Menekşe Yağının Faydaları

A+
A-
Menekşe Yağının Faydaları

Bu yazı menekşe yağının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Menekşe yağı kullananlar menekşe yağı burun, menekşe yağı tırnak, menekşe yağı kirpik uzatırmı, menekşe yağı kirpiklere sürülür mü, organik menekşe yağı, menekşe yağı şampuana katılır mı sorugulaması yapmaktadırlar.

Menekşe yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Menekşe Yağı Nedir?

Menekşe yağı, menekşe bitkisinin çiçek veya yapraklarından çıkarılır. Viola odorata olarak bilinen bitki Fransa, İtalya, Çin ve Yunanistan’a özgüdür fakat dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Menekşe bitkisinin yaklaşık 200 türü vardır ve en yaygın olarak bilinen türlerin ayırıcı özellikleri arasında mor yaprakları bulunmaktadır. Hasat edilen bitkilerin çoğu parfümlerde kullanılır. Yaprakları kalp şeklinde olan menekşe bitkisi tatlı, çiçeksi bir aromaya sahiptir.

Gerçek bitkinin yalnızca küçük bir kısmı uçucu yağ içeriği taşımaktadır. 1000 kg bitkiden sadece 1 kg yağ elde edilmektedir. Menekşe yağı, lavanta ve sardunya da dâhil olmak üzere çiçekli alandaki yağlarla iyi uyum sağlamaktadır. Sağlık yararına sahip olma ününü veren bazı terapötik özelliklere sahiptir. Yağın bazı genel kullanım şekilleri, ağrı kesici, diüretik ve antiseptik olarak bilinmektedir. 

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Menekşe yağının insan sağlığına faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • İltihaplanmayla mücadele eder

Menekşe yağının antiinflamatuar özellikleri bulunmaktadır ve bu nedenle romatizma ve artrit durumunda eklemlere ve kaslara masaj yapmak için kullanılabilir. Menekşe yağı, ağrı ister genel olsun ister belirli bir bölgede olsun ya da isterse zorlu geçen bir egzersizden sonra olsun yine de ağrının hafifletilmesine ve kasların rahatlatılmasına yardımcı olabilmektedir. Cilde uygulamadan önce yağı seyrelttiğinizden emin olun. Menekşe yağına, badem yağı ve hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar karıştırabilirsiniz. Banyo suyuna da birkaç damla ekleyebilirsiniz.

 • Uykusuzluğa iyi gelir

İyi bir uyku çekmezseniz, bu durum ruh halinizi ve bağışıklık sisteminizi etkiler. Menekşe yağı rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu için uykuyu uyarmada etkili olduğu rapor edilmiştir. Lavanta yağı ile karıştırarak potansiyelini arttırabilirsiniz. Bu karışımı gece boyunca teneffüs etmek için odanıza yayabilirsiniz. Bu, yan etkilere neden olabilecek uyku ilaçlarına göre çok daha zararsız bir yöntemdir.

 • Baş ağrısını hafifletir

Menekşe uçucu yağı, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir ve çeşitli koşulların kolaylaştırılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Baş ağrısı ve migreni, baş dönmesi, endişe ve sinirsel tükenmeyi hafifletmeyi başarabildiği söylenmektedir.

Diğer pek çok uçucu yağ gibi, menekşe yağı da farmakolojik ilaçlara karşı reçeteli gibi görünen gerçek bir alternatif olabilir. Çoğu ilaçtan farklı olarak, menekşe esansiyel yağı bağımlılık yapmaz ve herhangi bir yan etki yaratma olasılığı ilaçlara göre oldukça düşüktür.

 • Üst solunum yollarına iyi gelir

Menekşe yağı, solunum tıkanıklığı, tıkanmış sinüsler ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığının yorucu semptomlarından kurtulmada oldukça etkili olabilir. Balgam söktürücü özelliklerinden dolayı menekşe yağını, geceleri yatağınıza yakın bir yere sürebilir ya da teneffüs ederek akciğerinizdeki balgamdan ve diğer tıkanıklıklardan arınabilirsiniz.  Ayrıca, sıcak suyla dolu bir kaba birkaç damla ekleyerek buharı soluyabilirsiniz. Bu yöntem cilt gözeneklerini temizlemeye de yardımcı olmaktadır.

 • Parfüm özelliği vardır

Menekşe yağı sıklıkla parfümlerde kullanılır. Genellikle, çiçekten gelen yağ daha sonra yapraktan elde edilir. Menekşe yaprağı yağının kokusu, doğadan gelen topraksı bir kokuya sahiptir. Menekşe çiçeği yağı ise, tatlı bir çiçek kokusu sunmaktadır. Neredeyse tüm menekşe yağları yapraklarından yapılır. Çiçek genellikle parfüm endüstrisinde daha çok kullanılır. 

 • Afrodizyak etkilidir

Menekşe yağı, cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmeye yardımcı olur, özellikle de stres bu durumun bir nedeni olarak görülüyorsa. Bu koşul için 2 damla menekşe esansiyel yağı, 2 damla yasemin esansiyel yağı ve 1 damla portakal çiçeği yağı karışımı oldukça etkili olabilir. Bunu akşamları yatak odanıza yayabilirsiniz. Ayrıca, sizi rahatlatması için 2 damla menekşe esansiyel yağı, 2 damla adaçayı yağı ve yasemin esans yağını banyo suyuna karıştırabilirsiniz.

 • Mideye iyi gelir

Menekşe yağı bağırsak şişkinliği ve gazı hafifletmek için kullanılabilir. 2 damla menekşe esansiyel yağı ve 1 gram badem taşıyıcı yağı ile iyice karıştırın, mideye saat yönünde ilerleyerek masaj yapın. Ardından yatağa girdiğinizde midenize sıcak su şişesi de koyabilirsiniz. Yağın, masajın ve ısının etkileri karın rahatsızlığını hafifletecektir.

 • Enfeksiyonlarla mücadele eder

Menekşe yağının antiseptik etkisi, mesane ve idrar borusu iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bir damla menekşe esansiyel yağı ve lavanta esansiyel yağını iyice karıştırın, sonra bu karışımı banyo suyuna ilave edin. Israrcı ve istilacı bakterileri yok etmek için 20 dakika kadar banyo suyunda bekleyin. 

 • Göğüs yaralarına iyi gelir

Menekşe uçucu yağı, cildi yatıştırır ve ağrıyı hafifletir. 1 damla papatya esans yağı ve bir damla tatlı badem veya avokado taşıyıcı yağ ile 2 damla menekşe esansiyel yağını iyice karıştırın. Karışımı her gün göğüs bölgenize sürün, ancak emzirmeden önce iyice yıkadığınızdan emin olun.

 • Depresyon ve stresle mücadele eder

Zor geçen bir günden sonra gergin ve sıkılmış hissedebilirsiniz. Bu durumları rahatlatmak için serin bir kompres üzerine menekşe yağı damlatın ve alnınıza koyun. Sonrasında uzanın. Yaklaşık 30 dakika dinlenin ve derin nefes alın. Böylece stresi uzaklaştırmanız mümkün olabilecektir.

Menekşe uçucu yağı, sakinleştirici, rahatlatıcı ve huzur veren bir ortam yaratma yeteneğine sahiptir. Bir kumaşa veya mendile 1-2 damla menekşe yağı koyun ve sonrasında teneffüs edin. Yağın cilde doğrudan temas etmesine izin vermeyin. 

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt sağlığına iyi gelir: Menekşe yağı, cilde nazik davranır ve farklı cilt koşulları için kullanılabilir.
 • Yaprak ve çiçekten çıkarılan yağ, farklı cilt sorunlarını tedavi etmek için yıllar boyudur kullanılmaktadır.
 • Pahalı cilt bakım ürünlerine bir alternatif oluşturabilir.
 • Menekşe uçucu yağı kuru ciltler için çok etkilidir ve iltihabı yumuşatmaya, şişen damarları iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Akne ve egzamayı tedavi etmek için de kullanılabilir.
 • Seyrelttiğinizde, menekşe yağı topikal kullanım için güvenlidir.

Menekşe Yağının Saça Faydaları

Menekşe yağının cilde faydaları yanında saça faydaları da mevcuttur.

İşte menekşe yağının saça faydaları;

 • Menekşe yağı saç dökülmesini önler
 • Kepeklere karşı etkilidir
 • Saçları canladırır ve kökten uca besler
 • Saçların parlak ve hacimli olmasını sağlar
 • Saç derisi sorunlarını önler
 • Saç derisinde oluşan kaşıntıyı geçirir
 • Saçların nemli olmasını sağlar

Menekşe Yağının Kaşa ve Kirpiklere Faydaları

Menekşe yağı seyrek yada dökülen kirpik yada kaşlar için en etkili doğal yağlardan biridir. Hoş kokusu ile bilinen menekşe yağını kaş yada kirpiklerinde sorun olanların mutlaka denemeleri tavsiye edilir. Kulak çöpüne damlatıp kaş ve kirpiklerinize düzenli olarak uyguladığınızda sorunların kısa zamanda ortadan kalktığını göreceksiniz.

Menekşe Yağının Tırnaklara Faydaları

Zayıf, çabuk kırılan tırnaklarınız varsa bu doğal bitkisel yağı uygulayıp canlı ve parlak tırnaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca sigara içenlerin tırnaklarındaki sarılığı geçirmek için bu yağı denerek tırnak sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayak tırnaklarına uygulayabilirsiniz.

Menekşe Yağının Zararları

Menekşe uçucu yağı, toksik olmayan ve hassaslaşmayan hafif bir etkili bir yağ olarak kabul edilir, ancak diğer temel yağlarda olduğu gibi, öncesinde bazı kullanım talimatlarının uygulanması daha akıllıcası olacaktır.

 • Diğer uçucu yağlarda olduğu gibi, menekşe esansiyel yağ dâhili (ağız yoluyla) olarak alınmamalıdır.
 • Bu yağı topikal olarak uygulamadan önce seyreltin ve seyreltildikten sonra bile, alerjiniz olmadığını garantilemek için cilt üzerinde küçük bir tahriş testi yaptığınızdan emin olun.
 • Hamile ve emziren annelerin hiçbir zaman önce tıbbi yardım almadan uçucu yağları kullanmaları önerilmez.

Menekşe Yağı Kullananlar

Menekşe yağı kullananlar sıklıkla aşağıdaki soruları dile getirmektedir.

 • Menekşe yağı nerede satılır?

Bu doğal yağı aktar, eczane yada kozmetik mağazalarından satın alabilirsiniz.

 • Menekşe yağı saç dökülmesi için kullanılır mı?

Menekşe yağı saça uygulandığında saç dökülmesini önleyen etkisi vardır. Saçlara menekşe yağı uygulamak saç dökülmesini önlediği gibi saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar. Ayrıca menekşe yağı çabuk kırılan ve yıpranmış saçları onarıcı etkisi ile bilinmektedir.

 • Menekşe yağı egzamaya iyi gelir mi?

Menekşe yağı sedef hastalığı, egzama, dermatit ve cilt sorunlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan yağlardan biridir. Egzama ve egzamanın neden olduğu kaşıntı ve tahrişi geçirici etkisi vardır.

 • Menekşe yağı ile gargara nasıl yapılır?

Ses kısıklığına iyi gelen yağlardan biride menekşe yağıdır. Menekşe yağı ile gargara yapmak için 1 bardak suyun içerisine az miktarda eklenir ve gargara yapılır ses kısıklığa iyi geldiği gibi ses tonunuz daha net olduğu görebilirsiniz.

 • Menekşe yağı çatlaklara iyi gelir mi?

Menekşe yağı sivilce, iltihaplı sivilce büyük sivilceleri yok etmek için etkilidir. Pamuk yardımı ile az miktarda baskı yapmadan uygulanması yeterlidir.

 • Menekşe yağı hamilelikte kullanımı?

Kesinlikle hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların doktora asla danışmadan kullanmaları önerilmez.

 • Menekşe yağı şampuana katılır mı?

Kullandığınız şampuan menekşe yağı ekleyerek her banyo sırasında bunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

 • Menekşe yağı yüze sürülür mü?

Menekşe yağını yüzünüze sürmeden önce tahriş ve herhangi bir cilt sorununa neden olmadığını öğrenmek için bileklerinizde test ederek kullanabilirsiniz.

Tavsiyeler

 • Ağrı kesici: Nemli bir sıcak komprese 4-5 damla uygulayın ve ağrıyan kas veya eklemin üzerine yerleştirin. Gerektiği gibi yeniden uygulayın.
 • İnflamasyon: İnflamasyon alanına birkaç damla menekşe yağıyla masaj yapın. Bu yöntemi günde 3-4 defa tekrarlayın.
 • Baş ağrısı: Yağ difüzörüne veya brülörüne birkaç damla koyun ve yakınında oturun. Sıcak suyun içine birkaç damla yağ damlatıp teneffüs edebilirsiniz. Nefes almayı kolaylaştırır ve baş ağrısını hafifletir.
 • Uykusuzluk: Yağ difüzörüne birkaç damla ekleyin ve uyurken odaya koyun.
 • Arı sokmaları: 1 damla menekşe yağı ve 1 çorba kaşığı beyaz sirkeyi karıştırın. Karışıma küçük bir bez veya pamuk topu batırın. Arı sokmasının olduğu bölgeye uygulayın.

Sonuç

Bu yazı menekşe yağının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Menekşe yağı kullananlar menekşe yağı burun, menekşe yağı tırnak, menekşe yağı kirpik uzatırmı, menekşe yağı kirpiklere sürülür mü, organik menekşe yağı, menekşe yağı şampuana katılır mı sorugulaması yapmaktadırlar.

Menekşe yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi