Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

A+
A-
Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bu yazı kuru öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer faydalı bilgiler içermektedir. Kuru öksürüğe çözüm arayanlar öksürüğe ne iyi gelir evde, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, gıcık öksürüğe ne iyi gelir, kuru öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe ne iyi gelir ev yapımı, öksürüğe ne iyi gelir evde çoçukta, gece öksürük krizine ne iyi gelir, kuru öksürüğe ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu sorgulaması yapmaktadır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde,doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürüğün bir çok sebebi olabilmektedir ve bu sağlık sorunu hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur.  Öksürüğün şiddetine, süresine ve kişiden kişiye göre çeşitli değişiklikleri gösterebilmektedir. Genellikle bu sağlık sorununun kendi kendine geçmesini beklemek, kolay bir seçenek olabilmektedir. Diğer bir yandan, meydana gelen göğüs ağrısı, şiddetli ateş, kanlı öksürme, şiddetli baş, boyun ve kulak ağrısı ve bunların yanı sıra yaşamış olduğunuz öksürük şiddetli kuru öksürük şeklindeyse muhakkak bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Kuru öksürük belirtileri zaman içerisinde artıyorsa ve oldukça rahatsız edici bir hal alıyorsa, evde kolay bir şekil de uygulanabilecek bir takım basit tedavi yöntemleri vardır. Kuru öksürük problemini dindirmek için ya da tamamen ortadan kaldırmak için mümkün oldukça vücut direncini korumaya ve güçlü tutmaya çalışmakta fayda vardır. Eğer direnciniz fazlaysa öksürük problemine yakalanmanız daha zor olacaktır ya da bu hastalıktan kurtulmanız kolay olacaktır.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürük problemi yaşıyorsanız uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri ise şu şekilde olabilmektedir:

 • Kuru Öksürük İlaçları

Antitüsifler olarak bilinen ilaçlar yani öksürük baskılayıcılar bazı durumlarda yetişkinlerde, doktor tarafından reçete dahilinde kullanması uygun görülürse kuru öksürük probleminin kısa süreli tedavisi için kullanılabilmektedir. Kullanılan bu öksürük baskılayıcılar meydana gelen öksürük dürtüsünü baskılayacak şekilde çalışmaktadır ve pholcodine, dekstrometorfan, kodein, dihidrokodein ve pentoksiverin gibi bir takım aktif maddeleri içerisinde bulundurmaktadır. Antitüsifler pastil (aynı zaman da şiddetli boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilecek bazı anti bakteriyelleri de içerebilmektedir) ya da sıvı formda alınabilmektedir.

Bir takım öksürük baskılayıcılarını satın almak ve kullanabilmek için bu ilaçların doktor tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Diğer bir yandan, pek uygun görülmese de reçetesiz bir şekilde kolayca eczanelerden temin edilebilen bazı öksürük baskılayıcı çeşitleri bulunmaktadır. Öksürük baskılayıcı ilaçların bir takım olası yan etkileri arasında kişilerde, uyuşukluk, şiddetli mide bulantısı, hazımsızlık, halsizlik, şiddetli ateş, kusma ve kabızlık sorunları bulunmaktadır.

Tablet ya da sıvı şeklinde de kullanılabilen bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçları içerisinde bir miktar öksürük baskılayıcılarını da içerebilmektedir.

Soğuk algınlığı ve grip problemi yaşandığı sırada kullanılan ve öksürük problemini dindirerek  hafifletebilen bazı ilaçlar şu şekilde olabilmektedir:

 1. Antihistamin (kuru öksürük uykuya dalmayı zorluyorsa, doktor öksürüğü hafifletmek için bir antihistamin reçete edebilmektedir)
 2. Dekonjestan (genellikle tıkalı olan burnu açmak için kullanılmaktadır)
 • Parasetamol (şiddetli ağrı ve yüksek ateşi hafifletmek için)

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu ilaçların ve dozlarının mutlaka bir doktor tarafından kişiye özel reçete edilmesi ve belirlenmesi gerekmektedir. Bir başkasının ilacını kullanmak farklı dozajlar olabileceğinden dolayı sakıncalıdır. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımı, bir çok farklı sıkıntıya ve pek çok yan etkiye neden olabilmektedir.

Öksürük problemi ve soğuk algınlığı durumları ilaçları (öksürük önleyiciler, antihistaminikler ve kombinasyon ilaçları da dahil olmak üzere), 6 yaşından daha küçük olan çocuklarda kullanılması sakıncalıdır ve yalnızca bir doktor ya da eczacınızla görüştükten sonra bu ilaçların kullanılmasında sıkıtı olmadığını belirttiği takdirde 6 ile 12 yaş arası çocuklarda kullanılmalıdır. Aksi halde kullanılan bu ilaçların çocuklarda olumlu yönde etkili olmaktan ziyade pek çok olumsuz yan etkilere sebep olup, yol açtığına dair çeşitli çalışmalar bulunmaktadır.

Eğer saman nezlesi probleminiz (alerjik rinit) ya da geniz akıntısının (mukusun boğazın arka kısmından yavaş bir şekilde aşağıya doğru akması) kuru öksürük problemine neden olabileceğini düşünüyorsanız, bu durumu doktorunla paylaşın. Doktorunuz bu problem için size bir burun spreyi ve kortikosteroid burun spreyi kullanmanızı önerilebilmektedir.

 • Asit Reflü Tedavisi

Gastro-özofageal reflü hastalığı olan bazı kişiler (asidik mide sıvısının, kişinin yemek borusunu yakacak şekilde yukarı doğru çıkması) bazı durumlarda genellikle  geceleri sürekli olarak kuru öksürük problemine ya da boğmaca tipi bir öksürüğe yol açabilmektedir.

Reflü hastalığı ile asit bloke edici ilaçların (proton pompa inhibitörleri gibi) tedavi edilmesi, reflü sorunundan kaynaklı bir öksürük probleminin hafifletilmesine ve giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Reflü sorununun tedavisi için kendi kendine yardım tedbirleri (yatmadan hemen önce yemek yememek, baharatlı ve çok acı yiyeceklerden kaçınmak ve yatağınızın başını eğmek gibi) de durumun düzelmesini ve kontrol altına alınmasını sağlayabilmektedir.

Kuru Öksürük İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kuru öksürük sorunu yaşıyorsanız bu sağlık sorunun tedavi için ilk olarak mahallenizde bulunan aile hekiminize başvurabilirsiniz. Yaşadığınız bu öksürüğün altında yatan nedene bağlı olarak aile hekiminizin yapacağı tanı ve tedavi üzerine sizi bir hastanede kulak burun boğaz uzmanına ya da göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. Ya da sizler doğrudan hastaneye giderek bu doktorlardan kolay bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde

 • Tuzlu su ile gargara

Kuru öksürük için evde tedavi yöntemlerinden sayılan tuzlu su gargarası kuru öksürük probleminin tedavisinde sık sık kullanılan ve oldukça etkili olabilen bir tedavi yöntemidir. Kuru öksürük sebebiyle, zedelenmiş ve tahriş olmuş boğazı rahatlatabilmektedir. 

Uygulanışı:

Yaklaşık 1 sıcak suyun içerisine 1/4 ya da 1/2 çay kaşığı tuz ekleyerek iyice karıştırmak, meydana gelen tahrişi gidermek için yeterli sayılabilmektedir.

Not

6 yaşın altında olan küçük çocukların tuzlu gargara verilmesi genellikle tavsiye edilmemektedir. Bu yaş grubu için bir diğer bitkisel tedavi yöntemlerini ya da evde kolay bir şekilde uygulanabilecek tedavi yöntemlerini denemek çok daha doğru olacaktır.

 • Sıvı tüketimi

Kuru öksürük hastalığı basit gibi görünse de  ihmal edilmemelidir, çünkü bazen kişilerde bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Özellikle, başta su olmak üzere gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketimi boğazda meydana gelebilecek iltihaplanmayı ve zedelenmeyi yatıştırmanın iyi yolu olabilmektedir. Tüketilen sıcak bitki çayları ya da çorbaları da kuru öksürük sorununda oldukça etkili ve yardımcıdır.

 • Tavuk çorbası

Tavuk çorbası hemen hemen her hastalıkta sık sık tükettiğimiz çorbalardan bir tanesidir. Bu lezzetli ve son derece vitaminli çorbayı kuru öksürük ve soğuk algınlığı için de kullanmak mümkündür. Boğazda oluşabilecek tahrişi ve iltihaplanmayı önlemekte oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Öksürük ve grip enfeksiyonunu da iyileştirmede son derece etkili ve faydalıdır. Tavuk ve sebzelerin içerisinde bulunan antioksidanlar, kuru öksürük ve soğuk algınlığı tedavisine destek vererek yardımcı olabilmektedir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Doğal

Kuru öksürükten kurtulmak için evde yapabileceğiniz bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.

Bunlar şu şekildedir: 

 • Bal

Bal, kuru öksürük sorunu için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Boğaz da meydana gelen tahrişin ve iltihaplanmanın yatıştırılmasını sağlamakta ve kuru öksürüğü tetikleyen tahrişleri de hafifletmektedir.

 • Bol sıvı almak

Bol miktarda sıvı içmek vücudunuz için oldukça önemli ve gerekli bir durumdur. Aynı zaman da gün içerisinde yaklaşık 2 litre su tüketmek kuru öksürüğü dindirerek hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir. Özellikle, sıcak et ya da tavuk suyu ya da bir takım bitki çayları boğazı yatıştırarak kuru öksürüğü iyileştirebilmektedir.

 • Tuzlu gargaralar

Tuzlu gargaralar (daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde) soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı sorunu ile ilişkili kuru öksürüğü  dindirerek hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Kuru öksürük, ACE inhibitörleri ve beta blokerleri (yüksek tansiyon ve kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan) gibi bir takım ilaçların bir yan etkisi sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Başvurduğunuz doktorunuz öksürmenize neden olabilecek kullandığınız herhangi bir ilacı kullanmayı bırakarak durdurmanızı ve özel durumunuz için başka uygun ilaçlar ile değiştirmenizi önererek tavsiye edebilmektedir. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız, alternatif ilaçlar hakkında doktorunuza başvurarak bu konu hakkında detaylı bilgiyi alabilirsiniz.
 • Sürekli tekrarlayan öksürük, herhangi bir nedenden dolayı gırtlak (ses kutusu) ve üst solunum yollarını tahriş edebilmektedir. Aynı şekilde, hava yollarını çok daha fazla bir duyarlı hale getirerek daha fazla öksürük problemine de yol açabilmektedir. Öksürme isteğini ve dürtüsünü azaltmaya yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Öksürme dürtüsü geldiğinde boğazı temizlemek için su içebilirsiniz.
 • Sesi aşırı kullanmamak, (bağırmamak, yüksek sesle konuşmamak), sigara dumanı ya da klima gibi aşırı soğuk ve kuru hava gibi bildiğiniz herhangi bir tetikleyiciden uzak durarak kaçınmak kuru öksürüğü önlemeye yardımcı olabilmektedir. 

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Zerdeçal

Zerdeçal bitkisinin pek çok faydasını duymuşsunuzdur fakat en etkili özelliklerinden bir tanesi olan öksürük üzerinde terapötik bir etkisi bulunmaktadır, bu nedenle, özellikle şiddetli kuru öksürük için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir.

 • Zencefil

Zencefil, kuru öksürük problemi için oldukça faydalı olduğu bilinen ve sık sık tercih edilip kullanılan en popüler öksürük için doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

 • Limon

Limon, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde pek çok sağlık sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle nane limon şeklinde kullanılan limon yanız başına kullanıldığında da öksürüğü iyileştirmek için yeterli olabilmektedir. Limon, aynı zamanda meydana gelen iltihaplanmayı azaltabilir ve ayrıca enfeksiyonla mücadele eden yüksek oranda C vitaminini bakımından zengin olduğu için vücuda kolay bir şekilde temin edebilmektedir.

 • Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olarak kullandığımız bir sebzedir. Aynı zamanda bu besinin kuru öksürüğü tedavi ettiği de bilinmektedir. Öksürüğün giderilmesine yardımcı olabilen hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal özellikleri bulundurduğundan dolayı bir süre kullanıldıktan sonra etki gösterecektir. 

 • Soğan

Kuru öksürük problemi için evde kolay bir şekilde  yapılabilecek basit tedavi yöntemlerinden bir diğeri de kuru soğan ile olandır. Soğanla hazırlanan buhar banyolarını solumak kuru öksürüğü kısa bir sürede kesmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Ballı süt

Ballı sıcak süt, kuru öksürük problemini rahatlatabilmekte ve sürekli öksürme sebebiyle oluşan boğaz ağrısını ve göğüs ağrısını azaltabilmektedir. Bu sağlık probleminden kurtulmak ve en iyi sonucu elde etmek için, ballı süt karışımını uyumadan önce içmeye özen gösterebilirsiniz.

 • Biber

Acı biber C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda pek çok sağlık sorununda da etkili bir sebzedir. Acı olduğu için de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder ve kuru öksürük ya da sürekli öksürük nedeniyle oluşan boğaz ve göğüs ağrısını da azaltmaya yardımcı olur. Aynı zaman da acı biberin ısıtıcı ve uyarıcı özellikleri de bulunmaktadır.

 • Havuç

Havuç A vitamini açısından oldukça zengin bir sebze olarak bilinmektedir. Aynı zaman da pek çok sağlık alanında da sık sık kullanılmaktadır, kuru öksürük problemi yaşayan kişilerin ev çeşitli öksürük belirtileri yaşayanların durumunu düzenleyip hafifletmeye yardımcı olabilecek çok sayıda vitamin (A vitamini başta olmak üzere) ve besin maddelerini vücuda temin edebilmektedir.

 • Badem

Badem, badem sütü, badem yağı yani kısaca bademin her türlüsü tüketilip sağlık sorunlarına çözüm olarak kullanılmaktadır. Genellikle her sabah 3-4 adet badem tüketmek, tıpkı ceviz gibi kuru öksürük belirtilerinin düzelmesinde ve iyileşmesinde proaktif (önceden tedbiri alan) bir rol oynamaktadır. İçerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde ve gösterdiği özellikler ile kuru öksürüğü dindirmeye önlemeye yardımcı olabilmektedir.

 • Bal

Bal, kahvaltılara konuk olan öksürük için kullanılan en yaygın doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Doğal bir antibiyotik olan bal, sadece öksürük nedenli bakterileri öldürmekle kalmamakta, aynı zamanda boğazda oluşan ağrıyı rahatlatmaya da yardımcı olabilmektedir.

 • Portakal suyu

Portakal suyu vücudumuz için önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili  C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle, bronşit öksürüğünü hafifletmek için gün içerisinde bol bol portakal suyu içebilirsiniz. 

 • Kekik

Kekik, yemeklere lezzet veren baharat olarak bilinse de son derece doğal ve etkili bir kuru öksürük önleyicidir. Bu etkili ve faydalı bitki aynı zaman da boğmaca, bronşit ve bir diğer enfeksiyonları da tedavi edebilme gücüne sahiptir. 

 • Nane

Nane hem kuru hem de yaş haliyle sık sık tüketilen ve her haliyle lezzetli ve faydalı olmayı başarabile bitkilerden bir tanesidir. Nane bitkisinin içerisin de bulunan mentol maddesi hem boğazı rahatlatmak da hem de bu bölgede bulunan mukusun parçalanmasına yardımcı olabilmektedir.

Sonuç

Bu yazı kuru öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer faydalı bilgiler içermektedir. Kuru öksürüğe çözüm arayanlar öksürüğe ne iyi gelir evde, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, gıcık öksürüğe ne iyi gelir, kuru öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe ne iyi gelir ev yapımı, öksürüğe ne iyi gelir evde çoçukta, gece öksürük krizine ne iyi gelir, kuru öksürüğe ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu sorgulaması yapmaktadır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde,doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

mersin escort mersin escort canlı tv izle erotik film izle malatya escort