Menekşe Yağının Faydaları ve Zararları

21.05.2020
1.863
Menekşe Yağının Faydaları ve Zararları

Menekşe yağının faydaları ve zararları konulu yazımızda sizler için yararlı bilgiler sunmak istiyoruz. Menekşe yağı konulu makalemizde menekşe yağı nedir ne işe yarar, menekşe yağının faydaları nelerdir detayları vereceğiz. Ayrıca merak konusu olan menekşe yağının cilde ve saça faydaları nelerdir içeriğimizde mevcuttur. Menekşe yağı kullananlar menekşe esansiyel yağı hakkında çeşitli sorular yöneltmektedir, bu sorulara da yanıt vermeye çalıştık.

Menekşe Yağı Nedir?

Menekşe yağı, mor renkli menekşe çiçeğinin yaprak ve çiçeğinden elde edilen, özel aromaya sahip olan özel bir bitkisel yağdır. Menekşe yağı nedir? sorunuza verilebilecek en doğru cevabı, hoş kokulu, aromatik ve faydalı bir esasniyel bitkisel yağ oluşturur. Bu yağ gıda maddesi olarak kullanılmaz ancak, çoğu kozmetik ürünün, şampuanların, parfüm ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunur. Kişiler bu yağı yıllar öncesinden cilt yaralarına iyi gelmesi bakımından kullanmışlar ve kuru cilt yapısına karşı önleyici bir içerik sağlamışlardır. Cildi ve saçı nemlendirme, besleme ve parlatma özelliğine sahip olan bu yağ zararsız bir içerik taşır.

Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe yağı halk arasında fazla duyulmamış bir yağ olmasına rağmen, geçmiş yıllarda birtakım toplumlar bu yağdan fayda sağlamışlardır.

 • Yağ, içerik yapısı ve menekşe çiçeğinde bulunan özel bileşenler sayesinde cilt, tırnak, saç, kaş, kirpik, boğaz ve burun için son derece faydalı bir bitki yağıdır. Bu yağ, cilde sürülmek suretiyle, pomad haline getirilmek suretiyle uygulandığı gibi, bir solüsyon şeklinde sürülmek suretiyle de kullanılır. Kolay kullanımı sayesinde sürekli uygulamaya müsait olan bu yağ, hoş kokusuyla da rahatsız edici bir etki sağlamaz. Cilt yaralarına, ciltteki mat görüntüye, soluk cilt rengine özel bir etki sağlarken, tırnakları güçlendirici etkiye de sahiptir.
 • Menekşe yağını kullanmamış veya duymamış olanların menekşe yağı ne için kullanılır? Araştırması yapması son derece doğaldır. Çünkü menekşe yağı, efsanevi bir yağdır ve bilen kişi sayısı çok azdır. Kadınların en çok önemsediği konu cildinin güzel görünmesi, pırıl pırıl olması ve ışıl ışıl parlamasıdır. Pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmak isteyen herkes menekşe yağında aradığını bulacaktır.
 • Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için de bir numaralı kullanım sağlayan menekşe yağı saç diplerine uygulandığında cilt gözeneklerini açarak, kötü toksinleri atacak, ölü deriyi canlandıracak ve saç diplerini besleyerek yeni saçlar çıkmasını sağlayacaktır. Kadın ve erkek fark etmeksizin saç dökülmesi ve saç kırılma sorunu yaşayan herkes menekşe yağını kullanabilir.

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

Menekşe yağı diğer yağlarla kıyaslandığında, menekşe yağının özellikleri için tek başına kullanıldığında da yararlı olması özel bir detay içerir. Farklı yağ kullanımlarında bu yağların içlerine salatalık, limon gibi birçok bitki eklenirken menekşe yağında buna gerek kalmaz.

 • Pırıl pırıl parlayan ışıltılı saçları ortaya çıkaran menekşe yağı, zararsız oluşuyla da gözde bir bakım ürünüdür.
 • Hem cilde, hem saça, kaş, kirpik ve tırnaklara kolayca uygulanan yağ sedef hastalığına karşı da etkili bir reçete sunar.
 • Sütle karıştırılarak kullanılan menekşe yağı egzama tedavisi için de bire bir uyum sağlar.
 • Cilt üzerinde bazen nedeni bilinmeyen yaraların kapatılmasında ve tedavi edilmesinde de menekşe yağının faydaları tıp bilimciler tarafından kanıtlanmıştır.
 • Kuvvetli bir nemlendirme özelliği bulunan bu yağ, cildi nemlendirirken besler ve temizlenmesini de sağlar.
 • Yaşlanma etkisi güneşin etkisi ve boyalı olması bakımından yıpranmış olan saçlarınız için menekşe yağını güvenle kullanabilirsiniz.
 • Cilt temizliği için kullanılır ciltte bulunan mikropları temizler.
 • Menekşe yağı cilde canlılık ve nem verir.
 • Cilt lekelerinin rengini açar.
 • Cildi beyazlatır.
 • Cilt hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.
 • Uyuz, Dermatit ve egzama rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Gözlerde meydana gelen şişlikleri giderir.
 • Cilt çatlaklarında kullanılan menekşe yağı çatlakları azaltır.

Cildinizin parlaklığı, canlı görünmesi için de bu yağın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Cilde Canlılık Veren Menekşe Yağı Maskesi 

 • 1 su bardağı nane yaprağı
 • Yarım litre su
 • Yarım tatlı kaşığı menekşe yağı
 • 2 tatlı kaşığı kaymak
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Yeteri kadar mısır unu

Nane yapraklarının üzerine kaynar haldeki su dökülür ve bu şekilde bir gün bekletilir. Ertesi gün karışım süzülerek içinden 2 çay bardağı nane suyu alınır. İçine menekşe yağı, kaymak ve bal ilave edilir. Karışımın üzerine krem hale gelinceye kadar mısır unu ilavesi yapılır. Maske cilde uygulanır ve 20 dakika bekletilerek yıkanır.

Cilde canlılık katan menekşe yağı maskesi aynı zamanda kuvvetli bir nemlendirme sağlar. Haftada 1 kullanıma uygundur.

Cilt Lekelerine Faydaları Menekşe Yağı Maskesi

 • 3 damla menekşe yağı
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt
 • 2 çay kaşığı nişasta
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Malzemelerin tamamı bir kase içinde karıştırılır ve önceden temizlenmiş cilde uygulanır. 15 dakika sonra bol ve ılık su ile durulanır. Maske haftada 2 kere uygulanmalıdır.

Menekşe yağı maskesi ciltteki lekelerin giderilmesi ve lekelerde renk solmasını sağlayan etkili bir maske çeşididir.

Menekşe Yağı Burun İçin Nasıl Kullanılır?

Menekşe yağı burun için nasıl kullanılır? Sorusu çoğu kişi tarafından araştırılmaktadır. Menekşe yağı soğuk algınlığı, sinüzit, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetlerde solunumu kuvvetlendirmek ve açmak için kullanılır. Son derece etkili bir yöntemdir ve kolay bir şekilde uygulanır. Menekşe yağının insan vücuduna hiçbir zararı yoktur ancak içilmesi önerilmemiştir.

Balgam söktürücü olması bakımından soğuk algınlığı alanına giren tüm hastalıklarda son derece etkilidir. Balgamı inceltici içerik taşırken, İçine sıcak su doldurulmuş olan bir kabın içine, iki üç damla bu yağdan damlatıldığında bu suyu soğutmadan buharını solumak gerekir. Çok etkili bir yöntemdir ve bu işlemin birkaç kez uygulanması balgamı atmanıza sebep olacaktır. Burun için kullanımında ise tıkanmış olan burun kanallarını açtığı bilinmekte ve fayda sağlanmaktadır. Burun için hazırlayacağınız menekşe yağına bir damla limon eklemeniz etkisini çok daha fazla artıracaktır. Kaynar su içine bir iki damla menekşe yağı damlatıp buna bir iki damla limon suyu ekledikten sonra ara vermeden buharını burnunuzla solumanız gerekecektir.

Menekşe Yağı Kullananlar

Menekşe yağı için eskiden kalma bir gelenek ifadesini kullansak yanlış olmayacaktır. Menekşe yağı kullananlar hakkında yapmış olduğumuz araştırmalarda çoğu kişinin bu yağdan yarar gördüğünü ve tıbbi amaçlı olarak da kullanıldığını görmekteyiz. Menekşe yağını kullanmaya dair farklı yorumları incelediğimizde anneannemin formülü gibi ifadelerle de karşı karşıya kalmaktayız. Migren ağrısı, kemik ağrısı ve boyun bölgesinde de yaşanan ağrılara karşı etkili olduğu yönünde bilgiler yer alıyor. Soluk görünen cilt rengi, saç rengi ve kırık olan saçları da beslediği yorumları da bir hayli fazla olarak karşımıza çıkıyor.

Tırnak yapısı bozuk olan, tahrişe uğramış olan kişiler de menekşe yağını kullandıktan sonra sağlıklı tırnaklara kavuştuklarını açıklarken, kaş ve kirpiklerinde dökülme problemini yaşayanlar da menekşe yağını öve öve bitiremiyor. Sizlerde saç, tırnak, kaş, kirpik ve cilt sorunları yaşıyorsanız menekşe yağından yararlanabilirsiniz. Nemlendirici, besleyici, toksin attırıcı ve ölü derileri yok edici etkileri bulunan bu özel yağı duştan önce ve sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Menekşe Yağı Saça Faydaları

Menekşe yağını saça uygulamak son derece kolaydır. Menekşe yağı saça nasıl uygulanır diye düşünüyorsanız bu işlem için size bir parça pamuk yeterli olacaktır. Saçınızın az veya çok oluşuna göre yağın miktarını ayarlamalısınız. Bir kâse içine menekşe yağından bir miktar dökerek pamuk yardımıyla hem saçlı deriye hem de saçınıza tıpkı saçınızı boyarmış gibi uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak yağı uygularken gelişi güzel değil, masaj yaparmış gibi cildinizi sile sile sürmeniz çok daha yararlı olacaktır. Bu sayede saçlı cildinizdeki lekeleri ortadan kaldırırken, saç derinizinde parlamasını sağlayacaktır.

Meneşe Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

 • Saçınıza uyguladığınız menekşe yağını saçınızda 20 dakika bekletmelisiniz.
 • Bekleme süresinin sonunda şampuan kullanarak yıkayabilirsiniz.
 • Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.
 • 3 kere uyguladıktan sonra mutlaka yararını göreceksiniz.

Menekşe yağı, birçok jel, krem, solüsyon, parfüm ve kozmetik ürünlerinin içeriğinde bulunuyor. Organik menekşe yağı aktarlardan satın alınabiliyor. Ancak bu ürünün katkısız ürün olmasına dikkat etmek gerekiyor. Evlerde sergilenen ve en hoş kokulu çiçeklerden biri olan menekşe çiçeğinin tüm özellikleri organik menekşe yağının içeriğinde bulunuyor. Satın alma sırasında menekşe yağının orijinal olmasına, güvenilir bir markaya ait olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

Menekşe Yağının Tırnaklara Faydaları

Tırnak bakımında etkili olan menekşe esansiyel yağı, çabuk kırılan tırnaklara çözüm olmaktadır. Tırnakları güçlendirerek kırılmaların önüne geçer. Sigara içenlerin sararmış tırnakları bu yağ kullanılarak doğal rengine kavuşmaktadır.

Menekşe Yağı Nasıl Yapılır?

Menekşe çiçeği toplumumuzda neredeyse her evde bulunur. Hoş kokusu ve esansıyla ev ortamına natürel bir koku sağlar. Menekşe yağı nasıl yapılır araştırmamızda ise, bu yağın evde hazırlanmasının çok zor ve zahmetli olduğu bilgisiyle karşılaşmaktayız. Bitkinin çiçek ve yapraklarının önce dondurulduğu ve sonrasında preslendiği bu yönteme aynı zamanda esansiyel farklı yağları da eklemek gerektiğinden evde yapımına sıcak bakılmamaktadır. Bu bakımdan internet ortamında ya da aktarlarda menekşe yağı satışı yapan güvenilir bir firmadan bu yağı satın almak çok daha mantıklı olacaktır.

Menekşe Yağı Soru ve Cevap

Menekşe Yağı Yüze Sürülür Mü?

Yüzde kullanılsa da önce az bir miktar kullanarak yüzünüzde tahrişe neden olup olmadığını kontrol ediniz.

Menekşe Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Saçlar için kullanılması tüylenme sorununu da beraberinde getirir. Az kullanımlarda tüylenmelere neden olmasada aşırı kullanımlardan kaçının.

Menekşe Yağı Şampuana Katılır Mı?

Çoğu kozmetik üründe bulunan menekşe yağı şampuana katılarak kullanılabilir.

Menekşe Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Cilt çatlaklarına çözüm için menekşe yağı size destek olabilir. Çatlak oluşan bölgeye çok az miktarda yağı masaj yağarak yedirin fazla kullanımlardan kaçının.

Menekşe Yağı Hamilelikte Kullanımı

Hamile iseniz yada şüpheniz varsa menekşe yağını kesinlikle kullanmayınız. Hamilelere tavsiye edilmez.

Menekşe Yağı Saç Dökülmesi İçin Kullanılır Mı?

Önemli etkilerinden bir tanesi de saç dökülmelerine karşıdır. Saçlarınız cansızlaştı ve dökülmeye başladıysa şampuana bir miktar menekşe yağı koyun ve düzenli olarak kullanın.

Menekşe Yağı Hakkında Aradıklarınız…

 • Menekşe yağı kullananlar

 • Menekşe yağı yüz Maskesi

 • Menekşe yağı saça Faydaları

 • Menekşe yağı Nasıl Yapılır

 • Menekşe yağı kokusu

 • Menekşe Yağı satın al

 • Menekşe yağı sivilceye iyi gelirmi

 • Menekşe yağı Faydaları ne işe yarar

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.