Magnezyum Yağının Faydaları ve Zararları

30.04.2015
1.862
Magnezyum Yağının Faydaları ve Zararları

Magnezyum yağının faydaları ve zararları. Magnezyum içeriği olan çeşitli formlar bulunmaktadır. Magnezyum bakımından zengin gıdaları yiyebilir, magnezyum içeren multivitamin alabilir veya tek başına bir magnezyum takviyesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca magnezyumu uygulayabileceğiniz topikal uygulamalar da bulunmaktadır. Magnezyum yağı da bunlardan biridir. Adı yağ olmasına rağmen magnezyum yağı aslında yağ değildir. Bu yağ suya asılmış magnezyum klorürdür. Karışımın dokusu yağlı olduğu için böyle isimlendirilmiştir. Yine de dokusu sayesinde bir yağlayıcı gibi davranmaktadır, bu nedenle yağ gibi kullanabilmektedir. Magnezyum yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Magnezyum Yağının Faydaları Nelerdir?

Diş ve kemik sağlığını destekler:

Magnezyum başarılı kalsiyum emiliminde önemli bir rol oynamaktadır. Magnezyum seviyeleri düşük olduğunda, kalsiyum vücut tarafından iyi absorbe edilememektedir. Magnezyum yağı sayesinde artmış olan kalsiyum emilimi sonucunda güçlü diş ve kemiklerin oluşması sağlanmaktadır. Magnezyum yağı diş ve kemik gelişiminde oldukça yardımcı bir yağdır.

Stresi azaltmaya yardımcı olur:

Magnezyum stresini azaltma kabiliyeti ile bilinmektedir. Genellikle stres zamanında idrar yoluyla vücudun dışına sızmaktadır. Stresli zamanlarda magnezyum takviyesi anksiyete düzeylerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Magnezyum yağı, kaslardaki ve beyindeki sinirlerin heyecanını azaltarak stresini hafifletir.

Diyabete iyi gelir:

Magnezyum eksikliği hipertansif ve diyabet gibi hastalıkların nedeni olabilmektedir. Düşük insülinin yüksek kan şekerine sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu durumda insülinin magnezyuma bağımlı olduğu gerçeği de ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla magnezyum takviyesi kan şekerinin kontrolüne yardımcı olmaktadır. Magnezyum yağı vücudunuzdaki tip 2 diyabetin oluşma riskini azaltabilir.

Kas ağrılarına iyi gelir:

Magnezyum yağı, kas ağrılarını hızlı bir şekilde tedavi edebilme özelliğinde sahip olduğu için sporcular tarafından özellikle tercih edilmektedir. Etkilenen bölgeye magnezyum yağı püskürtülmesi iltihaplanmayı hemen hafifletir. Tabi yağ sadece sporculara özel değildir, ağrı problemi yaşayan herkes bu yağı kullanabilir. Artritten mustarip insanlar için magnezyum yağı çok faydalı olabilir. Yağı kullanmadan önce bölgenin iyice yıkandığından ve kurutulduğundan emin olun.

Uykusuzluğa iyi gelir:

Magnezyum, uykusuzluk (uyku bozukluğu) tedavisinde kullanımıyla oldukça iyi bilinmektedir. Araştırmalar magnezyumun rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Derin uyku için oldukça yararlıdır. Magnezyum yağı alımı ayrıca PLMS (uyku sırasındaki yapılan periyodik hareketler) ve RLS (huzursuz bacak sendromu) hastalarına da yardımcı olmaktadır.

Kanserle mücadele eder:

Magnezyumla yağıyla yapılan düzenli masaj, kortizol olarak bilinen stres hormonunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Kortizol, kanser, erken ölüm, depresyon vb. gibi çeşitli komplikasyonlara yol açan vücut bağışıklık sistemini baskılayabilir. Araştırmalar, magnezyum alımının özellikle pankreas kanserinden korunmada oldukça etkili olduğunu vurgulamaktadır.

Ağrıları hafifletmeye yardımcı olur:

Magnezyum ağrıyı azaltma kabiliyetine sahiptir. Kontrollü magnezyum uygulaması, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde hastaya verilen analjezik miktarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Topikal magnezyum kremi tedavisi, lezyonun veya kızarıklığın hızla iyileşmesine destek olur. Magnezyum yağı eklem ağrısını hafifletmede ise mükemmeldir. Ayrıca bir diş ağrısı ve diş eti kanamasını hafifletmek için gargara kullanılıyor. Kas ağrısı için kaslara doğrudan uygulanabilir.

Saç sağlığını destekler:

Magnezyum yağı saçın büyümesine ve güzel görünmesine yardımcı olur. Kafa derisi üzerine uygulandığında saç köklerini temizleyerek büyümeyi geliştirir. Magnezyum yağı, kıl köklerine bulaşmış olabilecek iltihaplanma veya kalsiyum birikimlerinden dolayı oluşan kellik için de faydalıdır. Magnezyum yağı saç foliküllerinin kireçlenmesini engellediği için saç dökülmesi tedavisinde benzersizdir.

Bağışıklık sistemini destekler:

Düzenli olarak magnezyum yağı alarak, vücudunuzun belirli hastalıklara karşı mücadele etmesine potansiyel olarak yardım edebilirsiniz. Stres ve yaşlanma ile bağlantılı pek çok hastalık bulunmaktadır. Magnezyum yağı ise yaşlanmanın belirtilerini azaltmaya ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle, günlük olarak alınan magnezyum yağı hem stresi ortadan kaldırmaktadır hem de yaşlanmanın belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığını destekler:

Bazı insanlar rahatsız edici olumsuz cilt koşullarından muzdarip olmaktadır. Egzama ve sedef hastalığı oldukça sık rastlanan cilt rahatsızlıklarından ikisidir. Bu koşulların herhangi birinden şikâyetçiyseniz, magnezyum yağını deneyebilirsiniz. Tamamen tedavi etmese de, pek çok insana egzama ve sedef hastalığından kurtulmaya yardım ettiği bilinmektedir, bu yüzden kesinlikle denemeye değer bulunmaktadır.

Kokularla mücadele eder:

Magnezyum yağı koltuk altlarına püskürtülür ve kurumaya bırakılarak bir deodorant olarak kullanılabilir. Birçok kişi, doğal kokuları engellemeye yardımcı olduğu ve normal deodorantların sahip olduğu toksik etkilere sahip olmadığı için, magnezyum yağı kullanmayı tercih etmektedir. Birçok insanlar meme kanseri ve alerjilere neden olduğu için standart deodorantlardan kaçınmayı tercih etmektedir.

Akneyle mücadele eder:

Akne, yüzün ciddi lekelerle kaplı olduğu bir cilt durumudur. Aknenin neden ortaya çıktığına dair kesin kanıt bulunamamıştır, ancak lekelere, kıl folikülünün tabanında bulunan yağ bezlerinde oluşan bir tıkanıklık yağ, ölü cilt hücrelerin ve diğer kirlilik durumların neden olduğu düşülmektedir. Stres ve kaygı akneyi daha da kötüleştirebilir ya da genetik bir faktör olabilir. Magnezyum yağını kullanmanız, sebum seviyelerini (gözenek tıkanıklıklarında ve lekelerin oluşumunda yer alan yağ) azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ağız sağlığına iyi gelir:

Magnezyum yağı diş fırçalamak için kullanılabilir. Magnezyumun % 60’ını vücudumuzda depoluyoruz ve mineralin dişler üzerinde doğrudan bir etkisi yoksa da, vücuttaki diğer minerallerin seviyelerini dengelemede önemi büyüktür. Dişlerinizi magnezyum yağı ile fırçalama, oral takviyelerin tadını sevmeyen veya vücuda magnezyum yağı uygulamaktan hoşlanmayan kişiler için idealdir.

Magnezyum Yağının Zararları

Aşağıda, magnezyum yağı kullanılmasıyla ilişkili nadir de olsa bazı yan etkiler bulunmaktadır.

  • Yanma hissi: Magnezyum yağının topikal uygulamasından kaynaklanan en yaygın yan etkisi deride yanma hissidir.
  • Döküntü ve kaşıntı: Diğer deri tahrişleri, magnezyum yağını doğrudan deriye uygulanmasının en yaygın ikinci yan etkisidir. Bunlara kaşıntılı ciltler ve kızarıklıklar da dâhildir.
  • Karın krampı ve ishal: Magnezyum yağının harici kullanımının bir diğer nispeten yaygın yan etkisi ise ishaldir.
  • Reçeteli ilaç etkileşimleri: Magnezyum yağı uygulamasıyla kan dolaşımına giren magnezyum, reçeteli ilaçlarla istenmeyen şekillerde etkileşime girebilir.

Tavsiyeler

Magnezyum yağı kullanmaya başladıktan sonra günlük olarak devam etmek için rahat hissettiğinizden emin olmalısınız. Magnezyum düzeylerini büyük ölçüde arttırmak zaman alabilir, bu nedenle düzenli uygulamalarla ufak miktarlarla başlamak doğru olacaktır. Magnezyumun sizi nasıl etkilediğini ve dozajınızı değiştirip değiştirmemeniz gerekip gerekmediğini görmek için düzenli başvurularınızı başlatmadan önce refahınızı ve rahatsızlıklarınızı takip edin.

  • Sprey: Magnezyum yağının cilde doğrudan püskürtülmesi, mineralin en yaygın uygulama şekillerinden biridir. Duştan sonra, cilt losyonları veya diğer yağlardan arındırıldığı zaman uygulamak en iyisidir. Püskürtme işleminden sonra, magnezyum yağı iyice sürülmeli ve yaklaşık 30 dakika emdirilmelidir. Tercihinize bağlı olarak, herhangi bir kalıntıyı gidermek için sonrasında duş alabilirsiniz.
  • Masaj: Masaj kan akışını hızlandırır ve sonuçta magnezyum yağı emilmesini en üst düzeye çıkarır. Kas krampları ve kas ağrılarının tedavisinde magnezyum yağıyla masaj uygulamak hafifletici bir etki sağlayabilir.
  • Banyo: Bazı kullanıcılar, magnezyum yağının doğrudan uygulanmasının karıncalanma hissi yarattığını ve sıcak bir banyoda seyreltilmiş magnezyum klorürün daha harika bir alternatif olabileceğini söylemektedir.
  • Ayak banyosuBanyoya benzer şekilde, ayak veya bacaklar ılık suda magnezyum klorür ile ıslatmak, belirli alanlara fayda sağlayabilir.
  • Deodorant: Mineral tuzlar uzun yıllardır doğal koku engelleyici olarak kullanılmaktadır. Magnezyum yağı da toksik olmayan bir deodorant olarak iş görmektedir. Yeni tıraş olmuş cilde tahrişe neden olacağı için magnezyum yağı kullanmadığınızdan emin olun.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.