Mersin Yağının Faydaları ve Zararları

30.03.2016
1.040
Mersin Yağının Faydaları ve Zararları

Mersin yağının faydaları ve zararları. Birçok uçucu yağ, antik ve halk tıbbında oldukça uzun bir geçmişe sahip olan tohumlar, bitkiler ve çiçeklerden üretilmektedir. Mersin yağı da kolayca bu kategoriye girebilmektedir. Ancak, birçok kişi bu esans yağına henüz aşina değildir.

Mersin bitkisinin yaprakları ve meyveleri yüksek düzeyde sindirim enzimlerine sahiptir ve cilt problemlerine yardımcı olabilmektedir. Özellikle Yunanlılar, iyileşme özellikleri nedeniyle bu bitkiye oldukça saygı duymuşlardır.

Mersin bitkisinin yaprakları, farklı şeyler için kullanılabilen zengin bir yağ üretmektedir. Okaliptüs ve çay ağacı yağı da, mersin bitkisinin ait olduğu ailenin bilinen diğer üyeleridir. Antiseptik, antimikrobiyal, antiinflamatuar, dekonjestan ve sıkılaştırıcı özelliklere sahip olması nedeniyle mersin yağı çok yönlüdür ve değişik amaçlarla kullanılabilmektedir. Eski ilaçlarda idrar yolu enfeksiyonları, saflaştırma, sindirim sorunları ve öksürük şurubu olarak kullanılmıştır. Mersin yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Mersin Yağının Faydaları Nelerdir?

Sıkılaştırıcıdır:

Ağız yıkama işleminde kullanılıyorsa, mersin esansiyel yağı, dişetlerini hafifletir ve dişler üzerindeki tutunmasını güçlendirir. Eğer yutulursa, bağırsak kanalları ve kasları kasılmaya başlar. Ayrıca cildi sıklaştırır ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Diğer yandan, kan damarlarını kasılmaya teşvik ederek kanamanın durdurulmasına da destekçi olur.

Kötü kokuyla mücadele eder:

Mersin esansiyel yağı, kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Oda tazeleyici olarak tütsü çubukları ve brülörler, fümigantlar ve buharlaştırıcılarda kullanılabilir. Aynı zamanda vücut deodorantı veya parfüm olarak da kullanılabilir. Bazı ticari deodorantlar gibi deride kaşıntı, tahriş veya yamalar gibi yan etkileri sebep olmaz.

Sinir sistemine iyi gelir:

Mersin yağı sinirlerin istikrarına yardımcı olur ve sizi küçük konular üzerinde gergin veya gereksiz yere stres yapmaya karşı korur. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, sallanan uzuvlar, korku, baş dönmesi, kaygı ve kronik stres gibi sinir ve sinirsel bozukluklara karşı faydalı olabilen bir yağdır.

Mantarla mücadele eder:

Yapılan araştırmalara göre, mersi özü yağı Candida ve benzeri pek çok mantar türüne karşı antifungal bir etkinlik sergilemektedir. Araştırmacılar uçucu yağ ile antifungal bileşik olan amfoterisin (mantar ilaçlarındaki bir madde) arasındaki sinerjik etkiyi de değerlendirmişlerdir ancak mersin esansiyel yağı, tek başına kullanıldığında dahi iyi bir antifungal etki sergilemiştir.

Antiseptiktir:

Bu özellik, mersin esansiyel yağı yaralara uygulanacak uygun bir madde haline getirmektedir. Hasarın nedeninin demir bir nesne olması durumunda, mikropların yaraları enfekte etmesine ve böylelikle sepsis ve tetanosa karşı korunmasına izin vermez.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Mersin özü yağının sahip olduğu özellikler, solunum yollarında balgam ve katar birikimine karşı koymaya yardımcı olmaktadır. Bu özellikler ayrıca mukus oluşumunu da engelleyerek ve öksürük veya nefes alma sorunundan kurtarmaya destekçi olur.

Sıtma ile mücadele eder:

Mersin yağı, sıtma tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sıtma, insana sivrisinek yoluyla geçen kan paraziter bir hastalıktır. Ortadoğu ve Afrika’da ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olan yaygın bir hastalıktır. Bilim adamları, sıtma ve mersin yağı arasındaki bağlantı üzerine araştırmalar yapmıştır ve bu yağın oldukça etkili olduğunu bulmuştur.

Siğillerle mücadele eder:

Siğiller bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Siğillerdeki tıbbi tedaviler bazen başarılı olamamaktadır. Yüz siğillerinin tedavisi özellikle zordur. İran geleneksel tıbbında etkili ve düşük maliyetli bir topikal tedavi yöntemi olarak mersin özü yağı kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında hem yüzde hem de vücudun diğer bölgelerinde olan siğilleri ortadan kaldırabildiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bilim adamları bu durumu mersin yağının antiviral özelliklerine bağlamaktadır.

Hormonları dengeler:

Mersin yağı, her hangi bir hormon dengesizliğini tedavi etmek için mükemmel bir yol olduğu anlamına gelen adaptojen özelliklere sahiptir. Hormon dağılımından sorumlu olan bezin tiroidini düzenleyebilir. Aşırı aktif veya aktif tiroid bezi ile ilgili sorun yaşayanlar, bu yağı uygulayarak rahatlayabilirler. Boyna ve göğse birkaç damla sürmek, sistemin hangi yönde olursa olsun uyarlanmasına yardımcı olacaktır.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Geniş gözeneklere ve sivilcelere eğilimli bir cildiniz varsa, cilt bakım rutinine eklemek için harika bir yağdır. Mersin yağı doğal bir sıkılaştırıcıdır, bu da derideki yağ miktarını doğal olarak dengelemesi anlamına gelmektedir. Ayrıca tenin nefes alıp doğal pH dengesine dönmesine izin veren yüksek bir tanen içeriğine sahiptir. Günlük yağınıza biraz mersin yağı eklemeyi deneyin. Birkaç damla iş görecektir.

Uykusuzluğa iyi gelir:

Mersin yağı uyumadan önce aşırı aktif ya da yoğun olan zihni rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Yatak odası difüzörüne bir damla ekleyebilir ya da yatağınıza yakın bir yere bir damla yağdan sürebilirsiniz. Ağır ya da donuk bir uyku yerine sakin, gençleştirici ve huzurlu bir uyku çekilmesine destek olur. Çok yönlü bir sinir toniği olan mersin yağı, vücudun strese karşı sakin bir şekilde tepki vermesine de destek olmaktadır.

Enfeksiyonla mücadele eder:

Mersin esansiyel yağı, antibakteriyel, mikrop öldürücü, mantar önleyici ve antiviral bir madde olduğundan enfeksiyonları engeller. Aynı zamanda, ishali durdurmaya yardımcı olurken mide ve bağırsaklardaki enfeksiyonların iyileştirilmesine de destek olur.

Kronik problemlere iyi gelir:

Cilt bakımı ve hemoroit, akne, sivilceler, sistit, üriner sistem enfeksiyonları ve vajinal akıntı gibi kronik problemlere karşı kullanılabilir.

Mersin Yağının Zararları

Mersin yağı genellikle toksik olmayan bir yağ olarak kabul edilir. Hafif doğası, solunum sorunları olan çocuklar ve yaşlılar için uygun olmasını sağlar. Bununla birlikte, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla seyreltilmeden kullanmamanız gerekir.

  • Herhangi bir ters etkiyi kontrol altına almak için bir cilt tahrişi testi yapabilir veya seyreltilmiş yağ damlasını cildinizin küçük bir bölümüne uygulayabilirsiniz.
  • Mersin esansiyel yağı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından bir gıda katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak da onaylanmıştır. Soğuk algınlığı, öksürük ve benzer problemler yaşayan çocuklar için nazik olsa da, 6 yaş ve altındaki çocukların tüketmesi önerilmemektedir.
  • Mersin yağını evcil hayvanlarda, özellikle de kedilerde kullanmayın, zira toksiktir. Kullanmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışın.
  • Hamile ve emziren kadınlar, mersin veya herhangi bir bitki yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Tavsiyeler

Mersin yağı, lokal olarak, banyoda, direkt teneffüs yoluyla veya difüzörle uygulanabilir.

  • Avuçlarınıza bir damla mersin yağı alın ve zihni temizlemek ya da sakinleştirmek için derinden teneffüs edin.
  • Birkaç damla mersin yağını bir kap sıcak suya ekleyin ve bu sıcak suya bir bez batırın. Göğüs bölgesi üzerine yerleştirin ve nefes alıp vermek için sıcak komprese devam edin.
  • Gevşeme ve rahatlama sağlamak için yatmadan önce banyo suyuna dört damla mersin yağı ekleyin.
  • Sinirleri sakinleştirmek ve dinlendirici bir uyku çekmek için, mersin yağını odanıza yayın veya banyo suyuna ekleyin.
  • Ayrıca günlük aktivitelerde yaşanan stresten uzak tutmaya da yardımcı olacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem