasına rağmen, tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Midyeye duyarlı olan kişilerde genellikle ishal, aşırı gaz, ya da mide rahatsızlığı yaşanabilmektedir. İçerdiği yüksek vitaminler ve mineraller nedeniyle hamilelik sırasında diyet programına eklenen midye bazen komplikasyonlara da neden olmaktadır. Bu nedenle, hamilelik sırasında midye tüketiminden uzak durmakta fayda vardır. Her zaman olduğu gibi, diyet programlarında çok büyük değişiklikler yapmadan önce eğitimli sağlık profesyoneli ile konuşulmalıdır. 

Yılın bazı zamanları taze midye yemekten kaçınılmalıdır. Sıcak aylarda deniz kıyılarında kırmızı gelgitler olabilmektedir. Bunlar toksit planktonik organizmaların tehlikeli ve zehirli olmasına yol açmaktadır. Dinoflagellatlar neden kırmızı gelgitler midyelere zarar vermez ama insanlara zarar verebilmektedir. Bu midyeleri tüketmek paralitik zehirlenmesi gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

Midye kuşkusuz sağlıklı deniz ürünlerinden biridir. Ancak, midyelerin hazırlanması ve tüketilmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken koşullar vardır. Midye gibi deniz ürünleri bakteriyel kontaminasyona yatkındır. Bu nedenle, sadece canlı olan midyeler tercih edilmelidir. Ölü midyeler hızlı bir şekilde bozulduğu için tüketiminden kaçınılmalıdır. 

 • Midyeyi füme, kavrulmuş, haşlanmış, buğulanmış olarak ya da mangalda tereyağı veya bitkisel yağlarla beraber hazırlayabilirsiniz.
 • Protein kaynağı bir yiyecek olarak hazırlamak istiyorsanız köriler ekleyerek deneyebilirsiniz.
 • Makarna yemekleri ile sunabilirsiniz. Midye beyaz soslar, kırmızı soslar ve taze sebzelerle birlikte makarnaya çok yakışmaktadır.
 • Protein dolu bir atıştırmalık istiyorsanız küçük ekmeklerin üstüne koyarak kanepeler hazırlayabilirsiniz.
 • Baharatlı bir lezzet için sarımsak, biber ve Hindistan cevizi sütü ile pişirebilirsiniz. 

Sonuç

Makalede midyenin faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Midye kullananlar midyenin faydaları cinsel, midyenin kadınlara zararları, midye ne kadar yenmeli, midyenin içinde ne var, midye nedir, midye yağı sorgulamaları yapmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.