Kuru Zencefil Çayının Faydaları

13.08.2019
8.003
Kuru Zencefil Çayının Faydaları

Kuru Zencefil çayının faydaları ve zararları hakkındayararlı bilgiler vermek istiyoruz. Kuru zencefil çayı kullananlar genelde kuru zencefil çayı zayıflatırmı,  emziren anne kuru zencefil çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, kuru zencefil çayı günde kaç kez içilir, kuru zencefil çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Zencefil Nedir?

Zencefil uzun yıllardan beri mutfağımızda kullanılan, pek çok açıdan sağlıklı olan bir bitkidir. Zerdeçal ve kakule gibi zingiberaceae botanik ailesinin üçüncü üyesi olarak bilinen zencefil, Antik Hindistan, Çin ve Yunanistan mutfağında sık kullanılan ve tıp alanında oldukça popüler bir baharat türü olarak uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Fakat zencefil bitkisi bir baharattan çok daha fazlasıdır. İçerisinde bulundurduğu bileşenler ve tıbbi özellikleri sayesinde oldukça değerli bir besin kaynağı halini almıştır. 

Kurutulmuş zencefil, taze halde ki zencefil bitkisinin kurutma işlemine uğramış halidir içerisinde fazladan herhangi bir içerik bulunmaz. Taze zencefil bitkisinin gövdelerinin dış kabuğu iyice soyulur ve yaklaşık bir gece boyunca su içerisinde bekletilir. Tekrar yıkandıktan sonra yaklaşık bir hafta boyunca güneşte kurutulmaya bırakılır. 

Tüm bu işlemlerin sonunda beyaz ve kurutulmuş zencefil parçaları elde edilir. Zencefil bitkisinin beyaz rengi alabilmesi için kalsiyum karbonat ile tamamen kaplama yapılmaktadır. Fakat bu durum bazen oldukça gereksiz ve kaçınılması gereken bir durumdur. Kurutulmuş bu zencefiller, tercihe bağlı olarak sonrasında öğütücüden geçirilir ve toz haline getirilir. Kurutulmuş, toz zencefilin güçlü bir aroması ve keskin bir lezzeti vardır.

Zencefilin faydaları hakkında geniş bilgi için>>

Kuru Zencefil Çayı Nedir?

Kuru zencefil bitkisiyle yapılan bu çay içerisine  bir başka malzemeler eklensin ya da eklenmesin her halükarda oldukça serinletici ve sağlığa faydalı bir içecek olarak kabul edilir. Kuru zencefil çayı düzenli olarak kullanıldığında özellikle mide bulantısı ve kusma da dâhil olmak üzere pek çok mide problemleri için oldukça etkili bir çaydır.  Asya, Hint ve Arap tıp alanında binlerce yıldır, oluşan iltihabı gidermek ve hafifletmek için geleneksel, bitkisel bir ilaç olarak kuru zencefil çayından yararlanılmıştır. 

Zencefil çayının faydaları hakkında geniş bilgi için>>

Kuru Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

 
 • Mide bulantılarına iyi gelir

Kuru zencefil bitkisinin pek çok faydası vardır. bu faydalar genellikle, mide bulantısı, soğuk terleme, baş dönmesi ve kusma gibi olumsuz sağlık sorunlarını içeren hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olmasıdır. Kuru zencefil çayının saydığımız bu faydaları özellikle gebelik düşünen ve hamile kadınlarda yaşanan sabah bulantılarına bir çözüm olarak kabul edilmektedir. Aynı zaman da doğumda oluşabilecek kusurlara sebep olma ihtimaline rağmen kullanılan antiemetik (mide bulantısını engelleme) ilaçların aksine, kuru zencefil bitkisi çok küçük dozajlarda alındığı takdirde hem faydalı hem de oldukça güvenli bir bitki olarak gösterilmiştir.

 • Gastrointestinal sorunlara yardımcı olur

 Kurutulmuş zencefil bitkisi gastrointestinal sıkıntıları rahatlatabilmek için geleneksel tıpta oldukça sık tercih edilmektedir. Pek çok sistemin gevşemesine yardımcı olmakla beraber, mide ve bağırsaktaki gazın giderilmesi için oldukça etkili hale gelmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve çalışmalar ise, zencefil bitkisinin hastalıklar için mağazalardan alınan hatta bazı tıbbı ilaçlardan bile daha faydalı ve önleyici olabileceği üzerinde durulmuştur.

 • Ateşi düşürmeye yardımcı olur

Kuru zencefil çayı kış aylarında düzenli olarak tüketildiğinde soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyon sonu oluşan problemleri tedavi edebilmektedir. Bu durumun yanı sıra bu sağlık problemlerinin yanında yaşanan vücut ısısı artışını da engelleyip düşürmek için terlemesini sağlar. Aynı zaman da bahsettiğimiz bu süreç vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır. Bu yararlı etkiler kuru zencefil bitkisinin içerisinde bulundurduğu aktif bileşenlerin zengin konsantrasyonundan gelmektedir. 

 • Kanserle mücadele eder

Zencefil bitkisinin üzerinde yapılan pek çok çalışma ve araştırma vardır bunlardan bir tanesi de, kuru zencefil bitkisinden yapılan çayın pankreas, yumurtalık, kolon, deri, meme, prostat ve akciğer kanseri gibi birçok kanser türlerinde etkili olması yönünde çalışmalardır. Bahsettiğimiz bu kanser türlerinde etkili olan bu bitki, kanserli hücrelerle mücadele etmektedir. Tanınmış bir takım üniversiteler tarafından yürütülen çalışmalarda, kuru zencefilin kolorektal kanser durumunda hastalıklı olan kötü hücrelerin büyümesini yavaşlatmak için etkili olduğu sonucuna da varılmıştır. Aynı zaman da bu çalışmalarda kuru zencefil bitkisinin kanser için faydalı olduğu kadar kanserli hücreler için kullanılan tipik platin bazlı kemoterapi ilacı görevi gördüğü de gösterilmiştir.

 • Diyabetle mücadele eder

Yapılan çalışmalar kuru zencefil çayının diyabet hastalığının tedavisinde önleyici bir görev görerek insan sağlığına faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Kuru zencefil  bitkisinin idrar protein düzeyleri ile ilgili olan idrar çıkışlı diyabet komplikasyonlarında, vücuda su alımını azaltıp ve proteinüri tersine çevirerek etkili olabildiği kanıtlanmıştır. Aynı zaman da kuru zencefil çayı, sinir sisteminde ki ve kandaki yağ seviyelerini de korunmayı sağlamaktadır.

 • Ülser oluşumunu engeller

Kuru zencefil çayı düzenli olarak tüketildiğinde bir ilaç gibi tedavi görevi görerek intestinal (bağırsak) ülser komplikasyonlarının üstesinden gelmek için yardımcı olabilmektedir. Helico pylori bakterisi ile bağlantılı olan ülserler problemini yatıştırmak ve bastırmak için bilinen en iyi yöntemlerden bir tanesi de zencefil ve türevlerini her gün kullanmaktır. 

 • Beyin sağlığını korur

Yapılan bir takım araştırmalar ve çalışmalar, zencefil ve kuru zencefil çayının beyin üzerinde ki oksidatif stresle mücadele etmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Yaş durumuna bağlı olarak oluşan beyin üzerinde ki gerilime sebebiyle görülen Alzheimer, bunama ve Parkinson hastalığı gibi pek çok yaşlılık hastalıklarının oluşmasının engelleyerek iyi gelmektedir. Zencefil bitkisinin içerisinde bulundurduğu antioksidan maddeler beyin hücrelerinin tehlikelerden korunmasını sağlar, doğal ve yavaş bir yaşlanma sürecinin yaşanmasına destek olur.

 • İştahı düzenler

Durgun ya da yavaş bir metabolizmaya ya da sindirim sistemine sahip olan kişiler için vücuda ihtiyaç duydukları besin ögelerini almak için yeterli iştaha sahip değildirler. Zencefil bitkisi, son derece lezzetli olduğu kadar sağlık açısından da etkili olan yiyecekleri tüketebilmeleri için iştah sıkıntısı yaşayan kişilere iştah açıcı olarak yardımcı olabilir. Aynı zamanda mide asidini ve sindirim enzimlerini de düzenleyerek dengeler, bu şekilde açlık sinyallerini ve sindirim sistemini düzenler. 

 • Anti-inflamatuar (iltihaplanmayı engelleme) özelliğine sahiptir

Kuru zencefil çayı içerisinde etkili anti-inflamatuar özellikleri bol miktarda bulundurur. Bu sebeple, osteoartrit ve romatoid artrit rahatsızlıklarından kaynaklanan şiddetli ağrıyı da azaltmaya yardımcı olmaktadır. Eğer şiddetli diz ağrılarından mustaripseniz, bir iki kaşık kurutulmuş zencefil bitkisi bile bu ağrıyı azaltmak da olumlu yönde etkili olabilirsiniz. Ancak ağrıları tamamen yok etmek ve daha etkili sonuçlar elde edebilmek için her gün düzenli olarak içmeli ve bunu bir yıl boyunca kullanmaya devam etmelisiniz. Bu şekilde çok daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Solunum problemleriyle mücadele eder

Kuru zencefil çayı kış aylarında tüketildiği zaman soğuk algınlığı problemi sebebiyle oluşan geniz ve burun tıkanıklığının açılmasına ve rahatlamasına etki ederek yardımcı olur. Çevresel problemler ve alerji sebebiyle oluşan solunum hastalığı belirtileri için bir fincan sıcak zencefil çayını tüketmeyi deneyebilirsiniz. 

 • Soğuk algınlığı ve grip için faydalıdır

Kuru zencefil çayı kış aylarında karşılaştığımız soğuk algınlığı ve nezle gibi bir takım semptomları tedavi etmek için mutfağımız da her zaman bulunan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Hem ham zencefil baharatı ile hem de kuru zencefil ile hazırlanan çay, kış aylarında gün içerisinde birkaç bardak içildiğinde soğuk algınlığına oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda kuru zencefil, karanfil ve ıhlamur bitkileriyle karıştırılarak hazırlanan çaylar soğuk algınlığı ve nezle için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda tıkanmış burunu ve genzi açmak içinde kuru zencefil çayı sık sık kullanılabilmektedir.

 • Metabolizmayı hızlandırır

Kuru zencefil çayı düzenli olarak tüketildiğinde vücutta yağ yakmak ve obezite ile mücadele etmek için etki gösterir. İçerisinde bulundurduğu termojenik maddelerin sayesinde sindirim sistemi için oldukça yararlı bir hale gelebilmektedir. Vücutta depolanan fazla yağı yakabilmek için metabolizmanın çalışma hızını artırmaktadır. Bu da vücut da kolesterol ve trigliserid seviyelerini en aza indirebilmek için oldukça faydalıdır.

Kuru Zencefil Çayı Tarifleri

Kuru zencefil çayının hazırlanışı:

 • Sadece kaynama noktasına gelene kadar 1 fincan suyu kaynatın.
 • Sıcak suya yarım çay kaşığı kurutulmuş zencefil tozu ve 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 • Bu çayı içmeden önce yaklaşık 10-15 dakika boyunca demlemeye bırakın.

Tavsiyeler:

Kuru zencefil çayınızın içerisine yaklaşık 1 tatlı kaşığı limon suyu eklerseniz, çayınızı hem daha lezzetli hem de çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Zencefil bitkisinin içerisinde bulunan zingiber bileşeni ile limon bitkisinin içerisinde bulunan pektin bileşeni bir araya geldiği zaman vücutta bulunan zararlı bakterilerin büyümesini, bir diğer yandan kusma, ishal ve hatta ölümle sonuçlanan durumları da engellemektedir. 

Soğuk Algınlığı İçin Kuru Zencefilli Yeşil Çay

Malzemeler:

 • Bir parça zencefil ya da zencefil tozu
 • 1 fincan su
 • Yeşil çay

Hazırlanışı:

 • Taze zencefili rendeleyin ya da yarım çay kaşığı kuru zencefil tozunu bir fincan yeşil çayın içine dökün. 
 • Yaklaşık 20-30 dakika boyunca demlemeye bırakın. 
 • Sonrasında çayınızı bir süzgeç yardımıyla iyice süzün. 
 • Bu yaptığınız işlem süresi ne kadar kısa sürerse zencefil faydalarını o kadar korur. 

Mideyi Rahatlatmak İçin Kuru Zencefil Çayı

Kuru zencefil çayı içmek pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Bu çay sadece mideyi rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda mide krampları, bulantı, şişkinlik, hazımsızlık, mide ağrıları ve gaz gibi pek çok mide problemlerini de rahatlamak için oldukça etkili bir çay olarak karşımıza çıkabilmektedir.

 • Bir bardak sıcak suyun içine 1/2 çay kaşığı öğütülmüş kuru zencefil ekleyin.
 • İyice karıştırın ve 3-5 dakika boyunca demlemeye bırakın. 
 • Çayı süzün ve için bal ve ya şeker ilave edin.
 • Bu çayı gün içerisinde 2 kez içebilirsiniz. 
 • Bu süreç aynı zamanda mide ağrısı ve mide gazının tedavisi için de kullanılmaktadır. 

Kuru Zencefilli Cilt Gençleştiren Maske Tarifi

Hem oral yolla içilerek tüketilen hem de topikal olarak uygulanan zencefil çayının anti aging (yaşlanma karşıtı) faydaları bulunmaktadır. Zencefil, vücuttaki serbest radikallerin oluşturabileceği pek çok hastalığı ve hasarı önlemek için 40 adet etkili antioksidan barındırmaktadır. Zencefil çayından yapılan bu etkili maske aynı zamanda cilt tonunu eşitlemek ve elastikiyetini artırmak için de oldukça etkili olabilmektedir.

Hazırlanışı: 

 • Rendelenmiş, eşit parçaya bölünmüş zencefili ya da kuru zencefil tozunu bal ve taze limon suyu ile karıştırın. 
 • Bu maskeyi 2 haftada bir cildinize uygulayın. 
 • Cilt üzerinde 30 dakika boyunca kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulayın. 
 • Bu şekilde parlak bir cilt için bu maske size destek olacaktır. 

Kuru Zencefil Çayının Zararları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezinin yaptığı araştırmalara göre kuru zencefil çayı nadir bir durumda olsa bazı olumsuz yan etkilere sahiptir. Eğer tavsiye edilen dozajdan daha fazla tüketilirse olası yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu yan etkiler, mide ekşimesi, mide ağrısı, kusma, ishal, ağızda tahriş ve midede rahatsızlık olarak gözlemlenebilmektedir. Bu durumlarda zencefil baharatını çay olarak ya da tek başına tüketmek yerine yiyeceklere katmak daha etkili ve iyi olacaktır. Drugs com sitesi bilgilerine göre, kuru zencefil çayı bazı ilaçlarla beraber tüketildiğinde, düzensiz kalp atışı ve alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir.

 • Kanamalara neden olabilir

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi araştırmalarına göre, zencefil çayının kanın pıhtılaşma süresini uzattığı gözlemlenmiştir. Bu şekilde kişilerde kan inceltici bir özellik göstermektedir. Eğer vücudunuzda kanama bozuklukları yaşıyorsanız kuru zencefil çayını kullanmaktan uzak durmalısınız. 

Kan inceltici ilaçlarla beraber kullanılması da kanama riskini de olumsuz yönde etkileyerek yükseltmekte ve vücutta morarmalara yol açmaktadır. Bu sebeple herhangi bir ameliyat tarihi kesinleştirildiyse ameliyat olmadan önce birkaç zencefil çayı tüketimi durdurulmalıdır. Bu tarz durumlarda muhakkak doktora danışmanızda fayda vardır. Aynı zamanda herhangi bir operasyon ya da cerrahi müdahale için de daha önceki zencefil tüketimi durumunuzdan emin olmasınız. Aksi bir durum söz konusuysa yine doktorunuza konu hakkında tüm detaylarıyla bilgi vermelisiniz.

 • Kan şekerini düşürür

Eğer safra taşı rahatsızlığınız varsa kuru zencefil çayı kullanmaktan uzak durmalısınız. Düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerini düşürücü özelliği göstermesi sebebiyle kullanılırsa, insülin ve kan şekeri için kullanılan ilaçlarla beraber olumsuz yönde tepkimeye girebilir ve sonuç olarak hipoglisemiye sebep olabilir.

 • Çocuklarda kuru zencefil çayı kullanımı

2 yaş altında olan küçük çocuklara kuru zencefil çayının verilmesi uzmanlar tarafında önerilmemektedir. Çocuklarda uygun tüketimin nasıl olduğunu öğrenebilmek için bir doktora danışmanızı öneririz. Maryland Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre, küçük çocuklara yetişkinlerin kullanması için önerilen dozun üçte biri verilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Yetişkinler içinse, kuru zencefil tüketimi günlük olarak 4,000 mg miktardan fazla olmamalıdır. Aksi halde yan etkilere ve olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

 • Hamilelik döneminde kuru zencefil çayı kullanımı

Yapılan bir takım araştırmalar sonucunda hazırlanan raporlar hamilelik döneminde oluşabilecek sabah bulantıları için zencefil çayını etkili olabileceğini ancak dozajından fazla tüketmenin de -çocuk düşünme riskini yükseltildiğini iddia etmiştir. Bazı insanlarda zencefil çayının foetal hormonlarını etkilemesinden korkmaktadır. Bu nedenle kullanmadan önce muhakkak bir doktora başvurmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.