Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

A+
A-
Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Bu yazı mide şikinliğine ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Mide şikinliğine çözüm arayanlar mide şişkinliğine ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, mide şişkinliğine ne iyi gelir evde çözüm, karın şişliğine ne iyi gelir evde, karın şişliğine hangi ilaç iyi gelir, mide şişkinliğine soda, mide şişkinliği nasıl geçer sorgulamaları yapmaktadır.

Mide şişkinliği nasıl geçer doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Mide Şişkinliği Nedir?

Halk arasında mide şişkinliği çoğu zaman karın bölgesinde meydana gelen şişkinliği tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu alan göğüs kafesinin hemen altından başlamakta ve kalça kemiklerine kadar uzanmaktadır. Medikal anlamda, karın bölgesi olarak tanımlanan bu alan, mideyi de içermektedir.

Bazen göbek olarak da adlandırılan bu alan, mide dışında bağırsak, karaciğer, safra kesesi, pankreas ve çok sayıda kan damarı dahil olmak üzere birçok organı içermektedir.

Genel olarak, iç organlara baskı yaparak şişen mide bölgesi, özellikle büyük ya da ağır yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir mide şişkinliği, besin sindirimiyle ilgili sorunlar nedeniyle gelişmektedir.

Mide şişkinliği genellikle herkesin yaşayabileceği basit nedenlerden ötürü ortaya çıksa da bazı durumlarda, altta yatan diğer bir sağlık sorununun bir belirtisi olarak gelişebilmektedir. Bu nedenle, mide şişkinliğinin ne kadar ciddi olup olmadığı, diğer belirtiler de değerlendirilince tespit edilebilmektedir.

Mide Şişkinliği Belirtileri

Mide şişkinliği başlangıcı çoğu zaman gaz gibi diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Genellikle, sağlık açısından ciddiyet oluşturmayan nedenlerden ötürü geliştiği için bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Sağlık sorunları nedeniyle gelişmesi durumunda, başka belirtilerle birlikte oluşabilmekte ve asıl neden tedavi edilmeden uzun bir süre boyunca devam edebilmektedir.

Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişmesi ile ilişkili olabilecek belirtilerden bazıları şunlardır:

Mide Şişkinliği Nedenleri

Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliği ya da distansiyonu daha sıklıkla ciddi bir sağlık probleminden ziyade aşırı beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Mide şişkinliğine neden olabilecek diğer koşullardan bazıları ise şunlardır:

 • Hava yutma (sinirsel bir alışkanlık)
 • Midede meydana gelen ödem (bu ciddi bir tıbbi problemin belirtisi olabilir)
 • Lif içeriği yüksek olan besinler (meyve ve sebze gibi) nedeniyle bağırsaklarda oluşan gaz
 • Irritabl bağırsak sendromu
 • Laktoz intoleransı
 • Yumurtalık kisti
 • Kısmi bağırsak tıkanıklığı
 • Gebelik
 • Premenstrüel sendrom (PMS)
 • Uterin fibroidleri
 • Kilo almak

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?

Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği altta yatan nedene bağlı olarak tedavi edilmektedir.

Uygulanabilecek bazı yöntemler ise şunlardır:

 • Yemeklerden sonra mide şişkinliği yaşanıyorsa, yeme alışkanlıklarını değiştirmek şişkinliğin yaşanmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Mümkün olduğunca küçük öğünler yemek, hızlı yemek yememek ve iyice çiğnemek izlenebilecek yöntemlerdir.
 • Mide şişkinliği gaz nedeniyle oluşuyorsa, gaz yapma özelliği olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerekmektedir. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak da sindirim sistemini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.
 • İrritabl bağırsak sendromu nedeniyle oluşan mide şişkinliği söz konusu ise, hastanın stresten kaçınması ve lif açısından zengin bir diyetle beslenmesi daha doğru olacaktır.
 • Laktoz intoleransı olan kişilerin, mide şişkinliğine neden olan süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınması gerekmektedir.
 • Sıvı birikmesi nedeniyle oluşan mide şişkinliğinde, kişi mümkün olduğunca yatak istirahatinden ve sodyum tüketiminden kaçınmalıdır.

Mide Şişkinliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide şişkinliği tanısı ve tedavisi için gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı) bölümüne başvurulabilmektedir. 

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide şişkinliğine ne iyi gelir evde çözüm için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri şunları içermektedir:

Mide Şişkinliği Bitkisel Tedavisi

Mide şişkinliğine iyi gelen bitkiler şunları içermektedir:

 • Rezene tohumu

Mide şişkinliği için kullanılabilecek en etkili bitki rezene tohumudur. Bu bitkinin gaz giderici, diüretil, ağrı hafifletici ve antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle de, mide şişkinliği gibi sindirim sorunları için oldukça faydalı olabilmektedir. Rezene faydaları>>

 • Nane

Nanenin sindirim sisteminde bulunan düz kasları rahatlama özelliği bulunmaktadır. Bu antispazmodik özelliği ise içerdiği mentol yağından gelmektedir. Gastrointestinal sistem, safra kanalı ve safra kesesinde meydana gelen spazmları sakinleştirmektedir. Nanenin faydaları>>

 • Zencefil

Zencefil bitkisi, mide şişkinliğine neden olan gazı hafifleterek şişkinliği ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir. Bağırsak kaslarını da gevşetme özelliği bulunan zencefil, sindirim problemlerini tedavi etmek için mükemmel bir iş çıkarabilmektedir.

 • Kimyon

Kimyon, antimikrobiyal, gaz giderici ve antispazmodik özelliklere sahip bir bitkidir. Aynı zamanda, içinde bulunan bazı maddeler sindirim sisteminde bulunan düz kasları rahatlatabilmektedir. Bu nedenle, mide şişkinliği için kullanılabilmektedir.

 • Anason

Anason, antispazmodik özelliklere sahip bir bitkidir, bu nedenle de, sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olan anason, mide şişkinliği için de oldukça etkilidir. 

 • Muz

Muz, potasyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Sıvı birikimi nedeniyle oluşan mide şişkinliğini hafifletmek için sodyum seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Aloe vera

Aloe vera sindirim sistemi için yatıştırıcı olarak görev gören bir bitkidir. Etkili bir antiinflamatuar da olan aloe vera, kabızlık ve şişkinlik gibi problemleri hafifletmek için faydalı olabilmektedir.

 • Portakal

Portakal doğal bir lif ve asit kaynağıdır. Sahip olduğu asidik özellik midedeki pH seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de, mide şişkinliğini hafifletebileceği düşünülmektedir.

 • Ananas

Güçlü bir antiinflamatuar da olan ananas, bromelain isimli bir enzimi içermektedir. Bu nedenle, midedeki proteinlerin parçalanmasına yardımcı olmakta, mide şişkinliğini hafifletmektedir. 

Mide Şişkinliğine İyi Gelen Çaylar

Mide şişkinliğine iyi gelen çaylar şunları içermektedir:

 • Papatya çayı

Patya çayı mide şişkinliğinden kurtulmak için en sık kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Mideyi yatıştırma özelliği bulunan papatya çayı, antiinflamatuar ve antispazmodik etkiler de sunmaktadır.

 • Yeşil çay

Yeşil çayı hem güçlü bir antioksidan hem de diüretiktir. Vücuttaki fazla sıvının vücuttan atılmasını destekleyen yeşil çay, aynı zamanda gazın da hafifletilmesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle, mide şişkinliği için idealdir.

Mide Şişkinliğine İyi Gelen Yağlar

Mide şişkinliğine iyi gelen yağlar şunları içermektedir:

 • Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı oldukça iyileştirici özelliklere sahip olan bir yağdır. Antiinflamatuar olduğu için bağırsaklardaki hareketliliği teşvik edebilmektedir. Böylece de, mide şişkinliğini hafifletebilmektedir.

 • Hint yağı

Kabızlığın belirtilerinden biri de mide şişkinliğidir. Hint yağı ise laksatif bir etki gösterek bağırsak hareketliliğini teşvik etmektedir. Bu nedenle de, mide şişkinliğini hafifletebilmektedir.

Mide Şişkinliği Evde Tedavi Yöntemleri

Mide şişkinliği için evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunları içermektedir:

 • Elma sirkesi

Ev yapımı katkısız elma sirkesi, sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olan enzimler açısından oldukça zengindir. Bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ekledikten sonra bu suyu, yemeklerden önce ya da yemeklerden sonra içebilirsiniz. Böylece, gaz problemiyle mücadele edilmekte, mide asidi dengelemekte ve mide şişkinliği ya da mide ekşimesi gibi sindirim sorunları hafifletilmektedir.

 • Detoks suyu

Salatalık, limon ve elma ile hazırlanan sular, hem laksatif hem de diüretik olarak vücuda yardımcı olabilmektedir. Lif açısından da oldukça zengin bir kaynak olan bu detoks suyunu, kabızlık ve ödem problemlerini hafifletmek için tercih edebilirsiniz. Detoks çayının faydaları>>

 • Yoğurt

Probiyotikler, bağırsaklarda yaşayan sağlıklı bakterilerdir. Bu bakteriler sağlıklı bağırsak hareketliliği için oldukça gereklidir. Sindirimin hızlandırılmasını sağlamak için yeterli miktarda probiyotik alınmalıdır. Probiyotikler söz konusu olduğunda ise en başta yoğurt gelmektedir. Mide şişkinliğini hafifletmek için yoğurt kullanılabilmektedir. 

Sonuç

Bu yazı mide şikinliğine ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Mide şikinliğine çözüm arayanlar mide şişkinliğine ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, mide şişkinliğine ne iyi gelir evde çözüm, karın şişliğine ne iyi gelir evde, karın şişliğine hangi ilaç iyi gelir, mide şişkinliğine soda, mide şişkinliği nasıl geçer sorgulamaları yapmaktadır.

Mide şişkinliği nasıl geçer doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.