Lahananın Faydaları ve Zararları

18.01.2017
975
Lahananın Faydaları ve Zararları

Lahananın faydaları ve zararları nelerdir? Yeşil yapraklı lahana düşük kalorili sebzeler arasında yer alır. Çok yaygın olarak salatalarda tüketilir, özellikle Karadeniz yöresinin milli yemeğidir demek yanlış olmaz. Çok yaygın olarak kullanılır. Lahananın birkaç çeşidi vardır. Yazının ilerleyen bölümlerinde bunlardan ve sağlık açısından faydalarından detaylı olarak bahsedeceğiz.

Lahanayı sağlık açısından bu kadar önemli kılan şey şüphesiz içerdiği maddeler, vitaminler ve bileşenlerdir. Lahana bol miktarda diyet lifi, protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, C ve K vitaminleri içerir. Sodyum ve potasyum açısından da zengin olan lahana aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir.

Bir porsiyon veya bir fincan lahana, K vitamini ihtiyacının %91.7 ini içerir. Ayrıca C ve B vitaminin kombinasyonunu da bol mitarda içerir. Şimdi lahananın sağlık açısından muhteşem faydalarına bakalım.

Yeşil yapraklı lahana içerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Lahananın en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği başta karaciğer olmak üzere bütün iç organların sağlığını korumasına yardımcı olur ve aynı şekilde vücudun geniş bir bölümünü kapsayan deri ve cilt sağlığını korur.

Lahananın faydaları şunları içermektedir;

Lahana Kanserden Korur: Kansere neden olan hücrelerden koruyucu özelliği vardır. İçerdiği çok zengin miktardaki madde ve bileşenler yardımıyla kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır ve kanser hücrelerinin diğer hücrelere zarar vermesine engel olabilir.

Lahana Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini açısından çok zengin olan lahana kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda serbest radikallerin engellemesini sağlar.

Enfeksiyon Hastalıklarına İyi Gelir: Lahananın içerdiği bol miktardaki aminoasitler ve diğer maddeler yardımıyla enfeksiyon hastalıklarını ortadan kaldırabilir.

Göz Sağlığını Korur: Lahana beta karoten içerdiği için gözlerin makula dejenerasyonu hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltır: Düzenli olarak lahana tüketimi zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasına engel olabilir. Özellikle yaşlılık döneminde sık rastlanan alzheimer  hastalığını önleyebilir. Beyin sağlığını korur.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Bir fincan pişirilmiş lahana 33 kalori içermektedir. Özellikle lahana çorbası diyeti kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağırsakların hareketini arttırdığı için ayrıca daha kolay dışkı atmayı sağlar. Ayrıca kabızlık sorunlarını giderir.

Lahananın Cilde ve Saça Faydaları

C vitamini açısından çok zengin olan lahana düzenli tüketildiğinde cilt sağlığına inanılmaz katkılarda bulunabilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bu özelliğini ayrıca A vitamini destekler ve cilde berrak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Bunun dışında D vitamini yardımıyla kalıcı olarak cilt sağlığına katkıda bulunur, özellikle cilt hücrelerinin sağlığını bu vitamin sağlar.

Lahana lapa halinde cilde uyguklandığında egzama, sedef, döküntü ve böcek ısırıklarını giderebilir ve unsurların neden olduğu hasarı azaltır. Bir blanderda lahanayı öğütmeniz ve elde ettiğiniz lapayı 15 dakika boyunca cildin hasar gören kısmına uygulamanız yeterlidir.

Lahana yapraklarını bez ve cilt arasına sıkıştırarak uyguladığınızda cildin yumuşamasını ve esnemesini sağlayabilirsiniz. Bunu gece yatmadan önce cildinize koyun ve sabaha kadar kalmasını sağlamaya çalışın.

Lahananın içerdiği A ve E vitaminleri ve ayrıca bol miktardaki potasyum lahanayı cilt sağlığı açısından takviye eder. Ayrıca bu uygulamalar ve düzenli lahana tüketimi akneyi önler, çünkü lahana akneye iyi gelen kükürt açısından da zengindir.

Lahanının cildi temizleyici özelliği de vardır. Lahanayı kaynatarak suyu ile yüzünüzü yıkamanız kısa sürede cildi yağlardan ve ölü hücrelerden temizler.

Cilt sağlığına çok fazla katkısı olan lahana aynı şekilde saç sağlığını da korur. Diğer yeşil sebzelerde olduğu gibi lahana A vitamini açısından zengin ve bu özelliği saç sağlığının korunmasına yardımcı olur. Lahanaları lapa haline getirip biraz limon katarak saçlarınıza uygulamanız saçların yumuşamasını ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Bunun yanından saç dökülmesi sorunlarını aşmanıza yardımcı olabilir.

Aynı şekilde lahanayı kaynatarak suyuna bir miktar limon katıp saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu saçlarınıza parlaklık katar, saç kırılmalarını giderebilir. Ayrıca bu uygulama kafa derisi sağlığını korur, kaşıntıları giderebilir ve kepek sorununu ortadan kaldırabilir.

Lahana Suyunun Faydaları

Lahana suyu lahananın pişirilmesiyle elde edilir ve elde edilen su çok zengin vitamin ve mineral kompleksi içerir. Böylece lahana suyu birçok hastalığa engel olduğu gibi genel anlamda sağlığın korunmasına yardımcı olur.

 • Birçok sağlık uzmanı bünyedeki östrojen metabolizma sürecini hızlandırdırdığını ve meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azalttğını savunmaktadır.
 • Lahana suyu çok etkili bir bağırsak temizleyicidir. Bu özelliği kolitin tedavi edilmesini sağlayabilir. Lahananın içerdiği klor ve kükürt ayrıca kalın bağırsak için hayati önem taşır.
 • Lahana suyu aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına inanılmaz katkıda bulunur. Bu kabızlık sorununu giderdiği gibi obezite ve kilo sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur.
 • Lahana suyu cilt ve deri iltihaplarında da kullanılabilir. Cilde uygulanabilir ve kısa sürede iltihap sorunlarını çözebilir.
 • Bol miktarda folik asit ve demir içeren lahana suyu anemi hastalığına iyi gelir, kansızlık sorunlarını giderebilir.
 • Lahana suyu aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlar, damar tıkanıklığını giderebilir.
 • Lahana suyu cilt sağlığını da korur. Lahana suyu ile cilt yıkanabilir. Lahana suyuna limon katılarak cilde uygulanması daha fazla verim alınmasını sağlar. Akne ve siyah lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Kırışıklıkları giderir ve cilde doğal bir parlaklık ve esneklik kazandırır.
 • Lahana suyunun diğer bir özelliği ise saç sağlığını korumasıdır. Lahana lapa olarak saçlara uygulanabileceği gibi kaynatılarak suyu da saçlara uygulanabilir. Bu uygulama sağlıklı, yumuşak ve parlak saç sahibi olmamıza yardımcı olur. Bunun dışında saçların dökülmesine ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Lahana suyu aynı zamanda göz sağlığını korur.
 • Düzenli olarak lahana suyu tüketimi kalp ve damar sağlığını da korur. 15 gün boyunca günde 1 bardak lahana suyu tüketimi hem kalp ve damar sağlığının korurnmasını sağlar hem de hastalıklarla mücadele için savunma sistemini güçlendirir.

Kırmızı Lahananın Faydaları

Lahananın birçok çeşidi olduğunu yazının başında belirtmiştik. Bunlardan bir tanesi de kırmızı lahana. Kırmızı lahana diğer türleriyle genel anlamda sağlık açısından aynı faydaları sağlamasına rağmen bazı maddeler ve vitaminleri daha yoğun içermektedir. Dolayısı ile sağlık açısından faydaları biraz farklılık arzeder.

 • Kırımızı lahana bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda metabolizmaya ciddi anlamda katkı sağlayan kırmızı lahana SNA yı onarabilir.
 • Serbest radikallere karşı çok etkili olan kırmızı lahana, bu özelliği sayesinde hem cilt sağlığını korur hemde iç organların sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Cilt ve saç sağlığı için faydalı olan kırmızı lahana, kaynatılarak suyu cilde uygulanabilir.
 • Yağ yakımını teşvik eder ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır. Bol miktarda lif içerir, mide sağlığını korur.
 • Kalsiyum açısından çok zengin olan kırmızı lahana, kemik sağlığını korur.
 • Ülser vakalarını tedavi edebilir. Mide sağlığını korur.
 • Beyin ve sinir sistemi için faydalıdır. Sinir sistemi üzerinde etkili olduğu için stres ve depresyonla mücadele etmeyi kolaylaştırır.
 • Kanser bütün çeşitlerine yakalanma riskini azaltır. Kansere neden olan serbest radikallerin etkisini azalttığı için kanser vakalarına karşı koyabilir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Yaşlılıktan kaynaklanan zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Kan basıncını düzenleyen kırımız lahan bu özelliği sayesinde kalp sağlığına da katkıda bulunur.
 • Kırımızı lahana aynı zamanda kas ağırlarına iyi gelen laktik asit içermektedir.

Brüksel Lahanasının Faydaları

Turpgiller ailesinin, kendine has sebzelerinden olan brüksel lahanası sağlık açısından faydaları diğer türleriyle benzerlik gösterir. Brüksel lahanasının faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Yüksek miktarda lif içeren brüksel lahanası kolesterole iyi gelir ve dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur.
 • Son zamanlarda yapılan klinik çalışmaları brüksel lahanasının DNA yı koruduğunu ortaya koymuştur.
 • Etkili bir antioksidan olan kırmızı lahana genel anlamda vücut sağlığı için önemli bir maddedir.
 • İltihap ve enfeksiyon sorunlarını giderebilir. Bunun için kaynatılarak suyu cilde uygulanabildiği gibi bağırsak ve sindirim sistemi iltihabı için içilerek tüketilebilmektedir.
 • Kansere karşı koruma sağlar. Kansere yakalanma riskini azaltır.
 • K vitamini içerdiği için kemik sağlığını korur.
 • Genel anlamda sindirim sistemi için faydalıdır. Sindirim sistemini oluşturan bütün organlar için faydalı besin lifleri içerir.

Lahananın Zararları

Lahananın sağlık açısından herhangi bir zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bazı sağlık uzmanları guatr hastalarının tüketmemesi gerektiğini savunmaktadırlar.

Lahananın aşırı tüketimi su kaybına neden olabilir. Etkili bir idrar söktürücü olan lahana suyu fazla tüketildiğinde idrar yollarında tahrişe neden olabilir.

Aynı şekilde ishal sorunu yaşayan kişilerin lahana suyunu geçici olarak tüketmemeleri önerilir.

Tavsiyeler

Lahananın sağlık açısından faydalarını detaylı olarak ele aldığımız bu yazıyı okuduktan sonra düzenli olarak tüketeceğinizden eminiz. Lahananın faydalarından maksimum derecede faydalanmak için taze ve organik olmasına dkkat etmenizi öneririz.

Özellikle çocuklarda zihin, kas ve genel sağlık için tüketilmesini öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem