Limon Çayının Faydaları

Limon Çayının Faydaları

Limon çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Limon çayı kullananlar  genelde limon çayı zayıflatırmı, emziren anne limon çayı içebilirmi, süt yapar mı, limon çayı günde kaç kez içilir, limon çayı aç mı tok mu içilirgibi sorulara yanıt aramaktalar.

Limon Nedir?

Limon C vitamini bakımından oldukça zengin kış aylarının vazgeçilmezi olan bir sebzedir. Limonu pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz, salatalarda, limonatalarda, kek ve pastalarda ya da çay da kullanabilirsiniz. Limon çayı en çok tüketilmekte olan aromalı çaylardan biridir. Limon çayı zararsızdır çaya farklı bir aroma vererek çayı lezzetlendiren ve herkes tarafından tüketilebilen bir içecektir.

Zengin C vitamini içeriği ile limon, sağlık için de oldukça çok faydalıdır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığını önlemek amacı için bol bol tüketilebilir. Doğru bir miktarda eklenmiş olan limon suyu bu çayı sadece lezzet keyfi haline getirmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli sağlığa olan yararlarından faydalanmayı sağlamaktadır. Belirli bir reçete veya limon çayı yapma yöntemi yoktur.

Limon Çayı Nedir?

Limon, normal çaya, siyah çaya ya da lezzet için yeşil çaya eklenebilir. Limon çayı içerisine zencefil ya da bal ilave edilerek de kolaylıkla tüketilebilir. Limon suyu insan vücudunda en etkili ve en iyi antiseptik olmuş olarak bilinmektedir, sıradan çay ve gazlı içecekler yerine en iyi alternatif olmasına karşın, limon çayının insan sağlığına olmuş olan faydaları sayısızdır.

Limon pek çok vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. Limon içerisinde özellikle C vitamini, sitrik asit, pektin, kalsiyum ve bioflavonoidler gibi antioksidanlar ve besinler ile dolu bir bitkidir. Limon evlerimizde annelerimiz tarafından genel sağlığı iyileştirmek ve hastalık ya da sağlık problemleri ile pek çok açından mücadele etmek için oldukça fazla kullanılmaktadır. Oldukça sağlıklı ve faydalı bir durumdur limon tüketmek. Özellikle her sabah limon ile yapılmış olan bir bardak çayı içmek anti bakteriyel ve antiviral özellikler sağlayacaktır, bu şekilde enfeksiyonlar ve hastalıklar ile mücadele için vücudun yapısını destekleyerek yardımcı olacaktır.

Limon Çayının Sağlığa Faydaları

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

Zencefil katılmış bir fincan limon çayı kişilerde oluşacak soğuk algınlığı ve grip belirtilerini büyük ölçüde azaltmada size yardımcı olacaktır. Kış aylarında gün içerisinde yaklaşık olarak 3 ile 4 kez limon çayı tüketimi yalnızca boğaz ağrısını rahatlatmakla kalmaz bunun yanında aynı zamanda bağışıklık sistemini de oldukça fazla güçlendirir ve sıcak hissetmenizi sağlayarak içinizi ısıtır. Yavaş yavaş yudumlayarak limon çayının tadı çıkarılmalıdır çünkü sağlıklı ve faydalı olmasının yanı sıra oldukça lezzetli bir çaydır.

 • Vücut temizliği ve ruh sağlığı için faydalıdır

Limon çayının insan sağlığına olmuş olan yararlarının çoğunluğu vücudu temizleyen güçlü etkisinin etrafında birleşmektedir. Stresli bir ruh sağlığı rahatsızlığı ve sorunlarının atfedilen hastalıkların başlıca sorumlusu kan içerisinde ki toksinlimden meydana gelmektedir. Limon çayı kanın temizlenmesi için bilinen etkili ve sağlıklı bir yoldur. Ayrıca, limon cilt temizliğine iyi gelmekte, bize gençleşme şansı verirken aynı zamanda sindirim sistemine de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Sindirim sistemini destekler

Sindirim sistemi sorunlarının başlıca sebepleri arasında düzensiz öğün, abur cubur stres ve yorgunluk vardır. Bal ve limon ve sıcak su karışımı ile hazırlanmış olan bir fincan limon çayı tüm bu sorunları önlemek için harika bir yoldur. Safra üretimini teşvik eden limon, karaciğer sağlığı için oldukça iyi bir besindir. Safra karmaşık gıdalar çok daha iyi işlerse sindirim sistemini de çok daha iyi destekler. Aklınıza gelebilecek en küçük enfeksiyonun belirtilerini hafifletmek amacı için bal ve limon oldukça etkili olabilmektedir. Aynı zamanda sindirim içinde vücuda büyük ölçüde yararlı olmaktadır. Bu sebeple tüketilen bu limon çayı karışımı mide ve kolon için çok daha iyi bir ortam yaratır.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Eğer kilo sorununuz var ise düzensiz besleniyorsanız, hızlı bir şekilde kilo almaya başladıysanız ve bu konuda bir destek almak ve önüne geçerek bir şeyler yapmaya çalışıyor iseniz, limon çayı tüketerek güne başlamak için başka bir sebep daha var demektir. Daha hızlı kalori yakımı için limon oldukça etkilidir. Su, bal ve limon birleşimi metabolizmayı büyük ölçüde hızlandırmaktadır. Bu vücudunuzda ki aşırı fazla yağı ortadan kaldırarak vücudun çok daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Tabi ki, sadece sabahları bal, limon ve su içerek kilo vermek için tam anlamıyla mümkün değildir, fakat rutin bir program için büyük ölçüde yardımcı olabilir. Limonu tüketmek sağlıklı bir besin programı ve egzersiz ile desteklendiği zaman kilo vermek için oldukça destekleyici olabilmektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limon yüksek C vitamini kaynağı olmuş olduğu için soğuk algınlığı ile savaşmak için mükemmel bir besindir. İçerisinde ki potasyum beyin ve sinir fonksiyonlarını uyarmaktadır. Potasyum aynı zamanda kan basıncını da kontrol etmeye yardımcı olur. Limon içerisinde bulunmuş olan askorbik asit (C vitamini), anti-enflamatuar etkiler gösterir, astım ve bir diğer solunum yolu semptomları için ek destek olmuş olarak kullanılır. Ayrıca vücutta ki demir emilimini büyük ölçüde artırır demir bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Limon saponinler içermesi sebebiyle antimikrobiyal özellikler gösterir, bu şekilde soğuk ve gribi tutmaya yardımcı olabilir. Limon ayrıca vücut tarafından üretilen balgam miktarını da azaltır.

 • pH düzeylerini dengelemeye yardımcı olur

Limonlar vücut içerisinde ki en alkalize yiyeceklerden birisidir. Limonun sahip olmuş olduğu asidik, fakat vücudumuzun içinde olanlar (vücutta asitlik yaratmaz sitrik asit kez metabolize) alkalindir. Limon içerisinde bol miktarda hem sitrik hem de askorbik asit barındırır, bu asitler metabolizmayı uyandırır ve minerallerin kana alkalileze olmuş olmasına yardımcı olur. Vücut pH’ı asidik olduğunda hastalık durumları ortaya çıkmaktadır. Düzenli bir şekilde her sabah limon çayı içmek, ağrı ve inflamasyon birincil sebeplerinden biri olmuş olan eklemlerde ürik asit de dâhil olmak üzere, vücut içerisinde ki genel asitliği kaldırmak için büyük ölçüde yardımcı olur.

 • Cildi temizlemeyi sağlar

Hemen hemen herkes C vitamininin cildimiz için muhteşem bir etken olduğunu bilir. C vitamini ya da askorbik asit, kolajen üretimi için anahtar, cilt mukavemeti için ve cilt sertliği içinse yeni hücre ve kan damarlarının büyümesine yardımcı olmuş olan bir proteindir. C vitamini ayrıca bağ ve skar dokusunun oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bir de cildin kendisini onarmasını sağlar. Limonda bulunmuş olan C vitamini vücudu ve cildi gençleştirir ve bize gün içinde belli canlı bir parlaklık verir.

 • Taze bir nefese yardımcı olur

Limon ağız ve diş sağlığına olmuş olan yardımının yanı sıra nefese bir tazelik ve güzellik katarak bakterilerden ağzı temizlemektedir. Limonun içerdiği asit dişlerin üzerinde ki minenin aşınmasına sebep olabilir, bu nedenle dişleri temizledikten sonra limon çayı içmek oldukça etkili olacaktır. Fakat eğer limonu fazla tüketirseniz diş minesi çok fazla aşınacak ve zarar verecektir.

 • Yüksek kan şekerine etki eder

Vücudumuz insülini düzgün kullanmadığında ya da insülin yetersiz miktarda üretildiği zaman yüksek kan şekeri oluşur. Hesperidin, limondaki bir bileşiktir, Ocak 2010 “Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi” sayısında yayınlanmış olan bir çalışmaya göre, kan şekeri düzeylerini etkileyen enzimlerin işlevini değiştirebilmektedir. Bu da vücudumuzu diyabetin başlangıç aşamalarından korur ama zaten yüksek kan şekeri varsa diyabet komplikasyonlarını önlemek için yardımcı olur. Buna ek olarak, hesperidin kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.

 • Diyabetin kontrolüne yardımcı olur

Yapılmış olan son araştırmalar, özellikle günlük zencefilli limon çayı içmenin diyabet etkileri ile meydana gelen böbrek hasarlarını büyük ölçüde azaltır. Zencefilin içerisin de bulunan çinko yüksek düzeyde üretim ve insülin salgılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu insülin salgılanışı kan şekeri seviyesini kontrol eder ve vücuttaki diyabet kontrolünü sağlar. Böylece kan basıncı, kalp problemleri ve benzeri diyabet probleminin oluşturabileceği diğer zararlı etkiler limon çayındaki mevcut antioksidanlar ile büyük ölçüde karşılık verilebilmektedir.

Limon Çayı Tarifi

Limon çayının hazırlanışı

 • Bir bardak suyu bir demlikte kaynatın ona biraz çay yaprakları ekleyin.
 • 5 dakika boyunca kaynamaya bırakın.
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 • Siyah çay içine bir bütün limonu sıkın ve iyice karıştırın
 • Tatlandırmak için bal ve ya şeker ekleyebilirsiniz.

Karışımın soğumasını bir süre bekleyip, içerisine biraz buz küpleri ekleyerek ferahlatıcı bir fincan buzlu soğuk limon çayının keyfini çıkarın. Siyah çayın içine ezilmiş zencefil ve limon suyu ekleyerek zencefilli bir limon çayı da yapabilirsiniz. Ferahlatıcı, limon aromalı bitkisel bir çay hazırlamak için bir başka yöntemse, kaynar su ve karışımın süzüldüğü fincana taze limon yapraklarını içerisine eklemek yeterli olacaktır.

Zencefilli limon çayın faydaları tarifi

Zencefilli limonlu çayın faydaları

Zencefilli limon çayı pek çok açıdan faydalı bir çaydır. Sizler için bazı faydalarını sıralayacağız:

 • Stresli ruh halini sakinleştirir,
 • Grip, öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelerek mikroplarla mücadele eder,
 • Kansere karşı savaşır,
 • Vücutta pek çok hastalığın yayılmasını önler,
 • Sindirime destek olur,
 • Artrit eklem ağrılarını rahatlatır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Kan akışını destekler,
 • Kalp hastalıklarını önler,
 • Ateşli hastalıklara yardımcı olur,
 • Zihni tazeler,
 • Vücuttan toksinlerini atılımını sağlar.

Vücudu temizlemeye yardımcı olan zencefilli limon çayı tarifi

Malzemeler:

(Tarif 1 litre, 4 fincan içindir.)

 • 2 adet (5 cm) zencefil kökü
 • 4 su bardağı (1 L) filtrelenmiş su
 • 2 yemek kaşığı (30ml) organik limon suyu
 • 1-2 çay kaşığı (5 ml) bal

Hazırlanışı:

Zencefil kökünü ince ince doğrayın ve en az 20 dakika süreyle taze kaynamış su içinde demlenmeye bırakın bu nedenle infüzyon sıvısı içindeki aktif maddelerin transferini maksimize edilecektir. Daha sonra limon suyu ve balı ekleyin, karıştırın. Serinletici ve canlandırıcı tedavi edici etkisi için sıcak ya da içerisine buz atarak soğuk bir şekilde servis edin.

Ballı limonlu çayın faydaları ve tarifi

Ballı limonlu çayın faydaları şöyledir

 • Bu içecek vücudu nemlendirir
 • Sindirim sistemini temizler, kabızlığı önler
 • Enfeksiyonları engeller
 • Bir diüretik gibi davranır ve vücudu temizler
 • İdrar yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
 • Karışım ayrıca karaciğeri besler ve vücut detoksunu sağlar.
  Sağlıklı bir kiloyu korur.
 • Cildinizi renklendirecek, kolajen ve anti bakteriyel kombinasyonu vücudun genç görünmeyi
  destekler ve besin alınımını sağlar.

İsteğinize bağlı olarak içerisine, bal ve taze zencefili şerit halinde doğrayıp ekleyebilirsiniz. Bal 18 aylıktan daha küçük çocuklara verilmemelidir unutmayın.

Ballı Limonlu Maske

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1/2 su bardağı sıcak su

Bir çay bardağı ya da herhangi bir kupanın içine bal ve limon suyunu koyun. İçerisine sıcak suyu ekleyin ve karıştırın. Damak zevkinize göre daha fazla limon, bal ve su ekleyebilirsiniz.

Ballı limonlu maske tarifi

 • Bir kâse içine (organik her zaman daha iyidir) 1/2 limon sıkın
 • 2 yemek kaşığı bal ekleyin (0rganic, ham, doğal).
 • Sıvıda bir tutarlılık olana kadar bir kaşıkla karıştırın.
 • Göz çevresi hariç temiz bir yüz üzerine sürün.
 • Maske oldukça yapışkan olduğu gibi saçınızın toplanmış olduğundan emin olun.
 • 15-20 dakika bekletin ve durulayın.
 • Eğer gerçekten maceracı hissediyorsanız 1 gece uyuyup sabah yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Limon Çayının Zararları

Her besinin olduğu gibi limonun ve limon çayanında normalden fazla tüketildiğinde bir takım zararları olabilmektedir. Bu sebeple her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmadan tüketmekte fayda var.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde

Hamile kadınlar ve emziren anneler için limon çayı faydalı olabilmektedir fakat kesinlikle doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

 • Mide problemleri

Bazı insanlarda, limon çayının düzenli tüketimi mide ağrısı, ishal, irritabl bağırsak sendromu hatta ülser hastalığına bile neden olabilir. Bu sebeple limon tüketiminden sonra midenizde ağrı hissederseniz bir doktora danışmanızda yarar var.

 • Alüminyumu emer

Eğer çayınıza limon eklediğinizde, çay alüminyumu vücutta emilir. Normal çay içildiğinde bu durum oluşmaz. Alüminyum ensefalopati, osteomalazi veya aplastik kemik hastalığı, proksimal miyopatiye yol açabilir ve vücutta toksite, enfeksiyon riskine sebep olabilir.

 • Diş erozyonu

Düzenli olmuş olarak limon çayı tüketmek diş minesi erozyon belirtilerinin gözükmesine neden olabilir. Limon çayı sıcak değişimine hassas olmuş olan dişlerinizin sessiz katili olabilir.

 • Dehidrasyon

Aşırı durumlarda, limon bir idrar söktürücü olarak çalışmaktadır. Yani basitçe idrara çıkmak için sık dürtü ile vücut içerisinde ki su kaybını tetikler anlamına gelir. Oldukça sık limon çayı tüketmek vücutta dehidratasyona sebep olabileceği için tehlikeli olabilir.

 • Osteoporoz

Limon çayı sessizce hayatın sonraki aşamalarında osteoporoza sebep olabilir çünkü idrar yolu ile vücuttan büyük miktarda kalsiyumu dışarı atar.

 • Alzheimer

Yapılmış olan çalışmalar hayatın ilerleyen aşamalarında Alzheimer hastalığı olma şansının limon çayı alımıyla bağlantılı olabileceğini ortaya koymuştur. Limon çayının düzenli tüketimi Alzheimer başlangıcı ile bağlantılı olabilmekte, beyinde plak birikimine de neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

Tüm bu yan etkiler ciddi olabilir, ancak tüm yapmanız gereken ılımlı olmaktır.

 • Limon çayı günde kaç bardak içilmeli: Gün içerisinde 1 fincandan fazla limon çayı içilmesi önerilmemektedir. Mümkünse sabah mide boş iken yani aç karnına limon çayı tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Çaya limon koymanın faydaları: Çay bilindiği üzere demiri bağlama özelliğine sahip. Çaya limon katarak ya da limonlu çay içerek bu etkiyi azaltmak mümkün olmaktadır.
 • Limonlu çay kansızlık yapar mı: Limonlu çayın kansızlık yaptığına dair bilisel bir bulguya rastlanmamıştır. Aksine kansızlığa karşı limonlu çayın faydalı olduğu bilinmektedir.

Sonuç

Limon çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda Limon çayı nasıl yapılır tarifi ve limon çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. Limon çayı kullananların limon çayı zayıflatırmı, emziren anne limon çayı içebilirmi, süt yapar mı, limon çayı günde kaç kez içilir, limon çayı aç mı tok mu içilir gibi sorularına yanıt vermeye çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.