Macadamia Yağı Faydaları

A+
A-
Macadamia Yağı Faydaları

Bu yazıda Macadamia yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Macadamia yağı kullananlar macadamia yağı yüze sürülürmü, avofarm macadamia yağı kullananlar, macadamia oil, macadamia yağı gratis, macadamia yağı saç uzatma gibi sorulara yanıt aramaktadır.

Macadamia yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Macadamia Yağı Nedir?

Macadamia yağı, macadamia fındıklarından presleme yöntemiyle elde edilen aromatik bir yağ türüdür.  Macadamia yağı, karbonhidrat, A vitamini, protein, tiamin, demir, niasin, riboflavin ve folat gibi genel vücut sağlığını teşvik edici besinler içerdiğinden günlük beslenmemizde de çok önemli bir rol oynamaktadır. Macadamia yağının antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Macadamia Yağının Faydaları Nelerdir?

Macadamia yağının en önemli faydaları arasında trigliserit düzeylerini ciddi oranda düşürme, kalbin genel işleyişini düzenleme, enerji düzeylerini yüksek oranda arttırma, sindirim sisteminin sürecini hızlandırma ve Çölyak semptomlarını azaltma bulunur. Şimdi detaylı olarak macadamia yağının faydaları neler göz atalım;

 • Macadamia Yağı Kalple İlgili Hastalıkları Büyük Oranda Önler

Macadamia yağı, yüksek oranda kolesterol içermez. Bu durum da bu yağın, koroner hastalık riskini azaltmak için mükemmel bir kaynak olduğu anlamına gelir. Macadamia yağında bol miktarda flavonoid vardır ve tüketim sürecinde ise bu flavonoidler vücutta antioksidanlara dönüşür. Bu antioksidanlar, vücudumuzda kalp hastalığına sebep olabilecek yıkıcı parçacıkları arar ve bulduğu an tamamen yok eder. Bu yağ, kan kolesterol seviyelerini düşürür, felç veya kalp krizi riskini önler. Bu yağ, çok iyi bir düzeyde mono doymamış yağ kaynağıdır.

 • Macadamia Yağı Kolesterolü Düşürür

Macadamia yağı, kan damarlarımızdaki kolesterol birikimini de önleyebilir. Macadamia yağı, LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürdüğü ve vücuttaki HDL (iyi kolesterol) seviyesini arttırdığı iyi bilinen çok miktarda mono doymamış yağ (oleik asit ve palmitoleik asit) içerir. Macadamia yağını düzenli olarak tüketmek, sağlıklı bir kan profilini sürdürmeye ve bir kişinin kolesterol seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

 • Macadamia Yağı Beyin Ve Sinir Sistemini Geliştirir

Bu yağdaki palmitoleik asit, beyindeki sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olur ve sağlıklı beyin fonksiyonuna katkıda bulunur. Daha önce de belirtildiği gibi bu yağ, oleik asit bakımından oldukça zengindir. B1 vitamini, manganez, kopperand ve magnezyum gibi diğer besinlerle birlikte bu yağ, beyine sinyal göndermek için sağlıklı nörotransmiterler geliştirmeye yardımcı olur. Bu durum sağlıklı beyin fonksiyonunu harika bir şekilde destekler. Ayrıca bu yağın içeriğindeki omega-9, ruh halini, hafızayı ve diğer beyinsel işlevleri de geliştirerek hücre yenilenmesine yardımcı olur.

 • Macadamia Yağı Alzheimer Hastalığını Önler

Macadamia yağı, daha sağlıklı beyin hücrelerini teşvik eder ve beyin hücresinin Alzheimer hastalığı gibi nörolojik hastalıklara yol açan hasarlarını önleyerek beyine büyük avantajlar sağlar. Bu yağı tüketmek konsantrasyon ile odaklanmayı yüksek oranda arttırır ve bu durum yaş ilerlemesi durumunda sağlıklı bir beyin geliştirir.

 • Macadamia Yağı Enflamasyon (İltihap) Ve Artrit Sorunlarını Azaltır

Omega-6 yağ asitleri, çeşitli beslenme yararları sağlar. Kronik enflamasyonun, kanser, diyabet ve bunlara benzer ciddi hastalıkların kök nedeni olduğu bilinmektedir. Macadamia yağı, oleik asit bakımından oldukça zengindir ve iltihabı azaltmada çok önemli bir rol oynar. Bu yağın düşük toksisitesi ve inhibe edici etkisi, artrit başlangıcını ve semptomlarını azaltma potansiyeline sahiptir.

 • Macadamia Yağı Göz Sağlığını Geliştirir

Macadamia yağı, B1 Vitamini, Omega-3 ve Omega-6 gibi esansiyel yağ asitleri içerir. Bu durum, gözlerde katarakt oluşmasını önler ve gözlerin, sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlar.

 • Macadamia Yağı Kemikleri Güçlendirir

Macadamia yağı, diş sağlığına ve kemik mineralizasyonuna yardımcı olan fosfor, manganez ve magnezyum bakımından da zengindir. Ayrıca bu yağ, besinlerin taşınmasına ve emilmesine yardımcı olur. Kemik yapısı yaş ilerlemesiyle birlikte deforme olarak bozulur. Bu yağdaki manganez, vücudun kemik dokusunun gelişmesini sağlar ve böylece kemiklerin yenilenmesine de yardımcı olur.

 • Macadamia Yağı Aterosklerozu Önler

Amerika’da bir tıp fakültesi tarafından yapılan bir çalışmada, 4 hafta boyunca her gün birkaç damla macadamia yağı tüketmenin, arterlerin veya kan damarlarının kalınlaşması ile karakterize bir durum olan ateroskleroz olasılığını azalttığı görülmüştür.

 • Macadamia Yağı Sindirim Sistemine İyi Gelir

Macadamia yağını düzenli olarak tüketmek, sindirim sistemi için sayısız fayda sağlar. Bu tüketim, hem çözünür hem de çözünmez diyet lifi mevcudiyeti nedeniyle, toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur. Aynı sebepten dolayı bu yağın, kabızlığın giderilmesinde de oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

 • Macadamia Yağı Böbrek Hastalığının Kontrolüne Yardımcı Olur

Böbrek hastalığından muzdarip hasta sayısı gün geçtikçe olağanüstü bir şekilde artmaktadır. Macadamia yağında bulunan manganez, böbrek hastalığından muzdarip hastalara ciddi düzeyde yardım edebilir. Ancak bu yağ, fosfor yönünden zengin olduğu için böbrek sorunları olan hastalar tüketimi sınırlamalıdır. Bunun için mutlaka doktora danışarak tüketilmelidir.

 • Macadamia Yağı Anemiyi (Kansızlık) Önler

Anemi, böbrek hastalığı ile yakından ilişkilidir. Şiddetli böbrek hastalığınız varsa anemi de buna paralel olarak kötüleşir. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği anemiye sebep olabilir. Macadamia yağı, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olan demir ve bakır ile doludur. Az miktarda macadamia yağı tüketmek, bir insanın günlük alması gereken demir ve bakır miktarını ziyadesiyle karşılayacaktır.

 • Macadamia Yağı Kanser Hücrelerinin Oluşmasını Engeller

Macadamia yağının en etkili sağlık faydalarından biri kanseri önleme yeteneğidir. İçerdiği antioksidanlar nedeniyle bu yağ, vücudumuzu, akciğer, rahim ağzı, meme, prostat ve mide kanseri gibi belirli kanser türlerinden korur. Bu yağdaki flavonoidler, antioksidan görevi görür ve vücut hücrelerini, kansere neden olabilecek bir atom grubu olan serbest radikallerden korur.

 • Macadamia Yağı Tansiyon Seviyelerini Yönetir

Bu yağda bulunan yüksek potasyum potansiyeli, kan basıncımızı kontrol altına alır ve sağlıklı bir seviyede tutmak için kan basıncını normal seviyeye çeker. Macadamia yağı ayrıca, hipertansiyon hastaları için iyi bir aperatif olabilir ve çok az miktarda sodyum içerir.

 • Macadamia Yağı Çölyak Hastalığını Tedavi Eder Ve Bu Hastalığın Oluşumunu Engeller

Macadamia yağı, glütensiz ve sağlıklı bir yağdır. Bu yağ, glutensiz yiyeceklerde kullanılır ve Çölyak hastalığından muzdarip insanlar için mükemmel bir besin kaynağı olabilir.

 • Macadamia Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığını) Yönetir

Macadamia yağı, düşük kalorili ve düşük glisemik indekse sahiptir ve tüketimi tip 2 diyabet geliştirme olasılığını da azaltabilir. Ancak kronik şeker hastalığınız varsa bu yağı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Macadamia Yağının Cilde Faydaları

Macadamia yağının cilde faydaları arasında sebum üretimini dengelemek, sivilce ile akne gibi sorunları tedavi etmek, doğal bir nemlendirici görevi görmek ve güneşten korumak bulunur. Ayrıca bu yağ, hücre yenilenmesine yardımcı olan skualen ve oleik asit içerir. Bu yağ, doğal olarak oluşan E vitamini bakımından da zengindir. Macadamia yağı, yara iyileşmesi, çizikler ve yanıklar için faydalı olan omega 7 ve palmitoleik asit içerir.

Macadamia Yağının Saça Faydaları

Macadamia yağının saça faydaları arasında ise saçı doğal olarak beslemek, saçları onarmak, saç derisindeki kaşıntıları gidermek, dökülmeleri azaltmak ve saça harika bir parlaklık vermek bulunur. Bu yağ saça doğrudan uygulanabileceği gibi zeytinyağı veya badem karıştırılarak uygulanabilir.

Macadamia Yağı Nasıl Kullanılır

Macadamia yağının sağlığa faydası olduğu gibi cilde ve saça oldukça faydası bulunan yağlardan biridir. Kullanımı oldukça kolay olan bu yağı saça ve cilde nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Macadamia Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Cilt sorunlarına iyi gelen, sivilceleri yok eden bu yağ ayrıca cildi nemlendirici etkiye sahip olan yağlardan biridir. Cilt lekelerine iyi gelen kırışıklıkları yok eden macadamia yağı sadece sorunlu bölgeye sürülerek kullanabileceğiniz gibi cildinizi nemlendirmek için direk cilde masaj yolu ile uygulanır.

Cilde sürüldüğünde hızlıca emilen bu yağ akşam yatmadan önce sürüldüğünde sabaha kadar bekletilmesi yeterlidir.

Macadamia Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Saç kırıklarını önlemek, saçların daha canlı parlak olmasını sağlayan bu yağı saça direk sürerek parmak uçlarınız ile hafif baskı yaparak uygulayabilirsiniz. Boyalı saçlara da uygulanan bu yağ saçın yıpranmasını önler ve daha canlı durmasını sağlar.

Macadamia Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Macadamia yağı göz altına ve göz çevresine hafif baskı yapılarak sürülmesi yeterlidir. Düzenli olarak uygulandığında kırışıkları önleyen bu yağ ayrıca göz altı şişliklerini ve morluklarını kısa sürede yok etmektedir.

Macadamia Yağı Kullananlar

Macadamia yağı kullananlar bu yağ hakkında yaptıkları yorumlarda yağın cilde ve saça çok iyi gelendiğini söylemişlerdir. Cilde ve saça sürüldüğünde nemlendirici etkisini hemen gösteren bu yağ ayrıca saç sorunlara karşı etkili olduğu kullananlar tarafından yorumlarda dile getirilmiştir.

Macadamia yağ kullananların bu yağın içerisinde bulunan vitamin ve minarelerin oldukça faydalı olduğunu kullananlar tarafından sıklıkla söylemiştir. Özellikle macadamia krem olarak kullananlar bu aynı etkiyi aldıklarını söylemişlerdir. Bu doğal yağ kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılmaktadır.

Macadamia Yağı Saç Uzatır Mı

Macadamia yağ saç bakımında kullanıldığı gibi saçların hızlı uzamasını sağlayan yağlardan biridir. Saçların uzamasını sağlamak yada dökülen saçların önleyen bu yağ düzenli kullanıldığında etkisini göstermektedir.

Macadamia Yağı Tüylenme Yapar Mı

Uzun süre kullanıldığında asla tüylenmeye sebep olmaz.

Macadamia Yağı Yüze Sürülür Mü

Macadamia yağı yüze direk olarak sürülmesinde her hangi bir sorun yoktur. Eğer cildinizde alerji yada tahrişe neden olmuyorsa bu yağı cildinize sürebilirsiniz. Ayrıca bu yağdan yapılan kremleri de yüzüne sürerek kullanabilirsiniz.

Macadamia yağı nedir, ne işe yarar ve macadamia yağının faydaları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Macadamia yağının cilde ve saça faydaları merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi