Mantara Ne İyi Gelir?

05.01.2014
675
Mantara Ne İyi Gelir?

Mantara Ne İyi Gelir? Eğer ayak mantarı veya maya enfeksiyonu geçirmişseniz, bunun nedeniyle açık bir şekilde mantardır. Mantar oldukça ilkel bir organizmadır ve bir küf örneğidir.  Mantarlar havada, toprakta, bitkilerde ve suda yaşarlar. Bazıları insan vücudunda da yaşayabilmektedir. Her tür mantarın sadece yarısı zararlıdır.

Bazı mantarlar, havada küçük sporlar vasıtasıyla çoğalır. Sporları soluma yoluyla ya da temasla alabilirsiniz. Sonuç olarak mantar enfeksiyonları sıklıkla akciğerlerde veya cilt üzerinde başlamaktadır. Zayıflamış bağışıklık sisteminiz varsa veya antibiyotik kullanıyorsanız bu durumda mantar enfeksiyonu bulma olasılığınız daha yüksektir.

Mantarları öldürmek zor olabilir. Cilt ve tırnak enfeksiyonları için, ilaçları doğrudan enfekte bölgeye uygulayabilirsiniz. Ciddi enfeksiyonlarda oral antifungal ilaçların kullanımı da mevcuttur.

Ayak mantarı: Yaklaşık olarak dört yetişkinden biri ayak mantarı yaşamaktadır. Cildi tahriş eden, kurutan, kabartan ve kızartan bir mantar türüdür. Bazen kabarcıklara ve cildi parçalamaya neden olur. Parmaklarınız arasında özellikle yaygındır. Yüzme havuzlarında, duşlarda ve saunalarda yayılma eğilimine sahiptir. Kirli bir alana dokunduktan sonra ellerinizi yıkamazsanız, bu mantarın bulaşması mümkündür. Bu çoğunlukla avuç içi ve parmaklarınızın kenarlarındaki kırışıklıkları etkiler.

Tırnak enfeksiyonları: Onikomikoz, herhangi bir fungal tırnak enfeksiyonunun adıdır. Tinea unguium (tırnak rutubeti) yaygın bir enfeksiyondur. Tırnakların şekil bozukluğu, kalınlaşması ve ufalanması ile bilinir. Ayak tırnakları enfeksiyonları sıklıkla ayak mantarına bağlıdır. Tırnaklarınız da etkilenebilir.

Kasık mantarı (tinea cruris): Spor adamlarında ortaya çıktığı ve genç erkekler arasında yaygın olarak görüldüğü için genellikle “kasık mantarı” denir. Kasık ve çevresinde kaşıntılı, kırmızı bir döküntüye neden olur ve genellikle çok terleyen insanlarda görülür.

Cilt mantarı (tinea capitis): Bu mantar türü vücudun çoğu bölümünde görülebilen ama sıklıkla karın bölgesine oluşan kırmızı renkte yuvarlak şekilli cilt mantarı türüdür.

Saç mantarı (tinea capitis): Bu genellikle küçük çocukları etkiler. Saç dökülmesine ve etkilenen bölgenin iltihabına neden olabilir. Hiçbir semptom geliştirmeden bu mantarla enfekte olabilirsiniz ve yıllarca taşıyıcı olarak yaşayabilirsiniz. Enfeksiyonu başkalarına da geçirebilirsiniz.

Mantarın belirtileri

Bir mantar enfeksiyonu genellikle ciltteki dökülen döküntülere, çoğunlukla yükselmiş cilt kenarlarına neden olur. Bir çeşit enfeksiyon olan cilt mantarı durumunda cilt üzerinde yuvarlak kabuklu ve kırmızı renk halkalar oluşur, içi ise normal deri olarak kalır. Farklı enfeksiyon türleri genellikle farklı döküntülere neden olur; bazıları pullu ve bazıları ise kuru cilt ile sonuçlanır. Diğer ortak belirtiler şunlardır:

  • Kaşıntı
  • Ciltte soyulma
  • Ciltte çatlama
  • Enfekte vücut kısmının ağrısı (kulak, ayak, tırnak, kafa derisi vb.)
  • Enfekte saçların kırılması ve kaybedilmesi
  • Parmak ve ayak tırnakların parçalanması
  • Renk değişikliği

Mantarın tedavisi

Kişisel Bakım

Duş veya banyo yaptıktan sonra, cildinizin etkilenen bölgesini, özellikle de cildinizin kat yerlerini iyice kuruttuğunuzdan emin olun.

Bazı insanlar mantar enfeksiyonlarını diğer insanlara yayabilir. Mantardan kurtulmak için elbiselerinizi, yatak takımlarınızı ve havluları sık sık yıkamanız önemlidir. Pamuktan yapılmış gevşek veya cildinizde nem oluşmasını engelleyen malzemeden yapılmış giysiler tercih edin.

İlaç tedavisi

Genellikle cildinize doğrudan uyguladığınız antifungal bir tedaviyi kullanmanız gerekir. Bunlar topikal tedaviler olarak bilinirler. Kremler, losyonlar, boyalar, şampuanlar ve ilaçlı tozlar şeklinde çeşitli tedaviler mevcuttur. Onları doğru şekilde nasıl uygulayacağınızı ve ne kadar süreyle kullanacağınızı görmek için ilacınızla birlikte gelen hasta bilgi broşürünü daima okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın.

Mantar için tedavi yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonu için ortak bir tedavidir. Elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere bağlı olarak enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur. Artı, hafif asidik yapısı enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve hızlı iyileşmeyi sağlar. İki yemek kaşığı elma sirkesi bir fincan ılık suya karıştırılır ve günde iki kez içilir.

Bir başka seçenek, elma sirkesini eşit miktarda su ile seyreltmek ve daha sonra etkilenen cilde harici olarak uygulamaktır. 30 dakika bekletin. Bittiğinde, bölgeyi bir havlu veya kurutucu ile iyice kurutun.

Yoğurt: Bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için sade yoğurt kullanabilirsiniz. Sade yoğurtta bulunan probiyotikler laktik asit üretmek suretiyle mantarların büyümesini kontrol altında tutabilir. Pamuğu düz yoğurtta ıslatın ve enfeksiyonlu bölgeye uygulayın. 30 dakika boyunca bırakın ve daha sonra ılık suyla durulayın. Vajinal enfeksiyon durumunda, yoğurda bir tampon batırın ve iki saat boyunca vajinaya tampon yapın. Bunu günde iki kez yapın.

Sarımsak: Sarımsak yararlı bir mantar önleyici ajandır ve bu nedenle her tür mantar enfeksiyonu için çok etkilidir. Ayrıca, iyileşme sürecinde anahtar rol oynayan antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri vardır. İki sarımsak karanfili ezin ve bir hamur yapmak için birkaç damla zeytinyağı ilave edin. Etkilenen alanlara uygulayın ve 30 dakika boyunca açık şekilde bırakın. Ardından bölgeyi ılık suyla yıkayın ve cildi tamamen kurutun. Enfeksiyonun ortadan kaldırılıncaya kadar bu tedaviyi günde iki kez uygulayın.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, doğal bir antiseptiktir ve ciltte mantar enfeksiyonlarını tedavi ettiği bilinmektedir. Çay ağacı yağ merhemi cilt mantarını tedavi etmek için en iyi yoldur ve gün boyunca etkilenen bölgeye uygulanmalıdır. Bir fungal enfeksiyonda herhangi bir merhem kullanmadan önce derinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Hidrojen peroksit: Hidrojen peroksit harika bir çaredir. Kesiklerdeki enfeksiyonları temizlemek için etkilidir ve ayrıca cildin mantar enfeksiyonlarını temizlemeye yardım ettiği bilinmektedir. Enfeksiyona bir hidrojen peroksit ve su çözeltisi uygulanmalıdır. Eğer ayak mantarından rahatsızlık duyuyorsanız, ayaklarınızı bir hidrojen peroksit ve su karışımıyla ıslatın.

Hindistancevizi yağı: Hindistan cevizi yağında bulunan iyileştirici özellikler, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bu, evinizde bulunabilecek basit bir katkı maddesidir. Yağ, alanı yumuşak ve pürüzsüz hale getirirken kaşıntılı deride büyük rahatlama sağlar. Hindistancevizi yağı, saç derisi mantarı tedavisinde de büyük ölçüde kullanılır. Bir gece boyunca etkilenen bölgede yağı uygulamanız gerekir.

Zerdeçal: Günlük yaşamımızda kullandığımız bu basit baharat aslında doğal bazı antibiyotik özelliklerine sahiptir. Halka arasında kutsal toz olarak bilinen zerdeçal, birçok güçlü yarar içerir. Bu ilaç, her türlü bakteri ve mantar enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Pamuklu bir top yardımıyla etkilenen alanlara uygulamak için taze zerdeçal suyu kullanın. Enfekti yok olana kadar her gün 3 defa uygulamalısınız.

Aloe vera: Saç bakımı için oldukça popüler olan aloe vera, aynı zamanda cilt enfeksiyonlarından kurtulmak için mükemmel bir çaredir. Aloe vera, mantar öldürücüdür ve çok sayıda cilt problemi için tamamen doğal bir tedavi yöntemidir. Aloe veradan jeli çıkarın ve doğrudan cilde uygulayın. Bir gece bırakın ve ertesi gün etkilenen bölgeyi yıkayın. Hastalığınız iyileşene kadar her gün uygulayın.

Tuzlu su: Hangi fungal enfeksiyon türü olursa olsun, tuzlu su hepsini öldürebilir. Enfekte cildinizi her bardak için 1 çay kaşığı tuz eklediğiniz suda 10 dakika bekletin. Cildi yumuşak bir havlu kullanarak iyice kurulayın ve daha sonra karbonat uygulayın. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önleyecektir. Cilt mantarı için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Yeşil çay: Bu güçlü antioksidan bitki, anti-bakteriyel ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı çok ilgi görmektedir. Yeşil çay cildi fungal enfeksiyonlardan ve diğer enflamasyonundan korur. Ayrıca maya enfeksiyonlarından ve akne problemlerinden kurtulmak için de kullanılabilir. Faydalarını, demlenmiş çayını içerek ya da topikal olarak cilde uygulayarak elde edebilirsiniz.

Süt: Süt besinlerle doludur çünkü yağ, protein ve laktik asit bakımından zengindir. Birçok ticari ürün sütün antiinflamatuar iyiliğini içerir. Süt banyoları yapılması veya etkilenen bölgede uygulanması cildi rahatlatır ve cilt enfeksiyonlarının neden olduğu kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Kızılcık suyu: Kızılcıklar cilt enfeksiyonları olan mantarlardan korumak için antifungal ve antibakteriyel özellikler içerir. Cildin düzensizliğini iyileştirmek için şekersiz kızılcık suyunu birkaç gün boyunca günde bir bardak için.

Lavanta yağı: Lavanta yağı, antifungal özelliklere sahip güçlü bir yağdır. Bu nedenle, mantarların öldürülmesinde çok etkilidir. Lavanta yağı güzel kokuludur ve dışarı çıkarken bile etkilenmiş cilde uygulayabilirsiniz. Basitçe, cilt mantarına biraz lavanta yağı uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca cildinizde bırakın. Bu işlemi günde 2 defa yapmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem