Mersin Yağı Faydaları

A+
A-
Mersin Yağı Faydaları

Bu yazı mersin yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Mersin yağı kullananlar mersin yağı içilirmi, mersin yagi tuylenme yaparmi, mersin yaprağının cilde faydaları, lavanta yağı faydaları, biberiye yağı, mersin yağı kulak çınlaması sorgulamaları yapmaktadır.

Mersin yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Mersin Yağı Nedir?

Birçok uçucu yağ, antik ve halk tıbbında oldukça uzun bir geçmişe sahip olan tohumlar, bitkiler ve çiçeklerden üretilmektedir. Mersin yağı da kolayca bu kategoriye girebilmektedir. Ancak, birçok kişi bu esans yağına henüz aşina değildir.

Mersin bitkisinin yaprakları ve meyveleri yüksek düzeyde sindirim enzimlerine sahiptir ve cilt problemlerine yardımcı olabilmektedir. Özellikle Yunanlılar, iyileşme özellikleri nedeniyle bu bitkiye oldukça saygı duymuşlardır.

Mersin bitkisinin yaprakları, farklı şeyler için kullanılabilen zengin bir yağ üretmektedir. Okaliptüs ve çay ağacı yağı da, mersin bitkisinin ait olduğu ailenin bilinen diğer üyeleridir. Antiseptik, antimikrobiyal, antiinflamatuar, dekonjestan ve sıkılaştırıcı özelliklere sahip olması nedeniyle mersin yağı çok yönlüdür ve değişik amaçlarla kullanılabilmektedir. Eski ilaçlarda idrar yolu enfeksiyonları, saflaştırma, sindirim sorunları ve öksürük şurubu olarak kullanılmıştır.

Mersin Yağının Faydaları Nelerdir?

Mersin yağının sağlığa faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Sıkılaştırıcıdır

Ağız yıkama işleminde kullanılıyorsa, mersin esansiyel yağı, dişetlerini hafifletir ve dişler üzerindeki tutunmasını güçlendirir. Eğer yutulursa, bağırsak kanalları ve kasları kasılmaya başlar. Ayrıca cildi sıklaştırır ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Diğer yandan, kan damarlarını kasılmaya teşvik ederek kanamanın durdurulmasına da destekçi olur.

 • Kötü kokuyla mücadele eder

Mersin esansiyel yağı, kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Oda tazeleyici olarak tütsü çubukları ve brülörler, fümigantlar ve buharlaştırıcılarda kullanılabilir. Aynı zamanda vücut deodorantı veya parfüm olarak da kullanılabilir. Bazı ticari deodorantlar gibi deride kaşıntı, tahriş veya yamalar gibi yan etkileri sebep olmaz.

 • Sinir sistemine iyi gelir

Mersin yağı sinirlerin istikrarına yardımcı olur ve sizi küçük konular üzerinde gergin veya gereksiz yere stres yapmaya karşı korur. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, sallanan uzuvlar, korku, baş dönmesi, kaygı ve kronik stres gibi sinir ve sinirsel bozukluklara karşı faydalı olabilen bir yağdır. 

 • Mersin Yağı Mantara iyi gelir mi?

Yapılan araştırmalara göre, mersi özü yağı Candida ve benzeri pek çok mantar türüne karşı antifungal bir etkinlik sergilemektedir. Araştırmacılar uçucu yağ ile antifungal bileşik olan amfoterisin (mantar ilaçlarındaki bir madde) arasındaki sinerjik etkiyi de değerlendirmişlerdir ancak mersin esansiyel yağı, tek başına kullanıldığında dahi iyi bir antifungal etki sergilemiştir.

 • Antiseptiktir

Bu özellik, mersin esansiyel yağı yaralara uygulanacak uygun bir madde haline getirmektedir. Hasarın nedeninin demir bir nesne olması durumunda, mikropların yaraları enfekte etmesine ve böylelikle sepsis ve tetanosa karşı korunmasına izin vermez.

 • Üst solunum yollarına iyi gelir

Mersin özü yağının sahip olduğu özellikler, solunum yollarında balgam ve katar birikimine karşı koymaya yardımcı olmaktadır. Bu özellikler ayrıca mukus oluşumunu da engelleyerek ve öksürük veya nefes alma sorunundan kurtarmaya destekçi olur. 

 • Sıtma ile mücadele eder

Mersin yağı, sıtma tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sıtma, insana sivrisinek yoluyla geçen kan paraziter bir hastalıktır. Ortadoğu ve Afrika’da ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olan yaygın bir hastalıktır. Bilim adamları, sıtma ve mersin yağı arasındaki bağlantı üzerine araştırmalar yapmıştır ve bu yağın oldukça etkili olduğunu bulmuştur.

 • Siğillerle mücadele eder

Siğiller bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Siğillerdeki tıbbi tedaviler bazen başarılı olamamaktadır. Yüz siğillerinin tedavisi özellikle zordur. İran geleneksel tıbbında etkili ve düşük maliyetli bir topikal tedavi yöntemi olarak mersin özü yağı kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında hem yüzde hem de vücudun diğer bölgelerinde olan siğilleri ortadan kaldırabildiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bilim adamları bu durumu mersin yağının antiviral özelliklerine bağlamaktadır.

 • Hormonları dengeler

Mersin yağı, her hangi bir hormon dengesizliğini tedavi etmek için mükemmel bir yol olduğu anlamına gelen adaptojen özelliklere sahiptir. Hormon dağılımından sorumlu olan bezin tiroidini düzenleyebilir. Aşırı aktif veya aktif tiroid bezi ile ilgili sorun yaşayanlar, bu yağı uygulayarak rahatlayabilirler. Boyna ve göğse birkaç damla sürmek, sistemin hangi yönde olursa olsun uyarlanmasına yardımcı olacaktır.

 • Uykusuzluğa iyi gelir

Mersin yağı uyumadan önce aşırı aktif ya da yoğun olan zihni rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Yatak odası difüzörüne bir damla ekleyebilir ya da yatağınıza yakın bir yere bir damla yağdan sürebilirsiniz. Ağır ya da donuk bir uyku yerine sakin, gençleştirici ve huzurlu bir uyku çekilmesine destek olur. Çok yönlü bir sinir toniği olan mersin yağı, vücudun strese karşı sakin bir şekilde tepki vermesine de destek olmaktadır.

 • Enfeksiyonla mücadele eder

Mersin esansiyel yağı, antibakteriyel, mikrop öldürücü, mantar önleyici ve antiviral bir madde olduğundan enfeksiyonları engeller. Aynı zamanda, ishali durdurmaya yardımcı olurken mide ve bağırsaklardaki enfeksiyonların iyileştirilmesine de destek olur.

 • Kronik problemlere iyi gelir

Cilt bakımı ve hemoroit, akne, sivilceler, sistit, üriner sistem enfeksiyonları ve vajinal akıntı gibi kronik problemlere karşı kullanılabilir.

Mersin Yağının Cilde Faydaları

 • Geniş gözeneklere ve sivilcelere eğilimli bir cildiniz varsa, cilt bakım rutinine eklemek için harika bir yağdır.
 • Mersin yağı doğal bir sıkılaştırıcıdır, bu da derideki yağ miktarını doğal olarak dengelemesi anlamına gelmektedir.
 • Ayrıca tenin nefes alıp doğal pH dengesine dönmesine izin veren yüksek bir tanen içeriğine sahiptir.
 • Günlük yağınıza biraz mersin yağı eklemeyi deneyin. Birkaç damla iş görecektir. 

Mersin Yağının Zararları

 • Mersin yağı genellikle toksik olmayan bir yağ olarak kabul edilir. Hafif doğası, solunum sorunları olan çocuklar ve yaşlılar için uygun olmasını sağlar. Bununla birlikte, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla seyreltilmeden kullanmamanız gerekir.
 • Herhangi bir ters etkiyi kontrol altına almak için bir cilt tahrişi testi yapabilir veya seyreltilmiş yağ damlasını cildinizin küçük bir bölümüne uygulayabilirsiniz.
 • Mersin esansiyel yağı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından bir gıda katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak da onaylanmıştır. Soğuk algınlığı, öksürük ve benzer problemler yaşayan çocuklar için nazik olsa da, 6 yaş ve altındaki çocukların tüketmesi önerilmemektedir.
 • Mersin yağını evcil hayvanlarda, özellikle de kedilerde kullanmayın, zira toksiktir. Kullanmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışın.
 • Hamile ve emziren kadınlar, mersin veya herhangi bir bitki yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. 

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır

Kullanımı oldukça kolay olan mersin yağı haricen tüketilebildiği gibi cilde sürülerek de kullanılabilir. 1 bardak suyun içerisine 4 yada 5 damla damlatarak içebileceğiniz gibi harici olarak cildinize sürebilirsiniz.

Mersin Yağı Kullananlar

Mersin yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda faydaları ve yararları olan bu yağın göğüs büyütmek, nefes açmak, gerginliği, uykusuzluğu ve stresi yok etmek için çok etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Mersin yağı kullananların yaptıkları diğer yorumları yorum kısmından okuyabilir ayrıca sizlere yorum yapabilirsiniz.

Mersin Yağı Göğüs Büyütmek İçin Kullanımı

Göğüs büyütücü yağlardan biri mersin yağını akşam yatmadan önce göğüslerini masaj yaparak yedirmeniz gerekmektedir. Eğer gündüz masaj olarak uygularsanız en az 4 saat kadar göğsünüzde kalması gerekmektedir. Daha dolgun göğüse sahip olmak için bu yağı 1 ay boyunca uyguladığınızda kesinlikle gözle görülür şekilde etkisini göreceksiniz.

Mersin Yağı Kulak Çınlaması İçin Kullanılır Mı?

Bazı günler aniden başlayan ve büyük rahatsızlık veren kulak çınlamasından kurtulmak için mersin yağını 2 damla kadar kulaklarınıza damlatarak kullanabilirsiniz.

Mersin Yağı İçilir Mi?

Mersin yağı aşırıya kaçmadan içildiğinde faydalı olan yağlardan biridir. Günde 1 bardak suyun içerisinde 4 yada 5 damla kadar damlatıp tüketebilirsiniz.

Mersin Yağı Yüze Sürülür Mü?

Mersin yağı yüze sürül mü ve mersin yağı yüze nasıl sürülür sorusuna cevap vermek gerekirse yağı direk yüzünüze sürebileceğiniz gibi taşıyıcı yağlar ile seyreltip kullanabilirsiniz. Pamuğa bir kaç damla damlatıp cildinizi silebilirsiniz.

Cildi sıkılaştırıcı etkisi olan mersin yağını çay ağacı yağı ile karıştırıp cildinize uygulayarak sıkılaştırıcı maske yapabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı Mersin yağı ve 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı karıştırıp masaj yolu uygulamanız yeterlidir. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız gerekmektedir.

Mersin Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Mersin yağı yüze ve cilde sürüldüğünde kesinlikle tüylenme yapmaz. Ayrıca minik tüylerin görünümünde değişmeye neden olmaz.

Tavsiyeler

Mersin yağı, lokal olarak, banyoda, direkt teneffüs yoluyla veya difüzörle uygulanabilir.

 • Avuçlarınıza bir damla mersin yağı alın ve zihni temizlemek ya da sakinleştirmek için derinden teneffüs edin.
 • Birkaç damla mersin yağını bir kap sıcak suya ekleyin ve bu sıcak suya bir bez batırın. Göğüs bölgesi üzerine yerleştirin ve nefes alıp vermek için sıcak komprese devam edin.
 • Gevşeme ve rahatlama sağlamak için yatmadan önce banyo suyuna dört damla mersin yağı ekleyin.
 • Sinirleri sakinleştirmek ve dinlendirici bir uyku çekmek için, mersin yağını odanıza yayın veya banyo suyuna ekleyin.
 • Ayrıca günlük aktivitelerde yaşanan stresten uzak tutmaya da yardımcı olacaktır.

Sonuç

Bu yazı mersin yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Mersin yağı kullananlar mersin yağı içilirmi, mersin yagi tuylenme yaparmi, mersin yaprağının cilde faydaları, lavanta yağı faydaları, biberiye yağı, mersin yağı kulak çınlaması sorgulamaları yapmaktadır.

Mersin yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.