Kuşburnunun Faydaları ve Zararları

16.06.2015
694
Kuşburnunun Faydaları ve Zararları

Kuşburnunun faydaları ve zararları nelerdir? Yaban gülünün meyvesi olan kuşburnu, gül burnu ve gül elması adları ile de anılmaktadır. Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Batı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde pek çok bölgede yetişmekle birlikte Malatya, Tokat ve Giresun illerinde kültürü yapılmaktadır. Kuvvetli bir kök yapısı vardır ve uzun ömürlü çalı formuna sahip bitki türüdür. Sonbahar aylarında meyveleri toplanarak kurutulur ve hava almayan kaplarda muhafaza edilir. Hava alması içerisindeki etken maddelerin yok olmasına neden olmaktadır.

Kuşburnu meyveleri C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde flavonlar, tanen ve şeker ile vitamin, mineraller de bulunan oldukça değerli bir besin kaynağıdır.

İçeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kandaki şeker oranını dengeler. Bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikayetlerin hafifletilmesinde etkilidir. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir.

Kuşburnunun faydaları şunları içermektedir;

Kuşburnunun İltihaplara Faydası: Basında sık sık yer almaya başlaması ile birlikte popülerlik kazanan kuşburnu daha çok çay olarak tüketilmektedir. Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. İçerisindeki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Kuşburnu Romatoid Artrit Hastalığına İyi Gelir: Düzenli tüketimi %20- 25 hareketliliği artırmak için yardımcı olur. Bu durum ağrıyı azaltır ve hastaların genel ruh halini iyileştirir. Kuşburnu eklem iltihabı ve kalça ağrıları olan kişilerin sorunlarını azaltabilir.

Solunum Yolları Hastalıkları İçin Kuşburnu:  C vitaminin solunum yolu hastalıklarını azalttığı ve çok ağır olmayanları iyileştirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kuşburnu özellikle çocuklarda kronik öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı sorunlarını giderebilir.

Kuşburnu Kolesterol Seviyesini DengelerMilyonlarca insanın sağlığını tehdit eden kolesterol sorunları için en iyi çözümlerden birisi kuşburnu tüketimidir. Suda kaynatılarak suyu içilebilir veya reçeli yapılarak tüketilebilir.

Kuşburnu Kanserle Mücadeleyi SağlarKuşburnu etkili bir antioksidandır ve bütün antioksidan özelliği olan bitki ve meyvelerde olduğu gibi kuşburnu da kansere neden olan serbest radikallerin düşmanıdır. Düzenli kuşburnu tüketimi kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini AzaltırKandaki şeker seviyesini sağlıklı seviyede tutabilir. İleri derecede şeker hastalarına bile ciddi anlamda katkıda bulunabilir. Kuşburnu reçelinde şeker kullanılmadığı sürece şeker hastaları için güvenilir ve faydalı bir besin kaynağıdır.

Kuşburnu Böbrek Hastalıklarını ÖnlerBöbrek sağlığını koruyan petkin ve çeşitli asitler içermektedir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını iyileştirmek ve rahatlatmak için kullanılır. Kabızlık tedavisi için yardımcı olur.

Kuşburnu Cilt Sağlığını KorurKozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yara izleri ve akneleri giderebilir. Cildi nemli tutar ve besler. Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar.

C Vitamini Deposu KuşburnuBol miktarda kuşburnu içeren kuşburnu bu özelliği ile kemik sağlığını korur ve sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlar. Vücutta kolajen üretimi sağlamaya yardımcı olur.

Kuşburnu Kan Hücrelerini ArttırırBünyede oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve bu kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını karşılar.

Kuşburnu Mide Sağlığını KorurMide spazmı, mide asit eksikliği, mide tahrişi ve ülsere engel olabilir. Bağırsak hastalıkları için çok etkili bir şifa kaynağıdır. Kuşburnu ayrıca ishal, kabızlık, safra taşı, safra kesesi rahatsızlıkları, gut ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kuşburnu Bağışıklık Sistemini GüçlendirirKuşburnu ayrıca bağışıklık sistemi için faydalıdır. Bakteri ve enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunları giderebilir. Damarlarda kan akışını hızlandırır ve kanı temizler. İdrar akışını hızlandırır, idrar yolu enfeksiyonlarını engeller.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu  tatlı ve lezzetli tadı için çiğ olarak  yenilebilir. Şuruplarda, çaylarda, jölelerde, şuruplarda ve daha birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kuşburnu çayı özellikle kış aylarında üşütmeden kaynaklanan grip, nezle gibi hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

 • Kuşburnu çayı nezle, grip gibi hastalıklara karşı etkilidir. Hem bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır hem de hastalıklardan daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur.
 • Kuşburnu çayı, ağız ve yemek borusu sağlığı için de faydalıdır. Ağızda oluşan bakteri yok eder, yemek borusu temizliğini sağlar.
 • Kansere yakalanma riskini azalttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bunu etkili bir antioksidan olmasına borçludur.
 • C vitamini açısından çok zengin olduğundan kalp, damar ve kemik sağlığı için faydalıdır.
 • Kuşburnu çayı; zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur, stresle mücadeleyi kolaylaştırır.
 • Başta içerdiği bol miktarda C vitamini ve demir gibi maddelerle genel anlamda bünyenin savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Prostat kanserini engelleyebilir. Erkeklerde çok sık rastlanan bu hastalık için günde 2-3 bardak tüketilmesi faydalıdır.
 • İçerdiği A vitamini yardımıyla çok geniş bir alanda sağlığa katkıda bulunur, enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 • A vitamini içerdiği için göz sağlığını korur. Başta katarakt olmak üzere bazı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Çocukların sağlıklı gelişmesine katkıda bulunabilir. Çocuklar günde 1 bardağı güvenle tüketebilirler.

Kuşburnu Reçelinin Faydaları

Kuşburnu A, C, D ve E vitaminleri açısından zengindir ve bu özelliğinden dolayı birçok hastalıktan koruyucu özelliğinin olması yanında genel anlamda vücuda inanılmaz bir enerji sağlar. Antioksidan etkinin olması sağlığa faydaları açısından kuşburnunu zirveye taşır. Kuşburnu reçelinin hazır satın alınması yerine doğal şartlarda ve ev ortamında hazırlanmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hazır satılan kuşburnu reçelleri yüksek sıcaklıklarda hazırlandığından bazı özelliklerini yitirmektedir.

 • Kuşburnu reçeli soğuk algınlıklarından kaynaklanan hastalılara karşı anlık olumlu sonuçlar verebilir.
 • Kuşburnu reçeli içerdiği vitaminler ve mineraller yardımıyla bağışıklık sisteminin mukavemetini arttırır.
 • Ciltte meydana gelen lekeleri ve tahrişleri giderebilir. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • Mikrop ve virüslere karşı etkilidir. Özellikle sindirim sistemi sağlığını tehdit eden zararlı bakterilerden sindirim sistemini arındırmaya yardımcı olur.
 • Kanın sağlığını korur, kanı temizler ve kan hızının artmasına yardımcı olur.
 • Yatıştırıcı etkisi vardır. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir, stres ve depresyona karşı bünyeyi kuvvetlendirir.
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı, mide bulantısına karşı etkili alternatif tedavi olabilir.
 • Şimdiye kadar yapılan bilimsel çalışmalar kuşburnunun artrit hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Kuşburnunun  Zararları

Kuşburnu ağızdan alındığında sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Bazı özel durumlarda yan etkileri olabilir.

 • Hassas bünyelerde alerjiye neden olabilir.
 • Kuşburnu bulantı, kusma, ishal, kabızlık, mide yanması, mide krampları, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk gibi bazı yan etkilere neden olabilir
 • Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için güvenli olup olmadığına dair elde çok fazla bilgi yok. Doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ederiz.
 • Kanama bozukluğu olan kişiler uzak durmalı veya az tüketmelidir.
 • Bazı uzmanlar diyabete olumsuz yönde etkisi olduğunu söylerken bazıları tam tersini savunmaktadırlar.
 • Çok fazla tüketimi böbrek taşı riskini arttırır.
 • Çok fazla tüketimden kaçınılmalıdır.

Tavsiyeler

Kuşburnunun sağlık açısından birçok faydası olduğunu detaylı olarak ele aldık. Özellikle sonbahara doğru çıkması ve kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara karşı etkili olması kuşburnunun mevsiminde tüketilmesini gerektiriyor. Kış aylarındaki hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için sonbahardan itibaren tüketilmeye başlamanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem