Mate Çayının Faydaları

Mate Çayının Faydaları
69 / 100 SEO Score

Mate çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Mate çayı kullananlar genelde mate çayı zayıflatırmı,  emziren anne mate çayı içebilirmi, süt yapar mı, mate çayı günde kaç kez içilir, mate çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Mate Bitkisi Nedir

Mate bitkisi Arjantin, Brezilya, Bolivya, Uruguay, Paraguay, Güney Amerika gibi subtropikal olarak bilien bölgelerde yetişen ve pek çok sağlık alanında sıklıkla kullanılan geleneksel bir bitkidir. Bu mate bitkisi zamanla çalı gibi büyümeye başlamakta ve bir ağaç haline gelene kadar da hızla olgunlaşmaktadır. Mate bitkisi, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kafein içermesi sebebi ile hasat edilmekte ve bitki ticareti yapılmaktadır.

Mate Çayı Nedir?

Mate çayı sahip olmuş olduğu pek çok faydası ile takviye bir ürün olarak kullanılabilmektedir. Eski zamanlarda takviye ürün olarak kullanılmadan önce yalnızca Avrupa’da bilinen diğer çaylar gibi sık tüketilen bir çay türü olarak bilinmekteydi. Bu çay pek çok kişi tarafından beğenilmekte ve sık sık tüketilmektedir mate çayının lezzeti daha çok sebze, ot ve çim tadına benzemektedir.

Ayrıca mate çayının lezzeti bilinen diğer yeşil çay türlerinin tadına oldukça benzediği de söylenmektedir. Gün içerisinde tüketilen bir içecek olarak mate çayı oldukça hoş ve aromalı bir öze sahiptir aynı zamanda içerisine nane, narenciye kabuğu gibi diğer aroma veren yeşillikler de katılarak harmanlanabilmektedir.

Mate çayı inositol, selenyum, magnezyum, yağ asitleri, vitamin A, B1, B2, B3, B5, C, E ve güçlü antioksidanlara sahip olmuş olan bir bitkidir bu sebep ile güçlü bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir vücut ve mineral ve vitamin bakımından zengin olduğu için oldukça gün içerisinde almanız gereken vitamin ve mineralleri karşılayabileceği için oldukça iyi bir seçimdir.

Mate Çayının Sağlığa Faydaları

Mate çayı içerisinde bulunan vitamin ve mineral zenginliklerinden dolayı pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Özellikle zihinsel ve fiziksel yorgunluğu atarak, rahatlatmak için tüketilmesinin yanı sıra kronik yorgunluk sendromu (CFS) rahatsızlığını tedavi etmek için de uyarıcı olarak kullanılmaktadır.

Pek çok kişi mate bitkisinden yapılan çaydan tüketerek depresyonlu ruh hallerini iyileştirmek, rahatlamak amacı için faydalanmakta ve yararlanmaktadır. Kronik baş ağrısı ve eklem ağrısı içerisinde tüketilmiş olan mate çayının idrar yolu enfeksiyonları, mesane ve böbrek taşlarının tedavisi, sağlıklı kilo kaybı ve müshil etkisi sebebi ile sıkça faydalarından yararlanılmaktadır.

 • Güçlü bir antioksidandır

Mate çayı içerisinde bulunmuş olan antioksidan açısından oldukça zengindir, yeşil çaya oranla içerisinde yaklaşık %90’dan daha fazla antioksidan içermektedir. Mate çayının sahip olmuş olduğu bu önemli özellik bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir, kişilerde meydana gelen yaşlanma belirtilerini yavaşlatır, kirli kanı temizlemeyi sağlar ve pek çok kanser türünü engellemeye büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca stres ve uykusuzluğu azaltmakta da önemli bir rol oynar.

 • Fiziksel dayanıklılığı geliştirir

Mate çayının içerdiği kimyasal besin bileşenleri vücut için karbonhidratların daha verimli kullanılmış olması için metabolizmayı büyük ölçüde etkilemektedir. Buda tükettiğiniz gıdalardan çok daha fazla enerji elde ettiğiniz anlamına gelmektedir. Düzenli olarak tüketilen mate çayı, yağların yağ hücrelerinde depolanmış olan kalorilerin daha fazla yakılmasını sağlamaktadır. Yine düzenli mate çayı tüketmek kaslarda laktik asit tutumunu desteklemekte böylece egzersiz sonrası oluşmakta olan kas ağrılarına iyi gelerek azaltmaktadır.

 • Sinir sistemine etki eder

Mate çayı ksantin alkaloitten çok daha iyidir. Kişilerde meydana gelecek herhangi bir sinirlilik ve gerginlik gibi yan etki sağlamadan zihinsel uyanıklığı artırmaktadır. Mate çayı bir tonik gibi davranmaktadır, zayıflamış ve depresif bir sinir sistemini uyararak çok daha heyecanlı ve sakinleşmiş bir etki sağlamaktadır. Mate çayı, ajitasyon ve anksiyete iyi geldiği ve bunların yanı sıra hem fiziksel hem de zihinsel dayanıklılığı büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Tüketilen bu tarz ihtiyaçlar genellikle bunalım ve depresyon dönemlerinde çok daha fazla öne çıkmaktadır. Mate çayı sağlıklı uyku döngüsünü engellemez, aksine bu döngüyü dengelemeye büyük bir eğilim gösterir, gerektiğinde uyku için hızlı göz hareketlerini uyarır ve uyku için harcanmakta olan süreyi de artırmayı sağlar.

 • Gastrointestinal sistem sağlığına etki eder

Mate çayının en önemli faydalarından bir diğeri de gastrointestinal sisteme olmuş olan olumlu etkisidir. Bu oluşmuş olan etkiler hasarlı sindirim sistemini iyileştirmeden hastalıklı gastrointestinal dokuların onarılmasına kadar yardım etmekte ve uzanmaktadır. Mate çayı, akut ya da kronik kabızlık gibi pek çok rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Aynı zamanda mate çayı kabızlık sorununa da yardım ederken bağırsakların normal hareketliliğini büyük ölçüde desteklemektedir.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Pek çok kadın fazla kilolarından şikateçi olmakta ve bu kiloları verebilmek için bıçak altına yatmaktadır. Mate çayının bir sonraki en faydalı özelliklerinden biri kilo vermeye yardımcı olmasıdır. İştah bastırıcı olmuş olan mate çayı vücuda bol vitamin ve mineralle enerji desteği sağlar ve normalden çok daha rahat ve fazla hareket etmeye teşvik eder. Kilo kaybı için gerekli olmuş olan yağ yakımı sürecine mate çayı oldukça etkili olmaktadır. Hem iştah bastırıcı özelliği ile hem de enerji verme özelliğine sahip olması ile mate çayı diyet programına dâhil edildiğinde günlük egzersiz programına da büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Çoğu zaman vücutta ki enerji artışı kişiyi günlük egzersiz için daha istekli ve normalden daha enerjik bir hale getirmektedir.

 • Kanser hücreleriyle savaşır

Yapılmış olan bazı çalışmalar çay ekstraktının kolon kanseri hücrelerini etkilediğini ve bu hücrelerin kendilerini yok etmeye başladıklarını bu sebep ile çayın kansere karşı koyabilen bileşenler içerdiği sonucuna varıldığı görülmüştür. Bu bileşenler saponinler, ursolik asit, rutin, tanen, klorojenik asit ve klorofilden oluşmaktadır. Fakat her ne kadar etkili olsa da henüz mate çayının tamamen kanser karşıtı olduğu ispatlanmamıştır. Mate çayı bu bileşenleri barındırıyor olmuş olsa da kanserin tam olarak önüne geçip tedavi edemez fakat kanser hastalığının önüne geçilmesi için kullanılabilecek oldukça etkili bir bitkidir. Mate çayının kanser ile nasıl mücadele ettiğini ve vücutta ki kanserli hücreleri nasıl öldürmeyi başardığını tam olarak görmek için bu durum üzerine biraz daha araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

 • Sindirime yardımcı olur

Mate çayı Güney Amerika’nın yerlileri olmuş olan Kızılderililer tarafından yüzyıllar boyunca pek çok sağlık tedavisi için kullanılıştır genellikle sindirim sorunlarını çözmek ve tedavi etmek amacı için kullanılmış olan mate çayı günümüzde hala tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Pek çok açıdan faydalı olan bu çay safra ve mide asitlerini uyararak sindirime büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Eğer mide rahatsızlıklarının yanı sıra kabızlık gibi problemler de yaşıyorsanız mate çayı bu problemlerin ortadan kaldırılması için kolon temizliğine de yardımcı olmaktadır. Diğer bir yandan mate çayı bakterilerin de büyük ölçüde azaltılması için oldukça etkili olmuş olduğu için bu tarz problemler için de etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

 • Kardiyovasküler sağlığı destekler

Eğer kafeine hassasiyetiniz var ise onun yerine mate çayı tüketmek çay hızı artışını desteklemekte ve kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmaya oldukça fazla yardımcı olacaktır. Mate çayının içerisin de barındırdığı antioksidanlar ve pek çok amino grup asitler vücudu kan dolaşımına teşvik etmekte ve kan duvarlarında biriken yağı önlemekte böylece kolesterolün oluşmasını önleyerek yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olmuş olan arteriyoskleroz ve kan pıhtılarını da önlemektedir.

 • Kalp sağlığını destekler

Mate çayı kalp yetmezliği, düzensiz kalp atışı ve düşük tansiyon gibi pek çok kalp problemleri için de oldukça faydalıdır. Sahip olmuş olduğu anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri kalp ve damar sistemini korumaktadır. Mate çayı içmek kalbin miyokardiyal dokularını korumakta aynı zaman reaktif oksijen türlerinden (ROS) olmuş olan oksidatif stresin sebep olduğu felç gibi durumların riskini de azaltmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mate çayını düzenli bir şekilde tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca mate çayı bağışıklığı desteklemeye yardım eden ve genel sağlık problemlerinden koruyan vitaminler ve antioksidanlar açısından da oldukça zengindir.

 • Cilt sağlığına yardımcı olur

Gün içerisinde yaklaşık bir bardak mate çayı tüketmek vücut , cilt ve kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hasarlı ve ölü hücrelerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak cildi yenileyerek zamanla arındırmaktadır. Profesyonellere göre mate çayının emilimi cilt sağlığı için oldukça iyidir.

 • Diyabeti önler

“Journal of American College of Nutrition” araştırmalarına göre mate çayının tüketimi diyabetin gelişmesini engellediği rapor edilmiştir. Çay tüketimi 2 tip diyabet rahatsızlığına sebep olmuş olan glisemik ve lipit profilinin kontrolüne yardımcı olmaktadır. Ayrıca sağlıklı diyetinize çayı dâhil ettiğinizde lipit parametrelerin azaltılmasını sağlar böylece prediyabet rahatsızlık riskini de büyük ölçüde azaltır.

Mate Çayı Tarifi

Mate çayının hazırlanışı

 • Eğer poşet çay kullanıyorsanız 1 adet mate çayı poşetine, kurutulmuş mate çayı yaprakları kullanıyorsanız 1-2 tepeleme çay kaşığı çay yeterli olacaktır.
 • 1 bardak taze su.
 • Tatlandırmak için isteğe bağlı olarak narenciye, tatlandırıcı, tarçın, çikolata, süt ya da nane gibi lezzetler ekleyebilirsiniz

Hazırlanışı:

 • Favori fincanınızın içine çay yapraklarını ya da poşet çayı koyun.
 • Suyu kaynatın.
 • Çayın üstüne ekleyin ve faydalı yanlarının iyice açığa çıkması için 3-8 dakika demletin.
 • Daha sonra çay poşetini içinden çıkarın ya da çay yapraklarını süzgeçle süzün.
 • Dileğiniz lezzeti katmak için tatlandırıcı, tarçın ya da nane ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizli Soğuk Mate Çayı Tarifi

 • 1 su bardağı hazırlanmış mate çayı
 • ½ bardak Hindistan cevizi suyu
 • Hazırlanışı:
 • Mate çayını demleyin.
 • Buzları ve Hindistan cevizi suyunu ekleyerek servis edebilirsiniz.

Mate Çayı Limonatası Tarifi

Malzemeler:

 • 1/3 su bardağı hazır mate çayı
 • 1 su bardağı organik limonata
 • Buz küpleri

Hazırlanışı:

 • Mate çayını demleyin.
 • Limonata ve buzları ekleyip servise hazır hale getirin.

Kızılcık ve Ahududulu Soğuk Mate Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı hazırlanmış mate çayı
 • 2 çay kaşığı bal ya da şeker
 • Buz
 • 2 adet ahududu
 • ½ su bardağı kızılcık suyu (şekersiz meyve suyu kullanıyorsanız biraz daha fazla bal ekleyebilirsiniz)
 • Limon ya da lime

Hazırlanışı:

 • Mate çayını demleyin.
 • Balı ve kızılcık suyunu ekleyin ve bal eriyene kadar karıştırın.
 • Buzu ve ahududuyu ekleyin.
 • Narenciyelerle süsleyerek servis edin.

Mate çayının zararları

Mate çayının sağlığa olan faydaları oldukça çoktur fakat diğer bir yandan bazı kişilerde belirli yan etkilerin gözükmesine de neden olabilmektedir. Özellikle içerdiği kafein özelliği sebebi ile bir takım yan etkilere neden olabilmektedir. Kaygı ve sinirlilikte artış, uyku kaybı, mide yanması, yüksek tansiyon, mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, düzensiz kalp atışları gibi belirtiler gözlemlendiyse mate çayı tüketimi için dikkatli olunmalıdır.

Mate çayında da her besinde olduğu gibi fazla tüketildiği zaman belli problemler meydana gelebilmektedir. Mate çayı faydalı besinler açısından oldukça zengin bir bitki çayıdır fakat aşırı miktarlarda tüketilmesi her besinde olduğu gibi tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda özofagus, larinks ve oral kavite kanseri riskini artırdığı söylenmektedir. Bu söylentinin doğruluğu tam olarak bilinmese de fazla tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu kanser rahatsızlığı çok fazla sıcak çay tüketimi nedeniyle ya da sigara kullanımıyla aynı anda tüketildiği içinde olabilmektedir.

Tavsiyeler

 • Hamilelikte ve emziren annelerde kullanımı: Mate çayının hamile kadınlarda kafein içerdiği için düşük ve erken doğum riskine sebep olabileceği söylenmektedir.
 • Mate çayı anne sütüne geçer mi: Emziren anneler içinde endişe içermektedir. Annenin tüketimi bebeğe geçebilir böylece bağırsak da yaşanabilecek problemlere neden olabilir.
 • Mate çayı çarpıntı yapar mı: Eğer bir kalp rahatsızlığına sahipseniz uzun süre mate çayı tüketimi düzensiz kalp atışlarına sebep olabilmektedir.
 • Mate çayı ilaçla kullanılır mı: Mate çayının diğer takviye amaçlı kullanılan ilaçlarla tüketimi durumunda ya da hamile iseniz ve aynı zamanda kronik hastalıklardan korunmak için mate çayı tüketmek istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Doktorunuz içmenizde bir sıkıntı olmadığını söylemeden içmemeye özen göstermeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Sonuç

Mate çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Mate çayı nasıl yapılır tarifi ve mate çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. Mate çayı kullananların mate çayı zayıflatırmı, emziren anne mate çayı içebilirmi, süt yapar mı, mate çayı günde kaç kez içilir, mate çayı aç mı tok mu içilir gibi sorularına yanıt vermeye çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.