Limon Yağının Faydaları ve Zararları

02.02.2015
1.154
Limon Yağının Faydaları ve Zararları

Limon yağının faydaları ve zararları. Limon yağı limon kabuğundan çıkarılan esansiyel bir yağ olarak bilinmektedir. Bir limon kabuğunda birçok aromatik yağ ve uçucu bileşik bulunmaktadır. Bunlar, keskin kokulu, narenciye aromalı yağ olan limon esansiyel yağını oluştururlar. Duyulara oldukça iyi gelmektedir ve bu nedenle, aromaterapide oldukça sık ve çeşitli uygulama yöntemleriyle kullanılmaktadır. Limon esansiyel yağı sağlıksal açıdan pek çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa iyi gelecek güçlü etkilerini sunmaktadır. Limon yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Stresle mücadele eder:

Limon yağı doğal bir yatıştırıcıdır ve bu nedenle zihinsel yorgunluk, tükenme, baş dönmesi, kaygı, sinirlilik ve sinirsel gerginliği gidermeye yardımcı olur. Olumlu bir zihinsel durum yaratarak ve olumsuz duyguları ortadan kaldırarak zihni tazeleyebilmektedir. Limon yağını teneffüs etmenin konsantrasyon ve uyanıklığı arttırmaya yardımcı olduğuna da inanılmaktadır. Bu nedenle, çalışanların verimliliğini artırmak için ofislerde oda spreyi olarak kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini artırır:

Limon yağı vücudun bağışıklık sistemi için harika bir güçlendirici olarak hareket edebilmektedir. Bunun nedeni, limon yağının yüksek bir vitamin içeriğine sahip olmasıdır. Ayrıca, beyaz kan hücrelerini uyarmakta, böylece hastalıklarla mücadele etme yeteneğinizi artırmaktadır. Limon yağı vücuttaki dolaşımı da geliştirebilmektedir.

Sindirim sistemine iyi gelir:

Limon yağı gaz gidericidir. Dolayısıyla, midedeki gazın ve gazla ilişkili zorlukların azalması imkânını sunar. Yağ, asidite, hazımsızlık, kramplar ve mide rahatsızlıklarıyla mücadelede de yardımcı olur. Mide problemleri limon yağlarında bulunan antimikrobiyal ajan nedeniyle yönetilmektedir. Bu özel ajan, mide ve onikiparmak bağırsağa bağlı sorunlara neden olan bakterilere karşı mücadele eder. Yağı kullanmanın en büyük avantajı, bakterilerin direnç göstermemesi, bakterilerin düzenli olarak kullanıldıkları takdirde allopatik ilaçlarda olduğu gibi bağışıklık kazanmamasıdır.

Ağız sağlığına iyi gelir:

Seyreltilmiş limon esans yağı ile birlikte uygulanan gargara, ağız kokusu ve diş ağrısı gibi problemleri ortadan kaldırmak için son derece yararlıdır. Limon sahip olduğu mikrop ve bakteri öldürücü özelliği nedeniyle, ağızda bakterilerin öldürülmesine ve ağzın taze tutulmasına yardımcı olur. Ağız ülseri limon esansiyel yağı ile idare edilebilir. Limon esansiyel yağının dişlerde doğal bir beyazlama sağlanması için de etkili olduğu keşfedilmiştir.

Tırnaklara iyi gelir:

Limon esansiyel yağlarında bulunan yüksek miktardaki vitaminler, tırnakların güçlendirilmesi ve kırılgan tırnak sorunlarının çözülmesi için oldukça etkili ve çok tedavi edicidir. Yağla birlikte sık sık yapılan tırnak masajları da tırnakları sağlıklı hale getirme eğilimindedir. Ek olarak tırnakları çevreleyen bir dizi mantar enfeksiyonunu engellemek için de çok faydalıdır.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Limon esansiyel yağı, nefes alma güçlüklerinin giderilmesine yardımcı olur. Astımı, bronşit, pnömoni, uyku apnesi ve KOAH durumunda oluşan öksürüğü rahatlatır. Limon yağı odanın içine yaymak için difüzör veya buharlaştırıcı kullanabilirsiniz. Böylece daha iyi hissetmeye başlarsınız. Limon yağı astım semptomlarını hafifletmek için tanımlanan limoneni içerir. Ancak limonenin astım semptomlarını ağırlaştırdığına dair bazı vakalar da bulunmaktadır, bu nedenle önce bir doktora danışmalısınız. Yani, kesinlikle herkes için geçerli değildir.

Eklem ağrılarını hafifletir:

Limon yağı artrit ağrısını azaltır. İki şekilde alınabilir. Bir bardak suya ya da lezzetli bir meyve suyuna 2-3 damla yağ ilave ederek limon yağını içebilirsiniz. Limon yağı kullanmanın bir başka yolu, bir ağrı kesici yağ paketi şeklinde kullanmaktır. Biraz taşıyıcı yağ (tercihen hint yağı), eklem ağrısı için iyi olur. Ardından 6 – 8 damla limon yağı ekleyin. İyice karıştırın ve bu yağın tamamını ağrılı eklemin etrafına uygulayın. Deriye uyguladığınız bölgeleri bezle sarabilirsiniz. Zaman geçtikçe, yağ derinin hemen üstünde absorbe olur. Bu, cilt üzerindeki enflamasyon, şişme ve kızarıklıktan kurtulmayı sağlar. Limon yağı, antiinflamatuar ve ısıtıcıdır, bu nedenle ağrılı ekleme etki ettiğini fark edeceksiniz. Yağ paketleri artrit ağrıları için harika olabilir.

Enfeksiyonla mücadele eder:

Limon yağı, vücudu ve zihni harekete geçiren taze, temiz bir kokuya sahiptir. Yağın birçok farklı özelliği bulunmaktadır; en önemlilerinden biri ise vücudu herhangi bir enfeksiyona karşı koruyan beyaz tanecikleri aktive edebilmesidir. Soğuk algınlığı ve yorgunluğu önlemek için akciğerlerinizi temizlemektedir. Ayrıca, hem enfeksiyonlardan korunmak hem de zihninize enerji vermek için buharlaştırıcıya beş ila yedi damla limon yağı eklemeniz yeterlidir.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Limon yağı, vücuttaki istenmeyen yağ ve toksinlerin parçalanmaktadır. Sonucunda tokluk ile uğraşan beyin kısmını çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Belli başlı yağlar şeker arzusuyla mücadelede de yardımcı olabilir. Unutmayın ki bunların sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı ile bağlantılı olarak kullanılmaları gerekir. Diyetiniz önemsiz yiyeceklerden oluşuyorsa, mükemmel sonuçlar beklemeyin.

Damar sağlığına iyi gelir:

Limon yağı, damarların sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlayan sağlıklı dolaşımı desteklemek için mükemmel bir seçimdir. Limon yağının etkileri özellikle sağlıklı damar duvarlarını güçlendiren ve destekleyen selvi yağıyla birlikte kullanıldığında varikoz damarlar için oldukça güçlü bir hale gelmektedir.

Odaklanmayı artırır:

Konsantre seviyenizi yükseltmeniz gerektiği zamanlar için ideal olan yağ limon yağıdır. Odaklanmayı, uyanıklığı ve bilişsel performansı geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Biberiye yağı ile birleştirildiğinde bu özellikler artmaktadır ve konsantrasyonun gelişmesi sağlamaktadır.

Candida ile mücadele eder:

Oldukça sık görülen ve hızlı bir yayılma eğilimine sahip olan bir maya enfeksiyonu olarak ifade edilen Candida, iyi oral ve bağırsak sağlığının normal bir parçası olan mantar sınıfındandır. Bununla birlikte aşırı büyümesi cildi, boğazı, ağızı, cinsel organları etkileyebilir ve tedavi edilmediği takdirde kanı da işgal edebilir. Antifungal özellikleri nedeniyle limon yağı maya enfeksiyonlarında doğal bir çare olarak kullanılmaktadır.

Saç sağlığına iyi gelir:

Yağlı saçlar aşırı derecede sebase bir bezden kaynaklanır, ne kadar çok olursa olsun saçlarınızı gevşek, düz ve lifsiz bırakabilir. Yağlı cilt üzerinde etkili olduğu gibi limon yağı, kafa derisi üzerindeki sebum miktarını azaltabilir ve aynı zamanda yağ üretiminin yeniden dengelenmesine yardımcı olabilir.

Nasırı tedavi eder:

Limon esansiyel yağının nasırlara topikal olarak uygulanması, sağlıklı iltihaplanmayı destekleyebilir ve kaba cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Uzun vadeli sonuçları görmek için en iyi yol, günde iki kez, hindistancevizi veya badem yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile limon yağını karıştırmaktır. Sabahları ve yatmadan önce yağı nasırların üzerine uygulayabilirsiniz.

Sivrisinekleri uzaklaştırır:

Sivrisinek ısırıklarının rahatsız edici kaşıntısından kurtulmak için her zaman tek çare kimyasallar değildir. Isırıkların üzerine sürülen limon esans yağı ve taşıyıcı yağ karışımı kaşıntıyı ve iltihaplanmayı azaltacaktır. Bir dahaki sefere sivrisineklerin saldırısına uğradığınızda, bu esans yağı ihtiyacınız olanlar listesine eklediğinizden emin olun.

Cilt sağlığını destekler:

Limon esans yağı, yağlı ciltte sık görülen lekeleri tedavi etmek için faydalıdır. Gençleştirici özellikleri donuk cildi aydınlatmaya yardımcı olabilir. Limon yağı doğal sıkılaştırıcı, temizleyici, antiseptik özelliklere sahip olan bir yağ olduğu için sivilcelerin ve çeşitli deri rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olmak için temiz limon yağını kullanabilirsiniz.

Limon Yağının Zararları

Limon esans yağı herhangi bir yan etki yaratmaz gibi görünse de pek çok esansiyel yağ gibi hamile kadınlar veya çocuklar için önerilmemektedir. Bazı uçucu yağlar hassas ciltli insanlarda tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle düzenli olarak kullanmadan önce bir tahriş testi yapmak en akıllıcası olacaktır.

Tavsiyeler

Limon esans yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir, ancak bu yağ en çok buharlaştırıcıda, banyoda veya aromaterapi ürünlerinde bir madde olarak kullanılır.

  • Buharlaştırıcıda kullanırken, suya 4 ila 8 damla limon yağı ekleyin.
  • Banyo için 3 ila 5 damla limon esansiyel yağını ılık suyla karıştırabilirsiniz. 1 çay kaşığı taşıyıcı yağa 2 damla limon yağı ekleyebilir ve şampuan veya vücut temizleyicisine katarak kullanabilirsiniz.
  • Aromaterapi ürünlerinde, limon yağı sıklıkla diğer turunçgillerin yağlarıyla karıştırılır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem