Mantarın Faydaları ve Zararları

30.03.2017
602
Mantarın Faydaları ve Zararları

Mantarın faydaları ve zararları nelerdir? Mantar sağlık açısından çok yönlü faydalar sağlamaktadır. Tüketimi çok yaygındır ve bilinen 1.400.000 çeşit mantar vardır. Bulunduğu coğrafi koşullara göre farklılık arzeder. Mantar tüketiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü, sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayan mantarlar aynı zamanda çok etkili zehirler içerdikleri için tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor.

Mantarları sağlık açısından bu kadar değerli kılan şey şüphesiz içerdiği besinler ve vitaminlerdir fakat o kadar çeşitli mantar türü var ki içerdiği vitamin, bileşen ve besinleri sadece tek mantar için söylemek doğru olmaz.

Fakat buna rağmen genel anlamda mantarların C ve D vitaminleri açısından çok zengin olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında fosfor, potasyum, sodyum, selenyum , magnezyum, kalsiyum, demir ve bakır açısından zengin olduklarını söylemek mümkün.

Mantarlar türlerine göre sağlık açısından faydalıdır. Bir mantar türünün diğer mantar türüne göre tamamen farklı faydalar sağlaması mümkündür. Mantar çok geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmaktadır.

Mantar, birçok vitamin, mineral ve bileşenler açısından zengindir. Ayrıca doymamış yağlar ve lifler içermektedir fakat çok fazla değil.

Mantarın tıbbi özelliklerinin olduğunu söylemek mümkün. Özellikle alerjik hastalıklara, astım, bronşit, artrit, akciğer ve yemek borusu hastalıklarına karşı etkili bir alternatif tedavi olabilirler. Çin, Kore ve Japonya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantarın faydaları şunları içermektedir;

Mantar Kolesterole İyi Gelir: Mantar bol miktarda protein içermektedir. Aynı zamanda mantarda lif de bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilen besin maddelerindendir.

Mantar Meme ve Prostat Kanserine Engel Olabilir: Mantar başta meme ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun yanında menopoz sonrası kadınlarla meydana gelen sağlık sorunlarının azalmasını sağlayabilir, göğüs kanserine yakalanma riskini azaltabilir ve içerdiği selenyum yardımıyla kanser hücrelerinin etkilerini minimuma indirebilir.

Mantar Şeker Hastalığına İyi Gelir: Mantar düşük karbonhidrat, yüksek proteinler, enzimler, vitaminler, mineraller ve lifler içerir. Böylece şeker hastaları için ideal bir diyettir. İçinde doğal enzimlerle şeker ve nişastayı parçalayarak hastalara yardımcı olur. Ve sonuç olarak endokrin bezlerinin işleyişini geliştirir. Ayrıca mantar doğal bir antibiyotiktir bu yüzden enfeksiyon eğilimli bünyeye sahip olan diyabet hastalarına yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Mantar A, B, ve C vitaminleri  kombinasyonu ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Serbest radikallere karşı bünyeyi güçlendirirken antibiyotik özelliği ile alerjik hastalıkları giderebilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Mantar diyet yapanlar için harika bir besin kanağı olabilir. Besinlerin kolay bir şekilde sindirilmesi ve yağ yakımına yardımcı olabilir.

Mantarın Cilde Faydaları

Garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vitamini yardımıyla ve selenyum ile etkili bir antioksidandır. Cilt bakımına katkıda bulunur ve aynı zamanda kuru ciltler için harika bir nemlendirici görev üstlenebilir. Bu yüzden kozmetik ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantar cildi nemlendirir, akne sorunlarını giderebilir, cilt temizliğini sağlar, ölü hücrelerden ve yağlardan arındırır. Cildi korur, yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları giderici özelliği vardır, cilt gözeneklerini açar ve hava almasını sağlar. Dokuların yenilenmesinde etkilidir, cilde esneklik kazandırır.

Mantarın Saça Faydaları

Mantar saç sağlığı köklerinin güçlenmesi için gerekli hayati besinleri de içermektedir. Saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin bıraktığı olumsuz etkilerden, saç hastalıklarına kadar birçok soruna çözüm olabilir. Mantar selenyum, bakır gibi mineraller ve D vitamini açısından zengin antioksidan olduğundan dolayı saçların sağlıklı kalmasını da sağlar.

Mantar saç dökülmesini engelleyebilir, demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi sorunlarını giderici özelliği vardır. Mantarın iyi derecede içerdiği bakır ve demir saçlara güç kazandırmanın yanında sağlıklı kalmasını sağlar. Mantarın içerdiği selenyum ayrıca saçın yumuşamasını, sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Selenyum ayrıca kafa derisinde meydana gelen kuru cilt parçacıklarının oluşmasını engeller, kafa derisi sağlığını korur.

Reishi Mantarının Faydaları

Reishi tıbbi özellikleri olan ve sağlığa mucizevi faydaları olduğu bilinen bir bitkisel mantardır. Bu mantarın gençleştirici nitelikleri hakkında efsaneler yaygındır. Çeviklik, esneklik ve gücü arttırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Bunun yanında sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sağladığına inanılır.

 • Reishi erken yaşlanmayı engeller. Bunun için kan dolaşımını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ciltte yaşlılıktan kaynaklanabilecek kırışıklıkları giderebilir ve serbest radikallere karşı etkilidir. Cilt sağlığını korur.
 • Reishi özellikle cilt sağlığını koruma açısından ciddi katkılarda bulunabilir. Güneş yanıklarına ve böcek ısırıklarına karşı tedavi aracı olarak kullanılır. Cilt hücrelerinin sağlığını korur, cilde esneklik kazandırır ve cildi ölü hücrelerden temizleyebilir.
 • Reishi saç dökülmesini engelleyebilir. Çin’de çok eski çağlardan beri saç dökülmesine karşı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Saçların yeniden yapılanmasını ve yeni saçların çıkmasını sağlayabilir. Saçlara koyu bir renk katabilir, saçların büyümesini sağlayabilir.
 • Reishi mantarı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hücrelerin üremesine yardımcı olur, bu özelliğinden dolayı hem kan hem de kemik sağlığını korur. DNA ve RNA ya direkt etki edebilen nadir besinlerdendir. Kronik hastalıklarla mücadele eden kişiler ciddi anlamda fayda sağlayabilir.
 • Reishi mantarı potansiyel karaciğer tahribatlarını giderici özelliği vardır. Bu özelliği bilimsel çalışmalar sonucu ispatlanmıştır.
 • Reishi mantarı bünyeyi strese ve depresyona karşı güçlü kılar. Bu konuyla alakalı yapılan laboratuvar araştırmaları Reishi mantarının sinirler üzerinde sakinleştirici etkisinin olduğunu ve sinir sistemi sağlığını koruduğunu ortaya koymuştur.
 • Kanser hastalığına karşı Reishi mantarı etkili olabilir, kanser hücrelerinin oluşmasını ve yayılmasını engelleyici özelliği vardır.
 • Reishi mantarı alerjik hastalıkları önleyebilir. Alerji kaynaklı birçok hastalığın üstesinden gelebilir.
 • Aşırı kiloların verilmesine yardımcı olabilir. Sindirim sistemi dostu bir besin kaynağı olan Reishi, diyet yapanlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.
 • Reishi solunum sistemi içinde faydalı şifa dolu bir besin kaynağıdır. Kuru ve şiddetli öksürükleri giderebilir, sinüzite karşı etkilidir.
 • Kan basıncını düzenler, Reishi kan basıncının sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlar ve dalgalanmalara izin vermez.
 • Alerjik vakalar dışında cilt ve deri üzerinde meydana gelen mantar hastalıklarına karşı da etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair düşünceler vardır.

Reishi mantarı çayı nasıl yapılır bilgi için…

Mantarın Zararları

Şimdiye kadar mantarın mucizevi faydalarını detaylı olarak ele aldık ama galiba ilk defa zararlarını da bu kadar detaylı ele aldığımız ilk besin kaynağı olacak bizim için.

DİKKAT!..

Vitaminler, demir, çinko ve diğer besinler açısından zengin olan mantar günlük olarak belirli bir miktarda tüketilmelidir. Zehirli mantar olmasa bile çok fazla tüketimi ciddi sorunlara neden olabilir.

Bugün dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin güvenilir olduğu bilinmektedir.

Mantar tüketiminde kaynaklanan bazı yan etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mantar bazı kişilerde yorgunluğa neden olabilir.
 • Bazı kişilerde ve özellikle hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Yüksek ateş, kusma gibi sorunlara neden olabilir.
 • Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara neden olabilir.
 • Mantar aynı zamanda midede kramp sorunlarına da neden olabilmektedir.
 • Bazı mantar zehirlenmeleri tehlikeli olabilir, sinir sisteminin üzerinde olumsuz etki yapabilir, halisünasyon sorunlarına yol açabilir.
 • Cildde farklı şekillerde alerjilere neden olabilir.
 • Mantar karıncalanma , uyuşma sorunlarına yol açabilir.
 • Mantar baş dönmesi ve ruh hastalıklarına neden olabilir.
 • Yüksek dozda mantar tüketimi, baş ağrısına ve baş dönmesine neden olabilmektedir.

Özel Uyarı: Hamilelik döneminde mantar tüketimine ara verilmesini ve tüketilmemesini öneririz.


Tavsiyeler

Mantar, doğru ve taze tüketildiğinde sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayabilir. Tüketme esnasında haşlanmasını veya kızartılmasını öneririz, böylece sağlık için tehlike oluşturabilecek unsurları azaltmış oluruz.

Mantarın çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir, zehirli mantarlar insan sağlığı üzerinde çok ciddi hasarlara hatta ölümle sonuçlanabilecek sorunlara neden olabilir. Bu yüzden zehirli olmadığına emin olmadığınız mantarları kesinlikle tüketmemenizi öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem